Płaska Stawka czyli Flat Betting – Prosta Koncepcja Zakładów


Flat betting czyli Płaska Stawka opiera się na stałej wielkości zakładów. Ostatnio omówiłem kilka systemów zakładów (Fibonacci, Martingale, Kelly Criterion) i w artykułach doszedłem do wniosku, że nie są one zbyt opłacalne. Dzisiaj przyjrzymy się bardzo prostemu systemowi – takiemu, w którym używasz płaskiej stawki czyli tej samej wielkości zakładu (flat betting). Na każdy mecz, będziesz stawiał stałą część swojego bankrolla (najlepiej 3%, jak zalecamy w naszym artykule Zarządzanie bankrollem dla początkujących), czyli płaską stawkę.

Dlaczego obstawiać płaskie stawki (flat betting)?

Podczas gdy systemy zakładów, które opisałem mogą na pierwszy rzut oka wyglądać lepiej, ich główną wadą jest to, że są bardzo zmienne i zrujnują Cię szybko w przypadku niekorzystnej serii. Fibonacci, Martingale i Kelly Criterion – te systemy dałyby Ci uczucie rollercoastera, czego zdecydowanie nie chcesz doświadczyć podczas obstawiania. Stawiając się pod presją i podejmujesz złe decyzje. Z drugiej strony, płaskie stawki oferują graczom spokój.

Kelly Criterion jest dobrym systemem, jeśli potrafisz naprawdę dokładnie oszacować prawdopodobieństwo danego wyniku. Jednak większość początkujących (a nawet zaawansowanych obstawiających) nie jest w stanie tego zrobić. Przynajmniej jako początkujący, powinieneś skoncentrować się na prostszych koncepcjach, takich jak płaskie stawki i poczekać z eksperymentowaniem, aż zdobędziesz doświadczenie.

Stawiamy proste zakłady za tę samą kwotę

Pojęcie flat betting jest stosunkowo mało znane wśród obstawiających, zwłaszcza tych mniej doświadczonych. W tłumaczeniu można to określić jako „zakłady płaskie”. Jego zasada działania jest bardzo prosta. Jest to rodzaj taktyki, w której stawiasz stałą kwotę pieniędzy przez pewien okres czasu. Przed rozpoczęciem gry ustalasz kwotę, którą chcesz przeznaczyć na grę. Na przykład, stwierdzasz, że poświęcisz 1,500 PLN z portfela na zakłady, a następnie określasz, na ile kuponów podzielisz tę pulę. To zależy od ciebie. Zazwyczaj jest to 3-5 procent puli, co w naszym przypadku oznacza podział na 20 kuponów po 75 PLN każdy. Następnie stawiasz tylko za tę stałą kwotę. Ty ustalasz zasady gry, więc ich przestrzegaj! Dobrym pomysłem jest również założenie konta gracza online, gdzie będziesz miał pełny wgląd w swoje zakłady. Nie płacisz za założenie konta i unikasz opłaty manipulacyjnej – oszczędzasz 10% przy zakładach z Fortuną i Tipsport. Dodatkowo, możesz stawiać zakłady w dowolnym miejscu i czasie.

Te płaskie stawki są świetne dla początkujących

Doświadczeni gracze rzadziej korzystają z zakładów płaskich. W końcu najwięksi gracze stawiają ogromne pieniądze i zazwyczaj typują tylko jeden mecz. Jednakże, wysokość stawki jest zmienna i to właśnie ta podstawowa różnica sprawia, że ich taktyka obstawiania różni się od taktyki obstawiania stawek płaskich. Tradycyjnie zwracam uwagę na takie rzeczy jak: ucz się, śledź dobrze opracowane analizy i nie obstawiaj kursów, tylko mecze. Oczywiście, aby wygrać, potrzebne jest również szczęście.

Dużą zaletą stałej kwoty zakładu jest to, że obstawiający nie podlega tak dużej presji. Pamiętaj, że zakłady sportowe są bardzo dynamiczne. Wciąż pojawiają się nowe czynniki, według których bukmacherzy dostosowują kursy. Dlatego przede wszystkim należy skupić się na dobrej analizie przedmeczowej oraz na tym, jak uzyskać maksymalną wartość podczas obstawiania.

Zakłady bukmacherskie to dyscyplina, w której wygrywa ten, kto potrafi najtrafniej ocenić poszczególne czynniki. Nie ma więc powodu, aby komplikować sprawy poprzez używanie jakiegoś skomplikowanego (i w większości przypadków nieefektywnego) systemu zakładów.

Podsumowanie

Jak już pewnie zrozumiałeś z ogólnego wydźwięku tego artykułu, flat betting (płaska stawka) jest zalecany dla (nie tylko) początkujących. Będziesz miał spokój, który pozwoli Ci podejmować dobre decyzje, a ewentualna przedłużająca się zła passa nie będzie Cię w żaden sposób denerwować. Jeśli jesteś zupełnie nowy w świecie zakładów, pomocna może okazać się na przykład sekcja analiz przedmeczowych, w której znajdziesz wiele informacji na temat konkretnych wydarzeń sportowych. Również procesów myślowych doświadczonych graczy.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY