Futbol: W Którym Kraju Pada Najwięcej Bramek?


Przy obstawianiu over/under, jak również przy obstawianiu handicapów, dokładnego wyniku lub nawet zwycięzcy meczu, bardzo pomocne jest przybliżone oszacowanie średniej liczby strzelonych bramek. W tym artykule przedstawiam przewodnik po średniej liczbie goli strzelonych w najsłynniejszych ligach piłkarskich, w tym informacje o najbardziej bramkostrzelnych ligach i zespołach z najgorszą obroną.

Jeśli jesteś zaangażowany w zakłady prawdopodobnie masz już te informacje. Początkujący obstawiający powinni je wydrukować i przypiąć do komputera dopóki nie zapamiętają ich sobie na zawsze.

Oczywiście należy dodać, że podawane informacje różnią się w zależności od roku i ligi. Jednak ogólne tendencje w większości się utrzymują. Mając na uwadze powyższe, bardziej niż dokładne liczby (które mogą być nieco inne z miesiąca na miesiąc) powinieneś zapamiętać przegląd przybliżonych wartości, które będą Ci służyć bardziej uniwersalnie.

Średnia liczba strzelanych goli w ligach piłkarskich Europy – Statystyka

W poniższej tabeli znajdziesz efektywność większości europejskich lig piłkarskich. Piłka nożna ciągle ewoluuje i nie da się jednoznacznie stwierdzić, że w danej lidze zawsze pada dużo bramek, a w innej mniej. W każdych okolicznościach i w ogóle w piłce nożnej następuje niepowstrzymana ewolucja w postaci nowych zawodników, zmian trenerów, taktyki gry czy nawet nowych technologii. Mimo to postaram się określić najbardziej bramkostrzelne ligi i dodam kilka danych z ostatnich lat.

Najbardziej bramkostrzelne ligi danych krajów

Jest to zawsze najważniejsza liga danego kraju (celowo nie używam nazwy, ponieważ w niektórych przypadkach liga może zostać przemianowana).

KrajCałkowita
liczba bramek
Bramki
na mecz
Anglia3062,78
Belgia3082,75
Czechy2722,62
Dania3132,8
Francja3022,52
Chorwacjabrak danych
Włochy3262,74
Niemcy2552,83
Holnadia2882,66
Norwegia6962,9
Polska3172,64
Portugalia3542,3
Austria1952,79
Rumunia2552,43
Rosja2142,06
Szkocja2022,73
Słowacja2292,54
Słowenia2022,53
Hiszpania3292,99
Szwecja6252,6
Szwajcaria2423,46
Turcja2252,5
Ukraina2092,5

Z powyższej tabeli wynika, że zdecydowanie najbardziej skuteczne drużyny piłkarskie można znaleźć w Szwajcarii. Najlepsza szwajcarska liga piłkarska jest jedyną, w której średnia bramek strzelonych na mecz przekracza 3,40.

Druga najbardziej efektywna liga piłkarska znajduje się w Hiszpanii. Za nią plasują się Norwegia, Niemcy i Dania. Najmniej skuteczną ligę piłkarską można znaleźć w Rosji, a potem w Portugalii i Rumunii.

https://pixabay.com/photos/door-husband-goalkeeper-keeper-606234/

Ligi piłkarskie Europy z Największą Liczbą bramek

Znajomość średniej liczby bramek strzelonych w meczu jest pierwszym krokiem do skutecznego obstawiania under/over. Oczywiście, jeśli chcesz odnieść sukces, musisz również zwrócić uwagę na inne informacje, takie jak wydajność zespołu.

Jednym z najbardziej popularnych zakładów w piłce nożnej jest zakład na liczbę bramek. W szczególności, jeśli obstawiający nie jest pewien, na którą drużynę postawić, a szanse na wygraną wydają się równe lub wręcz odwrotnie. W związku z tym nie ma interesujących kursów, warto wybrać zakład na liczbę bramek.

Top 10 najbardziej bramkostrzelne kraje w Europie

 1. Szwajcaria – Super League – 3,38 goli na mecz
 2. Luksemburg – Liga Narodowa – 3,33 goli na mecz
 3. Holenderska Eerste Divisie – 3,17 goli na mecz
 4. Węgry NB 1 – 3,15 goli na mecz
 5. Holenderska Eredivisie – 3,08 gola na mecz
 6. Norwegia Eliteserien – 3,07 goli na mecz
 7. Serie A – 3,06 goli na mecz
 8. Szkocka League One – 3,04 goli na mecz
 9. Belgia First Division A – 3,03 goli na mecz
 10. Bundesliga – 3,02 goli na mecz

Ta lista zawiera typowe drużyny – zawsze wiedzieliśmy, że holenderska druga liga to liga, w której strzela się bramki. To samo dotyczy Eliteserien i belgijskiej ekstraklasy. Jednak fakt, że trzecia liga szkocka jest ósma na liście jest zaskoczeniem. Wszystkie drużyny z wyjątkiem dwóch zdobyły do tej pory co najmniej 20 bramek co czyni szkocką League One jedną z tych, na które warto zwracać uwagę.

Holenderska Eredivisie

Po pierwsze to liga, która pod względem jakości futbolu nie należy do ścisłej czołówki europejskiej. Często jednak oferuje proste strzały na bramkę. Eredivisie rozgrywana co roku w Holandii, gdzie najsłynniejszym klubem w tej lidze jest bez wątpienia Ajax Amsterdam. Obok niego znajdują się również bardzo znane kluby jak PSV, Feynoord czy Alkmaar.

Jednym z powodów dla których w lidze strzela się tak wiele bramek, jest wieloletnia różnica jakości pomiędzy klubami. Praktycznie w każdym sezonie Ajax, PSV i Feynoord walczą o tytuł i zazwyczaj to ci pierwsi sięgają po trofeum. Inne kluby nie mają takich możliwości i często widać to w meczach pomiędzy tymi klubami a mniej utytułowanymi drużynami.

Nierozstrzygnięte mecze kończą się wtedy często różnicą kilku bramek. Przykładem tego jest mecz pomiędzy Venlo i Ajaxem, który zakończył się wynikiem 0:13. W holenderskiej ekstraklasie strzela się średnio około 3 bramek na mecz. Jest to również wartość, której należy się trzymać podczas obstawiania. Jeśli postawisz, że w meczu padnie więcej niż 3,5 bramki otrzymasz naprawdę interesujący kurs, czasami ubezpieczony na zwrot stawki jeśli padną dokładnie 3 bramki.

Polacy, którzy strzelali najwięcej bramek w lidze mistrzów | Źródło: YouTube

Wiele bramek pada również w Bundeslidze

Niemiecka Bundesliga słynie na całym świecie z pięknego futbolu, któremu towarzyszy również wiele goli. Nie jest tajemnicą, że w ostatnich sezonach Bundesliga była w zasadzie „oneman” (w tym przypadku raczej „oneclub”) show. Bayernowi Monachium udało się zdominować ostatnie 9 sezonów i prawdopodobnie w kolejnych latach uda im się powiększyć tę liczbę o kolejne tytuły. Średnio ten klub strzela 3 bramki na mecz w rozgrywkach ligowych, a na przykład w sezonie 2021/22 w każdym spotkaniu Bayernu padało średnio 4,3 bramki. W tym roku Monachium prawdopodobnie przekroczy tę liczbę.

Bundesliga to jednak nie tylko Bayern, choć stawianie na więcej goli w ich meczach jest zdecydowanie dobrą opcją. W niemieckiej ekstraklasie pada średnio niewiele mniej bramek na mecz niż we wspomnianej Eredivisie, a to właśnie po niej Bundesliga jest jedną z najwyżej punktowanych lig w Europie. Często w lidze niemieckiej dobrym zakładem jest również to, że obie drużyny strzelą gola. Jeśli pominiemy Bayern, Dortmund czy w ostatnich latach Lipsk, Bundesliga jest całkiem wyrównaną konkurencją, gdzie np. w zeszłym sezonie tylko 5 punktów dzieliło drugą i piątą drużynę w tabeli.

W tym roku Freiburg, być może nieco nietypowo, ma wielkie ambicje, by znaleźć się w pierwszej piątce, z absolutnie genialną grą defensywną. To właśnie na takie drużyny musisz uważać. Jeśli gra jednej z drużyn w nadchodzącym meczu charakteryzuje się grą defensywną, w żadnym wypadku nie stawiamy na over. Jednak w Bundeslidze bramki padają często po obu stronach i ogólnie rzecz biorąc, zakład na dużą ilość bramek zazwyczaj się opłaca. Dlatego często zaleca się tam stawianie na więcej niż 2,5 gola.

Literatura Dodatkowa:

 • https://www.windrawwin.com/statistics/best-leagues-for-goals/
 • https://bleacherreport.com/articles/2033754-statistically-ranking-the-worlds-top-10-football-leagues

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY