Martina Navrátilová – Kariera i Życie Prywatne Tenisistki


Martina Navrátilová urodziła się 18 października 1956 w Pradze. Martina to czesko-amerykańska była zawodowa tenisistka, która w latach 1978-1987 była światowym numerem jeden w grze pojedynczej. W ciągu dziewięciu sezonów spędziła na szczycie 332 tygodnie, co plasuje ją na drugim miejscu za Steffi Graf. Dominowała w rankingach deblowych najdłużej ze wszystkich zawodniczek, pozostając na szczycie przez 237 tygodni.

Osiągnięcia tenisistki

Jest uważana za jedną z najlepszych tenisistek wszech czasów. W sumie wygrała 59 turniejów Wielkiego Szlema, w tym 18 singli, 31 debli kobiet i 10 debli mieszanych, co plasuje ją na pierwszym miejscu w Erze Otwartej. Wraz z Margaret Court i Doris Hart jest jedną z zaledwie trzech tenisistek w historii, które zdobyły tytuły wielkoszlemowe we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych.

W grze pojedynczej zdobyła w sumie 167 tytułów, ustanawiając rekord WTA Tour. W deblu również osiągnęła największą liczbę 177 trofeów. Z liczbą 354 tytułów WTA jest absolutną rekordzistką tenisa. Tylko Margaret Court zdobyła większą liczbę 192 trofeów singlowych, z czego 100 przed powstaniem WTA Tour.

Amerykańska tenisistka Billie Jean King scharakteryzowała ją w 2006 roku mówiąc: „Jest najlepszą zawodniczką singlową, deblową i mieszaną, jaka kiedykolwiek żyła.”

Dziennikarz tenisowy Steve Flink w swojej książce The Greatest Tennis Matches of the Twentieth Century, nazwał ją drugą najlepszą zawodniczką XX wieku. Tennis Magazine wybrał ją jako drugą najlepszą tenisistkę, która grała w latach 1965-2005. Historyk tenisa i dziennikarz Bud Collins powiedział, że jest „prawdopodobnie największą kobietą lub mężczyzną wśród tenisistów wszech czasów”.

Zdobyła Puchar Federacji cztery razy, najpierw w 1975 roku dla Czechosłowacji, a potem trzy razy dla Stanów Zjednoczonych.

W 2000 roku została przyjęta do International Tennis Hall of Fame. Wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych po US Open w 1975 roku i otrzymała amerykańskie obywatelstwo w 1981 roku. W styczniu 2008 roku przyjęła czeskie obywatelstwo.

Kariera tenisowa

W 1972 roku, w wieku piętnastu lat, zdobyła mistrzostwo Czechosłowacji w tenisie. Swój pierwszy zawodowy tytuł singlistki zdobyła w 1974 roku na turnieju w Orlando.

W 1975 roku dotarła do dwóch finałów Wielkiego Szlema, ale przegrała z Evonne Goolagong w Australian Open i Chris Evert we French Open. Następnie ponownie przegrała z Evert w półfinale US Open. Swój pierwszy wielkoszlemowy turniej singlowy wygrała w 1978 roku, kiedy to pokonała Chris Evert w trzech setach na Wimbledonie i w tym samym czasie awansowała na szczyt tenisowych rankingów. Rok później zdobyła również tytuł mistrzowski na Wimbledonie. W 1981 roku zdobyła swoje trzecie trofeum Wielkiego Szlema, kiedy pokonała Evert w finale Australian Open. W tym samym roku dotarła do finału US Open, ale przegrała dopiero w tiebreaku w trzech setach z Tracy Austin. W 1982 roku triumfowała zarówno na French Open, jak i na Wimbledonie.

Zaczęła używać na korcie rakiety Yonex all-graphite i stała się dominującą postacią w kobiecym tenisie. Chociaż przegrała w czwartej rundzie French Open pierwszego turnieju Wielkiego Szlema w 1983 roku (Australian Open odbył się dopiero w grudniu), wygrała pozostałe turnieje. W tym sezonie przegrała tylko jeden mecz na French Open, a z 86 zwycięstwami i jedną porażką jest rekordzistką pod względem procentu zwycięstw zawodowych tenisistek w jednym sezonie. W ciągu trzech sezonów 1982, 1983 i 1984 przegrała tylko 6 meczów singlowych.

W sezonie 1984 triumfowała we French Open. Wygrała Wimbledon po raz szósty z rzędu, a po zwycięstwie w US Open musiała zdominować Australian Open, by skompletować Wielkiego Szlema w grze pojedynczej. W półfinale przegrała jednak z Heleną Suk. Mimo to jest rekordzistką wśród profesjonalistów, którzy nie wygrali 74 meczów z rzędu.

W deblu wygrała w 1984 i 1986 roku (chociaż Australian Open nie został rozegrany w 1986 roku z powodu zmiany daty, wygrała edycje 1985 i 1987). Wygrała 8 podwójnych Wielkich Szlemów z rzędu w latach 1983-1985, co jest niepobitym do dziś rekordem, który dzieli z koleżanką z drużyny Pam Shriver.

Z Pam Shriver stworzyła jeden z najlepszych kobiecych duetów deblowych w tenisie. Razem wygrali 20 turniejów deblowych Wielkiego Szlema (7× Australian Open, 4× French Open, 5× Wimbledon i 4× US Open), 10× Turniej Masters i w sumie 79 turniejów deblowych WTA.

Grała w deblu z czeską tenisistką i mistrzynią Wimbledonu Janą Novotną w turniejach weteranek.

Życie prywatne

Urodziła się jako Martina Šubertová w Pradze w 1956 roku. Pochodzi z Řevnic. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała trzy lata. Jej matka Jana wyszła za mąż w 1962 roku za Miroslava Navrátila, który został jej pierwszym trenerem tenisa. Po swoim ojczymie otrzymała nazwisko Navrátilová. Od dzieciństwa grała w klubie tenisowym LTC Řevnice, w którym grała również jej babcia Anežka Semanská-Boučková. Później została honorowym członkiem klubu. Nie ukończyła nauki w praskim gimnazjum Na Zatlance.

Po US Open w 1975 roku złożyła wniosek o obywatelstwo amerykańskie w Nowym Jorku i nie wróciła już do Czechosłowacji. W ciągu miesiąca otrzymała zieloną kartę i zaczęła reprezentować Stany Zjednoczone. W 1981 roku została obywatelką amerykańską.

Partnerka Martiny

W 2006 roku jej partnerką została Julia Lemigova, 15 lat młodsza od ostatniej Miss Związku Radzieckiego w 1991 roku. Razem wychowywały dwie córki z wcześniejszego małżeństwa Lemigovej. Na początku września 2014 roku, podczas przerwy po pierwszym meczu półfinałowym męskiego singla podczas US Open na nowojorskim Arthur Ashe Court, Navratilova publicznie jej się oświadczyła, a Lemigova się zgodziła. Następnie pobrali się 15 grudnia 2014 r. Wcześniej Navratilova była w ośmioletnim związku z Toni Layton, z którą zawarła jedynie nieoficjalny związek małżeński w New Hampshire. Kolejną partnerką tenisistki była królowa piękności Judy Nelson.

Za życia była zaangażowana w wiele projektów charytatywnych. W Czechach jest zaangażowana w odbudowę parku Stromovka po powodzi w 2002 roku. Pełniła funkcję przewodniczącej Women’s Tennis Association (WTA). W styczniu 2008 roku otrzymała obywatelstwo Republiki Czeskiej.

24 lutego 2010 roku zdiagnozowano u niej nieinwazyjną formę raka piersi i 15 marca tego samego roku poddano ją lumpektomii.

Jest także pisarką i regularnie współkomentuje turnieje tenisowe dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN. W lutym 2012 roku nakręciła dla niego program z Petrą Kvitovą w All England Club w Londynie.

Tytuły Wielkiego Szlema

  • 59 tytułów to rekord Ery Otwartej
  • 18 tytułów singlowych kobiet (3. miejsce w erze otwartej za Steffi Graf i Sereną Williams).
  • 31 tytułów mistrzowskich w deblu kobiet (rekord ery otwartej).
  • 10 tytułów mistrzowskich w deblu mieszanym (rekord ery otwartej).

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY