Zakłady na Baseball – Wskazówki i Porady Jak Obstawiać


Z perspektywy zakładów ten rok jest dla mnie dość szczególny. Na wiosnę – po zakończeniu sezonu hokejowego – dość niespodziewanie wpadłem w sidła zwanego baseballem. Dlatego zamiast opalać się i wyjeżdżać na wieś, teraz regularnie oglądam transmisje baseballu. I to w każdym wolnym czasie. Oprócz tego oczywiście, stawiam na baseball. Ponieważ na początku swojej drogi musiałam przebrnąć przez wiele szczegółów postanowiłam podzielić się z Tobą moimi pierwszymi doświadczeniami.

Nie traktuj tego artykułu jako jakiegoś dogmatu. Potraktuj go raczej jako kilka podstawowych spostrzeżeń dotyczących zakładów na baseball lub jako rodzaj przewodnika dla początkujących.

Dlaczego warto obstawiać baseball?

Zapewne wszyscy znamy baseball, ale wciąż nie jest on u nas tak popularny jak np. za oceanem. Mimo to sport ten ma wiele do zaoferowania, szczególnie tym graczom, którzy obstawiają nie tylko zakłady przedmeczowe, ale także zakłady na żywo. Czy znasz najlepsze zakłady na baseball i wiesz na co zwracać uwagę? Zastanawiasz się też, które wydarzenia baseballowe i ligi są popularne wśród polskich typerów? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiesz się w tym artykule.

Gdzie obstawiać baseball: Najlepsze zakłady online

Jak już wspomniałem we wstępie, Polacy nie są wielkimi fanami baseballu. Oznacza to, że nie wiedzą zbyt wiele o grze w ogóle, nie oglądają meczów i nie znają drużyn. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich, bo wielu obstawiających uważa ten sport za bardzo atrakcyjny. To właśnie z tego powodu nie może go zabraknąć w ofercie żadnego z bukmacherów.

Jak obstawiać zakłady na baseball

Zakłady online na baseball są tak samo proste jak zakłady na każdy inny sport. Zakładając, że śledzisz i rozumiesz daną dyscyplinę sportu, postawienie zakładu nie powinno być problemem. Oczywiście, aby to zrobić, będziesz potrzebował konta gracza, które możesz otworzyć u dowolnego bukmachera. Kiedy już przejdziesz przez proces weryfikacji i ustawisz limity, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wpłacił pieniądze na konto i zaczął obstawiać. Pamiętaj tylko, że baseball nie należy do popularnych sportów, jak tenis czy piłka nożna, więc liczba zakładów będzie odpowiednio mniejsza.

Jeśli już zdecydowałeś, że chcesz postawić na ten sport to pewnie zastanawiasz się, jakie są dostępne zakłady na baseball. Pod tym względem każdy bukmacher jest inny, a raczej oferta zakładów może się bardzo różnić. Jednak bardzo popularnym zakładem w baseballu jest zakład na „pierwszy inning”. Następnie zakład na zwycięzcę meczu, który jest absolutnym klasykiem wśród zakładów. Doskonałym rodzajem zakładu, który cieszy się dużym zainteresowaniem jest over/under. Niezależnie od tego czy chodzi o liczbę punktów w konkretnym inningu, czy w całym meczu – zakłady over/under są po prostu jednymi z najbardziej lubianych.

Handicap punktowy

Zakłady z handicapem nie są rzadkością także w baseballu, wprost przeciwnie. Prawdopodobnie najbardziej popularnym rodzajem zakładów handicapowych przedmeczowych jest obstawianie liczby punktów w meczu. Tutaj przypisujemy hipotetyczną przewagę jednej z drużyn, zwiększając (lub zmniejszając) szanse w zależności od potrzeb. Jest jednak niezwykle ważne, abyś stawiał zakłady z handicapem tylko wtedy, gdy regularnie śledzisz i rozumiesz ligę.

Zakłady na żywo i transmisje live

Zakłady na żywo są nie tylko bardziej emocjonujące niż te przedmeczowe, ale dają też graczom większe szanse na trafienie. Stawiają oni bowiem zakłady zgodnie z tym, co dzieje się na boisku. Jeśli dodatkowo oglądają transmisję na żywo ich przewaga jest tym większa. Jeśli nie ma transmisji na żywo z meczu dobrze jest, jeśli bukmacher ma przynajmniej funkcję śledzenia na żywo, aby obstawiający mogli na bieżąco śledzić co dzieje się na boisku. Prawie każdy bukmacher oferuje zakłady na żywo na baseball, przynajmniej spośród tych, którzy są obecnie dostępni na polskim rynku.

Jednym z najbardziej popularnych zakładów na żywo jest bez wątpienia zakład na zwycięzcę danego inningu lub over/under na liczbę punktów w inningu. Bardzo popularne są również zakłady handicapowe, które pozwalają graczom zwiększyć szanse na swoje zakłady. Handicapy oparte na liczbie punktów w meczu są powszechne. Istnieją również zakłady na to, kto wygra więcej inningów lub ile inningów zostanie rozegranych w meczu bez jednego punktu. Zakłady na drużynę, która zdobędzie najwięcej punktów w trzech kolejnych inningach również oferują ciekawe możliwości.

W zakładach na żywo ważne jest, aby śledzić rozwój gry i szybko reagować na wszelkie zmiany. Niektórzy bukmacherzy posiadają również czat meczowy, na którym możesz skonsultować się z innymi graczami lub wymienić się wiedzą i informacjami.

Popularne ligi i turnieje baseballowe

Faktem jest, że baseball nie przyciąga tutaj tak wielkiej uwagi jak w innych krajach. Jest jednak wielu wiernych fanów tego sportu, którzy regularnie odwiedzają mecze baseballowe i prestiżowe ligi na całym świecie. Oczywiście, Polski Związek Baseballu jest również popularny, ale jego jakość jest daleka od światowej czołówki.

Najbardziej jednak przyciąga do siebie amerykańska liga baseballu MLB, która uważana jest za najlepszą ligę na świecie. Są na niej dostępne różne statystyki i informacje, co tylko zwiększa jej atrakcyjność z punktu widzenia graczy. Dodatkowo trackery na żywo są powszechnie dostępne dla meczów na oficjalnej stronie MLB. Drugą najbardziej popularną (i również jakościową) ligą jest bez wątpienia liga japońska (NPB). Bukmacherzy oferują również wiele meczów tej ligi, w tym różne zakłady dodatkowe.

Inne ligi są mniej popularne, ale niektóre z nich są wysokiej jakości: dominikańska PBL, liga meksykańska, australijska liga baseballowa, kolumbijska PBL i koreańska KBO. Jednak zakłady na baseball w Polsce koncentrują się głównie na lidze amerykańskiej i japońskiej.

Przydatne wskazówki dotyczące obstawiania baseballu

Wszyscy wiemy, że nie ma czegoś takiego jak ścisły zestaw zasad dotyczących obstawiania zakładów na baseball, ale wciąż możesz spróbować pójść pod prąd i choć trochę zwiększyć swoje szanse na wygraną. Pomijając ogólne porady, które mówią o właściwym zarządzaniu pieniędzmi czy znajomości statystyk i poszczególnych drużyn, pozostały nam wskazówki, które odnoszą się konkretnie do baseballu. Istnieją również różne strategie obstawiania zakładów baseballowych lub aplikacje do obstawiania zakładów baseballowych w internecie, które możesz wypróbować.

Nie stawiaj na największych faworytów

Rzecz w tym, że baseball jest pod tym względem dość specyficznym sportem, ponieważ faworyci nie wygrywają tak często jak na przykład w hokeju czy piłce nożnej. Jeśli spojrzymy na tabelę ligi MLB, to wyraźnie zobaczymy, że nawet najlepsze drużyny przegrywają około 40% swoich meczów. Oznacza to, że bardzo niski kurs na faworyta może w żaden sposób nie opłacić się w dłuższej perspektywie.

Skorzystaj z wyższych kursów na słabszych zawodników

Jest to związane z poprzednim punktem, ponieważ jak już powiedzieliśmy, stawianie na wielkich faworytów nie jest odpowiednie. Z drugiej strony, obstawianie underdogów jest przyzwoitą opcją w baseballu, przynajmniej zakładając, że trochę rozumiesz ten sport i nie boisz się stawiać na kursy powyżej 2.00. Na dłuższą metę prawdopodobnie przegrasz więcej zakładów niż wygrasz, ale wciąż możesz być na plusie dzięki wyższym kursom, które obstawiasz.

Zwracaj uwagę na warunki pogodowe

Dziwna rada, nie sądzisz? Jak warunki pogodowe mogą wpłynąć na mecz? Jeśli obstawiasz liczbę „runów” zdobytych w meczu lub „home runów”, kierunek i siła wiatru mogą mieć duży wpływ na wynik. Jeśli wiatr wieje silnie w kierunku pałkarza to oczywiście zmniejsza prawdopodobieństwo „home runu”. Jeśli natomiast wiatr wieje silnie z dala od pałkarza, to może pomóc piłce wyjść poza płytę. Jest to szczególnie ważne, gdy wiatr jest silniejszy niż 8 mil na godzinę.

Nie bój się postawić przeciwko większości

Pisząc „większość” mam na myśli większość innych obstawiających, ponieważ przeciętny typer, który nie rozumie dobrze baseballu ma tendencję do obstawiania przeciwko faworytom, popularnym lub znanym drużynom itp. Taki obstawiający może łatwo wpaść w pułapkę, ponieważ, jak już powiedziałem baseball różni się nieco od innych sportów. Dość często zdarza się, że większość przegrywa zakład.

Miotacze stanowią fundament drużyny

W baseballu liczy się nie tyle aktualna forma czy pozycja w tabeli. To, że drużyna ma np. 5 zwycięstw z rzędu jest tak naprawdę tylko kosmetycznym szczegółem. Zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest to, kto będzie grał na boisku. Rozpoczynający miotacz jest centralnym punktem wszystkich meczów baseballu. Jego znaczenie jest o wiele większe niż znaczenie bramkarza w hokeju.

Jeśli do gry wejdzie elitarny miotacz, może on z łatwością poprowadzić swoją drużynę do zwycięstwa nawet przeciwko drużynie, którą znacznie wyprzedza ich w tabeli. Krótko mówiąc, nie ma bardziej znaczącej pozycji w tym sporcie niż miotacz.

Ogromna rozbieżność w wynikach

Z tego powodu w grach baseballowych często zdarzają się nieprzewidywalne wyniki. Stawianie wyłącznie na wielkich faworytów może być więc o wiele bardziej opłacalne niż w przypadku innych sportów. Z drugiej strony obstawianie słabszych drużyn może być lepszym sposobem na zarabianie, oczywiście jeśli znasz się wystarczająco dobrze na baseballu. Nie chodzi tu o to, byś zapomniał o faworytach lub ślepo stawiał na underdogów. W obu przypadkach należy postępować z rozwagą i odpowiednią wiedzą.

Baseball jest grą statystyk

W żadnym innym sporcie nie będziesz otoczony taką ilością statystyk jak w baseballu. Nie tylko wtedy, gdy będziesz szukał tych danych. Obstawianie baseballu jest piękne, ale dość trudne. Przy obstawianiu jest wiele liczb do przeanalizowania, od statystyk poszczególnych miotaczy do statystyk zawodników itd. Podczas gry w baseball napotykasz na wiele zmiennych (na przykład skuteczność przeciwko leworęcznym zawodnikom lub leworęcznym miotaczom) i wszystkie te parametry mogą znacząco wpływać na wyniki. Tak więc podsumowując. Obstawianie baseballu nie jest dla każdego. Będziesz potrzebował talentu do statystyk i mnóstwo wolnego czasu.

Przewaga własnego nie takiego ma znaczenia

W porównaniu z futbolem czy hokejem, przewaga własnego boiska w baseballu nie jest aż tak duża. Ze względu na naturę tego sportu przewaga własnego boiska może być w większości przypadków uzyskana tylko podczas gry na boisku, czyli po uderzeniu piłki. W takich momentach gracze są prowadzeni przez różne punkty orientacyjne, takie jak położenie niektórych tablic reklamowych itp. Miotacze i pałkarze nie mają jednak takiej przewagi.

W przypadku niektórych osób różnice w osiągnięciach mogą być odczuwalne, ale w takich przypadkach szybko pojawiają się strategiczne zmiany zawodników, dzięki którym trenerzy znacznie zmniejszają te niekorzystne czynniki.

Przewaga własnego boiska w MLB wynosi średnio 55%, ale różni się w zależności od drużyny. Na przykład zawodnicy New York Yankees wygrywają u siebie 62,22%, ale Kansas City Royals tylko średnio 48,32% meczów u siebie.

FAQ – Często zadawane pytania

Czy mogę obstawiać baseball tylko na podstawie statystyk, nie oglądając go regularnie?

Oczywiście możesz, ale prawdopodobnie nie odniesiesz sukcesu na dłuższą metę. Obstawianie baseballu nie polega tylko na znajomości drużyn, ale także na znajomości zawodników. Wiele zależy od indywidualnej jakości zawodników i miotaczy oraz ich stylu gry. Dlatego zalecam, byś skupił się na jednej lidze, śledził ją regularnie i poznał styl gry poszczególnych zawodników.

Czy wybór bukmachera odgrywa rolę w zakładach na baseball?

Oczywiście ważne jest by bukmacher, którego wybierzesz odpowiadał Ci i oferował wszystkie funkcje, których oczekujesz. Zależy to także od tego czy oferują Twój ulubiony sport, jak wiele gier zazwyczaj wymieniają i jakie są możliwości obstawiania każdej z nich. Jeśli chcesz obstawiać na żywo to dobrym pomysłem jest zaoferowanie trackera na żywo lub bezpośrednich streamów także dla baseballu. Wreszcie, dla większości obstawiających ważne są także regularne bonusy i promocje marketingowe.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.