Futbol Australijski – Zasady, Boisko i Zawodnicy


Futbol australijski jest drużynową grą sportową z gatunku rugby, rozgrywaną przez 18 zawodników z owalną piłką. Jest to bardzo szybki, trudny i dynamiczny sport drużynowy. To jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Australii, która powoli zaczyna rozprzestrzeniać się na inne kraje. Pod względem średniej frekwencji Australijska Liga Futbolowa (AFL) jest trzecim najbardziej uczęszczanym sportem na świecie po amerykańskiej NFL i niemieckiej Bundeslidze, ze średnią frekwencją 36,428 osób.

Boisko do futbolu australijskiego

Boisko jest owalne (krykietowe) o długości do 188 metrów (188 stóp) i szerokości 155 metrów (155 stóp) w środku. Na końcach zwęża się ku bramkom, składającym się z czterech słupków oddalonych od siebie o 6,4 m. Mają one co najmniej sześć metrów wysokości i tworzą jedną wewnętrzną i dwie zewnętrzne bramki. Liniami na boisku zaznaczono kilka terytoriów. Przed każdą bramką znajduje się kwadrat o krawędzi 5 metrów, z którego zagrywana jest piłka po wbiegnięciu na boisko. Wokół bramek znajduje się również półkole o promieniu 50 metrów, a wokół środka boiska kolejny kwadrat o boku 50 metrów. Najsłynniejszym obiektem, na którym co roku rozgrywany jest Wielki Finał AFL, jest MCG – Melbourne Cricket Ground, a frekwencja na tym meczu wynosi zazwyczaj ponad 100 000 osób.
Piłka

Piłka ma kształt elipsoidy, jest cięższa i bardziej owalna niż piłka do rugby, waży 453 – 482 g, a jej obwód wynosi 75 cm długości i 58 cm szerokości. W przeciwieństwie do piłki do rugby, jest ona nadal wykonana ze skóry bez uchwytu. Oficjalne piłki AFL wykonane bezpośrednio z najlepszej skóry kangura. Piłka nosi przydomek Footy, co można przetłumaczyć jako „piłka nożna”. W Australii tak nazywają samą grę.

Zasady gry w futbol australijski

Piłka kopnięta do siatki przez wewnętrzną bramkę jest warta 6 punktów – gol. Gdy piłka wpadnie do bramki przez zawodnika w locie, kopnięcie jest warte 1 punkt. Bramka może zostać zdobyta na ziemi, o ile nie zostanie dotknięta przez zawodnika drużyny przeciwnej.

Jeśli dotknie słupka lub przeleci przez zewnętrzną bramkę, wówczas jest warta 1 punkt.

Ilu zawodników gra w drużynie?

Drużyna ma 18 zawodników i 4 na ławce. Rotacja jest „hokejowa”.
Czas gry wynosi 80 minut (4 x 20 minut netto). Wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów. Jeśli liczba punktów jest równa, to jest to remis i czas nie zostaje przedłużony. Gdy w playoffach jest remis – mecz zostaje powtórzony.

Zasady Gry

Zawodnicy są umieszczeni w 3 grupach po 6 osób:

6 obrońców

W tylnym rzędzie znajdują się boczne kieszenie tylne i środkowy Full Back, w przednim rzędzie defensywnym znajduje się środkowy Half Back i dwóch Half Back Flank. Podczas gry wszystkich 6 zawodników musi znajdować się w swoim własnym 50-metrowym półkolu. Full Back i Centre Half Back są zazwyczaj wysokimi, silnymi zawodnikami. Half backowie są zazwyczaj mniejsi i szybsi.

6 pomocników

Środkowy Ruckman, który biegnie, następnie Rover, Ruck Rover, Center i dwóch Wings. Oprócz skrzydeł, wszyscy czterej zawodnicy muszą znajdować się w kwadracie 50m na połowie boiska, kiedy piłka jest zagrywana. Ruckman jest zazwyczaj najwyższym zawodnikiem na boisku i wykonuje wszystkie rzuty z wyskoku – zarówno na środku boiska na początku meczów i kwart, jak i przy wrzutkach z boku. Rover, Ruck Rover i Center to szybcy i silni zawodnicy o ogromnej fizyczności, którzy rozprowadzają piłkę – podobnie jak środkowi obrońcy w tradycyjnej piłce nożnej. Dwaj skrzydłowi (Wings) są podobni do skrzydłowych w piłce nożnej – szybcy i atakujący, którzy strzelają piłką do napastników.

6 napastników

Pierwszy rząd bliżej bramki: boczni skrzydłowi i środkowy pełny napastnik, drugi rząd bliżej środka boiska: boczni półprzysiadający i środkowy półprzysiadający. Wszystkich 6 zawodników musi znajdować się w 50-metrowym półkolu wokół bramki, kiedy piłka jest rozgrywana na środku boiska na początku meczu oraz w ćwierćfinale lub po zdobyciu bramki. Pełnoprawny napastnik i środkowy półnapastnik są zazwyczaj wysokimi i silnymi zawodnikami, tak jak ich przeciwnicy w obronie. Boczni napastnicy są zazwyczaj mniejszymi i bardziej zwinnymi zawodnikami, którzy są bardziej podobni do napastników w tradycyjnej piłce nożnej.

Rozpoczęcie meczu

Mecz rozpoczyna się od wrzutu na plac centralny. Tylko 4 zawodników z każdej drużyny może stać na tym placu w połowie meczu, a dwóch zawodników, zwanych ruckmenami, walczy o piłkę. W ten sposób gra się nawet po zdobyciu bramki. Jeśli drużyna zdobędzie punkt z tyłu, drużyna, która otrzymała punkt z tyłu od swojej bramki, rozpoczyna grę.

Piłka może być złapana ręką i kopnięta lub niesiona, ale po przebyciu maksymalnie około 10 metrów musi się odbić od ziemi lub w inny sposób jej dotknąć. Piłka nie powinna być rzucana, ale podawana uderzeniem pięści, podobnym do underhandowego podania w siatkówce. To się nazywa piłka handball. Inaczej niż w rugby, piłka ręczna może być podana w dowolnym miejscu.

Jeśli zawodnik kopnie piłkę i przeleci ona bez kontroli przez co najmniej 15 metrów, a następnie zostanie złapana przez jakiegokolwiek innego zawodnika, to zawodnik ten otrzymuje rzut wolny bezpośredni. To złapanie nazywa się „Mark”. Zawodnik drużyny przeciwnej może stać w miejscu, w którym nastąpił znak i może przeszkodzić zawodnikowi, który złapał piłkę, w zagraniu jej, ale nie może zbliżyć się do zawodnika bliżej niż w miejscu, w którym nastąpił „Mark” dopóki zawodnik nie zagra piłki. Zawodnik, który złapał piłkę, może się cofnąć, zagrać w piłkę ręczną lub biegać z piłką w ręku. Po wybiegnięciu na zewnątrz może zostać zaatakowany. Piłka może być również kopnięta z ziemi, również z ziemi może zostać zdobyta bramka. W futbolu australijskim nie ma zasady „offside”.

W jaki sposób można atakować

Jeśli zawodnik trzyma piłkę, może zostać zaatakowany w dowolnym miejscu od pasa do ramion. Jeśli zawodnik drużyny przeciwnej powali go na ziemię piłką, otrzymuje rzut wolny bezpośredni. Zawodnik z piłką może być również pociągnięty za koszulkę na ziemię. Zawodnik bez piłki może być atakowany tylko swoim ciałem. Zawodnik z piłką nie może być popychany od tyłu. Podczas łapania piłki z powietrza zawodnik drużyny przeciwnej nie może wkładać rąk pomiędzy głowę a ramię (tj. powyżej barku) drugiego zawodnika.

Zawodnicy futbolu australijskiego nie noszą ochraniaczy na ciało, używa się tylko ochraniaczy na zęby. Nagolenniki lub inne ochraniacze są zabronione. Zawodnicy mogą nosić rękawiczki.

W Europie zasady są dostosowane ze względu na brak dużych owalnych boisk. Mecze rozgrywane są na boisku do rugby z dziewięcioma zawodnikami po każdej stronie – system 3 fullbacków (środek nazywa się Fullback, boczni Back pockets), 3 backów (środkowy Ruckman – wchodzi na rozbieg, by rozpocząć mecz, lub zostaje odesłany po zdobyciu bramki, oraz dwóch skrzydłowych – Wings) i 3 napastników (środek Fullforward, boczni Forward pockets). Każda drużyna ma zazwyczaj 5 innych zawodników na ławce rezerwowych, z nieograniczoną liczbą zmian, podobnie jak w hokeju. Pole gry jest zwykle podzielone na 3 tercje, a po rozpoczęciu meczu lub kwarty, lub po zdobyciu bramki na środku pola, 3 zawodników z każdej linii musi zawsze stać w swojej tercji pola. Wszystkie inne ważne zasady pozostają niezmienione. Dzięki tym zasadom w Europie rozgrywane są ligi narodowe, a także coroczny Puchar UE. Jednak w Europie istnieją już ligi i drużyny, które grają w „pełny” futbol australijski, takie jak niemiecka AFLG i inne.

Turnieje i Ligi

  • AFL – (Australijska Liga Piłki Nożnej)
  • CAAFL – Australijska Liga Piłki Nożnej
  • Międzynarodowe Mistrzostwa Australian Football
  • Puchar UE – Doroczny Puchar Europy

Historia powstania tej dyscypliny sportu

Tom Wills był założycielem tego sportu w połowie XIX wieku – łącząc futbol zasady, irlandzki futbol i rugby. Pierwsze zasady zostały opublikowane w 1874 roku. Krykiet był w tym czasie sportem numer jeden w Australii. Jednak grano w nią tylko latem i Tom Wills chciał wymyślić sport, który utrzymywałby krykiecistów w dobrej formie zimą. Dlatego właśnie futbol australijski rozgrywany jest na tych samych boiskach co krykiet.

Dopiero później futbol australijski całkowicie oderwał się od krykieta, a pierwsza oficjalna liga powstała w 1897 roku. W tamtych czasach sport ten uprawiany był w zasadzie tylko w stanie Wiktoria, dlatego liga nazywała się VFL – Victorian Football League. Dopiero w 1989 roku, gdy futbol australijski rozprzestrzenił się znacznie na inne stany Australii, liga została przekształcona w AFL – Australian Football League, w którą gra się do dziś. AFL jest również używany jako synonim wyrażenia futbol australijski. Obecnie w AFL gra 18 drużyn, a jedynym stanem w Australii, który nie jest reprezentowany w lidze jest Terytorium Północne (w zasadzie także Tasmania, ale niektóre drużyny rozgrywają tam część swoich domowych meczów ligowych, mimo że nie mają tam bezpośredniej siedziby).
Boiska

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY