Kajakarstwo – Czym Jest i Jaki są jego Rodzaje


Kajakarstwo to sport wodny uprawiany zarówno rekreacyjnie jak i zawodowo. Choć nazwa wywodzi się od canoe, jest też powszechnie używana w odniesieniu do podobnych aktywności uprawianych w kajaku.

Podział Kajakarstwa

Kajakarstwo szybkie – uprawiane na spokojnych, stojących wodach, którego celem jest pokonanie określonego dystansu w jak najkrótszym czasie. Istnieje wiele kategorii, podzielonych nie tylko według wieku i płci, ale także według rodzaju łodzi.

Slalom wodny – uprawiany na silnie płynących strumieniach. Celem jest nie tylko jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy, ale także poprawne pokonanie bramek umieszczonych na trasie. Bramki czerwone (upstream) są umieszczone w górze rzeki, a zielone w dole. Kary sekundowe zostają dodane za dotknięcie lub nieprzekroczenie bramy.

Najważniejsze zawody

  • Mistrzostwa Świata w slalomie wodnym
  • Mistrzostwa Europy w slalomie wodnym
  • Kajakarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich
  • Puchar Świata w slalomie kajakowym

Rodzaje kajakarstwa

Rodzaje kajakarstwa obejmują:

  • Spływ wodny – odbywa się na trasach o umiarkowanym lub większym przepływie rzek, trasa ma długość ok. 5 km (jej pokonanie zajmuje zawodnikowi ok. 20 minut) w tzw. zjeździe klasycznym lub ok. 500 m w sprincie, który jest trasą dwuetapową.
  • Rodeo i akrobatyka – jeździec wykonuje różne „figury” w fali lub walcu, po których jest oceniany.
  • Kajak polo – podobne do koszykówki na wodzie, dwie przeciwne drużyny starają się zdobyć jak najwięcej bramek, do podstawowych umiejętności zawodnika należy obrót eskimoski, gdyż kontakt z przeciwnikami często powoduje wywrócenie kajaka. Basen ma zazwyczaj wymiary 30x20m, a bramki znajdują się 2 metry nad wodą i mają wymiary 1×1,5 metra. W każdej drużynie w basenie znajduje się pięciu zawodników, a za linią końcową może znajdować się maksymalnie trzech rezerwowych.
  • Smocza łódź – 20 członków załogi wiosłuje w jednej łodzi (12,5 m), do tego dochodzi jeszcze coxswain z tyłu i drummer z przodu, łódź powinna kształtem przypominać smoka.
  • Seakayak – rodzaj kajaka przystosowanego do turystyki morskiej. Istnieje wiele odmian, niektóre mają komory do przechowywania, które uniemożliwiają dostęp wody. W dzisiejszych czasach kajakarstwo morskie jest bardzo popularnym sportem.
  • Turystyka wodna – najbardziej rozpowszechnionym sportem wodnym jest wędrówka wodna. Co roku entuzjaści w różnego rodzaju łodziach (kajaki turystyczne różnego typu, łodzie wiosłowe) spływają przeważnie łagodnie płynącymi rzekami.

Kajakarstwo jest także wykorzystywane przez niektóre sporty ekstremalne lub kombinowane. Jest częścią sportu kombinowanego zwanego quadriathlonem.

Kajakarstwo w Polsce

Kajakarstwo rekreacyjne nie ogranicza się jedynie do spływów ciekami wodnymi, w przeważającej większości łagodnymi lub umiarkowanie płynącymi, ale od niedawna także do spływów whitewater rafting (ze względu na śródlądowe położenie kraju). Miłośnicy dzikiej wody w Polsce nie mają zbyt wielu okazji, więc udają się w rejony gdzie rzeki płyną nieco bardziej dziko (np. do Chorwacji) lub korzystają z możliwości spływu niektórymi odcinkami polskich rzek.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.