Jak Przewidzieć Wynik Hokeja z Modelu Matematycznego?


Codziennie miliony fanów sportu obstawiają zakłady hokejowe. Oprócz meczów Ekstraligi, bardzo atrakcyjne są również mecze NHL i KHL, które rozpoczynają się praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Nie brakuje więc meczów, z których można wybierać. Gorzej jest jednak z wyborem korzystnych zakładów. Jeśli i Ty zmagasz się z tym, na co postawić, aby osiągnąć zysk, ten system zakładów może być dla Ciebie przydatny. Za pomocą prostej kalkulacji podpowiada ci, który z twoich przeciwników powinien mieć większe szanse na zwycięstwo.

Wynik meczu hokejowego można próbować przewidzieć za pomocą matematycznej kalkulacji.

Dla tego systemu zakładów kluczowa jest mediana liczby bramek strzelonych przez drużynę gospodarzy i gości.

Definicja słowa mediana

Mediana jest wartością, która dzieli serię rosnących wyników na dwie połowy. Tak więc, aby uzyskać medianę liczby goli strzelonych przez jedną drużynę, najpierw wypisujesz wszystkie jej wyniki, następnie sortujesz je w porządku rosnącym, a na koniec wyciągasz wartość znajdującą się dokładnie pośrodku tej listy. W ten sposób znajdziesz „złoty środek”, który nie powinien być dotknięty ekstremalnymi wahaniami jak w przypadku klasycznych średnich.

Załóżmy, że mediana bramek strzelonych przez drużynę gospodarzy wynosi 2.74, a mediana bramek zdobytych przez drużynę gospodarzy wynosi 2.54. Co więcej, powiedzmy, że mediana bramek zdobytych przez drużynę gości wynosi 2.54, a mediana bramek zdobytych przez drużynę gości wynosi 2.74. Teraz weźmiemy średnie dla obu drużyn i podzielimy je przez medianę ligi. To da nam procent, który pokaże Ci jak drużyna radzi sobie w porównaniu do przeciwnika.

Zastosujmy teraz te obliczenia do rzeczywistego meczu, w którym Washington Capitals zmierzą się z New York Rangers. Podzielmy 3.0 bramki zdobyte przez Capitals przez 2.54 bramki na mecz, co stanowi medianę liczby bramek zdobytych przez drużynę gości i da nam liczbę 1.181. I dalej, Waszyngton otrzymuje 2,30 gola na mecz, co dzielimy przez medianę liczby otrzymywanych goli wynoszącą 2,75, a to daje nam liczbę 0,836.

Jeśli zastosujemy te same liczby względem NY z jego liczbą goli otrzymanych i strzelonych na mecz i porównamy je z medianą liczby goli otrzymamy wartość 1,164 dla goli strzelonych i 1,181 dla goli otrzymanych.

Następnym krokiem jest pomnożenie procentowej wartości ofensywy przez procentową wartość defensywy przeciwnika, a następnie pomnożenie przez medianę liczby bramek zdobytych przez drużyny grające na wyjeździe dla drużyny przyjezdnej lub u siebie. Przy założeniu, że jeśli liczysz oczekiwaną liczbę bramek zdobytych przez drużynę gospodarzy.

Jeśli weźmiemy powyższy przykład, wynik Waszyngton wyniósłby 3.543 (1.181 × 1.181 × 2.54 = 3.543). W przypadku Rangersów otrzymujemy wartość 2,676 (1,164 × 0,836 × 2,75 = 2,676). W związku z tym przewidywany wynik meczu pomiędzy Waszyngtonem a New York wyniesie 3.543 – 2.676 na korzyść Capitals.

Ten matematyczny system nie jest doskonały, ale może dać ci podstawę, na której zbudujesz system zakładów.

Możesz użyć tego systemu do wyłonienia zwycięzców, jak również do typowania zakładów over/under.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY