Korfball – Co To Za Sport i Jakie są Jego Zasady


Korfball jest jedyną drużynową grą w piłkę, w której zarówno mężczyźni jak i kobiety grają razem. Mecz rozgrywany jest na boisku o wymiarach 40 x 20 m, podzielonym na dwie połowy (strefy), gdzie dwie drużyny po 8 zawodników (4 mężczyzn i 4 kobiety) starają się zdobyć jak najwięcej punktów wrzucając piłkę do obręczy korfballowego (kosza) o wysokości 3,5 m. Każdy zdobyty kosz liczy się jako jeden punkt.

Gra została stworzona przez holenderskiego nauczyciela Nico Broekhuysena w 1902 roku na potrzeby koedukacyjnych zajęć wychowania fizycznego w Holandii. Stopniowo gra rozprzestrzeniała się poza godzinami lekcyjnymi w całym kraju, w koloniach holenderskich i w Niemczech. Korfball znalazł się również w programie Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku jako sport pokazowy.

Zasady gry

Korfball to sport z piłką, uprawiany rękoma na prostokątnym boisku. Dwie przeciwne drużyny, każda składająca się z 4 mężczyzn i 4 kobiet próbują zdobyć punkty, trafiając piłką do kosza przeciwnika (po holendersku korf). Głównymi cechami tej gry są wszechstronność, zespołowość, ograniczony kontakt fizyczny pomiędzy graczami oraz równość pomiędzy mężczyznami i kobietami w grze. Przed grą ośmioosobowa drużyna zostaje podzielona na dwie części, z których każda składa się z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn. Prostokątne pole gry podzielone jest linią środkową na dwa równe kwadraty. Na obu placach kosz stoi w jednej trzeciej odległości od linii końcowej do linii połowy boiska. Jedna połowa drużyny odgrywa na początku gry rolę obrońcy. Po każdych dwóch zdobytych koszach zawodnicy zamieniają się rolami.

Zawodnik może zrobić z piłką tylko jeden krok. Drybling nie jest dozwolony. Nie można wykonać strzału, jeśli przeciwnik znajduje się w zasięgu ręki. Zabronione jest wyrywanie piłki z ręki przeciwnika – musi być ona złapana, gdy jest w powietrzu. Zabroniona jest gra nogami, bieganie z piłką i faulowanie. Mężczyzna może bronić tylko mężczyzny, kobieta – kobiety.

W skrócie

  • Bez możliwości biegania z piłką
  • Brak dryblingu
  • Kontakt fizyczny między zawodnikami musi być kontrolowany i nie może prowadzić do uzyskania przewagi
  • Gracze mogą bronić tylko przeciwników tej samej płci
  • Strzał w „pozycji bronionej” prowadzi do straty piłki
  • Gra się w hali (duże turnieje międzynarodowe), ale także na trawie, na piasku (korfball plażowy), a nawet w wodzie. W sumie na świecie jest zarejestrowanych około 300 000 graczy w 69 krajach (2020). Większość (100,000) znajduje się w Holandii.
  • Dodatkowe informacje Kosze mają wysokość 3,5 metra i są umieszczone w 1/3 każdej strefy – jedna strefa ma wymiary 20 x 20 metrów, a całe boisko 20 x 40 metrów (w wersji halowej).
  • Obręcze są wykonane z tworzywa sztucznego.
  • Piłki są specjalnie przygotowane do korfballu. Są one mniejsze i lżejsze niż w przypadku koszykówki.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.