NAJNOWSZE

Slackline – Co to Jest, Rodzaje Taśm, Jak naciągać i Ceny


Dla jednych jest to sport, dla innych styl życia – to slackline, zwany w skrócie slack. Jest to chodzenie, balansowanie i ewentualnie wykonywanie różnych sztuczek na taśmie („linie”) rozciągniętej pomiędzy dwoma stałymi punktami. Podstawą wszystkiego jest równowaga – nie tylko w ciele, ale i w umyśle.

Co to jest Slackline?

Wielu ludzi określa tę dyscyplinę jako nowoczesne chodzenie po linie. Jest jednak jedna zasadnicza różnica w stosunku do tradycyjnego chodzenia po linie – płaska taśma nie jest mocno napięta, ale pozostaje elastyczna. Różne są też techniki utrzymywania równowagi.

Istnieje kilka odmian slackline:

 • Klasyczny slackline**: taśma jest rozciągnięta na wysokości do 2 metrów.
 • Trickline: statyczne (liny, leżenie) i dynamiczne (salta, skoki) triki są wykonywane na linie. Jest to jedyna dyscyplina, w której możesz rywalizować.
 • Longline: kolejka jest bardzo długa, więc jest to głównie test na wytrzymałość.
 • Highline: linia jest rozciągnięta dziesiątki (w ekstremalnych przypadkach setki) metrów nad ziemią. Slacklinerzy często określają ten wariant jako „królewską dyscyplinę”.
 • Linia wodna: linia jest wyciągnięta ponad wodę. Choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, przekroczenie linii rozciągniętej nad wodą jest znacznie trudniejsze. Fakt, że woda nieustannie porusza się pod tobą, sprawia, że trudno jest utrzymać koncentrację na jednym stałym punkcie. A jeśli nawet to nie wystarczy, linię można poprowadzić także pod wodą.
 • Urbanline: linia jest rozciągnięta w miastach, gdzie do jej umocowania używa się np. słupów lub lamp.
 • Windline: balansowanie na linie w ekstremalnych warunkach pogodowych. Slackliner doświadcza wtedy podobno uczucia latania.

Historia

Chodzenie po linie ma naprawdę długą historię, jest znane już przed początkiem naszej ery. W Azji, na przykład, liny były używane do pokonywania wąwozów. Od XVIII wieku chodzenie po linie uważane było za domenę cyrkowców.

Slackline, dla kontrastu, jest znacznie młodszym sportem. Jego korzeni należy szukać w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Dolinie Yosemite. Jej pomysłodawcą był 16-letni wspinacz Adam Grosowsky, którego zaintrygowało zdjęcie akrobatów balansujących na linie. Na początku lat 80-tych spotkał Jeffa Ellingtona i razem po raz pierwszy użyli wspinaczkowych pustych taśm. Ellington odkrył również metodę napinania slackline, która nosi jego imię i do dziś jest bardzo popularna.

W ślady Grosowsky’ego i Ellingtona poszli Scott Balcom i Chris Carpenter, ale to oni jako pierwsi zajęli się highliningiem. W 1983 roku Scott wykonał swoje pierwsze przejście na taśmie rozciągniętej na wysokości.

W miarę jak rosło zainteresowanie mediów, rosła też wspólnota slacklinerów. Pierwsze spotkanie europejskich fanów tej dyscypliny odbyło się w 2006 roku w Scharnitz w Austrii. Rok później na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Alpinistycznych zorganizowano „Slackline fest w Bisiku” oraz „Give yourself a line”.

Jak wybrać linę / taśmę?

Wybór właściwej linii nie jest łatwy. Jeśli poważnie myślisz o slackliningu, musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów. Najważniejsze jest to, by na początku przynajmniej z grubsza zastanowić się, co konkretnie pociąga cię w slackliningu. Czy jest to stabilny chód i balansowanie? A może jest to pełen akcji skok pełen sztuczek? Gdy już znasz odpowiedź, czytaj dalej w naszym przewodniku.

I. Według szerokości

Istnieją dwie podstawowe szerokości pasków: 2,5 cm i 5 cm. Choć zdrowy rozsądek podpowiada nam, że szerszy pasek = łatwiejsza równowaga, to nie do końca tak jest. Podczas gdy szerszy pasek oznacza większą powierzchnię do stąpania, oznacza to również, że stopa musi być mocniej osadzona w kostce. Obiektywnie rzecz biorąc, chodzenie po obu szerokościach jest więc równie trudne.

 • 2,5 cm (określane też jako 1 cal): Jeśli planujesz „tylko” chodzić i balansować na linie, ta szerokość jest dla ciebie odpowiednia.
 • 5 cm (określane również jako 2 cale): Chcesz freestyle’ować, skakać i robić salta? Wtedy idealny dla Ciebie będzie drążek o szerokości 5 cm, który da Ci większą powierzchnię uderzenia. Tej szerokości używają także niektórzy początkujący, którym daje ona większe poczucie pewności. Ale wszystko zależy od tego, jak to sobie ustawisz w głowie, a większość doświadczonych slacklinerów poleca zacząć od 2,5 cm, zwłaszcza jeśli chcesz iść na longline lub highline.

II. Według długości

Chociaż chodzenie jest łatwiejsze, gdy odległość między punktami kotwiczenia jest mniejsza, zakup krótkiej linki (np. 12 m) może nie być od razu mądrą decyzją. Teraz możesz być początkującym, który nie potrafi przejść metra, ale za kilka tygodni przejście po linie nie będzie stanowiło większego problemu i możesz żałować, że nie masz się gdzie poprawić.

Przecież nawet jeśli kupisz linkę o długości 30 metrów, to i tak możesz ją rozciągnąć między drzewami z 10-metrowym odstępem. Z drugiej strony, im dłuższa jest linka, tym mniej jest zwarta i dłużej trwa jej rozciąganie (linka się plącze). Musisz więc znaleźć kompromis – zwłaszcza jeśli jesteś początkujący, który na początku chce chodzić na małych dystansach, ale jednocześnie jest szansa, że będziesz chciał się doskonalić na dłuższych dystansach. Doświadczeni slacklinerzy zalecają, by zaopatrzyć się w slackline o długości co najmniej 20 metrów, ponieważ można ją układać w stosy, stosunkowo łatwo rozciągać, a przede wszystkim daje możliwość doskonalenia się – przejście 20 metrów na linie to już wyczyn, z którego możesz być dumny.

Jeśli kupujesz slackline tylko jako zabawę dla dzieci lub wiesz, że nie zamierzasz zagłębiać się w slackliningu, zakup krótkiej linki jest właściwą decyzją (także dla twojego portfela).

Porada: Zawsze uwzględniaj fakt, że maksymalna odległość pomiędzy punktami kotwiczącymi będzie nieco mniejsza niż podana długość slackline. Należy odjąć ok. 1-2 m, ponieważ część slackline jest wykorzystywana przez owinięcie wokół drzewa lub innego punktu zaczepienia.

III. W zależności od systemu napinania

Obecnie istnieje ogromna liczba systemów napinających – można by wręcz powiedzieć, że każdy producent ma swój własny system. Prawie wszystkie jednak działają na zasadzie systemu grzechotek, elingtonów lub kół pasowych.

 • Grzechotka: Napinanie za pomocą grzechotki jest bardzo szybkie i łatwe, więc nawet początkujący może to zrobić. Jeśli twoja taśma ma długość do 20 metrów, grzechotka jest idealnym narzędziem do jej napinania. Jedyną jego wadą jest większa waga.
 • Model ellington: jest odpowiedni dla lin slackline do 20 metrów. Jego główną zaletą jest niska waga, więc jeśli planujesz często podróżować ze swoim slackline, to jest to właściwy system napinający dla ciebie.
 • Naciągarka: jest używana do napinania bardzo długich lin. Wadą jest wysoka cena zakupu.

IV. Według materiału

Materiał też ma znaczenie. Interesują nas jego właściwości, zwłaszcza elastyczność.

 • nylon: gwarantuje wysoką elastyczność. Możesz go użyć do wszystkich rodzajów dynamicznych sztuczek, kiedy potrzebujesz dużo swingu. Chcesz mieć dużo zabawy na linii? Następnie poszukaj nylonowych pasów. Minusem jest to, że nylonowe linki są cieńsze i przez to mniej wytrzymałe.
 • poliester: gwarantuje wyższą odporność statyczną. Pasek wykonany z poliestru jest mniej śliski i sprawi, że chodzenie po nim będzie o kilkadziesiąt procent łatwiejsze. Planujesz skupić się na highline czy longline? Wtedy poliestrowa taśma jest dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.
 • połączenie obu: mieszanka nylonu z poliestrem zachowuje właściwości obu materiałów i jest odpowiednia dla tych, którzy nie chcą się specjalizować. Innymi słowy, możesz chodzić i skakać na tej linie tak często, jak chcesz, ale nie spodziewaj się doskonałej amortyzacji podczas skoków, jaką oferuje nylon, ani nieruchomej linii, jaką oferuje poliester.

V. W zależności od ceny

Zdecydowanie nie polecamy kupowania najtańszej rzeczy, jaką możesz znaleźć na rynku. Zazwyczaj jest to urządzenie zwane „clamping strap”, które ma zupełnie inne właściwości niż slackline. W rezultacie w najlepszym wypadku szybko zmęczysz się tą aktywnością, w najgorszym – doznasz kontuzji.

 • Do 250 PLN: możesz otrzymać slackline o długości do 12 metrów, który jest szczególnie odpowiedni dla dzieci lub do stawiania pierwszych kroków na linie.
 • Do 400 PLN: możesz otrzymać uniwersalną linkę do chodzenia o długości około 20 metrów. Jeśli poważnie myślisz o slackliningu, lina w tym przedziale cenowym jest dla ciebie idealna.
 • **Do 800 PLN **: kupisz dłuższą slackline, slackline z bardziej zaawansowanym systemem napinania lub fantazyjne trikliny wykonane z najlepszych materiałów.
 • powyżej 800 PLN: w tej kategorii cenowej znajdziecie profesjonalne zestawy – ekstremalnie długie liny z systemem bloczków

VI. Według Koloru

Nie podnoście brwi, nie będziemy wam doradzać, byście wybrali sztabę w waszym ulubionym kolorze. Nawet tak pozornie trywialny parametr jak kolor jest bardzo ważny w slackline.

 • kolor odblaskowy: Jeśli będziesz przekraczać linię w warunkach słabej widoczności (na przykład we mgle w górach lub o zmierzchu), kolor odblaskowy może znacznie ułatwić ci odnalezienie drogi.
 • Jeśli zamierzasz uprawiać waterline lub highline w górach, kup pasek w stonowanych kolorach, które nie będą odbijać promieni słonecznych, wody czy śniegu. Jeśli kolory są odblaskowe, grozi ci olśnienie i wynikająca z niego utrata równowagi.

Najczęściej zadawane pytania o slackline

Jestem początkujący, który slackline jest dla mnie odpowiedni?

Jeśli nie traktujesz slackline’u jako zwykłej rozrywki, doświadczeni slacklinerzy zalecają, by od samego początku sięgnąć po linę o długości 20 metrów lub więcej. Dostosuj szerokość paska do tego, co zamierzasz robić na lince – jeśli chcesz robić chodzenie i balansowanie, wybierz szerokość 2,5 cm. Jeśli lubisz dynamiczne triki, odpowiednim paskiem dla Ciebie będzie ten o szerokości 5 cm.

Czy szerokość taśmy ma wpływ na trudność?

Obiektywnie rzecz biorąc, tak nie jest. Jednak niektórzy ludzie mogą czuć się pewniej na szerszej powierzchni. Zatem to od każdej osoby zależy, w której szerokości paska czuje się lepiej.

Jaki rodzaj linii jest odpowiedni, jeśli chcę robić sztuczki?

Pasek o szerokości 5 cm wykonany z nylonu jest idealny na trickline. 5 cm oznacza większą powierzchnię uderzenia, a więc łatwiejsze wykonanie triku. Nylon zadba wtedy o elastyczność, ułatwiając ci odbijanie się. Długość linii powinna wynosić od 15 do 30 metrów, przy czym trikliniarze najczęściej podają 25 metrów jako najlepszą długość.

Co jest potrzebne do rozciągnięcia slackline’a?

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca – na początku najlepiej sprawdza się trawiasta łąka z drzewami w odpowiedniej odległości, które mogą posłużyć za punkty zaczepienia. Wtedy wszystko, czego potrzebujesz, to ochrona drzew, sama taśma i system jej napinania. Najłatwiejszym sposobem napinania linki jest użycie grzechotki.

Slackline z butami czy bez butów?

Oba są możliwe, zależy to wyłącznie od osobistych preferencji. Na boso masz więcej czucia w stopach, a niektórzy slacklinerzy mówią o lepszym połączeniu z liną. Jeśli zdecydujesz się na chodzenie w butach, pamiętaj, by sięgać po buty bez obcasów.

Jak długo zajmie mi nauka?

Wielu ludzi jest zaskoczonych tym, jak szybko to trwa. Wszystko zależy od wytrwałości i regularnej praktyki.

Czy slackline jest niebezpieczny?

W każdym sporcie istnieje pewne ryzyko kontuzji i slackline nie jest tu wyjątkiem. Jeśli jednak zachowasz zdrowy rozsądek, nie będziesz się spieszył i będziesz przestrzegał podstawowych zasad bezpieczeństwa, możesz znacznie zmniejszyć to ryzyko. Należy dbać o to, by punkty kotwiczenia były szczelne i regularnie sprawdzać stan taśmy. Jeśli nie chcesz stracić palców, bądź ostrożny nie tylko podczas napinania, ale także podczas luzowania linki. Kiedy jesteś boso, dobrze jest uważać, gdzie lądujesz, kiedy zeskakujesz z linii. Oczywiście lina asekuracyjna jest również ważna podczas highliningu (ale skorzystaj z rad doświadczonych highlinerów).

Podsumowanie

Wybierając linę slackline, musisz najpierw jasno określić, jak zamierzasz jej używać. Czy chcesz skupić się na chodzeniu i balansowaniu, być może stopniowo pracując nad liniami o ekstremalnej długości? Wtedy powinieneś zaopatrzyć się w dłuższy slackline o szerokości 2,5 cm, który wykonany jest głównie z poliestru. A może kuszą Cię dzikie skoki i sztuczki? Wtedy dobrze zrobisz, jeśli wybierzesz bardzo elastyczny slackline o szerokości 5 cm. Nie myśl zbyt wiele o tym, że jesteś początkujący. Szersza slackline obiektywnie nie ułatwi ci chodzenia.

Kalafiorowe Uszy Zawodników: Co Jest ich Przyczyną?


Być może zastanawiałeś się dlaczego zapaśnicy różnych sztuk walki mają na pierwszy rzut oka zdeformowane i nieestetycznie wyglądające uszy. W tym artykule zastanowiłem się temu przyjrzeć i wyjaśnić jak do tego dochodzi i czy można temu zapobiec.

Deformacja ucha – Dlaczego pięściarze mają kalafiorowate uszy

Kalafior czy też uszy kalafiora, to jeden z głównych znaków rozpoznawczych sportowców regularnie uprawiających dyscypliny walki. Nie jest to znak jednego konkretnego sportu; „tak zwane” kalafiory spotkasz w judo, MMA czy w zapasach grecko-rzymskich. Podczas gdy dla fanów i ogółu społeczeństwa jest to niezwykły obraz, zapaśnicy zazwyczaj postrzegają deformację swoich uszu jako część swojego ukochanego sportu.

Dlaczego zapaśnicy mają dziwne i opuchnięte uszy

W szczególności fighterzy MMA są dziś w centrum uwagi, nie tylko ze względu na swoje występy i często syte trashtalki, ale także po prostu ze względu na bardzo zdeformowane uszy. Dla przeciętnego człowieka jest to oczywiście rzecz zupełnie niezwykła, a widok kalekich uszu może sprawić, że będziesz stał z utkwionym wzrokiem i otwartymi ustami. Zdecydowana większość fighterów nie uniknie kalafiorowatych uszu podczas swojej kariery.

Jak wygląda ucho i dlaczego tak wygląda

Uszy kalafiorowate powstają w wyniku silnego i regularnego nacisku oraz tarcia podczas walk na ziemi lub w klinczu. W małżowinie usznej gromadzi się krew, która często tam zalega powodując deformację. Jedynym sposobem, aby odciążyć chrząstkę i całe ucho oraz spróbować przywrócić je do pierwotnego stanu, jest odsysanie nagromadzonej krwi za pomocą strzykawki co jest nie tylko bardzo bolesne, ale i czasochłonne.

Większość zawodowych fighterów trenuje wieloetapowo w ramach wielu przygotowań do walki i nie robiłaby praktycznie nic poza pobieraniem krwi z ucha.

Inną i wielokrotnie mniej popularną techniką pozbycia się przynajmniej części krwi z ucha jest założenie drenu, przez który krew jest odprowadzana. Opcją, która może przywrócić uchu jego normalny kształt jest operacja plastyczna, ale nie jest ona często stosowana przez większość aktywnych zapaśników.

Przynajmniej częściową ochroną jest używanie kasku, szczególnie podczas ćwiczeń grapplingowych i zapaśniczych. Ważne jest też by wspomnieć, że kalafiorowate uszy mogą być nie tylko problemem czysto wizualnym, ale mogą też łatwo spowodować uszkodzenie słuchu.

Defekt urody czy może typowy znak wojownika?

Jak już zaznaczyłem we wstępie – większość wojowników traktuje ten fakt jako część sportu i celowo unika operacji plastycznych. Wręcz przeciwnie, często spotkasz się z opinią, że fighterzy są dumni ze swoich uszu i po prostu do nich należą. Wymienienie wszystkich fighterów z tego typu deformacjami zajęłoby oczywiście bardzo dużo czasu. Do najbardziej oczywistych możemy jednak zaliczyć Khabiba Nurmagomedova, Tony’ego Fergusona czy Dustina Poiriera.

Amanda Nunes – Biografia, Statystyki i Walki MMA


Amanda „Lioness” Nunes jest najbardziej utytułowaną zawodniczką MMA nie tylko obecnie, ale i w całej historii UFC. Jest jedyną figheterką, która kiedykolwiek posiadała tytuł mistrzowski UFC w dwóch kategoriach wagowych jednocześnie. Jednak niespodziewanie przegrała tytuł wagi koguciej w pojedynku z Julianną Peñą pod koniec 2021 r.

Imię i NazwiskoAmanda Nunes
Urodziła się:30 maja 1988, Pojuca, Bahia, Brazylia
PrzezwiskoLwica / Lioness
Narodowośćbrazylijka
Wzrost173 cm
Waga66 kg
Kategoria wagowaWaga kogucia i waga piórkowa
Zwycięstwa w MMA21 – 13x KO/TKO, 4x poddanie, 4x decyzja
Straty w MMA5 – 2x KO/TKO, 2x poddanie, 1x decyzja
ZespółAmerican Top Team
TrenerConan Silveria

Amanda Nunes – Biografia

Amanda urodziła się 30 maja 1988 roku w mieście Pojuca w regionie Bahia w Brazylii. Dorastała w mieście Salvador i tam też zaczęła trenować karate w wieku czterech lat. W wieku szesnastu lat poszerzyła swój trening o boks i brazylijskie Jiu-Jitsu, w którym również po raz pierwszy wzięła udział.

W późniejszych latach mieszkała w New Jersey, gdzie trenowała w AMA Fight Club dla MMA Masters. Obecnie mieszka w Miami na Florydzie i trenuje pod szyldem American Top Team.

Amanda Lwica Nunes – Debiut w MMA

Pierwsze pojawienie się Amandy na profesjonalnej scenie nie poszło dobrze. Miało to miejsce w 2008 roku w jej rodzinnym mieście i przegrała po zaledwie 35 sekundach z Aną Marią Índią. Jednak w kolejnych walkach Amanda poprawiła swój apetyt i pokazała, że drzemie w niej światowej klasy wojowniczka. Zaliczyła 6 zwycięstw z rzędu, a 3 z nich przez TKO niemal natychmiast po rozpoczęciu walki w 0:11, 0:47, 0:14.

Amanda Nunes vs. Julianna Peña

Brazylijska lwica obroniła swój pas mistrzowski w wadze koguciej na UFC 269 i nikt nie wątpił w jej kolejne dominujące zwycięstwo. Na gali 11 grudnia 2021 roku zmierzyła się z nią kontrowersyjna Julianna Peña i ku zdumieniu wszystkich została pozbawiona pasa mistrzowskiego wagi bantam (koguciej).

Peña przed tym pojedynkiem na przemian wygrywała i przegrywała, będąc jednocześnie pierwszą kobietą zapaśniczką w historii, która wygrała popularny program The Ultimate Fighter. Nikt jednak nie mógł przypuszczać, że pokona ona Nunes. Ale tak się stało.

Amanda Nunes nie była sobą przez cały mecz. Nie dążyła do zwycięstwa tak agresywnie jak w przeszłości, co Peña doskonale wykorzystał. W drugiej połowie drugiej rundy Nunes „zaoferowała jej plecy”, co jej przeciwniczka po chwili zamieniła na udane Rear Naked Choke i doszło do największej sensacji 2021 roku na świecie.

Amanda Nunes vs. Megan Anderson

Kolejnym challengerem Amandy Nunes została Australijka Megan Anderson na gali UFC 259, która odbędzie się 6 marca 2021 roku. W wieku 31 lat ma na koncie 11 zwycięstw i 5 porażek. Pojedynek Nunes vs. Anderson był główną walką wstępną i jedną z trzech walk o tytuły na niezwykle mocnej karcie. Zdominował ją główny remis turnieju w postaci walki Adesanya vs. Błachowicz o tytuł w wadze półciężkiej.

Amanda Nunes nie pozwoliła na żadne niespodzianki w tej walce i poddała swoją przeciwniczkę po zaledwie 123 sekundach, dodając kolejne zwycięstwo do swojej kolekcji, tym razem dzięki niezbyt częstemu poddaniu.

Debiut UFC – Amanda Nunes vs. Sheila Gaff

Data 3 sierpnia 2013 roku była pierwszą dla brazylijskiego fightera w Ultimate Fighting Championship. Była to gala UFC 163 w Rio de Janeiro, a jej przeciwniczką była Sheila Gaff. Nunes rozprawiła się z nią przez TKO w pierwszej rundzie, nastawiając ją na wspaniałą karierę w oktagonowej klatce.

Amanda Nunes – Statystyki MMA

WynikRywalRunda (czas)SposóbWydarzenieData / Miejsce
PrzegranaJulianna Pena2 (3:26)PoddanieUFC 26911.12.2021
WygranaMegan Anderson1 (2:03)PoddanieUFC 2596.3.2021
WygranaFelicja Spencer5 (5:00)DecyzjaUFC 250 – Nunes vs. Spencer6.07.2020 Las Vegas, USA
WygranaGermaine de Randamie5 (5:00)DecyzjaUFC 245 – Usman vs. Covington12.12.2019 Las Vegas, USA
WygranaHolly Holm1 (4:10)TKOUFC 239 – Jones vs. Santos7.06.2019 Las Vegas, USA
WygranaCristiana Justino1 (0:51)KOUFC 232 – Jones vs. Gustafsson 229.12.2018 Inglewood, USA
WygranaRaquel Pennington5 (2:36)TKOUFC 224 – Nunes vs. Pennington5.12.2018 Rio de Janeiro, Brazylia
WygranaWalentyna Szewczenko5 (5:00)DecyzjaUFC 215 – Nunes vs. Shevchenko 29/9/2017 Edmonton, Kanada
WygranaRonda Rousey1 (0:48)TKOUFC 207 – Nunes vs. Rousey30.12.2016 Las Vegas, USA
WygranaMiesha Tate1 (3:16)PoddanieUFC 200 – Tate vs. Nunes7.09.2016 Las Vegas, USA
WygranaWalentyna Szewczenko3 (5:00)DecyzjaUFC 196 – McGregor vs. Diaz6.03.2016 Las Vegas Stany Zjednoczone
WygranaSara McMann1 (2:53)PoddanieUFC Fight Night 73 – Teixeira vs. St. Preux8.08.2015 Nashville, USA
WygranaShayna Baszler1 (1:56)TKOUFC Fight Night 62 – Maia vs LaFlare21.03.2015 Rio de Janeiro, Brazylia
PrzegranaKot Zingano3 (1:21)TKOUFC 178 – Johnson vs.Cariaso27.09.2014 Las Vegas, USA
WygranaGermaine de Randamie1 (3:56)TKOUFC: Fight Night 31 Fight for the Troops 311.06.2013 Campbell, USA
WygranaSheila Gaff1 (2:08)TKOUFC 163 – Aldo vs. Korean Zombie8.03.2013 Rio de Janeiro, Brazylia
PrzegranaSarah d’Alelio3 (5:00)DecyzjaInvicta FC 4 – Esparza vs. Hyatt1/5/2013 Kansas City, USA
WygranaRaquel Pa’aluhi1 (2:24)Poddanie technicznyInvicta FC 2 – Baszler vs. McMann28.07.2012 Kansas, USA
PrzegranaAlex Davis2 (4:53)TKOStrikeforce – Barnett vs. Kharitonov9.10.2011 Cincinnati, USA
WygranaJulia Budd1 (0:14)KOStrikeforce – Challengers 13 Woodley vs. Saffiedine1/7/2011 Nashville, USA
WygranaEdiana Gomes2 (3:00)TKOBC – Bitetti Combat 625.02.2010 Brasília, Brazylia
WygranaVanessa Porto2 (5:00)TKOSamurai FC 2 – Warrior’s Return12.12.2009 Kurytyba, Brazylia
WygranaDeise Lee Rocha1 (1:08)TKOSamurai FC -Samurai Fight Combat9.12.2009 Kurytyba, Brazylia
WygranaAna Maria ndia1 (0:47)TKOPrime – MMA Championship 37.01.2009 Salvador, Brazylia
WygranePaty Barbosa1 (0:11)TKODF – Demo Fight 324.05.2008 Salvador, Brazylia
PrzegranaAna Maria ndia1 (0:35)PoddaniePrime – MMA Championship 23/8/2008 Salvador, Brazylia

Miesha Tate vs. Amanda Nunes walka o tytuł w wadze koguciej (UFC 200)

Amanda otrzymała swój pierwszy title shot w UFC trzy lata po debiucie w najlepszej organizacji zapaśniczej na świecie. Ówczesną posiadaczką tytułu była Miesha Tate i „Lioness” odebrała jej pas mistrzowski w pierwszej rundzie.

Nunes Broni tytułu w walce z Rousey, Shevchenko i Pennington

Amanda Nunes miała w swojej karierze kilku chętnych fighterów, którzy chcieli sięgnąć po tytuł wagi bantam jej kosztem – bezskutecznie. Pierwszą udaną obronę zaliczyła znana supergwiazda MMA Ronda Rousey. Niecały rok później druga z Valentiną Shevchenko, a w maju 2018 trzecia z Requel Pennington. To jednak nie było wszystko.

Amanda Nunes vs. Christiane Cyborg Justino – tytuł wagi piórkowej UFC

To nie wystarczyło Amandzie i miesiąc po swojej trzeciej obronie pasa wagi bantam, awansowała do dywizji piórkowej, aby walczyć o kolejny tytuł UFC. Po 51 sekundach pokonała panującą mistrzynię o pseudonimie „Cris Cyborg” i została pierwszą kobietą, która zdobyła dwa tytuły w różnych dywizjach wagowych w tym samym czasie.

Amanda Nunes vs Holly Holm i Germaine de Rendamie

Potem znów spadła, by zmierzyć się z wyzwaniami o pas wagi bantam. Broniła się najpierw przed Holly Holm, a później przed Germaine Rendamie. Dzięki tym skalpom zapisała się również w historii jako kobieta z największą liczbą walk o tytuł w UFC (7).

Amanda Nunes vs Felicia Spencer

Głównym wydarzeniem i walką tytułową jubileuszowej gali UFC 250 była walka Amandy Nunes z kanadyjską zawodniczką Felicią Spencer. Brazylijska lwica weszła do klatki jako zdecydowana faworytka i wyraźnie zdominowała walkę. O jej zwycięstwie musiały jednak zadecydować punkty, gdyż Nunes nie potrafiła znaleźć sposobu na skończenie swojej upartej przeciwniczki przed upływem limitu czasu. Najlepsza fighterka UFC wszech czasów przedłużyła swoją passę zwycięstw i potwierdziła swoją absolutną dominację w świecie kobiecego MMA.

Amanda Nunes i jej orientacja seksualna

Amanda Nunes jest zawodniczką, która nie ukrywa przed światem swojej orientacji seksualnej. Przed zdobyciem swojego pierwszego tytułu ogłosiła światu, że woli kobiety, a więc jej orientacja jest homoseksualna. Jej popularność wśród fanów z pewnością na tym nie ucierpiała i nadal cieszy się statusem ulubienicy sportów walki.

Amanda Nunes vs Nina Ansaroff

Prawdopodobnie nigdy nie zobaczymy tej walki. Nina Ansaroff może walczyć w UFC, ale jej kategoria wagowa to tzw. waga słomkowa (48-52 kg). Jednak największym powodem, dla którego ta walka prawdopodobnie nigdy się nie odbędzie jest to, że Amanda Nunes i Nina Ansaroff prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i mieszkają razem jako para.

Amanda Nunes – Tapology, Sherdog, Twitter, Instagram

Najbardziej utytułowana kobieta wrestler w historii MMA jest oczywiście na ulubionych portalach społecznościowych. Oprócz stron o wrestlingu takich jak Tapology i Sherdog, Amanda jest także na Instagramie i Twitterze.

Tor Wyścigowy w Arabii Saudyjskiej – Jeddah Corniche Circuit


Formuła 1 po raz pierwszy odwiedziła Arabię Saudyjską w 2021 roku, organizując wyścig na Jeddah Corniche Circuit – tymczasowym torze ulicznym w drugim co do wielkości mieście kraju.

Jeddah Corniche Circuit, który znajduje się nad brzegiem Morza Czerwonego, jest najszybszym ulicznym torem wyścigowym na świecie. Ze średnią prędkością ponad 250 km/h, tor o długości 6,175 km jest drugim najdłuższym obiektem w kalendarzu F1 – tylko Spa Francorchamps ma większą długość okrążenia. Przeciwny do ruchu wskazówek zegara układ toru zawiera nie mniej niż 27 zakrętów i jest prawdziwym wyzwaniem dla kierowców – zwłaszcza, że wyścig odbywa się w nocy, przy świetle reflektorów.

O dodaniu Arabii Saudyjskiej do kalendarza Formuły 1 plotkowano od dawna więc ogłoszenie, że Grand Prix Arabii Saudyjskiej dołączy do kalendarza nie było zaskoczeniem. Zostało to ogłoszone w listopadzie 2020 roku. Przypuszcza się, że to wydarzenie zostało zakontraktowane, aby pozostać w kalendarzu przez co najmniej następną dekadę.

Arabia Saudyjska nie ma długiej historii w sportach motorowych – chociaż Race of Champions i Rajd Dakar miały miejsce w tym kraju w ostatnich latach. Co roku w Diriyah odbywa się także wyścig Formuły E. Obecność Formuły 1 w Arabii Saudyjskiej została skrytykowana ze względu na złą historię tego kraju w zakresie praw człowieka. Amnesty International i Human Rights Watch potępiły decyzję o wyścigu w Arabii Saudyjskiej, choć organizatorzy zaprzeczyli wszelkim zarzutom o „sportowe pranie brudów”.

Jeddah Corniche Circuit może nie pozostać w kalendarzu F1 zbyt długo. Nowy kompleks sportów motorowych jest budowany poza miastem Qiddiya, a jego pomysłodawcą jest były kierowca F1 Alexander Wurz. Tor jest zaprojektowany zgodnie z normami FIA Grade 1 i ma zostać otwarty w 2023 roku. Jest to opcja, aby Arabia Saudyjska stała się stałym gospodarzem Grand Prix w niedalekiej przyszłości.

Jak się tam dostać?

Jeddah Corniche Circuit to tymczasowy tor wyścigowy w obszarze Corniche w Jeddah. Tor znajduje się w obszarze Corniche w Jeddah, około 20 km na północ od centrum miasta. Najbliższe lotnisko to King Abdulaziz International Airport, które znajduje się około 20 km na północny wschód od Corniche w Jeddah.

Grand Prix na torze Jeddah w 2021: Wyniki

 • Data i miejsce: 5 grudnia 2021 r., Jeddah Corniche Circuit, Katar

Arabia Saudyjska była gospodarzem wyścigu Formuły 1 po raz pierwszy w tym roku. Najsłynniejsza seria motoryzacyjna zawitała na wybrzeże Morza Czerwonego w Jeddah, gdzie organizatorzy zbudowali najszybszy tor uliczny. Jest więc absolutnie pewne, że Grand Prix Arabii Saudyjskiej zapewniło widzom F1 mnóstwo rozrywki. Zapoznaj się z wynikami, planem treningów, kwalifikacjami.

Program:

 • Piątek, 3 grudnia 2021 (14:30) – pierwszy trening
 • Piątek 3/12/2021 (18:00) – drugi trening
 • Sobota 4/12/2021 (15:00) – trzecia sesja treningowa
 • Sobota 4/12/2021 (18:00) – kwalifikacja do wyścigu.
 • Niedziela 5/12/2021 (18:30) – wyścig

Aktualne wyniki: wyścig F1 Arabia Saudyjska 2021 – GP Jeddah

SAUDI GRAND PRIX (F1 JEDDAH) 2021 – WYNIKI I KLASYFIKACJA
1. Lewis Hamilton2:06:15.118
2. Max Verstappen+11.825
3. Valtteri Bottas+27.531
4. Esteban Ocon+27.633
5. Daniel Ricciardo+40.121
6. Pierre Gasly+41.613
7. Charles Leclerc+44.475
8. Carlos Sainz jr.+46.606
9. Antonio Giovinazzi+58.505
10. Lando Norris+1:01.358

F1 Arabia Saudyjska 2021 Wyniki kwalifikacji

Kwalifikacje do Saudi Arabia Grand Prix 2021 odbyły się w sobotę 4 grudnia od 18:00 CET. Jak zwykle zostały one podzielone na sekcje Q1, Q2 i Q3, które będą decydować o kolejności kierowców na polach startowych.

KWALIFIKACJE DO ARABII SAUDYJSKIEJ F1 2021 – WYNIKI
1. Lewis Hamilton1:27.511
2. Valtteri Bottas+0.111
3. Max Verstappen+0.142
4. Charles Leclerc+0.543
5. Sergio Perez+0.612
6. Pierre Gasly+0.614
7. Lando Norris+0.669
8. Yuki Tsunoda+0.931
9. Esteban Ocon+1.136
10. Antonio Giovinazzi+1.243

Formuła 1: Grand Prix Arabii Saudyjskiej 2021 – Wyniki treningów

Kierowcy wyjechali na tor w Jeddah po raz pierwszy w piątek. Odbyły się dwie sesje treningowe. W sobotę po południu odbyła się trzecia sesja testowa przed wieczornymi kwalifikacjami. Wyniki można zobaczyć poniżej:

F1: 2021 – 3-ci Trening
1. Max Verstappen1:28.100
2. Lewis Hamilton+0.214
3. Sergio Perez+0.529
4. Yuki Tsunoda+0.541
5. Pierre Gasly+0.615
6. Valtteri Bottas+0.919
7. Charles Leclerc+1.001
8. Carlos Sainz jr.+1.077
9. Esteban Ocon+1.200
10. Lando Norris+1.318
F1: 2021 – 2-gi Trening
1. Lewis Hamilton1:29.018
2. Valtteri Bottas+0.061
3. Pierre Gasly+0.081
4. Max Verstappen+0.195
5. Fernando Alonso+0.423
6. Esteban Ocon+0.537
7. Carlos Sainz jr.+0.571
8. Yuki Tsunoda+0.579
9. Sergio Pérez+0.750
10. Charles Leclerc+0.754
F1: 2021 – 2-gi Trening
1. Lewis Hamilton1:29.786
2. Max Verstappen+0.056
3. Valtteri Bottas+0.223
4. Pierre Gasly+0.477
5. Antonio Giovinazzi+0.532
6. Carlos Sainz jr.+0.778
7. Charles Leclerc+0.814
8. Daniel Ricciardo+0.822
9. Fernando Alonso+1.056
10. Sebastian Vettel+1.100

F1 wyniki Arabia Saudyjska – Jeddah Grand Prix

Wyniki ostatniego Grand Prix Arabii Saudyjskiej F1

1. Lewis HamiltonMercedes
2. Max VerstappenRed Bull
3. Valtteri BottasMercedes

Sposoby Kwalifikowania się i Udziału w Turniejach Tenisowych


Podczas gdy wielu fanów zaczyna interesować się konkretnym turniejem tenisowym dopiero po ogłoszeniu kandydatów, część z nas uważa za bardzo interesujące śledzenie zmian na liście zgłoszeń w okresie kilku tygodni przed. W tej części postaram się wyjaśnić zasadę zgłaszania się do turniejów. W ostatniej części mogłeś zapoznać się z obliczaniem rankingów tenisowych.

Ogólna zasada udziału w turnieju

Tenisiści sami decydują o swoim harmonogramie turniejów, ale muszą brać pod uwagę zasady, które czynią pewne turnieje obowiązkowymi w zależności od ich rankingu. Są oni automatycznie zgłaszani do turniejów obowiązkowych czyli Wielkich Szlemów i ośmiu turniejów Masters (udział w Masters w Monte Carlo, jak wspomniano w poprzednim artykule, jest dobrowolny).

Dla pozostałych z szerokiej gamy wydarzeń, zawodnicy są zgłaszani poprzez wewnętrzny system ATP. Pozycja startowa w turnieju ATP lub WTA jest określana na podstawie rankingu na sześć tygodni przed turniejem. Listy startowe na turniej są publikowane z sześciotygodniowym wyprzedzeniem. W kwalifikacjach ATP i WTA, Challengerach i turniejach ITF wyprzedzenie jest krótsze – wynosi tylko trzy tygodnie.

W każdym turnieju gwarantowana jest określona liczba graczy, którzy wezmą udział w turnieju głównym, w zależności od wielkości puli turnieju. W oparciu o pozycję rankingową najniżej sklasyfikowanego gracza przyjętego na dane wydarzenie w wydanej liście zgłoszeń, określana jest wartość „original cut-off”, która może być użyta do porównania jakości składu turnieju. Im niższa wartość, tym lepsza jakość składu turnieju.

Logiczne jest, że gracze mogą wziąć udział tylko w jednym z turniejów odbywających się w danym tygodniu. Wyjątkiem są turnieje ITF, gdzie tenisiści ustalają swoje priorytety, a na konkretny turniej mogą zdecydować się później. Jednakże, jeśli pozycja rankingowa zgłoszonego gracza jest gorsza niż pierwotny cut-off w każdym z turniejów, do których się zgłosił, a zatem jest niewystarczająca, by zagwarantować jego udział, może on zostać wymieniony jako zmiennik w więcej niż jednym turnieju.

Wycofanie się z turniejów

Tenisiści mogą zrezygnować z udziału w turnieju, jeśli zdecydują się nie brać udziału w zawodach mimo zgłoszenia. W takim przypadku zostaną oni usunięci z listy zgłoszeń, a ich miejsce zajmie najwyżej sklasyfikowany gracz z listy rezerwowej na dany turniej. Zwłaszcza w mniej ważnych turniejach często wycofuje się większa liczba graczy, co często powoduje znaczny spadek jakości listy zgłoszeń. Oprócz oryginalnej wartości granicznej wprowadzono również pojęcie „ostatniego bezpośredniego przyjęcia”, które wskazuje pozycję w rankingu najniżej sklasyfikowanego gracza, który miał zagwarantowany bezpośredni udział w turnieju i rzeczywiście w nim wystartował.

Kwalifikacje

W przypadku, gdy zawodnicy uznają, że ich pozycja na liście rezerwowej nie jest wystarczająca, by zostać dopuszczonym do zawodów głównych, mogą ubiegać się o kwalifikację z trzytygodniowym wyprzedzeniem. W turniejach Challenger i ITF turnieje kwalifikacyjne nie mają własnych list startowych i są rozpoczynane przez zawodników, którzy zgłaszają się na miejscu.

Gracze z kwalifikacji stanowią zazwyczaj jedną ósmą uczestników turnieju głównego. I tak w Wielkich Szlemach kwalifikanci grają o szesnaście miejsc w turnieju głównym, podczas gdy w turniejach Masters z kwalifikacji awansuje siedmiu lub dwunastu zawodników, w zależności od wielkości pawilonu. W regularnych turniejach, które rozpoczynają się z udziałem 32 graczy, gra czterech najlepszych zawodników z bitew kwalifikacyjnych. Ponownie, wyjątkiem są turnieje ITF, gdzie odsetek kwalifikantów jest zazwyczaj wyższy w stosunku do całkowitej liczby startujących w turnieju głównym.

Szczęśliwy przegrany (lucku looser)

Jeśli gracz wycofuje się z turnieju głównego po rundzie kwalifikacyjnej lub nawet podczas pierwszej rundy turnieju zastępuje go tak zwany „lucky loser”, czyli szczęśliwy przegrany zazwyczaj z ostatniej rundy kwalifikacyjnej. W zależności od rodzaju turnieju i tego, kiedy tenisista wycofał się z głównej rywalizacji, szczęśliwy zwycięzca jest ustalany albo na podstawie jego rankingu, albo drogą losowania.

Alternatywne sposoby udziału w turniejach

Jeśli zawodnik wycofa się z turnieju głównego w ostatniej chwili, tj. po terminie „bezpośredniego przyjęcia”, ale przed rozpoczęciem rundy kwalifikacyjnej, zostanie zastąpiony przez najwyżej sklasyfikowanego tenisistę z listy zastępców, zwanych „zmiennikami”.

Zwolnienia specjalne

W przypadku, gdy tenisista odnosi szczególny sukces w turnieju i z reguły nie kwalifikuje się do turnieju w następnym tygodniu z powodu udziału w półfinałach, może wziąć udział w turnieju głównym bez konieczności kwalifikowania się jako „special extemp”. Konieczne jest jednak, aby tenisista był zgłoszony do najbliższego turnieju, w którym chce wystartować oraz aby jego ranking w momencie upływu terminu zgłoszeń był niewystarczający do startu w zawodach głównych.

Ponadto, specjalne zwolnienie może być wykorzystane jedynie do wzięcia udziału w zawodach tej samej lub niższej kategorii w stosunku do turnieju, w którym zawodnik brał udział w poprzednim tygodniu. Turnieje zazwyczaj mają 1-2 miejsca zarezerwowane dla specjalnych wyłączeń w głównym wydarzeniu. Jeśli będzie więcej niż jedna osoba zainteresowana skorzystaniem z tej opcji, wówczas decydująca będzie jej pozycja w rankingu. Z drugiej strony, jeśli nikt nie skorzysta z tej opcji, zarezerwowane miejsca zostaną udostępnione najwyżej sklasyfikowanemu z listy zastępców.

Ranking chroniony

Jeśli zawodnik był nieobecny na kortach przez co najmniej sześć miesięcy z powodu kontuzji, może ubiegać się o możliwość korzystania z chronionego rankingu, który pozwala mu na udział w turniejach do których w przeciwnym razie musiałby się zakwalifikować z powodu wymuszonej przerwy.

Gracz otrzymuje ranking oparty na jego średniej pozycji rankingowej w ciągu pierwszych trzech miesięcy kontuzji i może wziąć udział w określonej liczbie turniejów w tym okresie. Liczba turniejów i długość tego okresu zależy od długości jego nieobecności.

Dzikie Karty

Ostatnią możliwością wzięcia udziału w turnieju głównym, na który gracz nie ma wystarczającego rankingu, jest otrzymanie dzikiej karty. Organizatorzy mają zazwyczaj od trzech do czterech takich kart, w zależności od wielkości i rodzaju wydarzenia, a w turniejach Wielkiego Szlema rozdaje się ich aż osiem. Gracze nie muszą spełniać żadnych warunków, aby otrzymać dziką kartę, wybór należy wyłącznie do organizatorów. Bardzo popularne są jednak turnieje, w których zwycięzca otrzymuje dziką kartę. Na podobnej zasadzie działają tzw. prekwalifikacje, w których dzikie karty grają o kwalifikację.

Sokole Oko w Tenisie (Hawk Eye) – Jak Działa Challange


Hawkeye to złożony system komputerowy używany w tenisie i innych sportach. System wizualnie śledzi trajektorię piłki i ocenia jej statystycznie najbardziej prawdopodobną ścieżkę jako poruszającego się obiektu. Inżynierowie z Roke Manor Research Limited w Anglii wynaleźli ten system w 2001 roku, ale zrezygnowali z patentu, a technologia została później przejęta przez Hawk-Eye Innovations Ltd.

Jak działa sokole oko?

W tenisie wszystkie systemy Hawk-Eye oparte są na zasadzie triangulacji, wykorzystując jednoczesne obrazy i dane z 10 szybkich kamer umieszczonych w różnych miejscach i pod różnymi kątami wokół kortu. System, w którym znajduje się predefiniowany model boiska i reguł gry, szybko przetwarza obraz z kamery i uderzenia piłki.

Identyfikuje również grupy pikseli, które odpowiadają obrazowi piłki i dzięki zaawansowanej technologii 3D oblicza jej pozycję i drogę, jaką przebyła, na podstawie danych z co najmniej dwóch kamer w tym samym momencie. Generowany jest graficzny obraz piłki i ścieżki boiska, który jest następnie pokazywany na ekranie sędziom, trenerom i telewidzom w czasie rzeczywistym.

Chociaż cały system Hawkeye jest zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Tenisa (ITF), firma nieustannie pracuje nad jego udoskonaleniem. System jest w stanie przewidzieć, dokąd poleci piłka i jak zareaguje na przeszkody na swojej drodze, które są już zaprogramowane w bazie danych. Wszystkie wymiany zawodników są przechowywane w bazie danych, która jest następnie wykorzystywana do analiz i statystyk dotyczących poszczególnych graczy, ich stylów gry czy prędkości piłki, aż po porównania uderzeń wszystkich zawodników.

Sokole Oko nie zawsze jest lubiane przez zawodników

Dla widzów na boisku lub przed ekranem telewizora to z pewnością wielka frajda, gdy jeden z zawodników ogłasza „challenge”. Dla samych zawodników cały ten system ma mieszane reakcje. Nie tylko czasami zmienia decyzję sędziego liniowego lub głównego, ale może też negatywnie wpłynąć na cały mecz. Wyobraźmy sobie na przykład, że ta technologia była dostępna gdy grał John McEnroe, który nigdy nie był zadowolony z werdyktu sędziego.

Szwajcar Roger Federer jest znany z tego, że nie jest wielkim fanem Sokolego Oka. Mówi: „Graczom nie powinno się pozwalać na zbyt częste używanie Hawk Eye, ponieważ spowalnia to samą grę, a przecież gracz często wie, że piłka została prawidłowo podana przez sędziego”. W jednym z finałów Wimbledonu, w którym zmierzył się z Rafaelem Nadalem, bezskutecznie prosił sędziego o wyłączenie systemu.

Federer był również obecny przy incydencie podczas jednego z ćwierćfinałowych meczów Australian Open z udziałem Tomasa Berdycha. System zawiódł i nie był w stanie określić gdzie wylądowała piłka, ponieważ na boisku był ogromny cień. Berdych oburzony powiedział wtedy do sędziego: „Nie obchodzą mnie sędziowie, chcę widzieć moją piłkę! Dlaczego mamy to na kortach, skoro to nie działa? To powinno zawsze działać.”

ITF zdecydował w swoich przepisach, że różnica w uderzeniu piłki w rzeczywistości i po pokazie Hawkeye nie może być większa niż 5mm. Przedstawiciele firmy, która prowadzi JO, twierdzą, że różnica wynosi 3,6 mm i oczywiście przeprowadzili tysiące testów i żaden z nich nie wypadł źle.

W końcu pytań dotyczących używania jest tyle samo, co odpowiedzi. Pewne jest to, że publiczność kocha cały spektakl, a jeśli zatuszujemy niedociągnięcia, takie jak przeciąganie gry i błędy milimetrowe, to na pewno jest to krok naprzód. Pomyślcie, ile razy w profesjonalnym turnieju sędzia liniowy ogłaszał out, a okazywało się, że piłka była nawet kilka centymetrów na boisku. Poza tym sporo turniejów rozgrywanych jest na glinie, gdzie sokole oko nie jest w ogóle potrzebne, bo piłka zostawia za sobą wyraźny ślad.

Ile razy i jak można wykorzystywać sokole oko?

Używaniu Sokolego Oka w tenisie towarzyszą oczywiście jasne zasady:

 • Każdy gracz ma trzy możliwości wykorzystania „challenge” w secie, aby użyć Sokolego Oka do sprawdzenia trafionej piłki
 • Jeśli gracz ma rację, zostaje z taką samą liczbą opcji. Zasadniczo gracz ma nieograniczoną liczbę poprawnych challangów, pod warunkiem, że zawsze ma racje.
 • Jeśli gracz się pomyli, traci jedną z opcji.
 • Podczas skróconej gry (tie-break) każdy gracz otrzymuje jedną dodatkową opcję.
 • Challange nie może być przeniesione do następnego seta.
 • Hawkeye jest właściwie następcą systemu Cyclops. Był to system wiązek podczerwieni umieszczonych 1 cm nad ziemią, które przekazywały dane do skrzynki przy korcie, a następnie do komputera. Cyklop mógł stwierdzić czy piłka jest poza kortem czy też nie.
Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2022

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.