Jakie Błędy Robimy Obstawiając u Bukmacherów Hokeja?


Oto poniżej znajduje się krótka lista najważniejszych błędów, które popełniamy obstawiając hokeja na lodzie. Warto potraktować te punkty jak checklistę, do której co jakiś czas warto wrócić.

Nie sprawdzamy listy zawodników (i kogo na niej brakuje)

Sprawdzenie kto zagra, a kto opuści mecz z powodu kontuzji (lub z innych powodów) zajmuje najwyżej kilka minut. Jeśli nie sprawdzisz kto odpadnie (z powodu kary, kontuzji, z powodów osobistych, itp.), nie możesz obstawiać i istnieje duże prawdopodobieństwo (w dłuższej perspektywie), że stracisz pieniądze, ponieważ nie możesz dokładnie określić szans na wygraną.

Ta wskazówka nie wygląda odkrywczo, przyznaje, musiałem włączyć ją do listy i to na pierwszym miejscu. W końcu większość obstawiających popełnia ten błąd niemal codziennie. Jedyną przeszkodą w sprawdzaniu spisów jest lenistwo. W internecie jest mnóstwo stron, które w czasie rzeczywistym informują o kontuzjach, karach i innych nowościach. Jeśli mówimy o ligowych rozgrywkach, takich jak Ekstraliga lub na przykład o wschodnich (i mniej znanych) rozgrywkach, takich jak Białoruska Liga Hokejowa, informacje są w większości skąpe. Jeśli jednak obstawiasz zakłady, możesz mieć inne źródła informacji.

Uwaga: Najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie najlepszych zawodników i oczywiście, bramkarzy. Jednakże, w przypadku niektórych drużyn powinieneś również sprawdzić zawodników, którzy są aktualnie w formie (którzy strzelili najwięcej bramek w ostatnim czasie).

Zawsze stawiamy na wygraną w regulaminowym czasie gry

Tak, są mecze, w których zakłady na zwycięstwo w regulaminowym czasie gry (lub remis) są poprawne. Są jednak i takie mecze, w których poprawnie jest postawić na zwycięstwo do końca meczu. Dotyczy to zwłaszcza rozgrywek w ligach zagranicznych, takich jak NHL, AHL czy OHL.

Stawiając na zwycięstwo w regulaminowym czasie gry, obstawiający często próbują sztucznie zawyżyć potencjalną wygraną, ale w niektórych przypadkach to się nie opłaca. Powinieneś być w stanie rozpoznać, które przypadki nadają się do tego, a w których nie powinieneś zbaczać z drogi (powinieneś postawić na zwycięstwo w regulaminowym czasie gry).

W tym momencie bardzo pomoże Ci, jeśli w analizie meczu oszacujesz, iloma bramkami powinien wygrać Twój faworyt. Jeśli uważasz, że wybrana przez Ciebie drużyna powinna wygrać dwoma lub więcej bramkami, prawdopodobnie możesz postawić na zwycięstwo w regulaminowym czasie gry. Jeśli natomiast dojdziesz do wniosku, że mecz może zostać rozstrzygnięty tylko jedną bramką, postawisz raczej na zwycięstwo. Szczególnie w NHL, gdzie mecze są bardzo wyrównane.

Błędnie interpretujemy statystyki

Na ten temat w sieci napisano już stosy artykułów, ale musimy wspomnieć o tym błędzie jeszcze raz. Jest naprawdę konieczne, abyś potrafił prawidłowo interpretować statystyki.

Najlepszym przykładem błędnej interpretacji statystyk jest liczba strzałów na bramkę. Wielu typerów utożsamia liczbę strzałów z jakością drużyny, ale to naprawdę bardzo złe podejście. Niektóre drużyny mają ogromną liczbę strzałów, ale nadal są zupełnie niegroźne. Dzieje się tak dlatego, że te strzały nie pochodzą z niebezpiecznych obszarów (tzw. z gniazda), ale z narożników i kątów, z których nie można prawidłowo strzelać.

Następnym razem, zanim „załadujesz” wszystkie swoje pieniądze na drużynę, która oddała 50 strzałów w ostatnim meczu, sprawdź bardziej szczegółowe statystyki i upewnij się, że były to rzeczywiście groźne strzały, a nie jakieś tam przepychanki.

Używamy starych lub niepotrzebnych statystyk

Mówiąc o statystykach, jest jeszcze jedna rzecz przed którą musimy Cię ostrzec, a mianowicie używanie nieaktualnych, niedokładnych lub niepotrzebnych statystyk. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim tym kategoriom, abyś mógł zrozumieć, co to oznacza.

Przestarzałe statystyki są dokładnie tym rodzajem statystyk, które przychodzą mi na myśl pod tym pojęciem. Są to liczby, które są niedokładne, ponieważ nie zostały zaktualizowane. Czasami są to liczby, w których brakuje tylko kilku gier (np. gry weekendowe), innym razem będą to liczby, w których może brakować połowy sezonu. Bardzo ważne jest, aby statystyki zawierały wszystkie bieżące mecze. Żyjemy w cyfrowym świecie, w którym firmy i źródła statystyk mogą przetwarzać dane praktycznie w czasie rzeczywistym, więc nie powinno to stanowić problemu.

Niedokładne statystyki są o wiele bardziej powszechne niż myślisz. Problem polega na tym, że jedna strona internetowa lub jeden ośrodek medialny publikuje błędne informacje, a wszystkie inne strony je podchwytują. Jeśli pracujesz z tego rodzaju informacjami, napotkasz problemy.

Oczywiście, nie ma potrzeby „ręcznego” sprawdzania każdej liczby. Z drugiej strony, co jakiś czas powinieneś sprawdzić wiarygodność źródła, z którego korzystasz. Jeśli informacje są prawidłowe, nic ci się nie stanie. Jeśli napotkasz jakiekolwiek rozbieżności, szukaj gdzie indziej.

Ostatnią kategorią liczb, od których należy trzymać się z daleka, są niepotrzebne statystyki. Są to statystyki, które tak naprawdę są przypadkowe lub zabawne, które nie mówią nic o naturze sportu lub szansach w grze.

Tak więc, na przykład, jeśli usłyszysz, że drużyna nigdy nie przegrała meczu wyjazdowego rozgrywanego w czwartkowe popołudnie, który był poprzedzony trzema zwycięstwami, to jest to naprawdę interesujące, ale poza tym zupełnie bezużyteczne. W takiej statystyce jest tak wiele zmiennych, że obstawianie na podstawie takich informacji jest jak powierzanie swoich pieniędzy przypadkowi.

Zapominamy o zmęczeniu zawodników

Hokej to bardzo ciężki sport, który bardzo obciąża całe ciało. Jeśli ktoś jest zawodowym sportowcem, nie oznacza to, że nagle jest odporny na uderzenia i ból, który te uderzenia przynoszą. Jeśli zawodnicy doznają kontuzji bądźcie pewni, że odczują ból. Jeśli zawodnicy są forsowani do granic możliwości (np. w walkach eliminacyjnych) bez wystarczającej ilości czasu na odpoczynek, mogą zacząć popełniać błędy.

Jeśli nie poświęcisz tej kwestii wystarczająco dużo uwagi lub nawet jeśli całkowicie ją zignorujesz, będziesz w niekorzystnej sytuacji. Szczególnie w NHL, powinieneś szukać drużyn, które są w długiej podróży i drużyn, które grają kilka meczów w ciągu kilku dni, w tym back to back, czyli dwa mecze rozgrywane w odstępie maksymalnie 24 godzin. Możesz również spojrzeć na drużyny, przeciwko którym grają – jeśli są to drużyny, które grają wymagający fizycznie hokej, to mogą odczuwać zwiększone zmęczenie w kolejnych meczach.

Oczywiście nie mówimy, że powinieneś unikać obstawiania drużyn, które Twoim zdaniem przystąpią do meczu bardziej zmęczone niż zwykle. Powinieneś jednak wziąć te informacje pod uwagę i upewnić się, że kursy odpowiednio to odzwierciedlają. Bukmacherzy wciąż popełniają błędy, więc nie przegap ich.

Zapominamy uwzględnić defensywę

Podczas obstawiania zakładów na hokej, bardzo łatwo jest skupić się na statystykach ofensywnych i zbadać siłę ofensywną każdej z drużyn. Dlaczego? Gole wygrywają mecze, a gole są (w większości) zdobywane przez napastników. Chodzi o to, że obrońcy również przyczyniają się do całkowitej liczby bramek – jeśli są bardzo dobrymi obrońcami, to po prostu nie pozwolą na strzelanie bramek napastnikom.

Dlatego przed kolejnym zakładem upewnij się, że wiesz, jaką obronę mają obie drużyny. Możesz mieć najlepszą ofensywę na świecie, ale jeśli twoja drużyna nie opiera się na przyzwoitej obronie, to i tak prawdopodobnie nie wygrasz.

Statystyki playoffów wielokrotnie pokazywały, że drużyny z silniejszą obroną odnoszą długoterminowe sukcesy niż drużyny z silniejszą ofensywą. Słynne powiedzenie „obrona wygrywa turnieje” jest prawdziwe, więc nie zaniedbuj statystyk defensywnych.

Podsumowanie

Obstawiając mecze hokeja, natkniesz się na wiele sytuacji, których nie powinieneś robić. Jednocześnie jednak natkniesz się na wiele, które powinieneś robić (niektóre z nich przedstawiliśmy w tym artykule). Jednak celem tego artykułu było wskazanie możliwych błędów, które możesz popełnić. Liczę na to, że dzięki tym wskazówkom znajdziesz właściwą drogę do obstawiania hokeja na własną rękę.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY