Kluczowe Fakty Dotyczące Futbolu Amerykańskiego


Każdego roku na zakładach obstawia się około 10 miliardów dolarów. Tak, mówimy o Super Bowl. Mimo to futbol amerykański jest dla większości europejskich obstawiających czymś niespotykanym. W tym artykule podpowiem na jakie czynniki zwracać uwagę przy obstawianiu tego sportu.

Rozgrywający w futbolu amerykańskim

Kamieniem węgielnym każdej drużyny jest wysokiej jakości rozgrywający. Na boisku są zarówno zawodnicy ofensywni, jak i defensywni oraz kopacze, ale najważniejszy jest rozgrywający, który kieruje ofensywą. Na przykład w 2010 roku eksperci twierdzili, że Indianapolis Colts, które awansowało do finału, nie przetrwałoby długiego sezonu bez swojego rozgrywającego Peytona Manninga. Ponadto NFL położyła nacisk na ochronę rozgrywających – długie podania, za które są odpowiedzialni, uatrakcyjniają grę, co pomaga rozwijać bazę kibiców.

Po rozgrywającym ważnymi postaciami są także centerback, receiver i middle linebackers. Wraz z nadejściem walk eliminacyjnych wzrasta znaczenie dobrego kick returnera, który jest w stanie rozstrzygać mecze, gdy obie drużyny skupiają się głównie na obronie. Ważnym czynnikiem jest także jakość trenera, jego umiejętności strategiczne i mentalny wpływ na zawodników.

Zaleca się również obserwowanie aktualnej formy drużyny (ostatnie 5-6 meczów jest wskaźnikiem), zdolności drużyny do przystosowania się do różnych stylów gry, a także pogody i siły wiatru. Szczególnie jeśli obstawiasz zakłady totals, zła pogoda może zrujnować Twój zakład.

Zakłady handicapowe w futbolu amerykańskim, podobnie jak w innych sportach, są uzależnione od tego, czy jedna z drużyn jest zdecydowanym faworytem. Tutaj należy wziąć pod uwagę punktację gry – 6 punktów za przyłożenie, 2 za kopnięcie lub akcję kończącą przyłożenie, 3 punkty za powrót z kickoffu i 2 punkty za safety). To właśnie z powodu tych różnic w punktacji niektóre z różnic w ostatecznym wyniku są bardziej powszechne. Podam Ci przykład – najczęstszą różnicą w meczach NFL (zdarzyło się to w 1/6 meczów w historii NFL) są 3 punkty. Za nim jest różnica 7 punktów.

Jeśli jesteś cierpliwy to być może zainteresują Cię kursy na zwycięzcę końcowego. Szczególnie w ostatnich latach, kiedy w NFL dominuje wyrównana stawka drużyn, po tytuł sięgają zespoły, których bukmacherzy się nie spodziewali. Z drugiej strony obstawiający, którzy zaufali tym drużynom, zgarnęli niezły zysk.

Wskazówki dotyczące obstawiania zakładów NFL

Obstawianie zakładów na futbol amerykański jest proste. Zwycięstwo jest już trudniejsze. W poniższych punktach znajdziesz najważniejsze rady dotyczące tego sportu. Powinny one pomóc zapewnić sobie zwycięstwo (lub przynajmniej zmniejszyć częstotliwość porażek) w trakcie obstawiania zakładów sportowych na futbol w USA.

Rozgrywający jest ważny, ale nie skupiaj się wyłącznie na nim

Quarterback jest naprawdę ważny, gdy zastanawiasz się, na co postawić. Ale zawsze powinien to być tylko jeden z wielu elementów Twojej analizy zakładów. Sprytni typerzy nie przywiązują zbyt dużej wagi do żadnego z obszarów. Starają się dokonać wszechstronnej analizy na podstawie wszystkich informacji, jakie posiadają. To jedyny sposób, by znaleźć przewagę nad bukmacherem.

Przezwyciężenie długotrwałej słabej gry w ofensywie jest trudne nawet dla najlepszych rozgrywających. Peyton Manning i Brett Favre nawet w najlepszych latach swoich karier nie potrafił sprawić by ich rzuty były często łapane. Podczas gdy analiza formy rozgrywającego jest ważna, powinieneś upewnić się, że nie przykładasz do tej informacji zbyt dużej wagi.

Nie skupiaj się tylko na Running Back’u

Tak jak w poprzednim przypadku – bycie zafiksowanym tylko na Running Back, a więc na grze biegowej, to prosta droga na dno. Linia ofensywna ma ogromny wpływ na pozycję biegacza. Silne wsparcie jest wciąż lepsze niż przeciętne. Dlatego też, oceniając pozycję running backu, zawsze powinieneś brać pod uwagę poziom całej ofensywy. Powinieneś także zwrócić uwagę na obronę przeciwnika. Tylko wtedy, gdy masz wszystkie informacje na temat formy biegacza, jego poprzednich występów, linii ofensywnej oraz obrony przeciwnika, możesz dokonać prawidłowej oceny.

Nie skupiaj się tylko na Wide Reciever

Tak, to prawda. Nie powinieneś skupiać się na jednej rzeczy, ale zawsze brać pod uwagę grę jako całość!

Nie pomijajcie specjalnych pozycji w drużynie

Specjalne pozycje w drużynie mogą zmienić wynik wielu meczów w trakcie sezonu. Pozycja startowa ma bezpośredni wpływ na liczbę punktów, które drużyna może zdobyć. Jeśli więc drużyna jest w stanie stworzyć przewagę pozycyjną lub przeciwnie, zmusić drużynę przeciwną do niekorzystnego ustawienia, musisz zawsze brać to pod uwagę w swoich ocenach meczów.

Kopacz może dać swojej drużynie przewagę pozycyjną, ale może też sprawić, że drużyna znajdzie się w niekorzystnej sytuacji. To samo dotyczy punterów. Drużyny, które mają dobrego Puntera i Punt Returnera często mogą mieć przewagę pozycji i często pozostawiają drużynę przeciwną w niekorzystnej sytuacji.

Wiedza o tym, jak radzą sobie zawodnicy na liniach „special teams” pomoże Ci wygrać kilka dodatkowych zakładów w każdym sezonie.

Nie stawiaj na drużynę gospodarzy (chyba że masz dobry powód)

Statystyki historyczne pokazują, że drużyny domowe wygrywają częściej niż drużyny wyjazdowe. Nie oznacza to jednak, że ślepe obstawianie zwycięstwa gospodarzy przyniesie zysk.

Tak jak w przypadku Quarterbacków, Running Backs, pozycji Special Teams i innych zawodników, przewaga własnego boiska jest małą częścią równania, które decyduje o tym, na którą drużynę postawić.

Nie zapominaj o czynniku podróży

To co odróżnia graczy obstawiających zakłady z zyskiem od reszty społeczności to umiejętność zwracania uwagi na małe szczegóły, które mogą mieć duży wpływ na grę. Co ciekawe, drużyny, które podróżują na duże odległości, osiągają podobne wyniki jak te, które podróżują na krótsze dystanse. Czynnik podróży ma negatywny wpływ na grę większości drużyn.

Nie zapominaj, jak ważny jest każdy dodatkowy dzień wolny od gry

W NFL każdy dodatkowy dzień wolny jest wielką zaletą. Większość meczów rozgrywana jest w niedziele, więc drużyny grają zazwyczaj co 7 dni. Jednak prawie co tydzień dochodzi do meczu pomiędzy drużyną, która odpoczywała 6 dni, a drużyną, która odpoczywała 7. Dlatego zawsze sprawdzaj, w które dni grają drużyny, ile dni do następnego meczu odpoczywają oraz jak radziły sobie w takich sytuacjach w przeszłości.

Nie ignoruj trenerów i ich zachowania

Wszyscy trenerzy NFL i NCAA mają pewne skłonności. Jeśli uda Ci się przejrzeć te tendencje, możesz podnieść wartość swoich wyborów na nowy poziom. Nie powinieneś zapominać o głównym trenerze, a także o koordynatorach ofensywy i defensywy.

Nie obstawiaj na początku tygodnia (za wcześnie)

Obstawianie zakładów na początku tygodnia może zapewnić interesujące kursy. Lepiej jest jednak poczekać i obstawiać na przykład tuż przed meczem. Dlaczego? Kontuzje, problemy zawodników, zawieszenia, nowości i zmiany w składzie to argumenty za tym, by z obstawianiem czekać tak długo, jak to możliwe. W futbolu amerykańskim często dochodzi do znaczących zmian na kilka godzin przed meczem.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY