Hedging – Zabezpieczenie Zysku w Zakładach na Tenisa


Zabezpieczanie zakładu bukmacherskiego (w świecie finansów znane jako „zabezpieczanie inwestycji”) jest kluczową strategią zarówno na rynku finansowym, jak i hazardowym. Jest to sposób na zmniejszenie ryzyka i zapewnienie wygranej. W tym artykule znajdziesz przewodnik jak zabezpieczyć zakład w grach sportowych i zabezpieczyć zyski.

Przewidzenie wyraźnego zwycięzcy meczu sportowego na rynkach nie jest łatwe. Nawet w przypadku wyraźnego faworyta (takiego jak Djokovic wygrywający Australian Open), stawianie na zwycięzcę oznacza zaangażowanie znacznej części bankrolla na czas trwania turnieju, co wiąże się z ryzykiem i stosunkowo niewielką nagrodą. Brzmi to atrakcyjnie? Tak też myślałem.

Zamiast dawać rady jak znaleźć zwycięzcę turnieju, ten artykuł da ci wskazówki, jak zarobić na rynkach zakładów na żywo zanim turniej dobiegnie końca. Jest to proste narzędzie, które często określa się mianem „strategii hedgingowej”.

Hedging zakładów dla zabezpieczenia zysku

Koncepcja hedgingu polega na obstawianiu różnych wyników w odpowiedzi na oryginalny zakład w celu stworzenia sytuacji, w której zysk jest niemal gwarantowany, niezależnie od tego, czy oryginalny zakład wygra czy przegra.

W porównaniu do zakładów arbitrażowych, które również polegają na obstawianiu dwóch lub więcej zakładów na różne wyniki w celu osiągnięcia zysku, strategia hedgingowa różni się znacząco pod dwoma względami. Arbitraż to w zasadzie obstawianie kursów oferowanych przez różnych bukmacherów i obstawianie (odpowiednio) wszystkich możliwych wyników.

Hedging opiera się na wykorzystaniu zmiany okoliczności i potrzebujesz tylko konta u jednego bukmachera.

Brzmi dobrze, by mogło być prawdziwe? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zarabiać na hedgingu wraz z przykładami.

Hedging w praktyce

Jak wyżej napisałem, hedging polega na obstawianiu zakładów na różne wyniki, aby zapewnić sobie gwarantowany zysk niezależnie od tego, czy oryginalny zakład wygra czy przegra.

Najbardziej powszechnym zastosowaniem hedgingu jest zabezpieczenie zakładu na zwycięzcę turnieju tenisowego. Zanim zabierzesz się za hedging powinieneś zrozumieć jak działa ta strategia. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że osiągniesz sukces.

Weźmy na przykład WTA Wimbledon. Hiszpanka Garbine Muguruza, która nie dotarła do drugiej rundy podczas swoich dwóch poprzednich wizyt w All England Club zaskoczyła wszystkich, nokautując Radwańską i zdobywając miejsce w swoim pierwszym finale Wielkiego Szlema (w którym zmierzyła się z Sereną Williams).

Jednak nie tylko to było powodem meteorycznego awansu dwudziestojednolatki. W poprzedniej rundzie Muguruza gładko pokonała Williams w drugiej rundzie Roland Garos, dlatego zwycięstwo w Wimbledonie wpisuje się w tę formułę. Jednak giełdy zakładów nie wzięły pod uwagę wschodzącej gwiazdy, pozostawiając Muguruzę z kursem 41.00 na wygranie tytułu.

Załóżmy, że po ogłoszeniu kursów postawimy (na potrzeby tego przykładu) 10 PLN na wygraną Muguruzy. Gdyby wygrała, otrzymałbyś 410 PLN. Jeśli Muguruza przejdzie przez turniej i będzie wygrywać rundę za rundą, kurs na drugą możliwą zwyciężczynię (Williams) wyniesie powiedzmy 1.85. Da nam to świetną okazję do zapewnienia zysku niezależnie od ostatecznego wyniku.

Aby uzyskać zrównoważony zwrot niezależnie od tego, który z graczy wygra, musisz podzielić potencjalny zysk z początkowego zakładu przez kurs na przeciwny wynik. Czyli 410/1.85 = 221.62. Oto przykład, jak działa kalkulacja zysku:

WynikCałkowita kwota do postawienia (w PLN)KursZwrot (w PLN)Zysk (w PLN)
Muguruza wygra10 + 221,62 = 231,624110 × 41,00 = 410178,38
Williams wygrywa10 + 221,62 = 231,621,85221,62 × 1,85 = 409,99178,37

Powyższy przykład pokazuje, że prawidłowa ocena formy gracza daje możliwość osiągnięcia zysku, nawet na tak prestiżowym rynku zakładów jak Wimbledon. W naszym konkretnym przykładzie zarobiliśmy ponad 178 PLN, ryzykując jedynie 10 PLN. Co więcej, zaraz po postawieniu zakładu mogliśmy być całkowicie spokojni, bo wiedzieliśmy, że niezależnie od wyniku meczu jesteśmy wygrani.

Jak wykorzystać zakłady hedgingowe na swoją korzyść?

Aby było jeszcze ciekawiej, hedging pozwala rozłożyć ryzyko, a więc i wygraną w oparciu o osąd co do ostatecznego wyniku. Na przykład powiedzmy, że wierzyłeś, że Williams wygra i jeśli tak się stanie, chciałeś się zabezpieczyć, by osiągnąć większy zysk. Z tego powodu będziesz musiał zwiększyć zakład na Williams. Istnieje możliwość zabezpieczenia zakładu na wypadek, gdyby Williams wygrała turniej (przed finałem) poprzez postawienie 300 PLN na wygraną Williamsa (po kursie 1.85):

WynikCałkowita kwota zakładu (w PLN)Zwrot (w PLN)Zysk (w PLN)
Muguruza wygra10 + 300 = 310410100
Williams wygrywa10 + 300 = 310555245

W powyższym scenariuszu osiągasz zysk netto w wysokości 245 PLN, nie zwiększając ryzyka poza pierwotny zakład za 10 PLN. Jeśli postawiłbyś ten sam zakład po początkowo podanych kursach (z kursem 3.50 na wygraną Williams) zarobiłbyś tylko 25 PLN, nie wspominając o nerwach do momentu zdobycia przez nią tytułu.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY