Krokiet – Zasady Gry


Krokiet (czasami błędnie mylony z krykietem) to gra i sport, w którym uderza się kijem podobnym do drewnianego młotka na trawiastym boisku (polu), aby przepchnąć piłki przez bramki do docelowego kołka.

Zasady

Zasady międzynarodowego stowarzyszeniowego krokieta są dość skomplikowane. Oprócz zasad istnieje wiele różnych odmian tej gry. Do najczęściej spotykanych należą: krokiet amerykański, ogrodowy i krokiet golfowy.

Poniżej znajduje się wyciąg z reguł krokieta opisujący typowe sytuacje w grze.

Sprzęt

Plan pola do gry w krokieta z zaznaczoną kolejnością przechodzenia przez furtki i liniami startowymi.

Kort jest prostokątnym obszarem trawiastym o wymiarach 32 na 25,6 m (35 na 28 jardów). Pole może być mniejsze, ale proporcje muszą zostać zachowane. Pas jednego jarda od krawędzi kortu do wewnątrz nazywany jest granicą. Na polu znajduje się sześć bramek o wysokości 10 cm oraz słupek bramki na środku boiska wystający na 45 cm. Piłki do gry o średnicy 92 mm ważą 454 gramy i są w kolorach: niebieskim, czarnym, czerwonym i żółtym. Bramka po której porusza się piłka, oznaczona jest kołkiem w tym samym kolorze. Kije składające się z trzonka i młotka powinny być wykonane z drewna lub podobnego materiału. Młotki powinny być symetryczne z płaskimi, równoległymi powierzchniami czołowymi.

Bramka do krokieta

W grze biorą udział dwie strony: jedna z niebieską i czarną piłką, druga z czerwoną i żółtą. W singlu jeden zawodnik gra dwiema piłkami. W deblu każdy z czterech zawodników ma swoją piłkę. Wygrywa ta strona, która jako pierwsza przepuści obie piłki w wyznaczonej kolejności przez wszystkie furtki i trafi w kołek.

Początek gry

Rzut decyduje o tym, która ze stron wybiera parę piłek do gry lub która zaczyna jako pierwsza. W ten sposób strona niewylosowana określa to, czego nie określiła strona wylosowana. Piłki są wprowadzane do gry z każdej z linii startowych. W pierwszych czterech losowaniach wszystkie cztery piłki muszą być wprowadzone do gry.

Uderzenia

Strony na przemian wykonują swoje uderzenia. Na początku każdej tury strona określa, którą ze swoich piłek będzie grała, więc w deblu koledzy z drużyny uzgadniają kto będzie grał – napastnik. Ta sama piłka musi być zagrana przez cały czas trwania tury.

Na turę rozgrywane jest co najmniej jedno uderzenie. Następne uderzenie może zostać zaliczone albo przez przejście piłki napastnika przez następną bramkę w kolejności do zdobycia punktu albo przez uderzenie innej piłki (roquet). W tym drugim przypadku napastnik otrzymuje uderzenie stopniujące (patrz niżej) i kolejne, zwykłe uderzenie.

Gdy piłka przejdzie przez wszystkie bramki staje się Piratem. Może on albo usunąć się z gry, uderzając w kołek bramki albo wpłynąć na grę pozostałych piłek w grze.

Punktacja

Punkty zdobywa się za przejście do właściwej bramki we właściwym kierunku. Piłka może również zdobyć punkt za przejście przez bramkę podczas gry z inną piłką. W takim przypadku jednak nikt nie dostanie za to dodatkowego uderzenia. Kula zdobywa punkt także wtedy, gdy zostaje odbita.

Wynik strony jest sumą punktów jej własnych piłek. Końcowy wynik meczu jest często podawany jako różnica pomiędzy sumami punktów stron.

Roquet

Roquet to uderzenie innej piłki przez piłkę napastnika. Po nim uderzający otrzymuje dwa uderzenia: uderzenie kroczące i uderzenie kontynuujące. Roquet występuje tylko przy uderzeniu tzw. żywej piłki. Żywe piłki to wszystkie piłki na początku każdej kolejki lub po tym, jak piłka napastnika minie następną bramkę. Po uderzeniu roquetem, staje się martwą piłką, która nie może być ponownie użyta, dopóki się nie ożywi. Jednak uderzenie w martwą piłkę nie jest karane. Jeśli kilka piłek zostanie uderzonych w jednym uderzeniu, tylko pierwsza żywa piłka, która została uderzona jest uznawana za Roquet.

Jeśli na początku gry wybrana przez stronę bila dotknie innej bili, uznaje się, że jest to rokietta, a gracz wykonuje uderzenie proste.

Piłka napastnika może najpierw przejść przez bramkę, a potem uderzyć w inną piłkę. Bila która podczas uderzenia zbiła inną piłkę, może następnie wpłynąć na inne piłki w grze, tak jak w przypadku normalnego uderzenia. Jednak po roquettingu nie może zdobyć punktu za przejście przez bramkę w tym samym uderzeniu, nawet jeśli przejście przez bramkę miało miejsce.

Uderzenie kroczące

Odbywa się poprzez zbliżenie piłki napastnika do piłki, która właśnie jest rokiettowana i uderzenie własnej piłki. Podczas uderzenia obie te piłki muszą się przynajmniej zachwiać. W czasie tego uderzenia piłka napastnika może przejść przez bramkę lub uderzyć w inną piłkę.

Uderzenie uzupełniające

Po uderzeniu kroczącym następuje jedno uderzenie uzupełniające. Uderzenie uzupełniające może być tylko jedno z rzędu. Tak więc, gdy dwie bramki zostaną zaliczone, gracz otrzymuje tylko jedno uderzenie uzupełniające. Podobnie, jeśli piłka mija bramkę podczas przelotu, przyznawane jest tylko jedno kolejne uderzenie. Jeśli piłka przejdzie przez bramkę w jednym uderzeniu, a potem ją zbijesz to uderzenie z uzupełniające musi być wykonane natychmiast.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.