Kursy Przedmeczowe vs. Kursy na Żywo


Teraz, gdy już rozumiesz, dlaczego stawianie na faworytów daje dobre rezultaty, przejdźmy do następnego kroku. Musisz podjąć decyzję, czy postawisz zakład przed meczem, a więc otrzymasz kursy przedmeczowe, czy też spróbujesz znaleźć lepszą stawkę i wyższe kursy w trakcie meczu, a więc będziesz obstawiał z kursami live.

Kiedy już przejdziesz przez ten proces (i będziesz zadowolony z wyboru), staniesz przed kolejnym pytaniem:

Kiedy lepiej obstawiać – przed meczem czy w trakcie?

Gdyby istniało uniwersalne rozwiązanie tego dylematu, zakłady sportowe byłyby zbyt proste. Po pierwsze, przyjrzyjmy się każdej z tych opcji i zbadajmy za i przeciw

Musisz jednak pamiętać z ostatniej lekcji, że nie powinieneś stawiać na każdego faworyta tylko dlatego, że „faworyt ma największe szanse na wygraną”. Codziennie masz do dyspozycji dziesiątki ciekawych zakładów, więc musisz wybierać ostrożnie. Dokonaj wyboru na podstawie analizy przedmeczowej, znalezionych informacji i danych statystycznych.

Kursy przedmeczowe

Kursy przedmeczowe to kursy, które widzisz na stronach bukmacherów przed rozpoczęciem meczu. Jest to najczęściej spotykana „forma” kursów, ponieważ duży procent graczy nie jest fanami zakładów na żywo.

Są to zatem kursy, na które większość obstawiających stawia swoje zakłady. Jeśli nawet po dokładnej analizie zainteresują się okazją do obstawiania, sprawdzą, jakie kursy oferują bukmacherzy. Jeśli spodobają im się oferowane kursy, postawią zakład.

Kursy przedmeczowe są same w sobie cennym źródłem informacji. Wystarczy rzut oka na kursy, aby zorientować się, jak drużyny (lub zawodnicy) stoją w oczach bukmacherów. Im niższy kurs na faworyta, tym mecz powinien być bardziej przejrzysty. Wyższe kursy (na obie drużyny) wskazują, że mecz będzie wyrównany.

Zalety obstawiania z kursami przedmeczowymi:

 • Znasz z góry ustalone szanse.
 • Wiesz na 100%, że zakład jest ważny.
 • Nie musisz przeprowadzać żadnej analizy po postawieniu zakładu

Wady zakładów z kursami przedmeczowymi:

 • Szanse mogą nie być tak wysokie, jak myślisz, że powinny być.
 • Nie można uzyskać większej wartości poprzez obstawianie w trakcie meczu.
 • Nie jesteś w stanie zmaksymalizować swojego potencjału do obstawiania.

Jak widać, kursy przedmeczowe mają zarówno wady, jak i zalety. To zależy od tego, czy uważasz, że można uzyskać większą wartość poprzez obstawianie w trakcie meczu.

Kursy na żywo

Jeśli wybierzesz zakład na żywo, nie będziesz obstawiał przed meczem, ale po jego rozpoczęciu. Twój cel jest prosty – chcesz uzyskać wyższe kursy i lepszą wartość.

Zakłady na żywo stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak głównie za sprawą zakładów sportowych online, a także postępu technologicznego. W dzisiejszych czasach prawie każdy ma połączenie z Internetem i komputer, więc logicznie rzecz biorąc liczba osób zainteresowanych obstawianiem podczas meczu wzrosła. Najważniejsze mecze są transmitowane przez telewizję, ale praktycznie wszystkie mecze są transmitowane w Internecie, więc obstawiający nie mają braków informacji.

Jeszcze do niedawna większość graczy ignorowała zakłady na żywo, ale w ciągu ostatnich dwóch lat ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę, że czasami można na nich dobrze zarobić.

Oprócz zakładów u tradycyjnych bukmacherów istnieją również tzw. giełdy zakładów, na których użytkownicy obstawiają zakłady przeciwko sobie.

Jednak obstawianie na giełdach zakładów jest dość skomplikowane, więc wolimy trzymać się tematu. Zakłady na żywo są odpowiednie, gdy nie jesteś zadowolony z kursów oferowanych przed meczem.

Zalety zakładów na żywo:

 • Jesteś w stanie uzyskać wyższe kursy i lepszą wartość.
 • Maksymalizujesz swój potencjał zakładów.

Wady zakładów na żywo:

 • Mecz może nie rozegrać się tak, jak przewidywałeś, a obstawianie kursów przedmeczowych może okazać się bardziej opłacalne w ostatecznym rozrachunku.
 • W zakładach na żywo wszystko odbywa się bardzo szybko. Może się zdarzyć, że zanim będziesz mógł postawić zakład z określonym kursem, kursy zostaną inaczej ustawione (lub zakład może w ogóle nie być dostępny).

Tak jak w przypadku zakładów z kursami przedmeczowymi, zakłady na żywo mają swoje plusy i minusy. Czasami przydatne jest połączenie obu metod. Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć ten temat, prześledzimy różne scenariusze, które pomogą Ci wybrać preferowaną metodę obstawiania.

W zależności od sytuacji

I) Sytuacje, w których bardziej opłacalne jest obstawianie po kursach przedmeczowych:

 • Jeśli uważasz, że faworyt będzie dominował w całym meczu.
 • Jeśli nie chcesz przegapić potencjalnego zakładu.
 • Jeśli uważasz, że kursy przedmeczowe są wystarczające.

II) Sytuacje, w których korzystniej jest wybrać zakłady na żywo:

 • Jeśli uważasz, że mecz będzie w miarę wyrównany i będziesz mógł skorzystać z kursów „skaczących” w trakcie meczu.
 • Jeśli uważasz, że kursy przedmeczowe są niewystarczające.

Oczywiście, istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy obstawianiu, ale w tej lekcji skupimy się przynajmniej na podstawach. Gdybyśmy mieli wymienić wszystkie czynniki, które mogą być mniej lub bardziej ważne w danej sytuacji, to nasza Szkoła Obstawiania miałaby chyba ze sto lekcji. Musisz zaakceptować, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania i że jest to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie podejmiesz jako obstawiający.

Nie ma dobrej lub złej metody

Nawet profesjonalni gracze nie są w stanie w 100% poprawnie ocenić sytuacji. Nie bądź dla siebie zbyt surowy. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, więc jasne jest, że czasem wybierzesz lepsze podejście, a czasem nieco gorsze.

Oczywiście, można połączyć obie metody. Ten czynnik zakładów sportowych jest bardzo indywidualny, każdy obstawiający po pewnym czasie zorientuje się, co działa dla niego najlepiej i będzie się tego trzymał. Jednak najważniejszą kwestią dla każdego obstawiającego jest nadal znalezienie możliwości wygrania zakładu.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY