Jak Oblicza się Marżę Zakładów Na Piłkę Nożną u Bukmachera?


Marża bukmachera obowiązująca dla danego zakładu powinna być przedmiotem zainteresowania każdego gracza starającego się zwiększyć swoje długoterminowe zyski. Generalnie, im niższa marża, tym wyższa potencjalna wygrana – marża to zysk bukmachera. W tym artykule znajdziesz prostą instrukcję, jak obliczyć marżę w zakładach 1X2.

Początkujący gracze przyzwyczajeni są do porównywania kursów, ale mądrzy gracze z doświadczeniem wiedzą, że rzeczywista cena oferowana przez bukmacherów jest odzwierciedlona w marży kursów.

Weźmy na przykład mecz piłki nożnej z trzema możliwymi wynikami (wygrana u siebie/wygrana na wyjeździe/remis). W pierwszym tygodniu sezonu 2016/17 Premier League, bukmacher Pinnacle Sports oferował kurs otwarcia 3.41 na zwycięstwo Hull City na KCOM Stadium przeciwko Leicester City, którego wygrana wyceniana była po kursie 2.39 z ceną remisu ustaloną na 3.19.

Obliczanie marży kursów 1X2 w prostych krokach

Przelicz prawdopodobieństwo dla wszystkich trzech możliwych wyników na prawdopodobieństwo dziesiętne

Wstaw wyniki do poniższego równania i oblicz:

Marża = (1/odds na wygraną gospodarzy) + (1/odds na wygraną gości) + (1/odds na remis) – 1

Krok 1: Pierwszym krokiem do obliczenia marży na kursach 1X2 jest przeliczenie każdego kursu na dziesiętne prawdopodobieństwo wygranej. Oto równanie wewnątrz każdego nawiasu: (1/odds).

W przypadku drużyny gospodarzy (Hull City) prawdopodobieństwo dziesiętne wynosi (1/3,41) = 0,293 (co oznacza 29,3% szans na wygraną). Dla remisu jest to (1/3,19) = 0,313, a dla Leicester (1/2,39) = 0,418.

WynikKursPrawdopodobieństwo
Wygra Hull City3,410,293
Wygra Leicester City2,390,418
Remis3,190,313

Krok 2: Teraz wpisz wyniki z powyższego wzoru:

Marża = (0,293) + (0,418) + (0,313) – 1.
Z tego wynika, że marża wynosi 0,024 lub 2,4%.

Porównanie marży u innego bukmachera

U innego bukmachera na ten sam mecz kurs na zwycięstwo Hull City wynosi 3.10, na zwycięstwo Leicester City 2.10, a na remis 2,90. Oznacza to, że jego marża na tym zakładzie wynosiła 12%, co jest 5 razy droższe niż w Pinnacle.

W praktyce oznacza to, że jeśli postawisz 100 PLN na zwycięstwo Hull City po kursie 1X2, wygrasz średnio 31 PLN więcej z Pinnacle niż u innych bukmacherów.

Oczywiście powyższy przypadek może dotyczyć również innych bukmacherów. Gracze powinni wynieść z tego, że obstawianie u niektórych bukmacherów jest znacznie bardziej opłacalne niż u innych. Liczy się nie tylko wysokość wystawianych kursów, ale także cena samych kursów, czyli to, jaką marżę bukmacher nakłada na daną okazję. Omówiliśmy już jak obliczyć marżę dla podstawowych kursów piłkarskich, więc wykorzystaj tę wiedzę.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY