Jak i co można obstawiać w Counter Strike: Global Offensive?


Wprowadzenie do bety Counter Strike: Global Offensive

Counter Strike: Global Offensive (znany również jako CS:GO) w ciągu ostatniej dekady znacząco umocnił swoją pozycję w dziedzinie e-sportu. Wraz z rosnącą popularnością gry wzrosło zainteresowanie zakładami. Jeśli jednak jesteś nowy w e-sporcie, przyda ci się to małe wprowadzenie.

Szybkie podstawy gry Counter Strike: Global Offensive

Counter Strike: Global Offensive to pierwszoosobowa strzelanka mutliplayer, która obraca się wokół walki dwóch rywalizujących ze sobą drużyn – terrorystów i jednostek antyterrorystycznych. Gra toczy się na jednej z map, a maksymalna liczba rund wynosi 30.

Aby wygrać rundę i zdobyć punkt drużyna musi albo zastrzelić wszystkich wrogów, albo wykonać wszystkie cele na danej mapie. Przed upływem wyznaczonego czasu terroryści muszą podłożyć ładunki wybuchowe, a zadaniem jednostki antyterrorystycznej jest im w tym przeszkodzić.

Zdobywanie punktów w Counter-Strike

Obstawiając zakłady na Counter-Strike’a, gracze muszą być świadomi jednej cechy, której nie znajdziesz w żadnym innym meczu eSportowym. To właśnie obecność punktacji.

Podczas gdy w grach takich jak DotA 2, LoL, StarCraft i innych, zwycięzcą serii jest gracz (lub drużyna), który jako pierwszy wykona określone zadanie. Może to być zniszczenie danego obiektu, bo w Counter-Strike’u liczy się wynik, a zwycięzcą mapy jest po prostu ten, kto zdobędzie najwięcej punktów, podobnie jak w tradycyjnych sportach.

Każda mapa rozgrywana jest przez 30 rund – każda warta jest jeden punkt do ogólnego wyniku – przy czym każda drużyna gra po obu stronach – terrorystów i antyterrorystów – 15 razy (a w przypadku remisu rozgrywana jest dogrywka).

Jak obstawiać zakłady na Counter Strike: Global Offensive?

Obecnie istnieją dwa najpopularniejsze sposoby na obstawianie zakładów na Counter-Strike’a. Pierwszy z nich to klasyczny zakład na zwycięzcę, a drugi to handicap.

Ponadto obstawianie zakładów na CS:GO jest bardzo podobne do głównego sposobu zakładów na klasyczne sporty drużynowe. Drużyna A gra przeciwko drużynie B, co daje trzy możliwe wyniki – zwycięstwo, remis lub porażkę. Możesz więc postawić na to, która drużyna wygra/przegra, co jest również znane jako Money Line. Oferowane kursy odzwierciedlają postrzeganą siłę drużyn w oparciu o ich historię (bilans zwycięstw i porażek) oraz inne czynniki sytuacyjne. Twoja wygrana jest równa wysokości Twojego zakładu pomnożonego przez te kursy.

MeczKursy
Drużyna A1,3
Drużyna B3,55

Ponieważ mecz składa się z rozgrywek na poszczególnych mapach, możesz postawić zarówno na zwycięzcę całego meczu, jak i na zwycięzcę tej konkretnej mapy. A ponieważ mapy są różne, a siła drużyn na każdej z nich jest również inna, kursy na CS:GO nie zawsze odzwierciedlają kursy na zwycięzcę całego meczu. Najczęstszym formatem jest mecz best-of-one (BO1) i best-of-three (BO3). Przypominam, że ogólnie rzecz biorąc, Counter-Strike jest klasyfikowany jako drużynowa strzelanka FPP.

Counter-Strike: Zakłady na handicapy

Tak jak możesz obstawiać zwycięzcę całego meczu, tak samo możesz obstawiać handicap. To koryguje szanse, jeśli jest zauważalna dysproporcja w wynikach każdej z drużyn. Działa to w ten sposób, że handicap daje słabszej drużynie przewagę o określoną liczbę punktów, jednocześnie odbierając taką samą liczbę drużynie faworyzowanej. Handicap może więc wyglądać mniej więcej tak:

MeczHandicapKursy
Drużyna A -1.5 2.1301,3
Drużyna B +1.5 1.7293,55

Aby to uściślić, zakłady handicapowe mają miejsce wtedy, gdy faworyzujesz jedną drużynę nad drugą. Innymi słowy uważasz jedną drużynę za zdecydowanego faworyta w meczu. W tym przypadku, jeśli chcesz walczyć z ogólnym przekonaniem, że mecz będzie możliwy do wygrania przez drużynę, możesz postawić na przykład na zwycięstwo gospodarzy przy początkowym wyniku 0:3. Oznacza to, że Twój zakład będzie wygrany, jeśli drużyna gospodarzy wygra 4 punktami lub więcej.

Po stronie handicapów należy wspomnieć o tym, że dogrywka jest wliczana do zakładu handicapowego, więc suma wszystkich punktów z meczu zostanie uwzględniona w ostatecznym wyniku.

Obstawianie zwycięzców poszczególnych map

Ponieważ mecz składa się z pojedynczych map, możesz również postawić na zwycięzcę każdej z nich. Ponieważ mapy różnią się między sobą, a drużyny są znacznie lepsze na niektórych mapach (i vice versa), szanse na wygranie mapy w CS:GO nie zawsze odzwierciedlają szanse na wygranie całego meczu. Ze względu na fakt, że CS:GO jest wciąż dość niezbadany przez niektórych bukmacherów, w tym menu znajduje się też kilka dość ciekawych błędów (czyli value bets – możliwości obstawiania z przewagą).

Gdzie obstawiać zakłady na Counter Strike: Global Offensive?

Dwaj najbardziej znani bukmacherzy, u których możesz postawić na ten to STS i LVbet. Do tych dwóch matadorów dołączają jednak od czasu do czasu inni bukmacherzy, więc polecamy mieć oko globalnie. Powinieneś stawiać na kursy z wartością, co często nie jest możliwe w ofercie poprzez tylko jednego bukmachera.

Zakłady na turnieje Counter-Strike’a

Kilka bukmacherów oferuje obecnie zakłady na turnieje SLTV StarSeries, ESEA Seasons, Caseking of the Hill, FACEIT2014 oraz Hitbox Arena Championships.

Porady dotyczące obstawiania zakładów na Counter Strike

Jak w większości tytułów multiplayer, kluczem do sukcesu w CS:GO jest połączenie indywidualnych umiejętności z umiejętnością współpracy w drużynie. Większość najlepszych drużyn ma bardzo silnych zawodników pod względem indywidualnego talentu, jednak najlepsze drużyny wyróżniają się w komunikacji, co również może prowadzić do uzyskania ogromnej przewagi.

Kolejnym unikalnym czynnikiem, którego nie znajdziesz w żadnym innym tytule multiplayer poza CS:GO jest różnica w mapach i pracy zespołowej. Podczas gdy drużyna może być bardzo silnym faworytem, może ona regularnie osiągać bardzo dobre wyniki na danej mapie, co czyni ją zdecydowanym faworytem w konkretnym meczu.

Zakładam, że jeśli kliknąłeś na ten artykuł to słyszałeś już o Counter Strike: Global Offensive. Mamy nadzieję, że ten artykuł zmotywował Cię do wykorzystania swojej wiedzy, aby wygrać niektóre z zakładów.

Często Zadawane Pytania (FAQ)

Co to jest CS:GO?

Counter-Strike: Global Offensive to wieloosobowa strzelanka pierwszoosobowa (FPS), która toczy się wokół bitwy pomiędzy dwoma drużynami, terrorystami i jednostką antyterrorystyczną. Mecze rozgrywane są o minimum 15 i pół punktu, a wygrywa ten, kto pierwszy zdobędzie 16.

Aby wygrać rundę (i zdobyć punkty), musisz wyeliminować każdego członka drużyny przeciwnika lub wypełnić cele mapy. Terroryści muszą podłożyć ładunek wybuchowy przed upływem czasu, podczas gdy jednostka antyterrorystyczna musi zapobiec podłożeniu ładunku, rozbroić go, jeśli już został podłożony, lub pozwolić, by czas się skończył.

Kiedy Powstał Counter Strike?

Counter-Strike został wydany w 1999 roku jako mod do popularnego FPS-a Half-Life. Została stworzona przez dwie studentki o imieniu Minh Le i Jess Cliffe. Od momentu premiery mod jest dostępny do pobrania za darmo, gdyż twórcy nie spodziewali się, że będzie tak popularny. Ku ich zaskoczeniu mod okazał się bardzo interesujący więc Valve (twórca Half-Life’a) wykupiło prawa.

W 2004 roku seria doczekała się kontynuacji w postaci Counter-Strike: Condition Zero, stworzonej przez Turtle Rock Studios, jednak większość istniejącej społeczności skończyła na oryginalnej grze (w wersji 1.6). Premiera Counter-Strike: Source podzieliła społeczność na prawie 8 lat. Znaczna część graczy odeszła do nowej gry, która przyniosła bardzo oczekiwane ulepszenia fizyki. Mimo że w CS:S odbyło się wiele ciekawych wydarzeń, duża część graczy wciąż pozostała przy CS 1.6.

Kiedy Powstał Counter Strike Global Offensive?

CS:GO został wydany w 2012 roku. Został stworzony przez firmę Hidden Path Entertainment, która już wcześniej pracowała nad postprodukcją Counter-Strike: Source. Celem gry było ponowne zjednoczenie sceny rywalizacji, a pierwszym krokiem było zaproszenie do testów graczy zarówno z 1.6 jak i Source. W momencie premiery gra spotkała się z ostrożnym optymizmem i trochę trwało, zanim część społeczności ją przyjęła, ale ponieważ Valve regularnie (i z sensem) ją aktualizowało, jej popularność rosła.

Jeden z największych wzrostów popularności gry nastąpił w 2013 roku wraz z aktualizacją Arms Deal. Przyniosła ona bowiem możliwość zdobywania i używania skórek do broni. Ta aktualizacja stała się bardzo popularna głównie dzięki temu, że Steam pozwolił graczom handlować i obstawiać za pomocą skinów, co przyciągnęło do gry wielu nowych graczy.

Kiedy odbywają się zawody Conter Strike: GO?

Jednym z najbardziej prestiżowych turniejów jest CS:GO Majors, który odbywa się dwa razy w roku. Turnieje te są sponsorowane przez Valve i organizowane przez osoby trzecie, których oglądalność na platformie streamingowej Twitch regularnie bije wszelkie rekordy. Wśród uczestników konkursu do rozdania jest 1 milion dolarów. Organizatorzy, którzy zorganizowali co najmniej jednego Majora to ESL, DreamHack, MLG, ELEAGUE, PGL, FACEIT i StarLadder.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.