Lance Armstrong – Historia Kariery, Choroby i Dopingu


Lance Armstrong to amerykański kolarz zawodowy znany z występów w Tour de France, najbardziej prestiżowym wyścigu kolarskim na świecie. Lance Armstrong, urodzony jako Lance Edward Gunderson przyszedł na świat 19 września 1971 roku w Dallas. Jego rodzice rozwiedli się, gdy był młody. Matka Linda wyszła ponownie za mąż za Terry’ego Armstronga. Rozwiodła się ponownie i żeby utrzymać rodzinę zaczęła pracować jako sekretarka. Armstrong miał wtedy 17 lat.

Początek kariery sportowej

Lance był wysportowany i początkowo zainteresował się lekkoatletyką. W wieku 10 lat zaczął biegać, pływać, a w wieku 13 lat wziął udział w wyścigu kolarskim i triathlonie (1 km pływania, 24 km roweru i 4,8 km biegu). W wieku 16 lat został zawodowym triathlonistą i zdobył tytuł mistrza kraju w 1989 i 1990 roku. Ostatecznie jednak zwyciężyło kolarstwo i to na nim się skupił.

Będąc w szkole średniej został zaproszony do wzięcia udziału w próbach reprezentacji olimpijskiej USA w Colorado Springs, Colorado. Z tego powodu czasowo przerwał naukę, ale w 1989 roku ukończył ją w prywatnej szkole. Latem Armstrong zakwalifikował się do drużyny juniorów na Mistrzostwa Świata w 1990 roku, gdzie zajął 11 miejsce z najlepszym czasem wśród Amerykanów od 1976 roku. W tym samym roku odbył się American Amateur National, gdzie pokonał wielu zawodowych kolarzy i wygrał dwa ważne etapy. W 1991 roku ukończył pierwszy Tour DuPont, 12 długich i trudnych etapów mierzących 1736 km i trwających 11 dni.

Po tym, jak Lance Armstrong przeszedł drugą selekcję testową (1992) do Igrzysk Olimpijskich, został wybrany jako faworyt do wyścigu w Barcelonie, w Hiszpanii. Nieoczekiwanie zajął 14 miejsce, ale nawet to nie zniechęciło go do podjęcia pracy w Team Motorola za regularną i bardzo lukratywną pensję. Rok 1993 był dla niego dobry, wygrał trzy wyścigi: Thrift Drug Classic, Kmart West Virginia Classic i CoreStates Race (American Pro Race).

Został najmłodszym kolarzem w historii, który w wieku 21 lat wygrał etap w lipcowym Tour de France, a także został najmłodszym zwycięzcą Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym. Do 1995 roku nie ukończył Tour de France. Dopiero w 1995 roku zajął 36 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Choroba Lanca Armstronga

Jesienią 1996 roku lekarze zdiagnozowali u Armstronga raka jąder – trzecie, najcięższe stadium z rozległymi przerzutami do płuc. Jego szanse na przeżycie stopniowo malały i osiągnęły poziom 50%. Armstrong poddał się jednak leczeniu i pokonał raka. We wrześniu 1997 roku zorganizował konferencję prasową, na której ogłosił powrót do kolarstwa w sezonie 1998. W tym czasie stajnia Cofidis, dla której się ścigał rozwiązała z nim kontrakt opiewający na 600 000 dolarów. Jego nowym pracodawcą była drużyna US Postal.

Lance Armstrong powrócił w wielkim stylu, a wyścigi pokazały, że jego forma znacznie się poprawiła. Wszystkie swoje wysiłki skupił na wygraniu Tour de France. W lipcu 1999 roku po pierwszym etapie tego najbardziej prestiżowego wyścigu założył żółtą koszulkę lidera. Żółta koszulka należała również do niego na mecie jako zwycięzcy klasyfikacji generalnej. W kolejnych latach specjalizował się w tym wyścigu. Jego staranne przygotowanie przyniosło mu 7 tytułów z rzędu, czego nie udało się dokonać nikomu innemu. Po swoim ostatnim triumfie w 2005 roku wycofał się z uprawiania sportu.

Powrót do wyścigów

Lance Armstrong ogłosił jednak swój powrót w 2008 roku i w sezonie 2009 był członkiem stajni Astana, gdzie walczył o pozycję lidera z Alberto Contadorem. Armstrong wystartował w Giro d’Italia, które ukończył na 12 miejscu. Ukończył Tour de France na 3 miejscu, 5 minut i 24 sekundy za zwycięzcą. W ostatnim tygodniu Tour de France 2009 Armstrong ogłosił, że wraz z Johanem Bruyneelem zakłada Team RadioShack. Ponownie skupił się na Tour de France, ale tym razem wyścig nie poszedł po jego myśli. Zakończył go na 23. miejscu. W 2011 roku przeszedł w końcu na emeryturę.

Sukces Lance’a Armstronga stanął pod znakiem zapytania. Z jednej strony eksperci mówili o jego ponadprzeciętnej wydolności oddechowej (w wieku 16 lat podczas badań w Cooper Clinic w Dallas, zmierzono pojemność życiową płuc), mniejszej produkcji kwasu mlekowego, który powoduje zmęczenie oraz o chorobie nowotworowej, która wzmocniła jego odporność psychiczną i znacząco zmieniła jego sylwetkę. Z drugiej strony, wielu przypisywało sukces amerykańskiego kolarza stosowaniu nielegalnych substancji, szczególnie substancji zwanej aktywogenem. Udowodniono mu jednak stosowanie dopingu dopiero w 2012 roku.

Stosowanie niedozwolonego dopingu

W 2012 roku Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) oskarżyła Lance’a Armstronga o stosowanie niedozwolonych i zakazanych środków zwiększających wydolność organizmu. Dowiedziono że brał doping i stracił wszystkie siedem tytułów Tour de France. Armstrong bronił się za pomocą pozwów sądowych i stanowczo zaprzeczał istnieniu dopingu. 23 sierpnia 2012 roku oświadczył na swojej stronie internetowej, że nie ma już sił na walkę z USADA. Został pozbawiony tytułów i skazany na dożywotni zakaz wstępu.

14 stycznia 2013 roku Oprah Winfrey nakręciła dla swojego talk show wywiad z Lancem Armstrongiem, w którym kolarz otwarcie przyznał, że używał zakazanych substancji podczas siedmiu zwycięstw w Tour. Ponadto uznał doping za coś normalnego i kierował się chęcią zwycięstwa. Przyznał też, że tyranizował osoby, które wcześniej zwracały uwagę na jego doping. Na przykład byłą masażystkę drużyny Emmę O’Reilly nazwał prostytutką i alkoholiczką, a Betsy Andreu, żonę swojego kolegi z drużyny Frankiego Andreu nazwał szaloną suką.

Po tym jak Lance Armstrong przyznał się do winy, wielu celebrytów skrytykowało go, a sponsorzy odwrócili od niego. Pomyślny powrót do zdrowia po chorobie nowotworowej zainspirował Armstronga do założenia Fundacji Lance’a Armstronga. Została założona w 1997 roku. Fundacja ta jest jedną z najbardziej wpływowych organizacji. Dostarcza informacji osobom walczącym z rakiem, organizuje publiczne wykłady i finansuje badania naukowe. Jednak po skandalu dopingowym niektórzy darczyńcy zażądali zwrotu swoich datków, ponieważ czuli się oszukani.

Związki Armstronga

Lance Armstrong był żonaty z Kristin Richard. Poznał ją miesiąc po zakończeniu chemioterapii na konferencji prasowej, na której ogłosił utworzenie fundacji na rzecz walki z rakiem. W 1999 roku po sztucznym zapłodnieniu, urodził im się syn Luke. Dwa lata później w ten sam sposób urodziły się bliźniaczki Isabelle i Grace. Małżeństwo, które przeszło wiele trudnych prób rozwiodło się w 2004 roku. Od końca 2003 do początku 2006 roku Armstrong mieszkał z amerykańską piosenkarką Sheryl Crow, która również zeznawała przeciwko Armstrongowi.

Trofea Lanca Armstronga

  • 1989: Mistrz Krajowy w triathlonie
  • 1990: Mistrz Krajowy w triathlonie
  • 1990: 11 miejsce na Mistrzostwach Świata z najlepszym czasem Amerykanina od 1976 roku
  • 1992: Igrzyska Olimpijskie – 14 miejsce
  • 1993: 3 pierwsze miejsca w Thrift Drug Classic, Kmart West Virginia Classic i CoreStates Race (American Pro Race).
  • 1993: 62-ie miejsce Tour De France (wygrał 8 etapów)
  • 1996: Ponownie znalazł się w drużynie olimpijskiej na Igrzyskach w Atlancie
  • 1998: 4 – miejsce na Mistrzostwach Świata
  • 1999: Wygrał Tour de France.
  • 2000: Ponownie wygrał Tour de France.
  • 2001: Wygrał Tour de France po raz trzeci
  • 2002: Wygrał Tour de France po raz czwarty
  • 2003: Zwycięzca Tour de France po raz piąty
  • 2004: Zwycięzca Tour de France po raz szósty

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY