[Wzór] Wartość Oczekiwana (EV) Wydarzenia Sportowego


Wartość oczekiwana (Expected Value ) zakładu mówi nam ile możemy oczekiwać wygranej (średnio) w 1 zakładzie.

Expected Value – lub EV – to wartość jaką gracz może wygrać/stracić jeśli będzie stawiał ciągle po określonym kursie. Na przykład jeśli będziesz stawiał 10 PLN na orła w rzucie monetą i wygrasz 11 PLN, gdy go trafisz go z taką stawką całkowita wygrana wyniesie 21 PLN. Wartość oczekiwana (EV) wyniesie wtedy 0,50.

Należy to interpretować w ten sposób, że jeśli miałbyś stawiać w kółko na orły, w długim terminie i po setkach rzutów możesz oczekiwać 50 groszy za każde postawione 10 PLN

Jak oszacować wartość oczekiwaną (EV)?

Wzór na obliczenie EV jest stosunkowo prosty – należy pomnożyć prawdopodobieństwo wygranej przez kwotę uzyskaną na danym zakładzie i odjąć prawdopodobieństwo przegranej pomnożone przez kwotę przegraną na każdym zakładzie.

EV = (Prawdopodobieństwo wygranej) x (Wygrana na zakład) – (Prawdopodobieństwo przegranej) x (Strata na zakład)

Przed zastosowaniem powyższego wzoru należy wykonać jeszcze kilka prostych obliczeń:

  • Znajdź prawdopodobieństwo dziesiętne dla każdego typu wyniku (wygrana, remis, przegrana).
  • Oblicz potencjalną wygraną dla każdego wyniku, mnożąc zakład przez kurs dziesiętny, a następnie odejmując kwotę zakładu od wyniku.
  • Podziel liczbę 1 przez szanse na ten wynik, aby znaleźć jego prawdopodobieństwo.
  • Wprowadź te informacje do powyższej formuły.

Na przykład, załóżmy, że Manchester United (1,263) gra z Wigan (13,50). Kurs na remis będzie wynosił 6,50. Zakład o wartości 10 PLN na zwycięstwo Wigan przyniesie potencjalny zysk w wysokości 125 PLN, a prawdopodobieństwo takiego wyniku wynosi 0,074 lub 7,4%.

Obliczamy prawdopodobieństwo przegranej dodając prawdopodobieństwa wygranej i remisu Manchesteru United (0,792 + 0,154 = 0,946). Strata na zakład wynosi 10 PLN. Otrzymana w ten sposób formuła wygląda następująco:

(0,074 x 125 PLN) – (0,946 x 10 PLN) = -0,20 PLN.

Jak widać EV dla tej oferty zakładów jest ujemne, więc w dłuższej perspektywie, za każde 10 PLN postawione na Wigan (w powyższej konfiguracji) stracisz 0,20 PLN.

Jak EV może pomóc w zakładach sportowych?

Musisz pamiętać, że ujemne EV nie musi oznaczać, że zakład jest zły. Kursy na wydarzenia sportowe są (w przeciwieństwie do rzutu monetą) bardzo subiektywne, więc obstawiający musi skupić się głównie na przechytrzeniu bukmachera. Jeśli uda Ci się to zrobić, osiągniesz zysk.

Kalkulacja EV jest o tyle przydatna, że jeśli wynik jest dodatni, masz większe szanse na wygraną. Obliczenie EV pomoże również dowiedzieć się, który bukmacher oferuje najlepszy „deal” – lepszy bukmacher będzie miał EV około -0.20 PLN w powyższym przykładzie, ale bukmacher niższej jakości może mieć EV na poziomie nawet -1.00 PLN. Możesz skorzystać z kalkulatora value betów, aby obliczyć kurs swojego zakładu.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.