Kalafiorowe Uszy Zawodników: Co Jest ich Przyczyną?


Być może zastanawiałeś się dlaczego zapaśnicy różnych sztuk walki mają na pierwszy rzut oka zdeformowane i nieestetycznie wyglądające uszy. W tym artykule zastanowiłem się temu przyjrzeć i wyjaśnić jak do tego dochodzi i czy można temu zapobiec.

Deformacja ucha – Dlaczego pięściarze mają kalafiorowate uszy

Kalafior czy też uszy kalafiora, to jeden z głównych znaków rozpoznawczych sportowców regularnie uprawiających dyscypliny walki. Nie jest to znak jednego konkretnego sportu; „tak zwane” kalafiory spotkasz w judo, MMA czy w zapasach grecko-rzymskich. Podczas gdy dla fanów i ogółu społeczeństwa jest to niezwykły obraz, zapaśnicy zazwyczaj postrzegają deformację swoich uszu jako część swojego ukochanego sportu.

Dlaczego zapaśnicy mają dziwne i opuchnięte uszy

W szczególności fighterzy MMA są dziś w centrum uwagi, nie tylko ze względu na swoje występy i często syte trashtalki, ale także po prostu ze względu na bardzo zdeformowane uszy. Dla przeciętnego człowieka jest to oczywiście rzecz zupełnie niezwykła, a widok kalekich uszu może sprawić, że będziesz stał z utkwionym wzrokiem i otwartymi ustami. Zdecydowana większość fighterów nie uniknie kalafiorowatych uszu podczas swojej kariery.

Jak wygląda ucho i dlaczego tak wygląda

Uszy kalafiorowate powstają w wyniku silnego i regularnego nacisku oraz tarcia podczas walk na ziemi lub w klinczu. W małżowinie usznej gromadzi się krew, która często tam zalega powodując deformację. Jedynym sposobem, aby odciążyć chrząstkę i całe ucho oraz spróbować przywrócić je do pierwotnego stanu, jest odsysanie nagromadzonej krwi za pomocą strzykawki co jest nie tylko bardzo bolesne, ale i czasochłonne.

Większość zawodowych fighterów trenuje wieloetapowo w ramach wielu przygotowań do walki i nie robiłaby praktycznie nic poza pobieraniem krwi z ucha.

Inną i wielokrotnie mniej popularną techniką pozbycia się przynajmniej części krwi z ucha jest założenie drenu, przez który krew jest odprowadzana. Opcją, która może przywrócić uchu jego normalny kształt jest operacja plastyczna, ale nie jest ona często stosowana przez większość aktywnych zapaśników.

Przynajmniej częściową ochroną jest używanie kasku, szczególnie podczas ćwiczeń grapplingowych i zapaśniczych. Ważne jest też by wspomnieć, że kalafiorowate uszy mogą być nie tylko problemem czysto wizualnym, ale mogą też łatwo spowodować uszkodzenie słuchu.

Defekt urody czy może typowy znak wojownika?

Jak już zaznaczyłem we wstępie – większość wojowników traktuje ten fakt jako część sportu i celowo unika operacji plastycznych. Wręcz przeciwnie, często spotkasz się z opinią, że fighterzy są dumni ze swoich uszu i po prostu do nich należą. Wymienienie wszystkich fighterów z tego typu deformacjami zajęłoby oczywiście bardzo dużo czasu. Do najbardziej oczywistych możemy jednak zaliczyć Khabiba Nurmagomedova, Tony’ego Fergusona czy Dustina Poiriera.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY