Jak Często w Piłce Nożnej Występuje Remis (0:0)?


Piłka nożna jest jednym z najpiękniejszych sportów na świecie. Niestety zdarzają się w nim bezbramkowe remisy, co nieco psuje ogólne wrażenie. Jak często w piłce nożnej zdarzają się bezbramkowe remisy? Czy takie remisy nie występują częściej w jednych ligach europejskich niż w innych? Na to pytanie odpowiem w poniższej analizie.

Jeśli lubisz obstawiać remisy oglądanie bezbramkowego meczu może być ekscytujące, jednak jeśli stawiasz na wygraną jednej z drużyn (lub na przykład na typ 12), to oczekujesz remisów. Niezależnie od tego po której ze stron zasiadasz z pewnością zainteresuje Cię jak często mecze kończą się bezbramkowym wynikiem.

Poniżej wyniki analizy remisów 0-0 w 10 sezonach i 8 europejskich ligach piłkarskich:

 • Angielska Premier League
 • Hiszpańska Primera Division
 • Niemiecka Bundesliga
 • Włoska Serie A
 • Scottish Premier League
 • Holenderska Eredivisie
 • Francuska Ligue 1
 • Portugalska Primeira Liga
 • Liczba bezbramkowych remisów

Nie będzie zapewne zaskoczeniem, że francuska Ligue 1 ma najwięcej remisów, a za nią plasują się portugalska Primeira Liga i włoska Serie A.

Jak często występuje remis 0:0 – Statystyki Ligowe

W sumie w 10 sezonach częstość występowania bezbramkowych remisów (0-0) we francuskiej Ligue 1 wynosiła ponad 11%. Można więc powiedzieć, że około 1/10 meczów w Ligue kończy się bez gola, co można wyrazić innymi słowami – średnio co dziesiąty mecz w lidze francuskiej nie zobaczy ani jednej bramki. To całkiem sporo, prawda?

W portugalskiej Primeira Liga bezbramkowe remisy padają w około 9,7% meczów, czyli o 2,3% mniej niż w Ligue 1. We włoskiej Serie A bezbramkowe remisy padają w 8,4% meczów, czyli o 2,7% mniej niż we wspomnianej Ligue 1.

Na czwartym miejscu pod względem liczby bezbramkowych remisów znajduje się angielska Premier League (8,2%), a za nią ligi hiszpańska i szkocka (7,6%). Co ciekawe, niemiecka Bundesliga ma prawie o ½ mniej bezbramkowych remisów niż francuska Ligue A (6,4%), co jest już sporą różnicą. Zdecydowanie najmniejszą liczbę bezbramkowych remisów można znaleźć w holenderskiej Eredivisie (5,4%).

Jeśli więc chcesz obstawiać bezbramkowe remisy zdecydowanie stawiaj na drużyny francuskie. Z drugiej strony, jeśli chcesz uniknąć remisów zacznij obstawiać holenderską Eredivisie, niemiecką Bundesligę, szkocką lub angielską Premier League.

Statystyki dla remisów w poszczególnych ligach dla sezonu 2022/2023

LigaRemisy
1.Iran Pro League38.64%
2.Tunezja Ligue 138.30%
3.Maroko Botola Pro38.10%
4.Iran Azadegan League38.02%
5.Francja National37.04%
6.Bahrajn Premier League36.84%
7.Portugalia Segunda34.19%
8.Włochy Serie B33.53%
9.RPA PSL33.00%
10.Oman Professional League32.95%
11.Egipt Premier League32.73%
12.Hiszpania Segunda31.65%

Podsumowanie danych

8% wszystkich meczów kończy się wynikiem 0-0. To mniej więcej jeden wynik 0-0 na każde 12-13 rozegranych spotkań. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że normalny weekend Premier League składa się z 10 spotkań to możesz niemalże oczekiwać, że jedno z nich zakończy się wynikiem 0-0, a średnio zobaczysz dwa wyniki 0-0 na każde trzy rozegrane dni meczowe (30 spotkań). Zaskakujące w tych statystykach 0-0 jest to, jak spójna jest liczba wyników 0-0 w różnych ligach.

We wszystkich meczach rozegranych w tych najlepszych ligach europejskich w ciągu ostatnich 3 sezonów na 9140 spotkań, 725 zakończyło się wynikiem 0-0. To daje średnią 7,93%.

Obstawianie zakładów: Jak przewidzieć remis?

Remis w piłce nożnej jest o wiele bardziej prawdopodobny niż remis w innych sportach. Remis może zmienić wynik twojego obstawiania ponieważ jeśli postawisz na zwycięstwo drużyny A lub zwycięstwo drużyny B, a mecz zakończy się remisem – przegrasz. W angielskiej Premier League remisy występują w około 26% meczów. Najbardziej prawdopodobnym wynikiem jest 1-1 (42% wszystkich remisów), następnie 0-0 (32%) i 2-2 (22%).

Prawdopodobieństwo remisu w oparciu o intuicję

Opierając się jedynie na intuicji, kiedy drużyny o równej sile i umiejętnościach stają naprzeciw siebie w meczu możemy oczekiwać, że zakończy się on remisem (po pominięciu przewagi własnego boiska). Jeśli nieco lepsza drużyna gości drużynę z dołu tabeli, prawdopodobieństwo remisu wynosi zazwyczaj około 14%. Z drugiej strony jeśli dojdzie do starcia dwóch drużyn ze środka tabeli, prawdopodobieństwo remisu wynosi aż 30%.

Jak przewidzieć mecze, które zakończą się remisem?

Aby przewidzieć mecz, który prawdopodobnie zakończy się remisem ważne jest przede wszystkim, by zrozumieć, które drużyny są bardziej podatne na passy lub skrajne wyniki. Niektóre z nich są bliższe remisowi, co jest szczególnie prawdziwe w przypadku drużyn z małą liczbą bramek. W latach 2006-2016 najwięcej remisów w lidze angielskiej zanotowały Stoke, West Brom i Aston Villa. Każdego roku te trzy drużyny łączyło blisko 16 remisów. Tymczasem średnia ligowa wynosi nieco poniżej 10 remisów na sezon.

Obliczanie prawdopodobieństwa remisu w piłce nożnej

Prawdopodobieństwo remisu może być obliczone przy użyciu rozkładu Poissona dla obu stron. Czysty Poisson nieco zaniża prawdopodobieństwo remisu, więc musisz go nieco skorygować. Nie martw się – to nie jest trudne.

Ponieważ w Premier League oczekuje się średnio 2,5 gola na mecz pomiędzy równorzędnymi drużynami, rozkład Poissona szacuje, że każda z drużyn ma 29% szans na to, że nie strzeli gola. Wynik 0-0 ma 8% prawdopodobieństwo wystąpienia, wynik 1-1 ma 13% prawdopodobieństwo. Gdy obliczysz te wartości dla wszystkich możliwych wyników, które prowadzą do remisu, prawdopodobieństwo to może być użyte do obliczenia ogólnej szansy na remis. W tym przypadku można przyjąć, że prawdopodobieństwo remisu wynosi 27%.

Dodatkowo w meczach, w których spodziewamy się mniejszej liczby goli, prawdopodobieństwo remisu wzrasta. Jednak im mniejsza liczba oczekiwanych goli obu drużyn, tym większe prawdopodobieństwo remisu.

Z powyższej analizy jesteśmy w stanie zidentyfikować trzy ogólne tendencje, które skutkują wyższym prawdopodobieństwem remisu.

 • Po pierwsze, są to mecze, w których mierzą się ze sobą drużyny o podobnej jakości.
 • Po drugie są to mecze, w których naprzeciw siebie stają drużyny z silną obroną.
 • Po trzecie, mecze pomiędzy drużynami o słabej ofensywie.

Co zalicza się do remisu?

Na koniec, aby uniknąć wątpliwości – remis to rezultat meczu, w którym obie drużyny strzelają taką samą liczbę goli w podstawowych dziewięćdziesięciu minutachlub nie strzelają ich wcale. Dla większości będzie to oczywiste, ale niektórzy nie obstawiali wcześniej zakładów i dlatego pewnie ucieszą się z tego wyjaśnienia. Kluczowym słowem w tym początkowym zdaniu jest oczywiście „w czasie dziewięćdziesięciu minut”

Jeśli postawisz zakład na Prawidłowy Wynik meczu, to będzie on musiał zakończyć się wynikiem odzwierciedlającym dokładnie to, na co się zdecydowałeś. Oznacza to, że oczywiście nie otrzymasz wypłaty, jeśli mecz zakończy się wynikiem 3-3, a Ty postawiłeś na 2-2. Jeśli jednak zdecydowałeś się postawić na remis, który w zakładach 1X2 jest oznaczony literą „X”, to nie ma znaczenia czy mecz zakończy się wynikiem 0-0 czy 25-25. Nie ma również znaczenia kto strzela bramki, więc w meczu może paść 36 bramek samobójczych i tak długo jak będą one dzielone równo po 18 do 18 dla obu z drużyn, Twój zakład będzie wygrany.

Literatura Dodatkowa:

 • https://www.eprogresja.pl/statystyki/pilkarskie/remisy_w_ligach/
 • https://trojka.polskieradio.pl/artykul/3054682

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY