Jak Obstawiać Australian Open – Przemyślenia na 2022


Trwają kwalifikacje do Australian Open, więc już tylko dni dzielą nas od rozpoczęcia tego tenisowego święta. Jeśli chciałbyś obstawić Australian Open i nie jesteś pewien jak znaleźć interesujące okazje, polecam Ci ten artykuł. Jest to prosty przewodnik dla, który pomoże ci przebrnąć przez wszystkie trudności.

Jeśli poważnie myślisz o obstawianiu Australian Open, musisz oczywiście mieć wystarczający bankroll i jakąś przydatną strategię lub spread betting w zanadrzu. Tak jak w przypadku każdej innej formy zakładów, powinieneś znać dany sport. Zwykle istnieje bezpośrednia proporcjonalność – im więcej wiesz o sporcie, tym większe odnosisz sukcesy.

Jeśli jesteś fanem tenisa, ale chciałbyś stać się lepszy w tym sporcie polecamy Ci odwiedzić strony takie jak ATP, WTA lub kanał informacyjny ESPN. Wszystkie te portale są pełne przydatnych danych, tabel, szans procentowych itp.

Wyniki zawodników na ostatnim Australian Open

Chociaż co jakiś czas ktoś nowy wywołuje w Melbourne szok (Marcos Baghdatis i Jo-Wilfried Tsonga w 2006 i 2008 roku w sekcji męskiej oraz Dominika Cibulkova w 2014 roku w sekcji żeńskiej), to generalnie można powiedzieć, że do finału trafia zazwyczaj 4 najlepszych graczy.

Co ciekawe gdy już raz uda się wygrać w Melbourne, często udaje mu się powtórzyć ten sukces. Od 1983 roku tylko 6 zwycięzcom nie udało się zdobyć drugiego tytułu. Inaczej jest w przypadku kobiet – w ostatnich latach tylko Serena Williams i Victoria Azarenka cieszyły się z powtórzenia tytułu.

Których zawodników warto obserwować?

Sezon oficjalnie kończy się w listopadzie finałami WTA i ATP World Tour Finals. Niektórzy zawodnicy nadal biorą udział w wielu lukratywnych turniejach, podczas gdy inni wycofują się na boczny tor, aby nabrać sił i trenować do następnego sezonu.

Sezon tenisowy rusza na początku stycznia. ATP i WTA mają pięć mniejszych turniejów, w których zawodnicy mogą się „rozgrzewać”. Wyniki w tych turniejach są zazwyczaj dobrą wskazówką do określenia formy i ewentualnego rozwoju w Melbourne.

Komu będzie służyć nawierzchnia?

Większość najlepszych zawodników na kobiecym i męskim korcie może grać na każdej nawierzchni. Jednak niektórzy hiszpańscy, francuscy, włoscy i latynoamerykańscy tenisiści są przyzwyczajeni do gry na cegle, a nie na twardej nawierzchni.

Powierzchnia w Melbourne nazywa się Plexicushion. Jest to sztuczna nawierzchnia o średniej prędkości, nie tak szybka jak Decoturf używany na US Open, ale wciąż wystarczająco szybka by pomóc graczom z szybkimi serwami i mocnymi uderzeniami.

Dlatego też powinieneś wykreślić ze swoich wyborów zawodników, którzy specjalizują się w cegle. Jeśli jednak któryś z tych zawodników jest wystarczająco wysoki, ma twardy serw i szybkie forehandy – może sprawić niespodziankę.

Sprawdź wyniki ich meczów

Gdy zamierzasz obstawiać mecz tenisowy warto sprawdzić statystyki poprzednich spotkań pomiędzy graczami. Wejdź na stronę ATP lub WTA i wpisz nazwisko zawodnika (lub drużyny). Kiedy pojawi się strona z profilem przejdź do opcji head-to-head i wpisz imię drugiego gracza.

Jeśli ci zawodnicy grali już ze sobą wcześniej, pojawią się wyniki poprzednich meczów wraz ze szczegółowymi statystykami, takimi jak data meczu czy nawierzchnia na której był rozgrywany.

Jak w każdym sporcie, statystyki meczów pomiędzy zawodnikami mogą ujawnić niezwykle ważne tendencje takie jak fakt, że niektórzy zawodnicy mają niepopularnych przeciwników, z którymi nie mogą wygrać nawet punktu z powodu leworęczności ich rakiety.

Zakłady na żywo na tenisa

Zakłady na żywo to kwintesencja każdego meczu tenisowego. Oprócz zakładów na żywo, bukmacherzy zazwyczaj mają gotowe transmisje sportowe, więc nie jesteś uzależniony od telewizji (i możesz je oglądać na komórce, gdziekolwiek jesteś).

Zasady obstawiania zakładów na żywo na tenisa omówiliśmy w poprzednim artykule, więc pozostaje nam tylko polecić bukmacherów, którzy mają w swojej ofercie transmisje meczów Australian Open.

Temperatura: Główny czynnik w Australian Open

Jaki wpływ na wyniki turnieju ma pogoda? Biorąc pod uwagę nieprzyjemne temperatury panujące podczas australijskiego lata, ten czynnik jest naprawdę ważny podczas pierwszego Wielkiego Szlema w roku.

Temperatury podczas Australian Open często nękają zawodników – szczególnie w 2014 roku, kiedy to upał spowodował serię przerwanych meczów, gdy temperatura wzrosła powyżej 40 stopni Celsjusza. Kanadyjski tenisista Frank Dancevic zemdlał nawet podczas swojego meczu pierwszej rundy, po czym określił warunki panujące na korcie jako „nieludzkie”. Andy Murray również narzekał na warunki kwestionując nawet organizatorów za to, że nie dali możliwości rozegrania meczu wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Może to stwarzać problemy w zakładach – poza przewidywaniem pogody i fizycznej gotowości zawodników, obstawiający tracą zakłady, gdy mecze są przerywane. Nie wspominając już o potencjalnie innej dynamice w meczach, których nie można zobaczyć. Na przykład, czy mecze będą dłuższe niż zwykle (a zawodnik utrzymuje stały poziom) czy krótsze bo przeciwnik zbyt łatwo się poddaje?

Jak zawsze – problemy te są dodatkowo potęgowane przez fakt, że kontuzjowani gracze biorą udział w turnieju ze względu na wysokie nagrody (za pierwszą rundę płaci się około 35 000 dolarów).

Skreczowanie meczów podczas Wielkiego Szlema

Zamiast spekulacji, jak zawsze, pomocna będzie analiza statystyczna. Poniższa tabela pokazuje liczbę scratche w każdym Wielkim Szlemie od 2013 do 2015 roku:

ATP
TurniejLiczba meczówLiczba scratchy Liczba scratchy w % Rok: najwięcej scratchy
Australian Open381174,462014, 10
French Open381153,942013, 7
Wimbledon381143,672013, 10
US Open381287,352015, 14
Razem1524744,86
WTA
TurniejLiczba meczówLiczba scratchy Liczba scratchy w %Rok: najwięcej scratchy
Australian Open38110,262014, 1
French Open38171,842014, 4
Wimbledon38161,572013, 3
US Open38161,572014 i 2015, 3
Razem1524201.31

Statystyki z powyższej tabeli jasno pokazują, że format pięciu setów w męskich turniejach ma duży wpływ na scratche – w porównaniu z trzysetowymi meczami WTA. Odsetek w sekcji ATP wynosi 4,86%, podczas gdy odsetek scratchy w sekcji WTA wynosi tylko 1,31%.

Australian Open ma drugą najwyższą liczbę scratchy wśród Wielkich Szlemów ATP, gorszy jest tylko US Open. Szczególnie w 2015 roku, kiedy to odnotowano 15 razy. Należy jednak zaznaczyć, że oba te problematyczne Wielkie Szlemy rozgrywane są na twardych nawierzchniach.

Co ciekawe, liczby te w dużej mierze spadły w przypadku ekstremalnie wysokich temperatur. W pierwszej rundzie było w sumie 12 scratchy, Jack Sock upadł podczas meczu z Rubenem Bemelmansem. To ponownie sugeruje, że ciepło powoduje więcej problemów w przypadku zaciętych pięciosetowych meczów między mężczyznami. Należy również zauważyć, że większość tych wypadków ma miejsce w pierwszej rundzie Wielkich Szlemów.

Kogo najbardziej dotykają warunki pogodowe?

Wynika z tego, że jeśli skupiamy się na wpływie upału na grę, to logicznie rzecz biorąc musimy skupić się na pierwszej rundzie pięciosetowych meczów ATP.

Poniższa tabela pokazuje rozkład najpopularniejszych wyników w rundzie otwierającej Australian Open od 2013 do 2015 roku. Do tego dodajemy hipotetyczny zakład o 100 PLN, by pokazać zwrot z inwestycji.

KursyLiczba meczówLiczba wygranychWygrane w %Wygrana/PrzegranaROI%
<1,256161100,0069611,41
1,25 – 1,49493979,593877,90
1,50 – 1,99714056,34-299-4,21
Razem18114077,357844,33

Jak widać w powyższej tabeli, stawianie w ciemno na faworytów podczas pierwszej rundy Australian Open przynosi zwrot z inwestycji w wysokości 4,33%, więc wydaje się, że outsiderzy mają większe problemy z upałem. Jest to całkowicie logiczne, gdyż sprawność fizyczna będzie jednym z głównych powodów, dla których zawodnicy będą uznawani za faworytów i będą znajdować się wyżej w rankingach.

Co ciekawe, w miarę jak wyniki się pogarszają, kursy idą w górę, a faworyci radzą sobie znacznie lepiej. Tak więc na lepszych zawodników temperatury zewnętrzne mają mniejszy wpływ.

Ostateczny wynik faworyta1 runda (%)Ćwierćfinały (%)
3-042,343,1
3-120,939,3
3-214,815,5
0-37,13.4
1-37,15.2
2-37,73.4

Runda otwarcia vs. późniejsze rundy

Typerzy, którzy uwielbiają handicapy, powinni również zwrócić uwagę na tendencje w pierwszej rundzie Australian Open w porównaniu z tendencjami w późniejszych fazach turnieju. Pomimo wspomnianych wcześniej sukcesów w zakładach w ciemno na faworytów z kursami poniżej 1.50, procentowa skuteczność faworyta jest znacznie wyższa od czwartej rundy. Jednak w tym przypadku zwycięstwo 3-1 jest znacznie częściej spotykane.

W sumie 63,2% faworytów w pierwszej rundzie miało handicap -1,5, a od czwartej rundy wzwyż było to aż 72,4%.

Patrząc na underdogów, w 57-58% przypadków udało im się wygrać co najmniej jednego seta w pierwszej rundzie, a w 29,7% przypadków były to co najmniej dwa sety. W późniejszych fazach turnieju było to 27,5%.

Te liczby wskazują na to, że im dalej w turnieju, tym bardziej wzrasta sukces faworytów. Niezależnie od relatywnie niskiej trudności tych zwycięstw w drugim tygodniu turnieju. Jest to całkiem logiczne, gdyż faworyt jest prawdopodobnie lepiej przygotowany fizycznie, nie wspominając już o tym, że zazwyczaj zużywa znacznie mniej energii w rundach wstępnych. W turniejach takich jak Australian czy US Open niezwykle korzystne dla zawodników jest przebrnięcie przez pierwsze rundy przy jak najmniejszym wysiłku.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY