NAJNOWSZE

Tor Wyścigów Formuły 1 w Abu Dhabi – Yas Marina Circuit


Yas Marina Circuit to tor wyścigowy znajdujący się na wyspie Yas, około trzydziestu minut od stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Dhabi. Zaprojektowany przez architekta Hermanna Tilke tor zadebiutował w mistrzostwach Formuły 1 pod koniec sezonu 2009 i jest miejscem rozgrywania Grand Prix Abu Dhabi. Został ukończony w 2009 roku i stał się główną częścią dużego kompleksu rozrywkowego, w którym znajduje się m.in. Ferrari World.

Grand Prix Abu Dhabi jest swego rodzaju arabską odpowiedzią na Grand Prix Monako. Wystawny sposób w jaki to wydarzenie jest prezentowane, luksusowa architektura i goście najbardziej przypominają europejski klejnot Formuły 1 w Monako.

Charakterystyka toru ruchu

Tor Yas Marina jest wyjątkowym i supernowoczesnym dziełem słynnego niemieckiego architekta, który zaprojektował aż 21 zakrętów na tym torze. Szczególną cechą toru, niespotykaną na innych torach, jest niekonwencjonalnie zaprojektowany pit lane, który prowadzi przez tunel na końcu toru. Luksusowo wyposażony tor ma 70 klimatyzowanych garaży w dwóch budynkach, a kolejnym symbolem jest przejście podziemne pod kompleksem hotelowym lub nawet przejście podziemne pod trybuną główną w jednej ze stref ewakuacyjnych. Wszystkie trybuny na torze są zadaszone, aby chronić widzów przed słońcem, podczas gdy goście VIP mogą oglądać akcję z 60-metrowej „Sun Tower”. Wieża znajduje się w pobliżu prostej finiszowej i wykorzystuje energię słoneczną.

Jedną z głównych atrakcji tego toru jest ciekawy kształt samego toru, a także bardzo zróżnicowane otoczenie (nowoczesne miasto, port i pustynia). Oferuje długie proste nadające się do wyprzedzania, a także dużą liczbę zakrętów różnego typu, z których niektóre są inspirowane słynnymi zakrętami z torów tradycyjnych. Zawiera część bardzo szybką, a z drugiej strony niezwykle wolną. Oprócz trudności samego toru, kierowcy muszą radzić sobie także z wysokimi temperaturami i dużą ilością piasku na trasie.

Tor Yas Marina Circuit ma 12 lewych zakrętów i 9 prawych co oznacza, że podobnie jak w Brazylii czy Turcji jeździ się na nim w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ma 5,554 metrów długości i cztery długie proste. Najdłuższa z nich ma 1173 metry i jest jednocześnie najdłuższą prostą w kalendarzu Mistrzostw Formuły 1. Aby zwiększyć możliwości wyprzedzania, długie proste kończą się ostrymi zakrętami (nr 8 i 11). Niektóre z nich (jak np. nr 16 i 17) są dość trudne i mogą spowodować, że kierowca straci kontrolę nad tyłem bolidu. Druga część toru charakteryzuje się serią szybkich zakrętów, które przyczyniają się do średniej prędkości, która wynosi około 200 km/h. Zgodnie z tą informacją jest to trzeci najwolniejszy tor w kalendarzu F1. Suma kątów wszystkich zakrętów wynosi 1000° co jest wartością poniżej średniej w porównaniu z innymi torami. Drużyny ustawiają tu swoje bolidy z myślą o dużej sile aerodynamicznej. Hamulce są narażone na duże zużycie, dlatego w samochodach możesz zobaczyć większe kanały hamulcowe, które zapewniają skuteczne chłodzenie.

Abu Dhabi znajduje się na poziomie morza, co daje mu najwyższe średnie ciśnienie atmosferyczne (1,013 hPa) spośród wszystkich torów w kalendarzu. Tutejsze silniki mają dużo mocy w stosunku do otaczającego ciśnienia, co jest zupełnie inną sytuacją w porównaniu z Grand Prix Brazylii, z którym sąsiaduje Grand Prix Abu Zabi. W Brazylii, z powodu wysokości 750 m n.p.m., moc jednostek napędowych spadła aż o 8%.

Ciekawym wyzwaniem jest sam wyścig – ponieważ w czasie wyścigu zachodzi słońce, co ma duży wpływ na warunki panujące na torze. To głównie różnica temperatur będzie miała wpływ na równowagę bolidu. Zawodnicy rozpoczynają wyścig w świetle dnia, ale na metę docierają po zmroku.

Oprócz głównego toru Formuły 1, obiekt ma dwie inne możliwe konfiguracje o długości 3,15 i 2,36 kilometra. Mogą być one używane niezależnie od siebie.

Fakty i liczby

  • Długość toru: 5,554 m
  • Liczba okrążeń wyścigu: 55
  • Długość wyścigu: 305,470 km
  • Odcinek startu i mety: 115 m
  • Liczba zakrętów: 21 (9 w prawo i 12 w lewo)
  • Szerokość toru: 12 – 16 m
  • Rekord toru: 1:40.279 (199.387 km/h) – Sebastian Vettel/Red Bull-Renault (2009)
  • Najszybsze okrążenie kwalifikacji: 1:39.394 (201.163 km/h) – Sebastian Vettel/Red Bull-Renault (2010)
  • Prędkość maksymalna: 320 km/h
  • Pierwsze GP: 2009 (zwycięzca Sebastian Vettel (GER) – Red Bull RB5)
  • Liczba GP: 2
  • Średnie zużycie paliwa: 2,70 kg / okrążenie
  • Pełna przepustnica: 60%
  • Odcinek toru na pełnym gazie: 1,173 m
  • Liczba zmian biegów: ok 52 / okrążenie
  • Zużycie opon: średnie
  • Zużycie hamulców: Wysokie
  • Strategia
    • 1 postój: 27 – 33 okrążenie
    • 2 postoje: 16-27 i 35-41
    • 3 postoje: 14-19, 25-30 i 38-43
  • Architekt: Hermann Tilke
  • Pojemność Trybun: 50 000

Historia

Po raz pierwszy zamiar zorganizowania Grand Prix Abu Dhabi został ogłoszony podczas Festiwalu Formuły 1 w sezonie 2007. W krótkim czasie został opracowany plan generalny i rozpoczęły się pierwsze rozmowy na temat wyglądu przyszłego toru. Głównym architektem został Hermann Tilke i zdecydowano, że nowy tor będzie podążał za wszystkimi popularnymi trendami. Pierwszą podjętą decyzją był wybór miejsca, którym okazała się sztuczna wyspa Yas. Później zbudowano na nim ogromny park tematyczny Ferrari o łącznej powierzchni 250 000 metrów kwadratowych, z torem leżącym w samym jego centrum. W kompleksie znajduje się nawet najszybsza na świecie kolejka górska. Wkrótce po ogłoszeniu projektu Grand Prix Abu Dhabi zyskało bogatego sponsora, którym zostały linie lotnicze Etihad Airways. Okres obowiązywania umowy został ustalony na trzy lata.

Budowa toru rozpoczęła się w lutym 2007 roku. Na budowie pracowało na zmianę około 14.000 robotników. Do jej realizacji potrzeba było 35 milionów roboczogodzin. Przemieszczono 1,6 miliona metrów sześciennych ziemi, położono 720 tysięcy metrów kwadratowych asfaltu, zużyto 225 metrów sześciennych betonu, położono 30 km linii dla kabli elektrycznych i 25 km rur, 17 km drenażu i 22 km przewodów irygacyjnych. Na torze podczas Grand Prix pomaga około 900 wolontariuszy.

W 2009 roku po raz pierwszy odbyło się egzotyczne Grand Prix Abu Dhabi, które było bardzo ciekawym i dramatycznym zwieńczeniem sezonu. Zwycięzcą został Sebastian Vettel, a ponieważ w Brazylii mistrzem świata był już Jenson Button, Vettel zapewnił sobie wicemistrzostwo. Zrelaksowane podejście do wyścigu było widoczne u większości drużyn i wszyscy zaangażowani dobrze się bawili.

Rok później, w pełnym wrażeń i emocji sezonie, w Abu Dhabi nie było takiej sielanki. Miało się rozstrzygnąć, kto zostanie mistrzem świata. Walka toczyła się pomiędzy Fernando Alonso, Markiem Webberem, Sebastianem Vettelem i Lewisem Hamiltonem. Sebastian Vettel zdominował wyścig i zdobył mistrzostwo świata dzięki drugiemu miejscu Lewisa Hamiltona, siódmemu Fernando Alonso i ósmemu Marka Webbera.

Wyniki ostatnich edycji

RokZwycięzca Grand PrixTeam
2021Max VerstappenRed Bull
2020Max VerstappenRed Bull
2019Lewis HamiltonMercedes
2018Lewis HamiltonMercedes
2017Valtteri BottasMercedes
2016Lewis HamiltonMercedes
2015Nico RosbergMercedes
2014Lewis HamiltonMercedes
2013Sebastian VettelRed Bull
2012Kimi RäikkönenLotus
2011Lewis HamiltonMcLaren
2010Sebastian VettelRed Bull
2009Sebastian VettelRed Bull

Tor Wyścigów Formuły 1 w Malezji – Sepang International Circuit


Sepang International Circuit to tor wyścigowy, na którym od 1999 roku rozgrywane jest Grand Prix Malezji Formuły 1 oraz inne topowe imprezy sportów motorowych – A1 Grand Prix i MotoGP. Tor leży około 60 km na południe od stolicy Malezji, Kuala Lumpur.

Tor Sepang jest pierwszym dziełem słynnego architekta torów Formuły 1 Hermanna Tilke. Niemiecki architekt zaprojektował później tory w Chinach, Bahrajnie, Turcji i wielu innych miejscach.

Od 1999 roku zawsze zapewniał dramaturgię wyścigów, ale najbardziej dramatyczny był ten z 2009 roku, kiedy ulewny deszcz, który zaczął się po 22 okrążeniach zmusił organizatorów do zawieszenia Grand Prix po 32 okrążeniach. Następnie po prawie godzinnym oczekiwaniu, organizatorzy musieli zawiesić wyścig i zakończyć go przed czasem. Zwycięzcą został Jenson Button.

Charakterystyka toru

Na końcu prostej finiszowej kierowcy osiągają maksymalną prędkość (306,8 km/h). Jest ona bardzo szeroka i w rezultacie oferuje kilka dobrych możliwości wyprzedzania. Na końcu prostej finiszowej kierowcy osiągają swoją maksymalną prędkość (306,8 km/h). Poza tym kierowcy mają do czynienia z dwoma wolnymi zakrętami, na których na drugim biegu jedzie się z prędkością około 75 km/h. To właśnie ten fragment jest najwolniejszą częścią trasy. Odcinek jest bardzo dobrze widoczny z głównej trybuny, na której znajdują się sklepy i centrum rekreacyjne. Tor o dużej przyczepności jest bardzo szybki i stosunkowo wymagający dla hamulców. Pod względem fizycznym jest to jeden z najbardziej wymagających wyścigów w sezonie. Malezja jest tradycyjnie bardzo gorąca, a wilgotność powietrza jest wysoka. Tor jest położony 3,5 km od lotniska w Kuala Lumpur.

Tor może pochwalić się doskonałym zapleczem dla drużyn i bardzo dobrze wyposażonym centrum medialnym. Wadą jest jednak nierówność nawierzchni, spowodowana tym, że tor został zbudowany na terenie, który wcześniej był bagnem.

Dwie konfiguracje wyścigów

Tor oferuje dwie niezależne konfiguracje, dzięki czemu w tym samym miejscu mogą odbywać się jednocześnie dwa wyścigi. Tor Północny, który jest częścią pierwszej połowy głównego toru, powraca na prostą finiszową za zakrętem 6 i ma długość 2,71 km. Tor Południowy, o długości 2,61 km, jest częścią drugiej połowy toru i wykorzystuje przeciwległą prostą. Łączy się on z głównym torem w ósmym zakręcie. Tor oferuje także możliwość ścigania się na gokartach i motocrossie.

Fakty i liczby

  • Długość toru: 5 543 m
  • Liczba okrążeń wyścigu: 56
  • Długość wyścigu: 310,4 km
  • Odcinek startu do mety: 0 m
  • Liczba zakrętów: 15 (10 w prawo i 5 w lewo)
  • Szerokość toru: 16 – 23 m
  • Długość prostej finiszowej: 928 m
  • Rekord toru: 1:34.223 (211.782 km/h) – Juan Pablo Montoya/Williams-BMW (2004)
  • Najszybsze okrążenie kwalifikacyjne: 1:33.074 (214.397 km/h) – Michael Schumacher/Ferrari (2004)
  • Prędkość maksymalna: 309,9 km/h
  • Pierwsze GP: 1999 (zwycięzca Eddie Irvine (GBR) – Ferrari F 399)
  • Liczba GP: 12
  • Średnie zużycie paliwa: 2,39 kg / okrążenie
  • Pełne otwarcie przepustnicy: 65%.
  • Odcinek toru na pełnym gazie: 830 m
  • Liczba zmian biegów: ok 54 / okrążenie
  • Zużycie opon: średnie
  • Zużycie hamulców: niskie
  • Poziom przyczepności: Wysoki
  • Strategia
    • 1 postój: 27 – 33 okrążenie
    • 2 postoje: 16-25 i 35-41
    • 3 postoje: 14-19, 25-30 i 38-43
  • Architekt: Hermann Tilke
  • Pojemność Trybun: 130 000

Historia

W latach 90-tych Malezja przechodziła wielkie zmiany. Bogactwa naturalne i korzystne położenie geograficzne zapowiadały wielki postęp. Premier dr Mahathir Mohamad chciał, aby do 2020 roku kraj był w pełni uprzemysłowiony. Przemysł samochodowy był postrzegany jako najlepszy sposób na osiągnięcie tego celu. W ten obszar zaangażował się malezyjski koncern naftowy Petronas, który wspierał zespół Sauber F1. W 1996 roku firma samochodowa Proton kupiła Lotus Engineering, a rozkwit gospodarczy Malezji wymagał międzynarodowej promocji. Mahathir postanowił zbudować tor, który miał stać się najnowocześniejszym na świecie. Do tej pory w Malezji znany był tylko tor Johor, na którym odbywały się Motocyklowe Mistrzostwa Świata. Za projekt nowego toru odpowiedzialny był Hermann Tilke. Tor został ukończony w 1998 roku i rok później zorganizowano na nim Grand Prix Malezji Formuły 1. Przedostatnie zawody sezonu przyniosły zwycięstwo Eddiemu Irvine’owi w Ferrari, a Michael Schumacher powrócił do wyścigów po powrocie do zdrowia po złamaniu nogi. W 2000 roku impreza na Sepang zamykała sezon, a dopiero w 2001 roku wyścig został przeniesiony na początek roku zaraz po GP Australii.

Wyniki ostatnich edycji Grand Prix w Malezji

RokZwycięzca GPTeam
2000Michael SchumacherFerrari
2001Michael SchumacherFerrari
2002Ralf SchumacherWilliams
2003Kimi RäikkönenMcLaren
2004Michael SchumacherFerrari
2005Fernando AlonsoRenault
2006Giancarlo FisichellaRenault
2007Fernando AlonsoMcLaren
2008Kimi RäikkönenFerrari
2009Jenson ButtonBrawn
2010Sebastian VettelRed Bull
2011Sebastian VettelRed Bull
2012Fernando AlonsoFerrari
2013Sebastian VettelRed Bull
2014Lewis HamiltonMercedes
2015Sebastian VettelFerrari
2016Daniel RicciardoRed Bull
2017Max VerstappenRed Bull

Tor Formuły 1 w Chinach – Shanghai International Circuit


Shanghai International Circuit to nazwa chińskiego toru na którym od 2004 roku odbywają się zarówno wyścigi Formuły 1, jak i innych serii. Tor jest zlokalizowany w rejonie Jiading w pobliżu Szanghaju. Tor został zaprojektowany przez architekta Hermanna Tilke, który włączył do projektu kilka niezwykle wymagających zakrętów, uzupełnionych dwiema długimi prostymi. Pierwszy wyścig odbył się 26 września 2004 roku. Zwycięzcą został Rubens Barrichello w Ferrari F2004.

Charakterystyka toru w Chinach

Tor na którym bolidy są skonfigurowane tak, aby uzyskać dużą siłę docisku ma swoją najszybszą część na końcu długiej prostej pomiędzy zakrętami 13 i 14. To właśnie tam kierowcy osiągają prędkość około 310 km/h. Z drugiej strony najwolniejszym punktem na torze jest prawy zakręt kończący prostą finiszową. Jest on prowadzony z prędkością około 60 km/h. Najdłuższy odcinek, na którym możliwa jest jazda na pełnym gazie trwa 19 sekund. Kierowcy w Chinach mają do czynienia z dość dużym przeciążeniem bocznym na zakrętach 7 i 8.

Tor jest stosunkowo szybki i bardzo wymagający dla opon. W związku z zakazem tankowania podczas wyścigu, który został wprowadzony w sezonie 2010, pit-stopy mogą stać się ważnym czynnikiem strategicznym.

Interesującą rzeczą w Grand Prix Chin jest fakt, że jeszcze nikomu nie udało się wygrać tutaj dwa razy. Dlatego na liście zwycięzców znajduje się siedem nazwisk.

Fakty i liczby

  • Długość trasy: 5,451 m
  • Liczba okrążeń wyścigu: 56
  • Długość wyścigu: 305 km
  • Odcinek startowy do linii mety: 190 m
  • Liczba zakrętów: 16 (9 prawych i 7 lewych)
  • Szerokość toru: 14 – 20 m
  • Najwyższe nachylenie: 3,00 %
  • Największe obniżenie: 8,00 %.
  • Rekord toru: 1:32.238 (212.749 km/h) – Michael Schumacher/Ferrari (2004)
  • Najszybsze okrążenie kwalifikacji: 1:34.012 (208.735 km/h) – Rubens Barrichello/Ferrari (2004)
  • Prędkość maksymalna: 310 km/h
  • Pierwsze GP: 2004 (zwycięzca Rubens Barrichello (BRA) – Ferrari F2004)
  • Liczba GP: 7
  • Średnie zużycie paliwa: 2,42 kg / okrążenie
  • Pełne otwarcie przepustnicy: 55%.
  • Odcinek toru na pełnym gazie: 1,370 m
  • Liczba zmian biegów: ok 52 / okrążenie
  • Zużycie opon: wysokie
  • Zużycie hamulców: niskie do średniego
  • Poziom przyczepności: średni do wysokiego
  • Strategia
    • 1 postój: 27 – 33 okrążenie
    • 2 postoje: 15-20 i 33-38
    • 3 postoje: 10-14, 23-27 i 39-44
  • Architekt: Hermann Tilke
  • Pojemność Trybun: 200 000

Historia

Plany zorganizowania wyścigu w Chinach ujrzały światło dzienne na początku lat 90-tych. Rząd zlecił wybudowanie toru wyścigowego na południu kraju, w pobliżu miasta Zhuhai, który został otwarty w 1996 roku. Przewidywano, że już po 3 latach będzie on gościł wyścigi Formuły 1. Tor nie spełnił jednak wymogów technicznych Międzynarodowej Federacji. Przez pewien czas znajdował się w tymczasowym kalendarzu na sezon 1999. Obecnie tor w Zhuhai jest używany do wyścigów FIA GT.

Mimo to Chińczycy nie poddali się i w 2001 roku zatrudnili nadwornego architekta współczesnych torów Formuły 1, Hermanna Tilke. Już w 2002 roku władze miasta Szanghaj ogłosiły, że podpisały kontrakt na organizację Grand Prix Chin od 2004 do 2010 roku. Na miejsce budowy wybrali bagnisty teren w pobliżu Szanghaju. Budowa nie była łatwa ze względu na niestabilne podłoże. Mimo to udało im się zbudować tor w rekordowym czasie osiemnastu miesięcy. Ceremonia otwarcia odbyła się 6 czerwca 2004 roku. Projekt kosztował 450 milionów dolarów i był najdroższym torem Formuły 1 w tamtym czasie. Na miejscu było trzy tysiące pracowników.

W związku z Shanghai International Circuit często mówi się, że Tilke inspirował się chińskim symbolem shang podczas projektowania profilu toru. Według architekta to podobieństwo jest zupełnie przypadkowe i w momencie projektowania był go zupełnie nieświadomy.

Zwycięzcy Grand Prix na torze w Sznaghaju

RokZwycięzca Grand PrixTeam
2019Lewis HamiltonMercedes
2018Daniel RicciardoRed Bull
2017Lewis HamiltonMercedes
2016Nico RosbergMercedes
2015Lewis HamiltonMercedes
2014Lewis HamiltonMercedes
2013Fernando AlonsoFerrari
2012Nico RosbergMercedes
2011Lewis HamiltonMcLaren
2010Jenson ButtonMcLaren
2009Sebastian VettelRed Bull
2008Lewis HamiltonMcLaren
2007Kimi RäikkönenFerrari
2006Michael SchumacherFerrari
2005Fernando AlonsoRenault
2004Rubens BarrichelloFerrari

Tor Wyścigowy F1 w Indiach – Buddh International Circuit


Buddh International Circuit to nazwa toru na którym 30 października 2011 roku odbyło się pierwsze Grand Prix Indii w ramach Mistrzostw Indii Formuły 1. Tor został ukończony 30 sierpnia 2011 roku. Jest on częścią Jaypee Greens Sports City o powierzchni 120 hektarów, kompleksu sportowego położonego 35 kilometrów od stolicy Indii – New Delhi.

Charakterystyka toru

Tor został zaprojektowany przez architekta Hermanna Tilke, który ma na swoim koncie tory w Bahrajnie, Istambule, Szanghaju, Sepang, Walencji, Abu Dhabi i tor w Korei Południowej. Buddh International Circuit to pofalowany, pięciokilometrowy tor, który został stworzony tak, by mieć drugą po Monzie najwyższą średnią prędkość ze wszystkich torów w kalendarzu F1. Trybuny wzdłuż toru mają zapewnić miejsce dla 200 000 widzów. Do toru prowadzić będzie ośmiopasmowa autostrada, a w przyszłości planuje się także budowę linii metra z centrum New Delhi.

Kierowcy będą musieli pokonać 16 zakrętów na jednym okrążeniu i wznieść się na wysokość 14 metrów, a maksymalna prędkość na najdłuższej prostej pomiędzy zakrętami 3 i 4 ma wynieść około 318 km/h. Szacowany czas jednego okrążenia pięciokilometrowego toru wynosi 1 minutę i 27 sekund, przy średniej prędkości 210 km/h.

Tor, którego budżet wynosi ponad 364 miliony dolarów jest własnością prywatnej firmy. Organizatorzy pierwszego wyścigu w Indiach podpisali kontrakt z Berniem Ecclestone’em na najbliższe 10 lat i szacują frekwencję na poziomie 120 000 widzów.

Jaypee Greens Sports City

Jaypee Greens Sports City, którego częścią jest 354-hektarowy tor, będzie zawierać stadion krykietowy na 100,000 miejsc, 18-dołkowe pole golfowe, stadion hokejowy na 25,000 miejsc oraz centrum sportowe. Cały kompleks ma przynosić roczny zysk w wysokości 170 milionów dolarów i zatrudniać 10 000 osób.

Historia

O zamiarze budowy toru wyścigowego, który miałby gościć Grand Prix Indii w 2009 roku, poinformowano po raz pierwszy w lipcu 2007 roku. Lokalizacja nowego toru została ustalona we wrześniu tego samego roku. Projekt miał powstać w rejonie Sohna w stanie Haryana lub w rejonie Greater Noida. Ostatecznie wybrano tę opcję, która była najbardziej odpowiednia. Zaledwie miesiąc później FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) podpisała kontrakt z JPSK Sports Private Limited na organizację pierwszego wyścigu w Indiach.

Dustin Poirier – Biografia i Profil Zawodnika UFC


Dustin Poirier to amerykański zapaśnik o francuskich korzeniach, który obecnie walczy w organizacji UFC w kategorii wagi lekkiej. Oprócz zdobycia mistrzowskiego pasa UFC, założył także Good Fight Foundation, organizację charytatywną, w której wraz z żoną pomaga potrzebującym. W 2021 roku dwa razy z rzędu pokonał Conora McGregora.

Imię i NazwiskoDustin Glenn Poirier
Urodzony19 stycznia 1989, Lafayette, Luizjana, USA
PrzezwiskoDiament
Narodowośćamerykanin
Wzrost175 cm
Waga70 kg
Kategoria wagowaLekka
Zwycięstwa w MMA28 – 14x KO/TKO, 7x poddanie, 7x decyzja
Przegrane w MMA7 – 2x KO/TKO, 3x poddanie, 2x decyzja
TeamAmerican Top Team
TrenerMike Brown

Dustin Poirier – Biografia

Pełne imię i nazwisko Dustin Glenn Poirier urodził się 19 stycznia 1989 roku w Lafayette, Louisiana, USA. Jego korzenie sięgają Francji, a konkretnie Cajun skąd pochodzą jego rodzice.

Jednak Dustin nigdy nie miał stałego adresu w Europie i nadal trzyma się swojego rodzinnego miasta Lafayette, gdzie mieszka z żoną i córką. Jedynym wyjątkiem są przygotowania przed meczem, kiedy tymczasowo przenosi się na Florydę, aby móc w pełni trenować w siłowni American Top Team wraz ze swoim sztabem trenerskim.

Dustin był zapaśnikiem w college’u, jednak w przeciwieństwie do wielu jego obecnych kolegów, nie były to międzyszkolne zawody w zapasach w stylu grecko-rzymskim. Dustin był raczej ulicznym awanturnikiem i to właśnie z powodu jego powtarzających się problemów tego typu został wyrzucony ze szkoły w dziewiątej klasie.

Dustin Poirier -Debiut w MMA

Rok 2009 był rokiem, w którym Poirier dosłownie zadebiutował na zapleczu profesjonalnego MMA wrestlingu. Jego pierwszym przeciwnikiem był Aaron Suarez, którego z łatwością pokonał po pierwszej minucie pierwszej rundy przez KO.

Poirier w ciągu niespełna roku spędzonego na ringu zanotował rekord 7-0, który został przerwany przez Danny’ego Castillo w sierpniu 2010 roku. Walka, która odbyła się w Las Vegas, nie zakończyła się przed limitem, a decyzja sędziów zapadła jednogłośnie na korzyść Castillo.

Dzięki drugiej z rzędu wygranej w 2021 roku nad legendarnym Conorem McGregorem, Dustin będzie walczył o tytuł wagi lekkiej w swojej następnej walce z aktualnym królem Brazylii Charlesem Oliveirą.

Dustin Poirier vs. Charles Oliveira

Dustin Poirier będzie miał drugą szansę na zdobycie pasa mistrzowskiego wagi lekkiej UFC 11 grudnia 2021 roku**. Na UFC 269 zmierzy się z aktualnym posiadaczem, rekordzistą UFC w ilości wygranych poddań, Charlesem Oliveirą. Poirier zdołał zakończyć fantastyczny rok 2021 w najlepszy możliwy sposób.

Jednak nie zrobił tego. Charles Oliveira został zdeklasowany przez Dustina Poiriera, mimo że Brazylijczyk w pierwszej rundzie zadał ogromną ilość ciosów. Żaden z nich nie był jednak w stanie definitywnie znokautować rekordzisty UFC w liczbie poddań, a do decydującej sytuacji doszło w trzeciej rundzie. Oliveira znalazł się na plecach Poiriera i cierpliwie pracował nad tym, by poddać go duszeniem wygrywającym RNC.

Dustin Poirier vs. Conor McGregor 3

Trylogia Poirier vs. McGregor 3 odbyła się 10 lipca 2021 r. Po tym jak pod koniec stycznia Irlandczyk doznał pierwszej porażki przez nokaut w karierze, Dustin Poirier próbował powtórzyć ten sam rezultat i przechylić szalę 2-1 na swoją korzyść.

Udało mu się. Dustin pokonał też po raz drugi Conora McGregora. Potrzebował do tego tylko jednej rundy, w której to on był lepszym zawodnikiem. Niestety, o wyniku ostatecznie zadecydowała straszliwa kontuzja Conora McGregora – złamanie kości strzałkowej i piszczelowej jego lewej nogi wyglądało naprawdę makabrycznie.

Tak więc, w tym momencie, kontynuacja tej wojny wisi w powietrzu na przyszłość. W rzeczywistości obaj panowie wielokrotnie rzucali w siebie obelgami zaraz po walce i wciąż jest dużo złej krwi, zwłaszcza po stronie Conora. Fenomenalny irlandzki fighter zaraz po walce dał do zrozumienia, że to na pewno nie koniec. To, czy McGregor będzie w stanie powrócić po poważnej kontuzji, by zmierzyć się ponownie z Dustinem Poirierem, jest w tym momencie kwestią gwiazd.

Dustin Poirier – Debiut w UFC

Droga Poiriera do UFC była bardzo podobna do tej, którą przebyli inni uznani już fighterzy światowej klasy. W 2011 roku marka Ultimate Fighting Championship wykupiła konkurencyjną organizację World Extreme Fighting, pod którą Poirier występował i wciąż był związany kontraktem. Nie minęło wiele czasu, gdy Poirier zadebiutował pod nowym pracodawcą w walce z Joshem Grispim na UFC 125. Walka zakończyła się decyzją, według której Poirier wygrał jednogłośną decyzją.

Dustin Poirier – Wyniki, Walki i Statystyki

WynikRywalRunda (czas)SposóbWydarzenieData
PrzegranaCharles Oliveira3 (1:02)PoddanieUFC 26911.12.2021
WygranaConor McGregor1 (5:00)TKOUFC 26410.7.2021
WygranaConor McGregor2 (2:32)TKOUFC 2571/24/2021
WygranaDan Hooker5 (5:00)DecyzjaUFC on ESPN: Poirier vs. Hooker27.06.2012
Las Vegas, USA
PrzegranaKhabib Nurmagomedov3 (2:06)PoddanieUFC 2429.07.2019
Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
WygranaMax Holloway5 (5:00)DecyzjaUFC 23613.04.2019
Atlanta, USA
WygranaEddie Alvarez2 (4:05)TKOUFC on Fox: Alvarez vs. Poirier 228.07.2018
Calgary, Kanada
WygranaJustin Gaethje4 (0:33)TKOUFC on Fox: Poirier vs. Gaethje14.04.2018
Glendale, USA
WygranaAnthony Pettis3 (2:08)PoddanieUFC Fight Night Poirier vs. Pettis11.11.2017
Norfolk, USA
Brak zwycięzcyEddie Alvarez2 (4:12)UFC 21113.05.2017
Dallas, USA
WygranaJim Miller3 (5:00)DecyzjaUFC 2082/11/2017
Brooklyn, USA
PrzegranaMichael Johnson1 (1:35)KOUFC Fight Night: Poirier vs. Johnson17.09.2016
Hidalgo, USA
WygranaBobby Green1 (2:53)KOUFC 1992016-06-04
Inglewood, USA
WygranaJoseph Duffy3 (5:00)DecyzjaUFC 1952.1.2016
Las Vegas, USA
WygranaYancy Medeiros1 (2:38)TKOUFC Fight Night Boetsch vs. Henderson6.06.2015
Nowy Orlean, USA
WygranaCarlos Diego Ferreira1 (3:45)KOUFC Fight Night Mendes vs. Lamas4/4/2015
Fairfax, USA
PrzegranaConor McGregor1 (1:46)TKOUFC 17827.09.2014
Las Vegas, USA
WygranaAkira Corassani2 (0:42)TKOThe Ultimate Fighter Nations: Bisping vs. Kennedy – Final4/16/2014
Quebec, Kanada
WygranaDiego Brandão1 (4:54)KOUFC 16828.12.2013
Las Vegas, USA
WygranaErik Koch3 (5:00)DecyzjaUFC 16431.08.2013
Milwaukee, USA
PrzegranaCub Swanson3 (5:00)DecyzjaUFC on Fuel TV: Barão vs. McDonald2/16/2013
Londyn, Anglia
WygranaJonathan Brookins1 (4:15)PoddanieThe Ultimate Fighter: Team Carwin vs. Team Nelson Finale12.12.2012
Las Vegas, USA
PrzegranaChan Sung Jung4 (1:07)TKOFuel TV: Korean Zombie vs. Poirier15.05.2012
Fairfax, USA
WygranaMax Holloway1 (3:23)PoddanieUFC 1432/4/2012
Las Vegas, USA
WygranaPablo Garza2 (1:32)PoddanieUFC on Fox: Velasquez vs. dos Santos11.12.2011
Anaheim, USA
WygranaJason Young3 (5:00)DecyzjaUFC 1316.11.2011
Kolumbia Brytyjska, Kanada
WygranaJosh Grispi3 (5:00)DecyzjaUFC 1251.01.2011
Las Vegas, USA
WygranaZach Micklewright1 (0:53)TKOWEC 5211.11.2010
Las Vegas, USA
PrzegranaDanny Castillo3 (5:00)DecyzjaWEC 5018.08.2010
Las Vegas, USA
WygranaDerek Gauthier1 (0:57)KORings MMA18.06.2010 Montreal, USA
WygranaDerrick Krantz2 (3:35)PoddanieUSA MMA: Night of Champions 26 marca 2010
Luizjana, USA
WygranaRonny Lis1 (0:51)Złożenie techniczneUSA MMA: Border War 213.11.2009
Jezioro Charles, USA
WygranaDaniel Watts1 (1:26)KOBang FC31.10.2009
Greenville, USA
WygranaJoe Torrez1 (2:37)TKOUSA MMA 8: Natural Disaster 31.8.2009
Nowa Iberia, USA
WygranaNate Jolly2 (3:54)PoddanieCajun FC26.06.2019
Nowa Iberia, USA
WygranaAaron Suarez1 (1:19)KOUSA MMA 7: River City Rampage16.05.2009 Shreveport, USA

Dustin Poirier charytatywnie Fundacja Good Fight

W maju 2017 roku, a konkretnie w czasie, gdy odbywało się UFC 211 i Poirier walczył na nim z Eddiem Alvarezem, po raz pierwszy pojawił się pomysł wystawienia swojego sprzętu na aukcję w szczytnym celu. Poirier wystawił na aukcji na eBayu swoją koszulkę, rękawice zapaśnicze, bandaże, spodenki i czapkę, a następnie przekazał dochód na rzecz banku żywności Second Harvest.

Ze względu na wielki sukces, wraz ze swoją żoną Jolie założył fundację Good Fight Foundation, w której nadal wystawia na aukcję swoje zestawy zapaśnicze, a pieniądze z aukcji przekazuje potrzebującym. Na przykład podczas pandemii koronawirusa fundacja Poiriera przekazała 1000 posiłków pracownikom trzech dużych szpitali w Lafayette.

McGregor vs. Poirier 2

W 2014 roku, w okresie największej sławy irlandzkiego fightera Conora McGregora, jego challengerem był Dustin Poirier. Walka nie trwała jednak długo i prawdopodobnie najsłynniejszy zawodnik MMA w historii załatwił Poiriera w pierwszej rundzie przez TKO.

Obaj fighterzy zmierzą się ponownie 24 stycznia 2021 roku na UFC 257. Poirier po raz kolejny przystąpił do walki jako wielki faworyt, ale tym razem dosłownie zszokował świat. Był w stanie znokautować McGregora w połowie drugiej rundy, czego nikt wcześniej nie był w stanie zrobić. To był bez wątpienia najcenniejszy skalp w jego dotychczasowej karierze.

Pierwotnie miała to być walka charytatywna, ale skończyło się na pełnej walce na gali UFC 257. Biorąc pod uwagę zaskakujący wynik, jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości zobaczymy trzecią walkę pomiędzy tymi wyjątkowymi zawodnikami.

Tatuaż Dustina Poiriera

Jak mawiają fani tatuaży, są one jak narkotyk i rzadko kiedy zostaje się tylko z jednym. Poirier zrobił sobie pierwszy tatuaż w wieku 14 lat i nie pozostał on z nim do dziś. Do najciekawszych należą niewątpliwie trzy japońskie znaki na jego piersi, które w samurajskim kodeksie moralnym oznaczają „drogę wojownika”.

Dustin Poirier – Fightville

Dustin nakręcił też film dokumentalny, w którym zagrał samego siebie. Był to film Fightville z 2011 roku, który wyreżyserowali Peter Epperlein i Michael Tucker. W filmie, którego akcja rozgrywa się w środowisku mieszanych sztuk walki, występują również fighterzy Derrick Krantz i Ronny Lis, którzy wraz z Poirierem opowiadają o swoim życiu w oktagonie i poza nim.

Poirier vs Holloway – Zdobycie tytułu mistrzowskiego

Dustin posiadał również pas mistrzowski wagi lekkiej. Został nim w kwietniu 2019 roku w Atlancie na gali UFC 236 z Maxem Hollowayem. Po raz kolejny sędziowie musieli wkroczyć, by ustalić wynik walki i po 5 minutach ustalili, że nowym mistrzem został Poirier.

Dustin Poirier vs Khabib Nurmagomedov pełna walka

„Diament” nie miał długiej passy z tym tytułem. Już w następnej walce w tym samym roku czekał na niego niepokonany Khabib Nurmagomedov. Tym razem również nic się nie zmieniło w statystykach rosyjskiego fightera i po trzech rundach odebrał on tytuł Poirierowi na dobre.

Dustin Poirier Twitter, Instagram, Sherdog Tapology

W świecie MMA Dustin jest jedną z najbardziej popularnych postaci i to między innymi dlatego jego profile w mediach społecznościowych są otoczone przez wielu fanów. Liczba fanów na każdym profilu jest godna gwiazdy najwyższej wielkości (Instagram 1,8 mln, Twitter 423 tys., Facebook 342 tys.). Poirier często dzieli się rzeczami ze swoich treningów, ale także z życia osobistego z żoną Jolie i małą córeczką Parker. Ponadto profil Poiriera można znaleźć również na stronach internetowych poświęconych wrestlingowi Sherdog i Tapology.

Kiedy i z kim Poirier ostatni raz walczył w zapasach?

Dustin Poirier walczył z Charlesem Oliveirą o tytuł wagi lekkiej 11 grudnia 2021 roku na UFC 269. Szczegóły dotyczące tej walki znajdziesz w artykule

Czy Dustin Poirier miał szansę na title shot w UFC?

Tak, Poirier był posiadaczem tymczasowego pasa wagi lekkiej UFC w 2019 roku. Tytuł ten zapewniła mu wygrana nad Maxem Hollowayem. Później jednak stracił ją po przegranej z Khabibem.

Jaki jest rekord Dustina Poiriera?

Poirier jest w UFC od 2011 roku. Jego obecny rekord MMA to 28 zwycięstw, 6 porażek i 1 no contest.

Glover Teixeira – Biografia i Statystyki Zawodnika UFC


Brazylijczyk Glover Teixeira to mistrz wagi półśredniej UFC, którego kariera i życie to jedna z najmocniejszych historii w całej organizacji. Jest posiadaczem kilku rekordów i co najważniejsze, zawodnikiem, który nigdy, w żadnych okolicznościach nie zrezygnował z marzeń. W swojej pierwszej obronie pasa zmierzy się z Jiri Prochazko.

Imię i NazwiskoGlover Lucas Teixeira
Urodzony:28 października 1979, Sobralia, Minais Gerais, Brazylia
PrzezwiskoLwie Serce / Lion Heart
Narodowośćbrazylijski, amerykański
Wzrost188 cm
Waga93 kg
Kategoria wagowaWaga półśrednia
Zwycięstwa33 (18x KO / TKO, 10x zgłoszenia, 5x decyzje)
Przegrane7 (3x KO/TKO, 4x decyzja)
Kariera MMA2002 – obecnie
TeamTeixeira MMA & Fitness, The Bethel Gym
TrenerzyFernely Feliz Sr., John Hackleman, Steve Mocco

Dzieciństwo i imigracja do USA Glovera Teixeiry

Glover Teixeira urodził się i wychował w pobliżu brazylijskiego miasta Sobralia w bardzo biednych warunkach. Jego domem były slumsy bez elektryczności i wystarczającego zaplecza socjalnego. Dlatego też w wieku 20 lat zdecydował się wyjechać, by szukać szczęścia w USA. Kierowała nim idea poprawy poziomu życia nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny.

Jego przeprowadzka do Ameryki była bardzo skomplikowana. Decydując się na odważny krok ryzykował własnym życiem, w najlepszym wypadku zatrzymaniem, a następnie torturami. Tak właśnie było wtedy na granicy z Meksykiem. W mieście Tijuana on i inni uciekinierzy musieli czekać osiem dni zanim mgła stała się na tyle gęsta, że mogli prześlizgnąć się przez straż graniczną i zniknąć z pola widzenia patrolu w helikopterze.

Udało się, a Glover zacumował w mieście Danbury w stanie Connecticut. Tam z czasem otrzymał oficjalną wizę pracowniczą, ale nadal pod nazwą „Imigrant”. Zawsze dobrze usposobiony, ciężko pracował na 12-godzinnych zmianach w ogrodnictwie, a wieczory spędzał na oglądaniu wideo, podziwiając Mike’a Tysona i fighterów na pamiętnych galach UFC 1 i 2.

Glover Teixeira vs. Jiri Prochazka

Obecny mistrz kategorii welterweight UFC Glover Teixeira zmierzy się z pretendentem do tytułu Jiri Prochazką 7 maja 2022 roku. Turniej UFC 274 odbędzie się prawdopodobnie w Rio w Brazylii, więc doświadczony weteran będzie miał przewagę własnego boiska w swojej pierwszej obronie.

Zgodnie z aktualnie rozpisanymi kursami bukmacherskimi, aktualny król wagi poniżej 93 kilogramów przystąpi do walki jako duży underdog. Jednak Lionheart wielokrotnie zaskakiwał w przeszłości i z pewnością nie należy go w żaden sposób lekceważyć.

Glover Teixeira podpisanie kontraktu UFC, które musiało zostać przełożone

Początki walki Glovera Teixeiry były trudne. Zadziorny temperament Brazylijczyka zwabił go (pomimo niewystarczającego przygotowania i objekcji trenera) do klatki przedwcześnie. Zadebiutował w MMA w 2002 roku i była to dość jednoznaczna porażka. Nastąpiła długa przerwa w pracy. Przez dwa pełne lata Glover był zamknięty w sali gimnastycznej i u boku ówczesnego mistrza UFC, Chucka Lidella, knując plany ponownego rozpoczęcia zawodowej kariery.

To rozważne posunięcie wyszło Teixeirze na dobre i w 2006 roku rozpoczął swoją niesamowitą passę 20 zwycięstw w MMA. Już na samym początku został zauważony przez kilka renomowanych organizacji, w tym UFC. Już wtedy Teixeira po raz pierwszy ubiegał się o amerykańskie obywatelstwo, którego nie otrzymał. Za radą swojego prawnika wrócił do rodzinnej Brazylii, gdzie złożył wniosek o wizę pracowniczą, ale również spotkał się z odmową.

Przez cztery długie lata Teixeira był „uwięziony” w swojej ojczyźnie bez swojej żony Ingrid, którą poślubił w USA. Nadzieję dała mu obietnica Dany White’a, że po powrocie do USA natychmiast dostanie kontrakt z UFC. Teixeira, po kilku walkach w Brazylii, rzeczywiście podpisał kontrakt z UFC i oficjalnie zadebiutował tam w 2012 roku.

Glover Teixeira mistrz UFC: w wieku 42 lat u szczytu sławy

W Ultimate Fighting Championship Teixeira od początku zrobił duże wrażenie i po 5 zwycięstwach z rzędu poprosił nawet o title shot w 2014 roku. Wielu ekspertów ogłosiło wtedy, że to był szczytowy moment Teixeiry jako sportowca, ale z biegiem lat okazało się to niesłuszne.

Porażka z Jonem Jonesem zapoczątkowała niesamowicie inspirującą historię Glovera Teixeiry. Po 4 kolejnych porażkach, ale przede wszystkim 11 zwycięstwach, jego kulminacja nastąpiła pod koniec października 2021 roku, kiedy to w wieku 42 lat, jako drugi najstarszy mistrz UFC, mógł cieszyć się ze zdobycia upragnionego tytułu po zwycięstwie nad Janem Błachowiczem.

Warto zaznaczyć, że podczas swojej drogi Teixeira zanotował rekordową liczbę zakończeń przed czasem w całej historii kategorii welterweight UFC. Ale co najważniejsze, nigdy nie zrezygnował ze swojego wielkiego marzenia, którym wraz z amerykańskim obywatelstwem było i jest zdobycie tytułu UFC. Obie te rzeczy udało mu się z sukcesem odhaczyć dzięki swojej woli i wytrwałości.

Glover Teixeira vs. Jan Błachowicz

Na gali UFC 267 doszło do ogromnej niespodzianki w postaci tytułowej wygranej Glovera Teixeiry nad Janem Błachowiczem. Choć przed walką kursy bukmacherskie i eksperci dość mocno faworyzowali „legendarnego polskiego siłacza”, Teixeira zaskoczył wszystkich i skończył Błachowicza w drugiej rundzie typowym dla siebie Rear Naked Choke. Po wszystkim otrzymał ogromne wyrazy uznania od wszystkich obecnych, w tym od Jiriego Prochazki. Niesamowita i męcząca droga do tytułu została zakończona w tym momencie.

Mecze Glovera Teixeiry (statystyki): wszystkie statystyki

Przejrzyj wszystkie szczegółowe statystyki meczowe Glovera Teixeiry w poniższej tabeli. Wśród wyników znajdziemy szeroki wachlarz zwycięstw, ale także miażdżące porażki, jak ta z Anthonym Johnsonem po zaledwie 13 sekundach walki.

WynikRywalRunda (czas)SposóbWydarzenieData
Jiří ProcházkaUFC 27005.07.2022
WygranaJan Blachowicz2 (3:02)PoddanieUFC 26730.10.2021
WygranaThiago Santos3 (1:49)PoddanieUFC on ESPN 1711.07.2020
WygranaAnthony Smith5 (1:04)TKOUFC Fight Night 17113.05.2020
WygranaNikita Krylov3 (5:00)DecyzjaUFC Fight Night 15814.09.2019
WygranaIon Cutelaba2 (3:37)PoddanieUFC Fight Night 15027.04.2019
WygranaKarl Roberson1 (3:21)PoddanieUFC Fight Night 14319.01.2019
PrzegranaCorey Anderson3 (5:00)DecyzjaUFC Fight Night 13422.07.2018
WygranaMisha Cirkunov1 (2:45)TKOUFC on FOX 2616.12.2017
PrzegranaAlexander Gustafsson5 (1:07)KOUFC Fight Night 10928.05.2017
WygranaJared Canonnier3 (5:00)DecyzjaUFC 2082/11/2017
PrzegranaAnthony Johnson1 (0:13)KOUFC 20220.08.2016
WygranaRashad Evans1 (1:48)KOUFC on FOX 1916.04.2016
WygranaPatrick Cummins2 (1:12)TKOUFC Fight Night 7711.07.2015
WygranaOvince St. Preux3 (3:10)PoddanieUFC Fight Night 7308.08.2015
PrzegranaPhil Davis3 (5:00)DecyzjaUFC 17925.10.2014
PrzegranaJon Jones5 (5:00)DecyzjaUFC 17226.04.2014
WygranaRyan Bader1 (2:55)TKOUFC Fight Night 2809.04.2013
WygranaJames Te Huna1 (2:38)PoddanieUFC 16025.05.2013
WygranaQuinton Jackson3 (5:00)DecyzjaUFC on FOX 626.01.2013
WygranaFabio Maldonado2 (5:00)TKOUFC 15313.10.2012
WygranaKyle Kingsbury1 (1:53)PoddanieUFC 14626.05.2012
WygranaRicco Rodriguez1 (1:58)TKOMMAAD27.11.2011
WygranaMarvin Eastman1 (4:00)KOShooto Brazil 2525.08.2011
WygranaAntonio Mendes1 (4:06)PoddanieShooto Brazil 2408.05.2011
WygranaMarcio Cruz2 (4:21)TKOFight Club 120.07.2011
WygranaSimao Melo da Silva1 (1:49)KOShooto Brazil 2306.04.2011
WygranaDaniel Tabera3 (5:00)DecyzjaBitetti Combat 812.04.2010
WygranaMarko Peselj1 (2:55)TKOImpact FC 218.07.2010
WygranaTiago Manaco Tosato1 (1:27)TKOBC 728.05.2010
WygranaJoaquim Ferreira2 (1:30)TKOBC 625.02.2010
WygranaLeonardo Nascimento Lucio1 (3:11)PoddanieBC 49.12.2009
WygranaBuckley Acosta1 (1:00)TKOPFC 720.03.2008
WygranaJorge Oliveira1 (0:05)KOPFC 617.01.2008
WygranaRameau Thierry Sokoudjou1 (1:41)KOWEC 2410.12.2006
WygranaJack Morrison1 (1:27)PoddanieWEC 2228.06.2016
WygranaCarlton Jones1 (1:57)TKOWEC 2005.05.2005
PrzegranaEd Herman3 (5:00)DecyzjaSF 926.03.2005
WygranaJustin Ellison1TKOSF 528.08.2004
WygranaMatt Horwich3 (5:00)DecyzjaSF 317.04.2004
PrzegranaEric Schwartz2 (3:33)TKOWEC 3 – All or Nothing6.7.2002

Styl walki Glovera Teixeiry

Brazylijczyk mieszkający w USA, jest szczególnie świetny w parterze. Jego zapasy i późniejsza praktyka BJJ są niezrównane w wadze półśredniej. Teixeira jest czarnym pasem w brazylijskim Jiu Jitsu. Znany jest ze swojej cierpliwości i znajdowania najkorzystniejszej pozycji. Nie goni za finiszami, choć ma ich wiele. Potrafi dosłownie „torturować” swojego przeciwnika na ziemi, a kiedy wyczerpie z niego wszystkie siły fizyczne zastosuje duszenie, które w zdecydowanej większości przypadków kończy się sukcesem.

Pomimo mniej technicznej postawy, Glover Teixeira potrafi przyjąć niesamowitą ilość ciosów. Jednocześnie potrafi zadać cios KO, który często rozstrzyga walki, szczególnie w tej jego wagowej. Jego postawa nie może być uważana za słabość, choć jego siłą i największym atutem jest niewątpliwie walka w parterze.

Glover Teixera vs. Thiago Santos

O tym, że Glover Teixeira poważnie myśli o kolejnym wyzwaniu związanym z tytułem mistrzowskim zadecydowano ostatecznie 7 listopada 2020 roku. Stoczył fantastyczną walkę z Thiago Santosem na UFC on ESPN 17. Mimo, że Teixeira ponownie zadał dużą ilość ciosów, był w stanie poddać „The Hammer” Santosa duszeniem w drugiej minucie trzeciej rundy. W typowy dla siebie skromny sposób, w wywiadzie po walce poprosił o title shota, który został mu obiecany.

Glover Teixeira vs. Jon Jones

Kiedy Teixeira, jeszcze na początku swojej kariery, zmierzył się 24 kwietnia 2014 roku ze słynnym Jonem Jonesem, miał 34 lata i wielu „ekspertów” przewidywało, że to absolutny szczyt jego kariery. Jones pokonał Glovera dzięki dojrzałemu taktycznie występowi, by ponownie obronić pas wagi półśredniej.

Teixeira zmienił wtedy swoje przygotowanie, stał się bardziej sprawny fizycznie i choć przeszedł przez trudne chwile, w tym regularne picie popularnej wtedy whisky, to mimo kilku kolejnych porażek był w stanie sprostać swojemu ogromnemu potencjałowi i ostatecznie wznieść się na sam szczyt.

Glover Teixeira Instagram, Twitter, Facebook

Glover Teixeira jest bardzo sympatycznym facetem i to nie tylko ze względu na swoją poruszającą historię życia. Jest zwolennikiem legalizacji MMA w swoim rodzinnym stanie Connecticut, a nawet posiada tutaj swój własny Teixeira Fitness & Gym.

Prawie 300 000 osób śledzi jego treningi i prywatne zdjęcia na Instagramie, jest także aktywny na Twitterze i Facebooku.

Glover Teixeira Sherdog, Tapology

Oficjalne profile Glovera Teixeiry można znaleźć również na wiodących światowych portalach MMA Sherdog i Tapology. Tutaj na przykład oprócz zwycięskiej techniki podany jest dany sędzia walki, w jakiej wadze odbył się pojedynek, czy też opis zaplanowanych pojedynków itp.

Z kim Glover Teixeira będzie walczył w następnej walce?

Aktualny mistrz UFC w wadze półciężkiej w swojej kolejnej walce zmierzy się z czeskim zawodnikiem Jiri Prochazką. Jego pierwsza obrona pasa przeciwko „BJP” odbędzie się na początku maja. Szczegóły dotyczące tej wielkiej walki znajdziesz tutaj.

Ile lat ma Glover Teixeira i skąd pochodzi?

Glover Teixeira ma 42 lata, co czyni go drugim najstarszym mistrzem UFC w historii organizacji. Urodzony i wychowany na brazylijskiej wsi, później przeniósł się do USA. Przeczytaj jego zapierającą dech w piersiach historię w tym artykule.

Kiedy Glover Teixeira zdobył tytuł mistrzowski UFC?

Glover Teixeira zdobył tytuł 30 października 2021 roku w walce z ówczesnym mistrzem Polski Janem Błachowiczem. Dowiedz się, jak Teixeira pokonał legendarnego polskiego siłacza w tym artykule.