Zanim Postawisz na Zespół po Porażce – Zadaj tych 6 Pytań


Jednej rzeczy typujący mogą być pewni. Praktycznie w każdym większym turnieju piłkarskim (Mistrzostwa Świata, Euro, Puchar Konfederacji FIFA i tak dalej) niektóre mecze mają szokujące wyniki. Nie będzie się to zdarzać często, ale praktycznie w każdym turnieju jeden z faworytów przegra z drużyną słabą (lub nawet gorszą). Dla obstawiających jest to frustrujące doświadczenie, ponieważ większość z nich stawia na faworytów.

Innym problemem jest to, że typerzy często nie wiedzą, co tak naprawdę oznacza ich porażka i jak powinni postąpić (jeśli chcą obstawić kolejny mecz danej drużyny). Dlatego też stworzyłem listę sześciu głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę w takiej sytuacji:

1. Dlaczego przegrali?

Najważniejsze pytanie, które musi zadać każdy typujący. Należy cofnąć się w czasie i dowiedzieć się, co się stało oraz jak prawdopodobne jest, że to się powtórzy. Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, czy faworyt przegrał ponieważ przeciwnik był w stanie wykorzystać słabość. Możesz też zagrał w stylu, w którym faworyzowana drużyna nie radzi sobie najlepiej.

Trzeba też rozważyć czy przegrana była spowodowana tym, że drużyna faworyzowana nie doceniła przeciwnika, czy też zabrakło jej motywacji. Oczywiście, winny może być również pech. Jeśli jednak faworyt przegrał z powodu jakiejś słabości – którą wykorzystał przeciwnik – jego następny przeciwnik wyciągnie z tego wnioski i będzie próbował zrobić to samo. Lepszym scenariuszem jest więc ten, w którym winę za porażkę ponosi brak motywacji i skupienia. W takim przypadku, „policzek” przegranej z niżej notowanym przeciwnikiem pobudzi drużynę i wszyscy zawodnicy zaczną pracować na 110%.

2. Czy są w formie?

Każdy doświadczony typer wie, że w szybkim i intensywnym turnieju, słabe zdrowie zawodników może osłabić wyniki drużyny. Jeśli więc faworyzowana drużyna przegrała, należy przyjrzeć się zdrowiu poszczególnych zawodników. Jeśli kluczowi gracze są kontuzjowani, to źle. Możliwe jest również, że zawodnicy nie są bezpośrednio kontuzjowani, ale mają jakieś drobne „bolączki”, które nie pozwalają im pracować w pełni możliwości.

Zwróćcie również uwagę na to, czy trener drużyny nie zmienił zawodnika w trakcie meczu bez wyjaśnienia – w takich przypadkach często winne są kontuzje.

3. Jak reagują media?

Media są wszędzie podczas wielkich turniejów, a to co przekazują światu, ma ogromny wpływ na to jak później zachowuje się publiczność obstawiająca zakłady. Jeśli drużyna przegra i media zatopią ją w oczach opinii publicznej, mogą pojawić się okazje do obstawiania zakładów z dużą wartością (jeśli uważasz, że drużyna po prostu zaliczyła potknięcie i powróci na ścieżkę zwycięstw).

I odwrotnie, jeśli media tylko machają ręką na porażkę zespołu, ale Ty uważasz, że kryzys drużyny jest znacznie głębszy niż się wydaje na pierwszy rzut oka, możesz znaleźć przyzwoitą wartość w zakładach przeciwko drużynie.

4. Jaki wpływ na dalsze szanse ma ta porażka?

Międzynarodowe turnieje piłkarskie nie dają drużynom miejsca na błędy. Czasami – choć nie zawsze – nawet pojedyncza strata może być bardzo dotkliwa, nawet śmiertelna. Jeśli drużyna przegrywa w fazie grupowej i jest zagrożona niezakwalifikowaniem się do rundy pucharowej, zawodnicy mogą albo znaleźć dodatkową dawkę motywacji, albo spanikować. Oba te czynniki mogą mieć wpływ na ich występ w kolejnym meczu.

Jeśli jednak przegrany mecz praktycznie nic nie znaczy ze względu na system turniejowy, nie powinieneś przywiązywać do tego punktu zbyt dużej wagi.

5. Z kim zagrają w następnym meczu?

Należy pamiętać, że dużą rolę odgrywa najbliższy przeciwnik danej drużyny. Czy przeciwnik jest podobny do drużyny, z którą nasz ulubieniec przegrał? Czy jest to drużyna, która jest rywalem tej drużyny? A może jest to zespół, z którym dana drużyna grała tylko kilka razy w swojej historii? Czy pierwotnie faworyzowana drużyna będzie faworytem również w tym meczu? Im więcej wiesz o następnym przeciwniku drużyny, tym lepsze decyzje będziesz podejmował w zakładach.

6. Jak radzili sobie z takimi sytuacjami w przeszłości?

Obstawiający zakłady sportowe wiedzą, że z czasem nieuchronnie trafiają na złą passę. To, jak poradzą sobie z sytuacją zadecyduje o ich sukcesie lub porażce.

Tak samo jest z drużynami piłkarskimi. Niektóre drużyny pozostaną silne psychicznie pomimo porażki i zyskają dodatkowy zastrzyk motywacji, ale niektóre zwątpią w siebie i się poddadzą.

Aby dowiedzieć się jaka jest mentalność drużyny, nie ma nic prostszego niż spojrzenie na dane historyczne. Należy jednak uważać, aby nie brać pod uwagę zapisów, które są zbyt stare.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY