Metoda Punktowa Briere’a – Czy Warto Obstawiać Daną Drużynę?


Ten artykuł pokazuje jak zmierzyć współczynnik dla wszystkich drużyn Premier League za pomocą techniki używanej do oceny dokładności prognoz. O ile na samym dole skali znajdziemy West Ham, to po drugiej stronie skali są Liverpool i Chelsea.

Tabela Premier League użyta w tym artykule była aktualna na dzień 19 listopada 2015 r. Dane są tylko po to, aby dać Ci pojęcie o tym, jak używana jest metoda punktowa Briere’a, abyś następnym razem mógł ją zastosować do dowolnej ligi.

Tabela Premier League na dzień 19/11/2015 przynosi kilka niespodziewanych wyników – Leicester jest na trzecim miejscu, West Ham w pierwszej szóstce, a Chelsea w tej połowie tabeli, do której przewijamy się tylko (druga połowa) podczas przeglądania.

Współczynnik Brier’a 
DrużynaU SiebieNa wyjeździeRazem
Augsburg0,7750,6120,698
Bayern Mnichov0,0610,4070,224
Darmstadt0,5630,8660,706
Dortmund0,3070,5360,428
Ein Frankfurt0,7670,5290,641
FC Koln0,7820,7060,746
Hamburg0,8280,660,739
Hannover0,4520,5860,523
Hertha0,5810,4750,525
Hoffenheim0,7110,5210,61
Ingolstadt0,5770,6880,636
Leverkusen0,7230,4630,586
Mainz0,5510,6140,581
M’gladbach0,7070,610,661
Schalke 040,5080,5330,52
Stuttgart0,6980,4720,591
Werder Bremen0,5280,6750,606
Wolfsburg0,480,6470,558
Razem0,5880,5880,588

Jednym z najlepszych dostępnych czynników do przewidywania wyników, szczególnie jeśli wierzysz w efektywne rynki, są kursy zakładów. Dlatego drużyny, które osiągają inne wyniki niż przewidywane – kursy są albo zawyżone albo zaniżone.

Aby zmierzyć, jak bardzo każda z drużyn odbiega od kursu, używamy metody Brier score. Metoda Brier score została wprowadzona w 1950 roku jako skuteczny sposób pomiaru efektywności prognozowania pogody.

Obliczanie punktacji Brier

Ponieważ prawdopodobieństwa implikowane przez rynki zakładów dodają się do siebie i wynoszą więcej niż 100%, musimy najpierw dostosować kursy proporcjonalnie, aby określić prawdopodobieństwo każdego wyniku meczu.

Wynik Briere’a dla meczu jest sumą kwadratów różnic prawdopodobieństwa i rzeczywistych wyników. Dla przykładu, rozważmy mecz pomiędzy Liverpoolem a Crystal Palace rozegrany 8 listopada 2015 roku. Na tę okazję jeden z naszych sprawdzonych bukmacherów wystawił kurs 58,3% na zwycięstwo Liverpoolu i 24,5% na remis. W rezultacie Crystal Palace wygrało z implikowaną szansą na zwycięstwo wynoszącą zaledwie 17,1%.

Analiza Bundesligi przy użyciu metody Brier Score

Prawdopodobieństwo wygranej/remisu/porażki wynosiło 0,583:0,245:0,171, a rzeczywisty wynik to 0:0:1. Różnice wynoszą 0,583:0,245:0,829. Suma równań kwadratowych wynosi 0,5832 + 0,2452 + 0,8292 = 1,0875. To wynik Briere’a w tym meczu.

Wynik Briera może się wahać od 0 (jeśli kursy przewidują wynik bezpośrednio, stwierdzając, że istnieje 100% szans, że tylko 1 wynik będzie poprawny) do 2 (jeśli kursy sugerują, że jeden z wyników na pewno nie wystąpi).

Jeśli jednak wyniki byłyby całkowicie losowe, a wygrana/remis/przegrana byłyby równie prawdopodobne, to wynik Briere’a wyniósłby 0,667 – to niezależnie od wyniku.

Poniższa tabela przedstawia dorobek punktowy Briere’a dla każdej drużyny w Premier League na dzień 19 listopada 2015 roku. To, co powinniśmy z niego wyczytać, to fakt, że niektóre drużyny naprawdę sprawiają w tym sezonie niespodzianki: Chelsea, Liverpool i West Ham są prawdopodobnie najbardziej odbiegające od oczekiwań, podczas gdy Arsenal i Manchester City realizują niemal 100% swojego planu.

Piłka nożna jest nieprzewidywalna. Nieprzewidywalność nadaje temu sportowi blask, inspiruje setki milionów fanów, a także sprawia, że obstawiający co tydzień mają ból głowy. Korzystanie z metod weryfikacji, takich jak wynik Briere’a, daje obstawiającym bardziej systematyczny pogląd na to, co aktualnie dzieje się w lidze.

Jednak nawet gdyby zastosowano dziesięć metod pomiaru, wyniki w sporcie nadal będą ograniczone faktem, że sport (piłka nożna) jest uprawiany, organizowany, trenowany i oglądany przez ludzi. W ten sposób do procesu zawsze może wkradać się element błędu.

Drużyny z wysokimi wynikami Brier

Kto by pomyślał, że potężna Chelsea z poprzedniego sezonu rozpadnie się kilka miesięcy po wygraniu ligi? Tego chyba nigdy nie da się przewidzieć, choć fakt ten jest dokładnym przykładem ludzkiej porażki.

To właśnie czynnik ludzki sprawia, że wiele osób staje się dobrze naoliwioną maszyną. To czynnik ludzki, który swoją postawą zraża wielu ludzi. Jeśli pogłoski o rewolcie w Chelsea są prawdziwe, to właśnie to dzieje się w Chelsea. Z drugiej strony, kto mógł przewidzieć, że Leicester i West Ham poradzą sobie tak dobrze?

Kluczowy w rozwoju West Hamu był czynnik ludzki w postaci nowego menedżera Slavena Bilicia. Decydującym czynnikiem w rozwoju Leicester był prawdopodobnie Claudio Ranieri.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2022

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.