Lewis Hamilton – Historia Kierowcy Wyścigowego


Dziadkowie ze strony ojca Lewisa Hamiltona wyemigrowali do Wielkiej Brytanii z Grenady w latach 50. Rodzice Hamiltona nazwali swojego potomka imieniem amerykańskiego mistrza olimpijskiego w biegach i skokach narciarskich, Carla Lewisa. Posiada czarny pas w karate i był również zaangażowany w piłkę nożną, grając w szkole jako pomocnik z obecnym piłkarzem Aston Villi Ashleyem Youngiem. Przez kilka lat był w związku z piosenkarką Nicole Scherzinger.

Początki Kariery Lewisa

Kiedy Lewis Hamilton miał 5 lat, jego ojciec kupił mu zdalnie sterowany samochód. W wieku sześciu lat Hamilton zobaczył program w telewizji i ścigał się samochodzikiem.

W wieku siedmiu lat po raz pierwszy zasiadł za kierownicą gokarta, który dostał od ojca. W 1995 roku zdobył mistrzostwo kraju w kartingu kadetów. Niedługo potem poszedł przedstawić się Ronowi Dennisowi z McLarena na uroczystej kolacji, podczas której rozdawano nagrody. Dennis od tamtej pory śledził losy młodego Brytyjczyka, a w 1997 roku podpisał z nim kontrakt, by wspierać rozwój Hamiltona w sportach motorowych.

Lewis Hamilton z sukcesami ścigał się w kartingu, a pod koniec 2001 roku podpisał kontrakt z Manor Motorsport w zimowej serii Renault. W 2002 roku zajął trzecie miejsce w serii, a w 2003 roku zdominował już serię i został mistrzem. W 2004 roku przeszedł do europejskiej serii Formuły 3 z tym zespołem i zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. W tym samym roku po raz pierwszy przetestował Formułę 1 w zespole McLaren Mercedes.

W 2005 roku przeszedł do zespołu ASM i zdobył tytuł mistrza Europy w serii F3. Następnie przeniósł się do GP2 z zespołem ART. Wkrótce zaczął pokonywać swojego bardziej doświadczonego kolegę z zespołu Alexandre’a Prémata, by w swoim debiutanckim sezonie zdobyć mistrzostwo GP2.

Występy dla McLarena

Lewis Hamilton zadebiutował w Formule 1 podczas Grand Prix Australii 2007 w barwach McLarena, gdzie partnerował mu Fernando Alonso. Hamilton zdobył swoje pierwsze pole position podczas Grand Prix Kanady. Wygrał praktycznie w stylu start-finish, mimo że cztery razy wyjeżdżał na tor samochodem bezpieczeństwa, a jego przewaga zawsze się zmniejszała. Zwycięstwo umocniło jego przewagę w mistrzostwach. Tydzień później w USA ponownie zajął pole position i również wygrał. Był pierwszym Brytyjczykiem, który tego dokonał od 1983 roku. I stał się drugim debiutantem, który wygrał więcej niż jeden wyścig w swoim pierwszym sezonie.

Lewis Hamilton w swoim drugim sezonie w Formule 1 zdobył swój wymarzony tytuł mistrzowski. McLaren utrzymał formę z poprzedniego roku i wyścig ponownie rozstrzygnął się w Brazylii. Hamilton walczył o tytuł z Massą i przesądził sprawę na swoją korzyść na ostatnim zakręcie ostatniego okrążenia wyścigu.

W 2008 roku Lewis Hamilton podpisał pięcioletni kontrakt z McLarenem, a jego nowym kolegą z zespołu został Heikki Kovalainen, z którym zna się od 14 roku życia, od czasów kartingu. Jego plany na nowy rok były jasne. Uczyć się na błędach, potwierdzić swój talent i oczywiście osiągnąć najwyższy cel – tytuł mistrzowski. Aby pomóc mu w osiągnięciu tego celu, nowy bolid MP4-23, w którego rozwój sam był mocno zaangażowany. Miał jeszcze lepiej niż poprzedni model pasować do jego charakterystycznego stylu. Pierwsze testy dowiodły, że samochód jest szybki, niezawodny i łatwy w prowadzeniu, a także, jak można się było spodziewać, potwierdził szanse Hamiltona na zwycięstwo w pierwszych dniach testów. Został także mistrzem świata z 98 punktami.

Nowy bolid Hamiltona

W 2009 roku McLaren nie wszedł w sezon z konkurencyjnym samochodem, więc Hamilton nie był w stanie walczyć o tytuł aż do drugiej połowy sezonu. Udało mu się to dopiero w 2010 roku i walczył do ostatniego Grand Prix, ale ostatecznie zajął czwarte miejsce w mistrzostwach. Jego kolejny sezon w 2011 roku nie był udany. Chociaż jego wyniki były lepsze niż w 2009 roku, rok 2011 był, według jego własnych słów, najgorszym rokiem w jego karierze. Wynikało to głównie z dużych wahań wyników i częstych kolizji. Po raz pierwszy w swojej karierze Button przegrał z kolegą z drużyny, który zdobył 43 punkty więcej.

W 2012 roku Hamilton powrócił do formy i osiągnął najlepsze wyniki, ale tym razem nie sprzyjała mu technika. Kilka spadków z czołowych miejsc uniemożliwiło mu walkę o tytuł.

Przejście do Mercedesa jako punkt zwrotny

Lewis Hamilton niespodziewanie odszedł w 2013 roku do słabszej stajni Mercedesa zastępując Michaela Schumachera. Opinia publiczna była wstrząśnięta. Zwłaszcza po tym, jak w przeszłości stwierdził, że nie będzie jeździł dla żadnego innego zespołu niż McLaren. Przejście Hamiltona do Mercedesa było po prostu niezrozumiałe i przez wielu potępiane. W 2013 roku zaskakująco wygrał kwalifikacje na Węgrzech. Zrobił fantastyczne okrążenie i pokonał Sebastiana Vettela, sam nie mógł w to uwierzyć. Mimo wysokiej temperatury, która nie sprzyja bolidom Mercedesa, Hamilton zaliczył jeden z najlepszych występów w karierze i pojechał po swoje czwarte zwycięstwo na Węgrzech i pierwsze dla zespołu Mercedes AMG F1.

W 2014 roku zdobył swój drugi tytuł mistrza świata, pokonując w ostatnim wyścigu swojego kolegę z drużyny Nico Rosberga. Rok 2015 był rokiem Hamiltona. Już w USA Hamilton zapewnił sobie tytuł mistrza świata.

W 2016 roku Hamilton na początku sezonu borykał się z problemami technicznymi, szczególnie w kwalifikacjach. Początek sezonu należał więc do Rosberga, który wypracował sobie przewagę. Hamilton zdominował pełen wyścigów lipiec. Po przerwie wakacyjnej nie szło mu już jednak tak dobrze. W Malezji również został wyrzucony z pierwszego miejsca przez awarię silnika. Choć Hamilton wygrał cztery ostatnie wyścigi, nie wystarczyło to do zdobycia tytułu.

Wyścigi

Seria Juniorów

  • 2004 Europejskie F3, 5 miejsce, Manor Motorsport team
  • 2005 European F3, mistrz, ASM Formula 3 team
  • 2006 GP2, mistrz, ART Grand Prix team

Formuła 1

  • 2007 McLaren: 109 punktów, 2. miejsce
  • 2008 McLaren: 98 punktów, 1. miejsce
  • 2009 McLaren: 49 punktów, 5. miejsce
  • 2010 McLaren: 240 punktów, 4. miejsce
  • 2011 McLaren: 227 punktów, 5. miejsce
  • 2012 McLaren: 190 punktów, 4. miejsce
  • 2013 Mercedes: 189 punktów, 4. miejsce
  • 2014 Mercedes: 384 punkty, 1. miejsce
  • 2015 Mercedes: 381 punktów, 1. miejsce
  • 2016 Mercedes: 380 punktów, 2. miejsce

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY