Lepiej Trenować Siatkówkę czy Piłkę Nożną? Co Lepsze?


Piłka nożna jest bez wątpienia najczęściej oglądanym sportem na świecie, dzięki swojej sławie, intrygującym i kontrowersyjnym momentom. W piłce nożnej jest miejsce na niespodzianki, ponieważ słabe drużyny mają duże szanse na pokonanie wielkich drużyn, co czyni grę bardziej interesującą i nieprzewidywalną. Piłka nożna nie jest jedynym sportem przyciągającym tłumy. Również siatkówka przyciąga dużą liczbę widzów na całym świecie.

Fakt, że oba sporty są powszechnie akceptowane na całym świecie sprawia, że wielu ludzi zastanawia się, który z nich jest lepszy. Niektórzy twierdzą, że lepsza jest piłka nożna, podczas gdy inni wybierają siatkówkę. Inni pytają czy siatkówka jest trudniejsza od piłki nożnej, albo czy piłkarze są bogatsi od siatkarzy.

Te pytania proszą się o odpowiedź, dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na wszystkie najczęściej zadawane pytania dotyczące piłki nożnej i siatkówki. Siatkówka i piłka nożna to dwa sporty, które różnią się umiejętnościami i taktyką. W pierwszą z nich gra się rękami, podczas gdy druga wymaga silnych i zdrowych nóg. Choć w obu dyscyplinach używa się skórzanej piłki, siatkówka jest łatwiejsza od piłki nożnej z następujących powodów.

Piłka nożna wymaga więcej siły i wytrzymałości

W piłce nożnej nie chodzi tylko o bycie zręcznym. Potrzebujesz dużej siły fizycznej i wytrzymałości. Podczas gdy większość meczów piłki nożnej trwa 90 minut, niektóre mogą trwać nawet 120 minut, by w końcu wyłonić zwycięzcę po rzutach karnych. W siatkówce większość meczów trwa 60 minut, ponieważ zwycięzcy wyłaniają się w trzech setach. Trudne i pełne rywalizacji spotkania mogą trwać 90 minut. Powinieneś jednak wiedzieć, że sety w siatkówce nie są ograniczone konkretnymi ramami czasowymi.

Współczesna piłka nożna wymaga tempa i wytrzymałości, co bywa fizycznie wymagające. Jest to gra z częstym kontaktem fizycznym z przeciwnikiem, w przeciwieństwie do siatkówki, w której tylko dotykamy piłki.

Umiejętności piłkarskie są bardziej zaawansowane niż umiejętności siatkarskie

Podstawowe umiejętności piłkarskie to drybling, podawanie, osłanianie, tackling, zastawianie pułapek, strzelanie i bronienie bramki, szybkość i zwinność. Nie są one łatwe do rozwinięcia, ponieważ potrzeba dużo czasu i koncentracji, aby je opanować. Z drugiej strony podstawowych umiejętności siatkarskich jest niewiele i są one stosunkowo łatwe do opanowania. Podstawowe umiejętności siatkarskie to serwowanie, podawanie, ustawianie, blokowanie, kopanie i uderzanie. Mimo że techniki siatkarskie również wymagają ogromnej determinacji i skupienia, nie są one tak intensywne jak w piłce nożnej. Jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać długich biegów, sprintów, skoków i nie potrafisz manewrować po boisku z siłą eksplozji, to piłka nożna nie jest dla Ciebie.

Czy siatkówka to trudny czy ciężki sport?

Każda gra może być trudna i łatwa jednocześnie. Wszystko zależy od podejścia i poświęcenia. Czy siatkówka jest trudną grą? Tak, może być bardzo trudna, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tą grą. Jako nowicjusz, zrozumienie zasad gry może być trudne i zniechęcające. Nauka i wykonywanie powyższych technik to kolejne zadanie, które może sprawić, że nie będziesz czuł się komfortowo w tej grze. Na szczęście nauka umiejętności i zasad nie jest niemożliwa, jeśli pozostaniesz skupiony i będziesz się dalej uczył.

Kiedy już zapoznasz się z podstawami siatkówka stanie się łatwą i wypełnioną zabawą grą, zarówno na etapie towarzyskim, jak i zawodniczym. Jednak jeśli chcesz zostać zawodowym siatkarzem, czekają na Ciebie kolejne wyzwania.

Czy siatkówka to stresujący sport?

Jeśli grałeś w siatkówkę między innymi na studiach, na pewno znasz już techniki gry. Jak już wcześniej wspomniano, im wyższy poziom gry tym większym wyzwaniem się ona staje. Występy na najwyższym poziomie wymagają dużej siły fizycznej i psychicznej, co może być stresujące i wymagające. Krótko mówiąc profesjonalna siatkówka jest stresująca, zwłaszcza gdy walczysz z technicznie sprawnymi i bardzo doświadczonymi przeciwnikami.

Czy siatkówka sprawia, że chudniesz?

Jedną z korzyści płynących z siatkówki jest to, że poprawia ona twoją sylwetkę, mięśnie i siłę. Jest to kompletny trening połączony z ćwiczeniami sercowo-naczyniowymi. Bieganie w tę i z powrotem w siatkówce plażowej (na świeżym powietrzu) i szybkie reagowanie na zmiany kierunku są bardzo korzystne dla wszystkich mięśni nóg.

Wycelowanie i uderzenie piłki równa się wykonaniu przysiadu. Podobnie, siła potrzebna do silnego uderzenia piłki pochodzi z nóg, dlatego większość siatkarzy ma silne nogi. Aby ustawienie było dokładne i produktywne, musisz czerpać siłę z ramion, nóg, klatki piersiowej i ud. Dlatego siatkówka jest idealną opcją, jeśli chcesz mieć silniejsze mięśnie.

Wszystkie zajęcia sportowe na świeżym powietrzu i w hali, w tym siatkówka, mają ogromny wpływ na ciało. Siatkówka jest niesamowitym sportem spalającym kalorie, ponieważ wymaga ruchu wszystkich części ciała. Badania pokazują, że człowiek może spalić blisko 385 kalorii podczas wyczynowej gry w siatkówkę, podczas gdy gra towarzyska pomoże wyeliminować co najmniej 90 kalorii, w zależności od wagi. Może to również pomóc w utrzymaniu właściwego stosunku pomiędzy masą mięśniową a tłuszczową.

Czy piłka nożna jest bardziej niebezpieczna niż siatkówka?

Każdy sport może mieć swoje dobre i złe strony. W pewnym momencie swojej kariery w piłce nożnej lub siatkówce możesz nabawić się kontuzji. Piłkarze są narażeni na złośliwe i niebezpieczne ataki przeciwników, które mogą doprowadzić do długiego pobytu w sali rehabilitacyjnej. Na przykład pomocnik Villarreal Santi Cazorla doznał kontuzji kostki, która wykluczyła go z gry na ponad 600 dni podczas jego gry w Arsenalu.

Lista urazów w piłce nożnej obejmuje skręcenie kostki, skręcenie kolana, naciągnięcie łydki, złamanie obojczyka, złamanie stopy, zapalenie kaletki podkolanowej, urazy nadgarstka i ręki, uszkodzenie więzadeł krzyżowych, naciągnięcie czworogłowego, ścięgna szyjnego, pachwiny i wstrząśnienie mózgu.

Tymczasem kontuzje w siatkówce to zapalenia ścięgien, urazy palców, skręcenia kostki, zapalenie rzepki, bóle w dolnej części pleców i uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego. Nie ujmując niczego siatkówce można śmiało powiedzieć, że piłka nożna wydaje się być bardziej niebezpieczna, ponieważ zawodnicy są narażeni na więcej kontaktu niż w przypadku siatkówki. Niemniej jednak, niektóre kontuzje w siatkówce mogą być tak intensywne, że mogą kosztować Cię utratę kariery.

Dlaczego siatkówki trudno się nauczyć i jak trudna jest to gra?

Żaden sport nie jest niemożliwy lub zbyt trudny do nauczenia. Wszystko zależy od Twojego sposobu myślenia i zaangażowania. Siatkówka nie jest trudna do nauczenia, wszystko czego potrzebujesz to ciągła praktyka i chęć osiągnięcia sukcesu. Gra jest wyzwaniem nie tylko dla siły psychicznej, ale także dla Twojej wytrzymałości, elastyczności, zdolności, siły fizycznej, szybkości, gry zespołowej itd.

Siatkówka jest grą zespołową dlatego musisz polegać na swoich kolegach z drużyny, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Musisz być dobrym i szybkim graczem, który jest wystarczająco skoncentrowany by poprowadzić drużynę do zwycięstwa.

Podsumowanie

Jeśli jesteś zainteresowany którymś z omawianych sportów, upewnij się, że jesteś w dobrej formie fizycznej i psychicznej Regularny trening jest obowiązkowy, jeśli chcesz w najbliższej przyszłości znaleźć się w gronie najlepszych. Unikaj wszelkich form rozproszenia uwagi i pozostań oddany swojemu marzeniu.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.