Maria Sharapova – Kariera, Pieniądze i Życie Tenisistki


Maria Szarapowa urodziła się 19 kwietnia 1987 w Nyagan. Jest rosyjską byłą zawodową tenisistką, srebrną medalistką olimpijską z Igrzysk w Londynie w 2012 roku i byłym numerem jeden na świecie w grze pojedynczej, która spędziła 21 tygodni na szczycie. Od 1994 roku mieszka na stałe w Stanach Zjednoczonych.

Osiągnięcia w tenisie

Wygrała trzy turnieje deblowe i trzydzieści sześć turniejów singlowych w WTA Tour, w tym wszystkie cztery Wielkie Szlemy. Pierwszym z nich był Wimbledon 2004, który wygrała w wieku siedemnastu lat po finałowym zwycięstwie nad Sereną Williams. Pozwoliło jej to na dostanie się do światowej elitarnej dziesiątki. Następnie zdobyła tytuły w 2006 US Open i 2008 Australian Open. Od sierpnia 2008 roku nie grała przez prawie dziesięć kolejnych miesięcy z powodu kontuzji barku. Została poddana operacji w październiku tego samego roku.

Wznowiła swoją karierę w maju 2009 roku i powróciła do pierwszej dziesiątki po prawie dwóch latach w marcu 2011 roku. Dzięki triumfowi we French Open w 2012 roku stała się dziesiątą zawodniczką w historii i szóstą w erze Open, która zdobyła Wielkiego Szlema w karierze. Swoje piąte trofeum zdobyła na Roland Garros 2014, gdzie w finale pokonała Rumunkę Simonę Halep.

W sezonie 2004 wygrała także Tournament of Champions. Pięć razy wychodziła z finałów Wielkiego Szlema niepokonana. Po raz pierwszy przegrała z Sereną Williams na Australian Open w 2007 roku, uległa Petrze Kvitovej na Wimbledonie w 2011 roku, przegrała z Victorią Azarenką na Australian Open w 2012 roku, a na koniec została ponownie pokonana przez Serenę Williams na French Open w 2013 roku i Australian Open w 2015 roku. Na niższym poziomie profesjonalnego tenisa, ITF, zdobyła cztery tytuły singlowe.

Przyłapana na dopingu

W marcu 2016 roku na konferencji prasowej w Los Angeles ogłosiła, że podczas Australian Open 2016 test na doping dał wynik pozytywny, za co w czerwcu tego samego roku otrzymała dwuletni zakaz od Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF). W następnym tygodniu odwołała się od tego wyroku do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu, który na początku października 2016 roku zmniejszył karę do 15 miesięcy wygasających 26 kwietnia 2017 roku. Na korty powróciła z dziką kartą podczas Porsche Tennis Grand Prix Stuttgart 2017. Znokautowała Włoszkę Robertę Vinci w dniu, w którym wygasł jej wyrok.

W pięciu okresach zajmowała pierwsze miejsce w światowych rankingach singlistów. Po raz pierwszy od 22 sierpnia 2005 roku tylko przez jeden tydzień, a po raz piąty przez cztery tygodnie do 9 lipca 2012 roku. Jej najwyższa pozycja w deblu to 41 miejsce w czerwcu 2004 roku. Od lipca 2013 do 2014 roku jej trenerem był były numer jeden na świecie Jimmy Connors, który zastąpił Szweda Thomasa Hogstedta, z którym tenisistka pracowała od 2011 roku. Zakończenie współpracy ze Szwedem nastąpiło po jej przedwczesnym odpadnięciu z turnieju Wimbledon 2013. Wcześniej rolę tę przez wiele lat pełnił Michael Joyce, a także jej ojciec Jurij Szarapow. Od sezonu 2014 jej głównym trenerem był Holender Sven Groeneveld, z którym rozstała się z powodu spadku formy i po tym, jak została wyeliminowana z Indian Wells Masters 2018 w marcu.

Modelka i aktorka

Poza tenisem zajmuje się także modelingiem i reklamą. Zrealizowała serię zdjęć dla Sports Illustrated Swimsuit Issue. Promowała produkty takich firm jak Nike, Prince i Canon, a jej twarz była kojarzona z kilkoma domami mody, przede wszystkim z Cole Haan. W 2005 i 2008 roku stała się najczęściej wyszukiwanym sportowcem na Yahoo! Od lutego 2007 roku pełni funkcję Ambasadora Dobrej Woli zaangażowanego w program odbudowy po katastrofie w Czarnobylu. W czerwcu 2011 roku magazyn Time umieścił ją na liście „30 kobiecych legend tenisa: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”, a w marcu 2012 roku zajęła 71. miejsce w plebiscycie telewizji Tennis Channel na 100 najwspanialszych wszech czasów. Była chorążym reprezentacji Rosji podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie.

Zadebiutowała w rosyjskiej drużynie Fed Cup w 2008 roku w ćwierćfinałowym pojedynku Grupy Światowej przeciwko Izraelowi, w którym pomogła Rosjankom awansować dzięki dwóm zwycięstwom nad Obziler i Pe’er. W tym samym roku była częścią rosyjskiej drużyny, która wygrała Fed Cup. Do zawodów w 2018 roku przystąpiła po rozegraniu pięciu międzynarodowych meczów z bilansem 7-1 w singlach i 0-0 w deblach.

Ciekawostka

Należy do grupy tenisistów z charakterystycznym głosem podczas gry w piłkę. Intensywność jej krzyków może osiągać nawet 105 decybeli, co równa się dźwiękowi syreny. Magazyn Forbes wielokrotnie uznawał ją za najbogatszą sportsmenkę świata, szacując jej roczne dochody na około 25 milionów dolarów.

Życie osobiste

Maria Sharapova urodziła się w 1987 roku w zachodniosyberyjskim mieście Nyagan, położonym w Chanty-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym obwodu Yumen, który był wtedy częścią Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Jej rodzicami są Jurij i Jelena Szarapowie, którzy pochodzą z białoruskiego miasta Homel. Na krótko przed jej narodzinami przenieśli się na Syberię, obawiając się skutków katastrofy w Czarnobylu. Homel jest położony sto pięćdziesiąt kilometrów od elektrowni atomowej, w której doszło do katastrofy.

Od drugiego roku życia mieszkała z rodzicami w Soczi nad Morzem Czarnym, gdzie jej ojciec zaprzyjaźnił się z Aleksandrem Kafelnikowem, którego syn Jewgienij został pierwszym w historii Rosji numerem jeden w tenisie męskim. W wieku czterech lat Maria otrzymała od Aleksandra Kafelnikowa swoją pierwszą rakietę tenisową, z którą zaczęła regularnie ćwiczyć w miejscowym parku.18 Następnie została przygarnięta przez trenera Jurija Jutkina, który dostrzegł talent tenisowy młodej zawodniczki i stwierdził, że dziewczynka posiada wyjątkową „koordynację ręka-oko”. W wieku siedmiu lat Maria wzięła udział w moskiewskim kursie prowadzonym przez czesko-amerykańską legendę tenisa Martinę Navratilovą, z której rekomendacji wyjechała następnie na treningi do słynnej IMG Academy w Bradenton na Florydzie, prowadzonej przez Nicka Bollettieriego. Akademia wykształciła innych liderów światowego tenisa, takich jak Andre Agassi, Monika Selesova czy Martina Hingis.

Pierwsza podróż do USA

Na podróż zagraniczną w 1994 roku jego ojciec Jurij Szarapow musiał pożyczyć gotówkę. Od tego czasu tenisistka mieszka na stałe w USA. Po przybyciu do Bradenton, ojciec Marii miał przy sobie tylko 700 dolarów w gotówce i nie znał biegle języka angielskiego, dlatego podjął niskopłatną pracę, w tym zmywanie naczyń, aby opłacić lekcje tenisa córki, zanim osiągnęła ona minimalny wiek wymagany do przyjęcia do akademii.

W 1995 roku Yuri Sharapov podpisał kontrakt z IMG Academy w imieniu swojej córki. Akademia tenisowa umownie zgodziła się nie wymagać zapłaty rocznego czesnego w wysokości 35.000 dolarów. W ten sposób, w wieku dziewięciu lat, Sharapova mogła wejść do akademii prowadzonej przez Nicka Bollettieri jako regularna uczennica. IMG Academy prowadzi nie tylko akademię tenisową w Bradenton, ale także inne szkoły sportowe. Jest częścią (oddziałem) wielkiego promotora IMG, z siedzibą w Nowym Jorku.

Partnerzy Marii Sharapovej

Od października 2010 roku narzeczonym Marii Szarapowej jest słoweński zawodowy koszykarz Saša Vujačić. Koniec ich związku nastąpił latem 2012 roku. Od lata 2014 roku pozostawała w ponad rocznym związku z bułgarskim tenisistą Grigorem Dimitrovem.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY