Jak Wybrać Rakietę do Tenisa i Czym Grają Zawodowcy?


Tenis jest ogromnie popularnym sportem, którego podstawowym i najważniejszym elementem jest rakieta tenisowa. Na rynku jest ich wiele i mają wiele parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę. Wyjaśnijmy je sobie.

Zacznijmy od idealnego rozmiaru główki i wagi

Pierwszym ważnym czynnikiem przy wyborze rakiety jest rozmiar główki rakiety czyli obszar, w który uderzasz piłkę. Logicznie rzecz biorąc, im jest ona większa, tym więcej masz miejsca na uderzenie piłki, a więc tym łatwiej jest ją uderzyć. Dlatego właśnie największe głowy są polecane dla początkujących – te mniejsze wymagają nieco tenisowej wprawy, ale są o wiele dokładniejsze i szybsze.

Średni i prawdopodobnie najczęściej używany rozmiar głowy to około od 630 do 650 cm2. Istnieją jednak rakiety powyżej 700 cm2, jak również rakiety z główką około 600 cm2 lub mniejszą, które są przeznaczone dla naprawdę zaawansowanych tenisistów, którzy mają już za sobą wiele godzin gry na kortach tenisowych.

Ważną rolę odgrywa również waga, czyli waga rakiety, która często podawana jest bez obicia. Lekka rakieta jest łatwiejsza w obsłudze i dlatego bardziej odpowiednia dla początkujących, ale nie jest tak dokładna. Cięższa rakieta jest dla bardziej zaawansowanych graczy. Dla przykładu, rakieta Novaka Djokovica waży mniej niż 360 gramów.

Waga rakiet tenisowych (ciężar)

Waga rakiety tenisowej (waga)
do 280 gdla początkujących i średniozaawansowanych
280 – 300gdla zaawansowanych graczy
ponad 300 gdla profesjonalnych tenisistów

Rakiety tenisowe i twardość naciągu, amortyzacja (vibrastop)

Najważniejsza powinna być główka, ale równie ważny jest naciąg, swoiste serce rakiety, które może mieć ogromny wpływ na wyniki na korcie. Pamiętaj, że naciąg trzeba regularnie wymieniać, nawet kilka razy w roku – ponieważ z czasem traci on swoje właściwości, nie tylko z powodu gry, ale także pogody itd.

Naciągi rakiety dzielą się na 4 podstawowe typy:

  • multifilament: dla graczy, którzy grają często. Jest bardzo wysokiej jakości, pochłania wibracje i zapewnia komfort gry, z drugiej strony jest mniej trwały.
  • monofibra (jednowłókniste): dla młodszych zawodników. Naprawdę trwała rakieta i kontrolująca uderzenia, ale ze względu na swoją twardość nie absorbuje dobrze wibracji i przez to obciąża ciało.
  • naciągi naturalne: zrobione z krowiego jelita, używane przez naprawdę zaawansowanych graczy. Jest to najwygodniejszy materiał, dobrze pochłania wibracje i daje kontrolę nad pociągnięciami, jego wadą jest wysoka cena, mała trwałość, a także wrażliwość na warunki atmosferyczne.
  • Naciągi hybrydowe: najczęściej połączenie sznurka naturalnego i monofilamentu, najwyższy komfort i lepsza trwałość. Wadą jest znów wysoka cena. Często używana przez profesjonalnych tenisistów i tenisistki.

Oczywiście naprężenie naciągu również odgrywa rolę w dzianiu – naciąg o mniejszej ilości kilogramów oznacza bardziej miękki (dla początkujących), podczas gdy bardziej zaawansowani gracze wybierają naciąg o większej ilości kilogramów. Wtedy mówimy o twardszym naciągu. Dotyczy to również średnicy naciągu, która waha się od 1,2 do 1,4 mm, oraz liczby żyłek, czyli ich gęstości (często 16 długich / 19 krótkich).

Ciekawym gadżetem, który umieszcza się w dolnej części rakiety (pod ostatnią krótką struną) jest tak zwany tłumik lub vibrastop. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona zaprojektowana tak, by tłumić drgania podczas uderzania piłki i w ten sposób oszczędzać nieco mięśni dłoni. Z drugiej strony, zmienia to również charakterystykę rakiety.

To, czy chcesz używać tego gadżetu, zależy chyba od każdego z osobna i dobrze jest porównać swoją grę z użyciem tłumika i bez niego. Nawet zawodowcy na szczycie tenisowych rankingów nie są jednoznaczni – jedni grają z wibrastopem, inni nie.

Wyważenie rakiety tenisowej i wielkość chwytu, owijki

Czy nie spotkałeś się z pojęciem balansu rakiety? Tak naprawdę chodzi o to, gdzie jest jego waga. Mierzy się ją od końca uchwytu do główki rakiety i podaje w milimetrach. Istnieją 3 rodzaje równowagi:

  • do głowy: bardziej dla początkujących, pomaga przy mocniejszych strzałach. Zazwyczaj jest to waga powyżej 350 mm
  • do ręki: lepsza kontrola i umiejscowienie strzałów, bardziej dla bardziej zaawansowanych graczy, którzy opanowali tę technikę. Zakresy do 330 mm.
  • do środka: kompromis pomiędzy dwoma wyżej wymienionymi, wartości od około 330 do 350 mm.

Aby upewnić się, że dobrze trzymasz rakietę, chwyt lub rączkę rakiety. Jego grubość jest różna, a rozmiar oznacza się w zakresie L0 – L5. Dla bezpieczeństwa lepiej wybrać mniejszy uchwyt, który możesz powiększyć dzięki gripowi, ale nie możesz go zmniejszyć.

Poniższa tabela najlepiej wyjaśni rozmiar uchwytu:

Rozmiar chwytu do rakiet tenisowych (rączka)
RozmiarDla Kogo:
L0dzieci, juniorzy
L1juniorzy, kobiety (mniejsza dłoń)
L2kobiety – najczęstszy chwyt
L3kobiety, mężczyźni (mniejsza dłoń)
L4Mężczyźni – najczęstszy chwyt
L5mężczyźni (większa dłoń)

Jak wybrać pokrowiec na rakietę tenisową, torby tenisowe (worki)

Zazwyczaj dostajesz pokrowiec na rakietę za darmo, gdy kupujesz rakietę tenisową czasami pokrowiec ma w zestawie pasek, dzięki któremu możesz przełożyć rakietę przez ramię. Niektóre zakrywają także uchwyt, inne tylko główkę. Poza tym nie ma zbyt wiele do wyboru, jeśli chodzi o osłony.

Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w torbę tenisową, do której możesz włożyć inny sprzęt tenisowy, np. piłki, zapasowe ubrania, napoje czy nawet buty tenisowe. Torba jest często noszona na ramieniu, niektóre torby mogą być też noszone na plecach jak plecak.

Zdrowe rakiety – ocal zdrowie i pozbądź się łokcia tenisisty

Na rynku dostępne są także tzw. rakiety zdrowotne, które posiadają specyficzne właściwości oszczędzające stawy ręki, którą grasz w tenisa. Amortyzują uderzenia i łagodzą ból w nadgarstku, łokciu i barku.

Jeśli więc cierpisz na łokieć tenisisty na przykład z powodu częstej gry, koniecznie wypróbuj rakiety Pro Kennex Kinetic. Choć są droższe, twoje nadwyrężone tenisem ramię będzie ci wdzięczne.

Profesjonalne rakiety tenisowe – Wilson, Babolat, Head, Yonex

Wilson, Babolat, Head czy Yonex są jednymi z najlepszych rakiet tenisowych, ale jest wiele różnych marek i nawet profesjonalni tenisiści ich używają (Dunlop, Prince, Tecnifibre).

Sprawdź w tabeli na jakich rakietach grają czołowe tenisistki z turniejów ATP oraz tenisistki z WTA Tour. W większości przypadków są one nadal dostosowywane do potrzeb, ale ich typ jest taki sam.

**Profesjonalni gracze – jakimi grają rakietami?

Rakiety Tenisowe Profesjonalistów
ATP (mężczyźni)
Novak DjokovičHead Graphene 360 Speed Pro
Rafael NadalBabolat Pure Aero
Roger FedererWilson Pro Staff RF97
Daniil MedvedevTecnifibre ATP Tfight 305 XTC
Alexander ZverevHead Graphene 360+ Gravity Pro
Stefanos TsitsipasWilson Blade 98
Dominic ThiemBabolat Pure Drive
Stan WawrinkaYonex VCORE Pro 97
Jiří VeselýWilson Blade 98
WTA (Kobiety)
Ashleigh BartyHead Graphene 360 Speed MP
Serena WilliamsWilson Blade SW104 Autograph v7
Aryna SabalenkaWilson Blade 98 18×20 CV
Naomi OsakaYonex EZONE 98
Karolína PlíškováBabolat Pure Drive
Petra KvitováWilson Pro Staff 97 CV
Barbora KrejčíkováHead Graphene 360 Extreme MP
Karolína MuchováHead Graphene 360 Speed Pro
Markéta VondroušováYonex EZONE 100

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY