Jak Wybrać Najlepsze Buty Do Tenisa


Buty tenisowe są drugim najważniejszym elementem wyposażenia każdego tenisisty po rakietach tenisowych. Prawdopodobnie nie sprawią one, że będziemy grać lepiej w tenisa, ale są ważne dla naszego zdrowia i komfortu na korcie. Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby wychodzące czasem pograć w tenisa jest to, że zakładają buty do biegania lub badmintona, a to wcale nie jest idealne rozwiązanie. Wyjaśnię dlaczego.

Co odróżnia buty tenisowe od innych butów

Buty do biegania są złe z dwóch powodów. Po pierwsze, możemy doznać kontuzji, ponieważ buty mają zbyt wysoką podeszwę i nie trzymają stopy mocno w bucie, nie są stabilne jak tenisówki. Jesteśmy narażeni na ryzyko kontuzji kostki lub achillesa. Drugi powód jest taki, że jeśli zobaczy nas opiekun terenu, nie będzie zadowolony i prawdopodobnie nas przegoni. Buty do badmintona nie różnią się aż tak bardzo od butów do tenisa, są mocniejsze i bardziej stabilne, ale główna różnica tkwi w podeszwie i znów nie będziemy grać tak wygodnie jak w butach do tenisa.

Na co zwracać uwagę przy wyborze butów do tenisa

Rozmiar jest jednym z tych parametrów, każdy chyba zna swój rozmiar i polecam wybrać buty o pół lub nawet o rozmiar większe, szczególnie w dokerkach palce cierpią w przedniej części buta i dlatego wskazane jest mieć trochę większe. Kolejnym błędem jest wybór podeszwy. Buty tenisowe występują w kilku odmianach przeznaczonych na różne nawierzchnie. W naszym kraju glina jest najczęściej używanym podłożem, dlatego zdecydowanie wybrałbym tenisówki z podeszwą z gliny, zwane glinianymi. Mamy również buty na wszystkie nawierzchnie o nazwie Allcourt, które mogą być używane na kortach betonowych, sztucznej trawie czy dywanach. Istnieją również specjalne buty na korty trawiaste i dywany bez granulatu, ale nieczęsto można je tutaj spotkać.

Podeszwy butów tenisowych

Antenki mają bardzo gęsty i delikatny wzór zwany drzewem. Dzięki temu nie będziemy się niechcący ślizgać na glinie, będziemy pewniej poruszać się po korcie. Buty na wszystkie nawierzchnie nie mają już tak drobnego i gęstego wzoru, mają raczej większe powierzchnie. Możemy je zabrać na glinę, ale jest całkiem prawdopodobne, że będziemy bardzo śliscy, istnieje ryzyko kontuzji i nie będziemy tak szybcy jak w butach na glinę.

Czy podeszwa się zużyje?

To kwestia indywidualna, zależna od tego, jak agresywnie lub szybko biegamy, a także od tego, jak często gramy. I to jest jeden z innych błędów, które wielu z nas, tenisistów, popełnia. Pozwalają, by podeszwa się zużyła, że tak powiem. Możemy to poznać po tym, że w miejscach, gdzie mamy najczęstszy kontakt z powierzchnią, tzw. drzewo się ściera, nie ma już tego samego wzoru, co wtedy, gdy but był nowy. A to prowadzi do tego, że trudno będzie nam się poruszać na glinianym korcie, będziemy się niechcący ślizgać i nie będziemy w stanie szybko biegać.

Część śródstopia

Wiele zależy od ceny. Im tańsze buty, tym gorsza jakość wykonania, nie mają tak dobrej ochrony jak droższe buty. Dlatego nie skąpiłbym na buty do tenisa i wybrałbym jak najlepsze buty tylko ze względu na ich trwałość. Są trwalsze, wygodniejsze i lepiej chronią Twoje zdrowie. Najbardziej obciążoną częścią jest śródstopie, które w wielu butach często się wygina i pęka. Zdarza się, że nawet najdroższe buty pękają w tym miejscu, a producenci prawdopodobnie nie zrobili tego dobrze. Może być użyty więcej niż jeden materiał. Różne rodzaje gumy, tkaniny, skóry, ale to od każdej osoby zależy, co jej najbardziej pasuje. Te pełne skórzane buty na pewno nie pękną w tej części, ale ten ruch zginania będzie bardziej wymagający, but będzie twardszy i całkiem możliwe, że mniej wygodny.

Inna dodatkowo obciążona część znajduje się po wewnętrznej stronie buta, gdzie często ulega otarciom podczas dokarmiania. Lepsze modele mają wzmocnienie w tym miejscu, każdy producent mógł sobie z tym poradzić nieco inaczej.

Amortyzacja butów tenisowych

Następnie musisz zwrócić uwagę na amortyzację w tylnej części buta. Każdy ma nieco inne preferencje, niektórzy wolą więcej amortyzacji, a inni mniej. Im bardziej miękka i elastyczna jest podeszwa, tym bardziej oszczędza kostki, kolana, biodra. Ale z drugiej strony, ktoś woli twardszy tył buta, by mieć lepsze czucie nawierzchni, szybszą reakcję. Chodzi o to, co kto woli.

Waga buta tenisowego

Muszę jeszcze wspomnieć o jednym bardzo istotnym parametrze, a mianowicie o wadze butów. Są one bardzo zróżnicowane. Niektóre buty są naprawdę lekkie, a inne ciężkie. Gdy czeka nas dłuższy mecz lub ciężki trening, ta waga butów da o sobie znać. Będziemy bardziej zmęczeni i wolniejsi, by biegać po korcie. Z drugiej strony, lżejsze buty nie zapewniają tak dużej stabilności jak te cięższe. I znów musimy wybrać według tego, co jest dla nas priorytetem. Wypróbowałam lżejszy model, nie trzymał mojej stopy tak dobrze, jak jestem przyzwyczajona i nie czułam się pewnie w mojej pracy w dokach. Martwiłam się o moją kostkę, nie jestem najlżejsza i to może być to. Jeśli ktoś waży 50-60 kg, nie musi się o to martwić. Musisz wybrać, czego oczekujesz od buta.

Sznurowanie butów tenisowych

Ostatnio pojawiły się tenisówki bez sznurowadeł, na przykład wilson ma sznurek zamiast sznurowadeł i zaciska się go klamrą. Adidas wymyślił nowatorskie buty tenisowe bez sznurówek, bez wszystkiego, bardziej przypominające skarpetę, ale nie próbowałem ich, więc nie mogę tego ocenić. Ale poza tym większość butów jest ze sznurówkami i dla mnie jest to zdecydowanie lepsza opcja, niewiele można tu wymyślić.

Szerokość buta

Następnie można zająć się szerokością buta, czyli szerokością stopy. W butach tenisowych ten parametr nie występuje. Zależy to głównie od modelu, niektóre modele są szersze, a niektóre węższe. Konieczne jest przymierzenie butów i wybranie tych, które najbardziej nam pasują. Wiele zależy też od materiału, z którego wykonana jest cholewka, jeśli jest on pozornie bardziej miękki, może być wygodny na szerokość, a przeciwnie – te modele z pełnej skóry mogą być bardziej ciasne.

Mogę doradzić sztuczkę, jak lepiej wiązać tenisówki. Jestem pewien, że niewiele osób wie, jak to zrobić. Musisz wykorzystać ostatnią dziurkę w koronce, zrobić kolejne oczko i przewlec przez nie koronkę. Będziemy mieli ciaśniejszą stopę w bucie, nie będzie on niechcianie podjeżdżał do góry i nie będziemy mieli z tego powodu pęcherzy na pięcie.

Jakich skarpet używać do butów tenisowych

Zdecydowanie najważniejsze są te, które pasują do naszych kolorów :-). Ale poważnie, są oczywiście skarpety tenisowe i lepiej mieć grubsze. Stopy są poddawane dużym obciążeniom, zwłaszcza podczas dłuższych meczów i sesji treningowych. Wybierz skarpety tenisowe, które dobrze odprowadzają pot, a wtedy gra będzie bardziej komfortowa.

Bardzo ważne są też wkładki do butów, które mają naprawdę dużo pracy. Osobiście uważam, że każda wkładka w bucie tenisowym ma dziurę w okolicy pod palcami, więc wyrzucanie całego buta jest bez sensu. Po prostu kup wkładki do butów. Sprzedają też specjalne, robione na zamówienie i to też jest opcja. Jeśli ktoś ma problemy na przykład ze stawami lub kostkami, warto, by zrobił sobie specjalną wkładkę i używał jej w tenisówkach.

Podsumowanie

Jeśli gramy przez większość czasu na glinianej nawierzchni, polecam wybrać tenisówki z podeszwą z gliny. Jeśli idziemy grać na betonowym korcie, czasami podeszwa z gliny nie ma znaczenia, ale odwrotnie, jeśli weźmiemy na kort buty z betonową podeszwą, będą one śliskie i nie będziemy w stanie prawidłowo poruszać się po korcie. Zdecydowanie nie polecam oszczędzania na butach do tenisa, w końcu chodzi o nasze zdrowie i przyjemne doznania z gry.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY