Kategorie Wagowe w UFC MMA – Kobiety i Mężczyźni


Fighterzy w MMA podzieleni są na wiele kategorii. Zapoznaj się z pełną listą kategorii wagowych kobiet i mężczyzn.

Kategorie wagowe MMA UFC

Kategorie wagowe w walkach MMA w UFC są podzielone na mężczyzn i kobiety. Kobiety mają oficjalnie 5 kategorii wagowych. Mężczyźni mają do dyspozycji 9 podziałów. Każda kategoria indywidualna ma zawsze swój własny ranking wyników, na którym dominuje mistrz danej wagi.

W walkach bez tytułu, fighterzy mogą zgodzić się na tzw. catchweight, gdzie waga jest ustalona z góry i nie może dotyczyć innych kategorii. Są one dość często spotykane na aktualnych kartach walk, choć większość promotorów za nimi nie przepada.

Kategorie wagowe MMA UFC Kobiet

W UFC MMA obowiązują następujące kategorie wagowe kobiet:

 • Waga słomkowa -115lbs (-52.2kg)
 • Waga Musza (Flyweight) -125lbs (-56.7kgs)
 • Waga Bantam (Bantamweight) -135lbs (-61.2kgs)
 • Waga Piórkowa -145lbs (-65.8kgs)
 • Waga Lekka -155lbs (-70.3kgs)

Kategorie wagowe UFC MMA Mężczyzn

Mężczyźni rywalizują w UFC w następujących kategoriach wagowych:

 • Waga Musza (Flyweight) – 125lbs (-56.7kgs)
 • Waga Bantam (Bantamweight) – 135lbs (-61.2kgs)
 • Waga Piórkowa – 145lbs (-65.8kgs)
 • Waga Lekka – 155lbs (-70.3kgs)
 • Welterweight – 170lbs (-77.1kgs)
 • Waga Średnia – 185lbs (-83.9kgs)
 • Waga Półciężka – 205lbs (-93.0kgs)
 • Waga Ciężka – 265lbs (-120.2kgs)
 • Waga superciężka +265lbs (+120.2kgs)

Wazelina w walce MMA

Pytania o wazelinę w walkach MMA są dość częste. Dzieje się tak dlatego, że fighterzy smarują się wazeliną przed wejściem na ring. To dlatego, że po posmarowaniu brwi rana lepiej się zasklepia i nie tworzą się krwotoki. Mogą one być (i w praktyce często są) powodem zakończenia walki.

Kategorie wagowe MMA UFC vs. Kategorie wagowe Boksu

Kategorie wagowe i zasady w boksie są trochę bardziej skomplikowane niż w mieszanych sztukach walki (MMA). Podczas gdy w coraz bardziej popularnym MMA zasady i podziały wagowe są praktycznie identyczne w kategoriach amatorskich i zawodowych, w boksie te dwie dyscypliny różnią się od siebie.

Ze względu na rosnącą popularność MMA fani tego twardego sportu są coraz lepiej zaznajomieni nie tylko z zasadami, ale także z podziałami wagowymi. Większość czołowych fighterów zarówno światowych, jak i krajowych, walczy tylko w jednej konkretnej kategorii choć wielu z nich próbowało w przeszłości swoich sił w innych. Dzieje się tak ponieważ każda kategoria ma swoją specyfikę, którą fighterzy muszą wziąć pod uwagę w połączeniu ze swoimi parametrami fizycznymi. Są zawodnicy, którzy nie mają problemów z odchudzaniem i tacy, dla których wręcz przeciwnie, „robienie wagi” jest wielką udręką i najtrudniejszą częścią tego sportu w ogóle.

Ile kategorii wagowych jest w UFC MMA?

Kobiety w UFC MMA są podzielone wagowo na 5 kategorii. Mężczyźni mają w sumie 9 kategorii przy czym waga superciężka powyżej 120 kilogramów nie jest oficjalnie wykorzystywana. Aby zapoznać się z wszystkimi klasami wagowymi, w tym z dopuszczalnymi wagami, przeczytaj cały artykuł.

Jak często zdarza się, że zawodnik zostaje mistrzem kilku kategorii w krótkim czasie?

Ten wyczyn nie jest zbyt częsty w MMA. Ale w przeszłości kilku wielkich osiągnęło taki poziom. Mianowicie Conor McGregor w UFC czy Patricio Freire w Bellatorze. Kobietami rządzi obecnie Amanda Nunes, która posiada zarówno pas wagi bantam, jak i piórkowej.

Czy mężczyźni i kobiety mają takie same kategorie wagowe?

Nie. Mężczyźni mają więcej kategorii wagowych. Używamy jednak tych samych nazw kategorii dla obu płci. Więcej o nich przeczytasz w tym artykule.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY