Leworęczny Tenisista w ATP: Czy ma przewagę nad praworęcznym?


Ten artykuł analizuje historyczne statystyki zawodników ATP Tour i ich skuteczność w grze przeciwko leworęcznym tenisistom. Którzy zawodnicy radzą sobie dobrze przeciwko leworęcznym, a którzy nie?

Styl gry leworęcznych graczy jest całkowicie przeciwny do stylu gry praworęcznych, więc pozycje na korcie, w których uderzają backhand lub forehand są całkowicie przeciwne do tych, w których uderzają praworęczni gracze. Z tego powodu kąty, pod jakimi wykonywane są poszczególne uderzenia są zupełnie inne i na przykład piłka uderzona przez leworęcznego gracza będzie zupełnie inna niż przez praworęcznego.

Dlaczego trudniej wygrać z leworęcznym tenisistą?

Zdecydowana większość tenisistów jest praworęczna, więc leworęczni mogą mieć znaczną przewagę – grają przeciwko praworęcznym znacznie częściej niż praworęczni przeciwko leworęcznym. Zdarza się, że praworęczni tenisiści nie grają z leworęcznymi przez miesiące, a nawet lata.

Tak jak niektórzy praworęczni bokserzy przyznają, że walki z leworęcznymi są trudniejsze tak praworęczni tenisiści przyznają, że mają spore trudności w meczach z leworęcznymi.

Przykładami najbardziej utytułowanych tenisistów, którzy często mają problemy z leworęcznymi graczami są Roger Federer i Tomas Berdych. Obaj ci gracze należą do pierwszej dziesiątki ATP, a jednak obaj wciąż mają trudności w grze z leworęcznymi graczami. Federer w szczególności ma negatywny bilans przeciwko leworęcznym graczom i oczywiście ma największe problemy z Rafaelem Nadalem, który również jest w pierwszej dziesiątce pomimo znacznego spadku swoich wyników.

Leworęczni tenisiści w ATP

W pierwszej setce rankingu ATP znajduje się w sumie 11 leworęcznych zawodników. Poniższa tabela pokazuje ich występy w ostatnich 50 meczach. Aby zobrazować potencjalny zysk wynikający z obstawiania tych graczy sięgnąłem do modelu, w którym obstawiamy hipotetyczny zakładu w wysokości 100 PLN. Wszystkie kursy zostały wzięte z uśrednionych wartości najbardziej znanych bukmacherów.

Leworęczni w top 100 ATPWygrane% WygranychROI
Gilles Muller306015,7
Feliciano Lopez285614,9
Donald Young27547,5
Martin Kližan29580,3
Fernando Verdasco2754-1,2
Federico Delbonis3366-2,2
Thomaz Belluci3060-4
Rafael Nadal3876-12,2
Adrian Mannarino2550-12,4
Jiří Veselý2550-23,3
Albert Ramos295824,3
Razem29158,36-5,8

Ze średniego współczynnika sukcesu wszystkich leworęcznych graczy w ostatnich 50 meczach otrzymaliśmy zwrot w wysokości -5.8% (ROI). To niewiele, biorąc pod uwagę, że tak wielu praworęcznych graczy jak twierdzi ma duże problemy z leworęcznymi.

Biorąc to pod uwagę logiczne jest założenie, że leworęczni gracze nie mają tak dużych problemów, jak nam się wydaje. Doprowadza to do wniosku, że leworęczni gracze w pierwszej setce rankingu ATP są nieznacznie przeceniani. Dlatego obstawianie oparte na osądzie, a nie na statystyce, może być bardzo niebezpieczne.

To niewielkie przecenienie leworęcznych graczy jest oparte na ocenie wyników 100 najlepszych graczy w grze przeciwko leworęcznym. Z TOP 100 zawodników, 53 z nich miało pozytywny zwrot z inwestycji (ROI) w swoich ostatnich 50 meczach.

Co ciekawe niektórzy leworęczni gracze często zbierają absolutnie bajeczne ROI w stosunku do swoich praworęcznych kolegów. Mianowicie Fernando Verdasco (44,5%), Martin Klizan (24,4%), Jiri Vesely (17,9%), Feliciano Lopez (16,2%), Thomaz Bellucci (15,9%) i Gilles Muller (10,4%). Dla kontrastu Rafael Nadal wykazuje w tej sytuacji bardzo słaby ROI.

Kto dobrze radzi sobie z leworęcznymi graczami

Spośród 100 najlepszych zawodników, którzy w swojej karierze rozegrali co najmniej 20 meczów z leworęcznymi, aż 16 z nich ma bardzo dobre wyniki. Jeśli miałbyś na nich regularnie stawiać w meczach przeciwko leworęcznym graczom, to mógłbyś podwyższyć swoje ROI.

Na szczycie statystyk jest Lukas Rosol i Steve Darcis – swoje wyniki nieco przekłamane przez pamiętne i wysoko oceniane zwycięstwa nad Nadalem na Wimbledonie. Zwycięstwo Rosola w 2012 roku było wyceniane po kursie 41.60, podczas gdy zwycięstwo Darcis w 2013 roku było wyceniane na 35.50.

Jednak nawet jeśli usuniesz ten zakład, to czeskiemu tenisiście Lukasowi Rosolowi pozostaje zwrot z inwestycji w wysokości 15.8% (grając przeciwko leworęcznym graczom). To sugeruje, że Rosol nadal powinien być bardzo poważnie rozważany jako faworyt przy obstawianiu spotkań z leworęcznymi graczami.

Jeśli pominiemy inkryminowany zakład na wygraną Darcisa, belgijski tenisista nadal będzie miał ROI na poziomie 6,6%, co również jest dobrym wynikiem.

GraczZwrot z inwestycji (ROI)
w 50 meczach przeciwko
leworęcznym w%
Lukáš Rosol138,2
Steve Darcis89,9
Marcel Granollers52,8
Fabio Fognini45,8
Fernando Verdasco44,5
Guillermo Garcia-Lopez36,7
Dominik Thiem36,5
Jen-Hsun Lu31,7
Guido Pella29,8
David Ferrer29,5
Skarpeta Jack27,8
Benjamin Becker26,9
Filip Krajinovic25,3
Martin Kližan24,4
João Sousa22,2
Pablo Andujar20,5

Najgorsi przeciwko leworęcznym

Przyjrzyjmy się teraz kwestii leworęcznych zawodników. W poniższej tabeli znajdziesz dziewięciu najlepszych graczy z rankingu ATP Top 100, którzy odnoszą bardzo niewielkie sukcesy przeciwko leworęcznym zawodnikom (lub nie odnoszą ich wcale). Naprawdę nie polecam stawiania na tych zawodników w meczach z leworęcznymi graczami, szczególnie biorąc pod uwagę kursy, które zazwyczaj są wypisywane na ich zwycięstwa.

GraczZwrot z inwestycji (ROI)
w ostatnich 50 meczach
przeciwko leworęcznym
graczom w%
Vašek Pospíšil-42,8
Michaił Kukuszkin-35,0
James Duckworth-31,7
Aleksander Zverev-28.6
Simone Bolelli-24,8
Michaił Jużny-24,8
Santiago Giraldo-22.0
Ernest Gulbis-21,2
Ricardas Berankis-20,9

10 najlepszych leworęcznych kobiet w tenisie

Oto lista najważniejszych kobiet w rankingu, które trzymają rakietę w lewej ręce.

1. Petra Kvitova (21-sza w rankingu singlistek)

Obecnie największe sukcesy odnosi dwukrotna mistrzyni Wimbledonu Petra Kvitova. Jest byłą nr 2 światowego rankingu Wielkich Szlemów. Zdobyła dwadzieścia siedem trofeów w swojej karierze, a pierwsze z nich w Hobart ponad jedenaście lat temu.

2. Markéta Vondroušová (34-ta w rankingu singlistek)

Druga najlepsza leworęczna tenisistka pochodzi również z Czech. Markéta Vondroušová odniosła w wielki sukces na Roland Garros, gdzie dotarła do finału, w którym przegrała z aktualnym numerem jeden na świecie Asleigh Barty. Podczas French Open Vondroušová miała 19 lat, co czyni ją najmłodszą finalistką tego turnieju od 2007 roku.

3. Angelique Kerber (17-te miejsce w rankingu singlistek)

Jedna z najbardziej znanych aktywnych leworęcznych osób jest 32-letnia Niemka. Trzy i pół roku temu została numerem jeden na świecie, a w swojej dotychczasowej karierze zdobyła trzy trofea Wielkiego Szlema. Brakuje jej sukcesu na Roland Garros, gdzie grała w ćwierćfinałach w 2012 i 2018 roku.

4. Bernarda Pera (97-ma w rankingu singlistek)

Kolejna leworęczna zawodniczka jest tuż poza elitarną 50. Amerykanka o chorwackich korzeniach dotarła do trzeciej rundy singla Australian Open jako lucky loser. Bernarda w swojej karierze czterokrotnie dotarła do półfinału, ale ani razu nie wystarczyło to, by znaleźć się w finale.

5. Jil Teichmann (37-me miejsce w rankingu singlistek)

Młoda Szwajcarka mocno zaprezentowała się kibicom, gdy zdobyła tytuł podczas J&T Banka Prague Open. W finale pokonała Karolinę Muchovą, a jedną rundę wcześniej Barborę Strýcovą. Przed turniejem Teichmann była sklasyfikowana na 146 miejscu na świecie, co czyni ją trzecią najniżej sklasyfikowaną zawodniczką, która wygrała turniej WTA w 2019 roku. Ćwierć roku później zszokowała Palermo, nie tracąc ani jednego seta z Kiki Bertens w walce o tytuł.

6. Kristyna Pliskova (5-te miejsce w rankingu singlistek)

Trzecią i ostatnią leworęczną Czeszką w pierwszej czterdziestce jest Kristýna Plíšková. Zwyciężczyni z Taszkientu 2016 rozpoczęła tamten sezon od półfinału w Shenzhen, m.in. pokonując dwukrotnie 6:4 rozstawioną z numerem 11-tym Arynę Sabalenkę.

7. Arantxa Rusova (66-te miejsce w rankingu singlistek)

Dwudziestodziewięcioletnia Holenderka zwróciła na siebie dużą uwagę w w sezonie 2014. Wygrała w sumie osiemdziesiąt meczów singlowych i zdobyła dziesięć trofeów w niższych kategoriach. Jej najdłuższa passa zwycięstw to piętnaście meczów z rzędu. Doszła też do półfinału w Monterrey, a na Roland Garros 2012 dotarła do ósmej rundy.

8. Misaki Doi (76. w rankingu singlistek)

Była zawodniczka z numerem 30 na świecie swój jedyny triumf odniosła w Luksemburgu. Dotarła także do finału w Kaohsiung w 2016 roku oraz w Hiroszimie. Na Wimbledonie 2016 zagrała swój najlepszy turniej Wielkiego Szlema, awansując do ósmej rundy dzięki pokonaniu Karoliny Pliskovej w drugiej rundzie.

9. Xiu Wang (135-ta w rankingu singlistek)

Była najlepsza juniorka na świecie zdobyła trzy trofea w turniejach niższej rangi, docierając do ćwierćfinału w Hua Hin i półfinału w Acapulco w turnieju WTA.

Leworęczni zawodnicy w ATP – podsumowanie

Wiele czynników, takich jak słabe ROI dla leworęcznych graczy, więcej graczy z top 100 z pozytywnym ROI przeciwko leworęcznym graczom niż graczy z negatywnym ROI, itd – pokazuje, że skuteczność leworęcznych graczy jest często powyżej wartości rynkowej. Jednakże, ponieważ istnieje duża różnica pomiędzy najlepszymi i najgorszymi wynikami przeciwko graczom leworęcznym, zachęcam do sprawdzenia wyników tego konkretnego gracza zanim postawisz zakład.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY