Jak Działają Rankingi Tenisowe (ATP, WTA)? Sposoby Punktacji


Wielu z nas zachwyca się pięknymi meczami rozgrywanymi na kortach. Zmiany w aktualnych rankingach tenisowych dostarczają podobnego dreszczyku emocji. Jak skomplikowane jest ustanawianie punktacji w rankingu ATP oraz jego obliczanie? Postaram się to wyjaśnić poniżej.

Jak powstają rankingi tenisowe – Zasady

Rankingi tenisowe działają w oparciu o system punktowy, który sumuje 18 najlepszych wyników zawodników z ostatnich 52 tygodni. Aby zdobyć punkty rankingowe, tenisiści muszą brać udział w turniejach organizowanych przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF), ATP i WTA. Liczba punktów zdobytych przez zawodnika zależy od rundy, którą zawodnik przegra.

Tenisistom przyznaje się punkty na podstawie wyników uzyskanych w turniejach. Rankingi ATP i WTA są oparte na sumach punktów z turniejów rozegranych w ostatnim roku. Dla dokładniejszego pomiaru okresu czasu, punkty zdobyte przez każdego gracza pozostają w rankingach przez 52 tygodnie. Nowe rankingi są publikowane w każdy poniedziałek z wyjątkiem tych, które przypadają na okres wielkich turniejów. Mowa tutaj o Wielkich Szlemach i Mastersach w Indian Wells oraz Miami.

Jeśli w kolejnych sezonach nie ma zmian w kalendarzu tenisowym, punkty zdobyte na poszczególnych turniejach mogą być obronione. Jeśli któreś z tych wydarzeń odbędzie się wcześniej niż w poprzednim roku, punkty mogą być liczone podwójnie i zaliczyć się rankingu gracza. Z drugiej strony, jeśli data turnieju zostanie przesunięta na późniejszy termin, zawodnik musi postarać się zdobyć odpowiednią liczbę punktów w innym turnieju. Oczywiście jeśli chce utrzymać lub poprawić ranking.

Ranking ATP (mężczyźni)

Lista ATP to wyznacznik tworzenia rankingów jeśli chodzi o męski tenis.

ATP jest organem zarządzającym zawodowymi turniejami tenisowymi dla mężczyzn – ATP Tour i ATP Challenger Tour. ATP określa zasady rozgrywania turniejów ATP i decyduje o przydziale punktów we wszystkich męskich turniejach zawodowych.

ITF World Tennis Tour

Prawo tenisisty do udziału w turniejach zależy od jego pozycji w rankingu. Im wyższa pozycja zawodnika w rankingu (bliżej #1), tym lepiej. Jeśli zawodnik zajmuje pozycję #70 na świecie, wygrywa turniej i przesuwa się na pozycję #40 to uważa się, że awansował w rankingu.

Które turnieje zalicza się do rankingu ATP?

Ranking gracza jest określany na podstawie jego występów w turniejach wielkoszlemowych, turniejach ATP Tour i Challenger, turniejach ITF 25K i ITF 15K. Ranking ten opiera się na jego najlepszych 16 wynikach w danym roku kalendarzowym. Punkty za turniej liczą się do rankingu przez 52 tygodnie od jego zakończenia. Jeśli zawodnik nie weźmie udziału w jednym z obowiązkowych turniejów, mimo że jego ranking go do tego upoważnia, otrzyma „zero” za ten turniej, którego nie będzie można zastąpić punktami z żadnego innego turnieju.

Jak dostać się do rankingu ATP czyli lista turniejów

Pierwszym krokiem na drodze do zostania zawodowym tenisistą jest gra w turniejach ITF 15K i 25K, które nazywane są „turniejami futures”. To właśnie w nich gracze mogą zdobyć swoje pierwsze punkty ATP i znaleźć się w rankingach.

Turnieje tenisowe Futures

Futures to małe zawody, w których łączna pula nagród wynosi 15 lub 25 tysięcy USD i jest rozdzielana pomiędzy wszystkich graczy, zarówno singlistów, jak i deblistów. Aby wziąć udział w tych imprezach gracze muszą zarejestrować się na koncie IPIN (usługa ITF), które kosztuje 65 dolarów rocznie. Konto IPIN może założyć każdy, nawet jeśli nie posiada punktów ATP. To właśnie na tej platformie gracze zapisują się do turniejów.

Pierwszym z wielu wyzwań związanych z profesjonalnym uprawianiem tenisa jest możliwość gry w turniejach futures bez posiadania punktów ATP.

Kiedy gracze zapisują się do turniejów futures, ich lista startowa jest oparta na rankingu ATP. Na liście znajduje się 20 miejsc w losowaniu głównym i 48 miejsc w kwalifikacjach. Jeśli gracze nie mają punktów ATP, to często znajdują się na liście rezerwowej.

Kiedy gracze zaczynają grać w futursach (i nie mają rankingu) i znajdują się na rezerwowej, często przed nimi na liście jest wielu graczy. Może to być deprymujące. Trudno jest sensownie uzasadnić podróż na turniej, nie wiedząc czy dany gracz będzie w stanie w nim wystąpić.

To nie znaczy, że losowanie eliminacyjne zawsze będzie pełne i nie będziesz mógł zagrać. W rzeczywistości większość turniejów na niższych poziomach kończy się tym, że po zapisach w kwalifikacjach jest wiele wolnych miejsc. Bez względu na wszystko, rozpoczynanie profesjonalnej kariery tenisisty może być przytłaczające już na starcie. Niektórzy mogą polegać na dzikich kartach, ale to luksus, którego większość graczy nie ma.

Kolejny krok czyli ATP Challenger Tour

Po zdobyciu wystarczającej liczby punktów w turniejach futures, możesz przejść do ATP Challenger Tour. Challengery to najniższy poziom turniejów organizowanych przez ATP. Mamy 5 poziomów challengerów: ATP Challenger Tour 80, 90, 100, 110 i 125.

W porównaniu z turniejami futures i challengerami następuje ogromny skok w liczbie punktów przyznawanych za wygraną rundę. To przekłada się na znacznie ostrzejszą rywalizację. Gracze, których rankingi są wystarczająco wysokie by mogli się do nich bezpośrednio dostać, najczęściej startują właśnie w challengerze. Można tam bowiem zarobić więcej pieniędzy i punktów.

Ostatnio nieco zmieniły się limity, ponieważ liczba graczy w turnieju Challenger wzrosła z 32 do 48. Niezależnie od tego, ilość miejsc będzie w dużej mierze zależeć od dostępności innych turniejów w danym tygodniu. Tygodnie, w których będzie tylko jeden lub dwa challengery, będą miały cutoffy w okolicach trzysetek. W tygodniach, w których będzie 4 lub więcej cutoffy spadną do pięciu lub sześciu setek.

Na szczeblu turniejów challenger można obserwować, jak wiele obecnych gwiazd się z nich wybijało. To właśnie tam oddziela się wielkich graczy od po prostu dobrych. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał możliwość obejrzenia challengera, koniecznie to zrób. Wstęp będzie najprawdopodobniej darmowy, a ty obejrzysz wysokiej jakości mecz tenisa. W większości challengerów bierze udział jeden, jeśli nie kilku zawodników z pierwszej setki.

Turnieje ATP Tour

Poza Wielkimi Szlemami, najbardziej znanymi turniejami są te organizowane w ramach ATP Tour. Dla każdego gracza impreza ATP Tour jest właśnie tym, gdzie chce się zaistnieć. Turnieje są większe, wiąże się z nimi mnóstwo pieniędzy i punktów, a atmosfera jest fantastyczna. ATP Tour to NBA tenisowego świata. Aby móc regularnie brać udział w turniejach ATP Tour, gracz musi być sklasyfikowany w pierwszej setce. Istnieją trzy poziomy turniejów ATP: ATP Tour 250, ATP Tour 500 i ATP Tour Masters 1000.

Po raz kolejny widać, że podział punktów drastycznie wzrasta w porównaniu z Challenger Tour. Zawodnicy startujący w ATP Tour to najlepsi z najlepszych i marzeniem każdego tenisisty jest, by móc startować tam przez całą swoją karierę. Jedynymi większymi wydarzeniami są Wielkie Szlemy.

Wielkie Szlemy

Wielki Szlem to najświętszy Graal tenisa. To najbardziej prestiżowe zawody w roku i to właśnie w nich przyznaje się najwięcej punktów. Wyróżnia się cztery wielkie szlemy: Australian Open, Roland Garros (French Open), Wimbledon i US Open.

W turniejach wielkoszlemowych można zdobyć ogromne ilości punktów. Aby zawodnik mógł zostać numerem jeden, najprawdopodobniej będzie musiał wygrać turniej Wielkiego Szlema. Jeśli nie, będzie musiał być niezwykle konsekwentny w grze poza nim. Bardzo niewielu graczom się to udało.

Masters i jego status

Turniej Masters w Monte Carlo ma szczególny status jako jedyny turniej w tej kategorii, w którym udział jest dobrowolny. W tym sezonie weszło w życie odstępstwo, które pozwoli doświadczonym tenisistom na większą zmienność w kalendarzu turniejowym. Zawodnicy, którzy spełnili określone warunki (600 rozegranych meczów, 12 sezonów na torze ATP, co najmniej 30 lat) mogą być nieobecni na odpowiedniej liczbie obowiązkowych, zaliczanych imprez Masters (w zależności od liczby spełnionych warunków).

ATP 500 dla najlepszych

Kolejną kategorią turniejów jest ATP 500. Mają one specjalny status dla zawodników, którzy zakończyli poprzedni sezon w pierwszej 30-tce rankingu. Są zobowiązani do udziału w co najmniej czterech turniejach tej kategorii w sezonie, ale jednocześnie mają zagwarantowany udział nawet wtedy, gdy ich ranking stanie się niewystarczający do udziału w ciągu roku. Jeśli zawodnicy Ci wezmą udział w mniejszej liczbie turniejów ATP 500 w sezonie niż wymaga tego zasada, otrzymają również „zero”. Jednak w przeciwieństwie do Wielkich Szlemów i turniejów Masters, jeśli osiągają lepsze wyniki w mniejszych imprezach, nie muszą wliczać do swojego rankingu punktów z turniejów ATP 500.

Ile przyznaje się punktów za poszczególne turnieje?

Turnieje Wielkiego Szlema są najwyżej punktowanymi turniejami, których zwycięzcy otrzymują 2000 punktów w rankingach. Zwycięzca serii Masters może zdobyć do 1500 punktów – 200 za każde zwycięstwo w grupie, 400 za zwycięstwo w półfinale i 500 za dotarcie do finału.

Dziewięć turniejów Masters oferuje możliwość zdobycia 1000 punktów dla zwycięzcy, podczas gdy turnieje ATP 500 i ATP 250 już w swoich nazwach podpowiadają, ile punktów jest stawką. Challengery mają od 80 do 125 punktów dla zwycięzców, w zależności od wysokości dofinansowania, a turnieje Futures dają od 18 do 35 punktów.

Awans do rund turnieju indywidualnego jest wyrównany pod względem punktowym. Punkty bonusowe można zdobyć za awans z kwalifikacji.

Historia rankingów top 10 ATP w latach 2007 – 2022

Ranking WTA (kobiety)

WTA Tour jest w dużej mierze podobny do ATP. Women’s Tennis Association jest organem zarządzającym zawodowymi kobiecymi kortami tenisowymi. Decyduje o przydziale punktów we wszystkich zawodach.

Ranking zawodniczki w grze pojedynczej opiera się na jej najlepszych 16 turniejach, a w grze podwójnej na najlepszych 11. Aby mieć ranking WTA, zawodniczka musi posiadać punkty rankingowe WTA z 3 turniejów lub w sumie zdobyć 10 punktów

ITF World Tour

Zawodniczki otrzymują punkty za swoje najlepsze 16 wyników w ciągu ostatniego roku. Dla tenisistek obowiązkowe są cztery wyniki Wielkiego Szlema i cztery turnieje Premier Mandatory (Indian Wells, Miami, Madryt i Pekin). Zawodniczki, które zakończą sezon w pierwszej dwudziestce, muszą także mieć dwa najlepsze wyniki z pięciu turniejów Premier 5 (Doha, Rzym, Cincinnati, Montreal/Toronto i Wuhan) w następnym roku.

WTA Premier

Inną kategorią są turnieje WTA Premier, których jest 12 w sezonie i które są podobne do męskich turniejów ATP 500. Jednak w przeciwieństwie do mężczyzn, tenisistki nie mają ścisłych reguł dotyczących obowiązku uczestnictwa. Mniejsze turnieje WTA International mają ograniczenia co do liczby zawodniczek z określonych poziomów rankingowych, które mogą wziąć w nich udział w zależności od wielkości ich dotacji.

W przeciwieństwie do popularnych męskich Challengerów, WTA organizuje tylko osiem turniejów WTA 125 K Series, a niżej notowane tenisistki muszą rywalizować w turniejach ITF. Ich pula nagród waha się od 15 000 do 100 000 dolarów. Ciekawą cechą rankingów WTA jest to, że podczas gdy mężczyźni muszą zdobyć tylko jeden punkt, aby dostać się do światowego rankingu, kobiety muszą zdobyć przynajmniej trzy punkty w przynajmniej trzech turniejach lub zdobyć przynajmniej dziesięć punktów w mniejszej liczbie wydarzeń.

Punktacja w WTA

W porównaniu do ATP, punktacja WTA charakteryzuje się większym faworyzowaniem indywidualnego awansu do kolejnych rund turniejów. Dotarcie do drugiej rundy lub półfinału daje tenisistkom więcej punktów niż to samo osiągnięcie na męskim korcie. Powoduje to mniejszą przewagę zwyciężczyń turniejów nad pozostałymi finalistkami i zwiększa znaczenie wygranej w otwierającej rundzie turnieju. Ustalony poziom punktacji pozwolił na przykład Caroline Wozniacki zostać numerem jeden na świecie, która miała świetne wyniki w mniejszych turniejach, ale nigdy nie zdobyła tytułu Wielkiego Szlema.

Turnieje Wielkiego Szlema są najwyżej punktowane, a ich zwycięzcy otrzymują 2000 punktów w rankingach. Mistrzyni turnieju Women’s Masters może zdobyć do 1500 punktów, ale w przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety otrzymują również punkty za uczestnictwo.

Zwycięzcy turniejów Premier zdobędą 1000 punktów, a w turniejach Premier 5 mają szansę na zdobycie 900 punktów. Triumf w turnieju Premier daje zawodniczce 470 punktów, a 280 punktów jest do zdobycia w mniejszych turniejach WTA International. Tenisistki otrzymują 160 punktów za wygraną w turniejach WTA 125 K Series, a tytuły ITF są warte od 12 do 150 punktów w zależności od dotacji turnieju.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY