e-Sportu (ProGaming) – Jak Obstawiać Wirtualne Sporty


Najszybciej rozwijający się przemysł sportowy to właśnie ten reprezentowany przez eSport. Popularność tego typu rozrywki rośnie w szybkim tempie, co naturalnie zwiększa zapotrzebowanie wśród obstawiających. Nie trzeba dodawać, że bukmacherzy codziennie dodają eSporty do swojej oferty. Jesteś fanem eSportu i chciałbyś wkroczyć do świata zakładów, a może po prostu chcesz poszerzyć swoje horyzonty i dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest eSport? Niezależnie od tego, jaka jest twoja odpowiedź, poniższe akapity powiedzą ci wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Zakłady na e-Sporty – gdzie obstawiać?

Jak powiedziałem w poprzednim akapicie, eSporty są ostatnio bardzo popularne więc pewnie nie jest zaskoczeniem, że prawie wszyscy bukmacherzy włączają je do swojej oferty. Podobnie jak w przypadku zwykłych sportów, wielu bukmacherów udostępnia statystyki przedmeczowe i porównania drużyn dla eSportu, co jest dowodem na to, że ten rodzaj sportu jest obecnie po prostu gorący.

Jak obstawiać zakłady na e-Sporty

Jeśli nigdy nie stawiałeś na eSporty, ale masz już jakieś doświadczenie z zakładami, to możesz być spokojny bo to bardzo podobny schemat. W rzeczywistości możemy powiedzieć, że jest to dokładnie to samo tylko z użyciem nieco innej terminologii. Ale oczywiście obowiązuje tu ta sama lekcja, co przy obstawianiu czegokolwiek innego, a mianowicie, że wiedza o sporcie jest niezbędna.

Jak rozpocząć zakłady na e-Sport?

Po pierwsze gracz musi wybrać bukmachera, u którego następnie się zarejestruje. Czasami możesz dokonać pełnej rejestracji w zaciszu swojego domu, innym razem musisz udać się do jednego z oddziałów i dokonać osobistej weryfikacji. Jednak kiedy już przejdziesz przez proces rejestracji, otwierają się przed Tobą niespotykane dotąd możliwości obstawiania. Z menu sportowego musisz jedynie wybrać odpowiednią kategorię, w naszym przypadku eSporty i postawić zakład na konkretny mecz. Oczywiście, nie musisz stawiać tylko zakładów przedmeczowych, ale możesz także zajrzeć do sekcji live by sprawdzić, czy rozgrywane są jakieś interesujące mecze. Nie ma potrzeby obstawiać tylko z komputera, ponieważ możesz również obstawiać przez telefon komórkowy.

e-Sport w Polsce – Popularne typy zakładów

Dla każdego meczu podane są różne rodzaje zakładów, tak jak w tradycyjnych sportach. Oczywiście możesz postawić tylko na zwycięzcę meczu, ale czasami lepiej i zabawniej jest postawić zakład poboczny. Wiele z nich jest znanych z normalnych sportów, ale jest jeszcze kilka rzeczy, które są charakterystyczne tylko dla zakładów online na eSporty.

Zwycięzca meczu

Prawdopodobnie najbardziej powszechny typ zakładu, który znajdziesz na każdym meczu. Po prostu wybierzesz zwycięzcę meczu.

Zakłady z handicapem

W tego typu zakładach jedna ze stron otrzymuje fikcyjną przewagę w postaci kilku punktów/ bramek/zabić/map itp. Używa się go głównie po to, by zwiększyć szanse lub zmniejszyć ryzyko przegranej.

Zwycięzca mapy

Na przykład w Counter strike jest to bardzo częsty zakład. Jest to obstawianie zwycięzcy konkretnej mapy (np. pierwszej, drugiej, itd.).

Liczba zniszczonych wież

Podobny zakład można znaleźć np. w Dota 2. Stawia się go na drużynę, która zniszczy więcej wież przeciwnika.

Kto zdobędzie więcej zabitych

Niektórzy bukmacherzy tak właśnie to zapisują, inni wolą angielski tytuł „who will get more kills”.

Drużyna wygrywa co najmniej jedną mapę

Tutaj stawiamy na to, czy dana drużyna wygra przynajmniej jedną mapę w całym meczu. Czasami możesz natknąć się na podobny rodzaj zakładu „każda drużyna wygra przynajmniej jedną mapę”.

Zakłady na żywo na eSporty

Zakłady na żywo nie są wcale rzadkością w eSporcie – wręcz przeciwnie. Zdecydowana większość bukmacherów oferuje ich dziesiątki każdego dnia, ze zrozumiałą preferencją dla bardziej prestiżowych turniejów i zawodów. Czasami możliwe jest nawet oglądanie transmisji na żywo z meczu co pomaga w podjęciu lepszej decyzji, na co postawić, ale także zwiększa przyjemność z samego obstawiania. Szczególnie gry akcji i symulatory sportowe są jednymi z najchętniej oglądanych ponieważ są pełne akcji.

W zakładach na żywo najpopularniejszymi zakładami są regularne zakłady na zwycięzcę, handicapy, a także zakłady over/under. Jest to bardzo podobne do zakładów przedmeczowych, które opisaliśmy w poprzednim akapicie, ale zakłady na żywo oferują więcej możliwości obstawiania i zmienne kursy w zależności od przebiegu meczu. Aplikacja do obstawiania zakładów eSportowych może Ci również pomóc w obstawianiu.

Popularne gry i turnieje

Zakłady na eSporty w Polsce są ostatnio coraz popularniejsze, ale wiesz, które gry cieszą się największą popularnością wśród obstawiających?

Najpierw przyjrzyjmy się kategorii tzw. gier MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), które są arenami walki dla większej liczby graczy. Te gry stawiają drużyny przeciwko sobie, a każdy z członków kontroluje jedną postać. Następnie poszczególne drużyny starają się zniszczyć bazę swoich przeciwników. Głównymi liderami tego gatunku są League of Legends i Dota 2, na które możesz postawić praktycznie u każdego bukmachera.

Innym popularnym rodzajem gier, na które stawia się nie tylko tutaj, ale i w innych częściach świata są FPS-y (First Person Shooter). Choć znajdziemy tu więcej ciekawych tytułów, to Counter-Strike: Global Offensive zdecydowanie dominuje i od kilku lat utrzymuje się na pierwszym miejscu. Oglądanie tych meczów może być bardzo ekscytujące i porywające, gdyż zazwyczaj są one pełne akcji i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Symulatory sportowe również nie pozostają daleko w tyle, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy grafika w grach jest już na bardzo zaawansowanym poziomie. Nawet prawdziwi sportowcy lubią grać w symulatory gier, z których najbardziej znanym jest z pewnością FIFA. Co więcej, w tego typu grach dobrze jest, że obstawiający mogą obstawiać takie same stawki, jak w prawdziwych sportach. Inne popularne gry to Street Fighter V i gra strategiczna StarCraft II.

Każdego roku w Polsce i na świecie rozgrywane są dziesiątki różnych turniejów, niektóre z nich są bardziej prestiżowe niż inne. Jeśli jednak chodzi Ci wyłącznie o zakłady na eSport to prawdopodobnie nie ma znaczenia, na jaki turniej stawiasz. Najważniejsze to znać drużyny i orientować się w eSporcie.

Najczęściej obstawiane gry

Poniżej przedstawiam najczęściej grane i obstawiane tym samym gry. Znajdziesz tutaj ich krótką charakterystykę oraz wskazówki na co warto zwrócić uwagę przed wysłaniem kuponu.

DotA 2

DotA 2 jest pełną akcji grą strategiczną czasu rzeczywistego, która stawia przeciwko sobie 2 drużyny (każda drużyna ma 5 graczy). Walka rozgrywa się na różnych mapach, a gracze mogą kupować różne ulepszenia dla swoich postaci.

Postacie graczy mają trzy typy lub punkty skupienia: Inteligencję, Zręczność i Siłę. Każda postać może wybrać 6 przedmiotów z ogólnej liczby 123. Przedmioty te zawsze w jakiś sposób ulepszają postać gracza. Celem gry jest zniszczenie głównego budynku przeciwnika. League of Legends (LoL) działa na bardzo podobnej zasadzie.

Starcraft II

W grze występują trzy rasy – Terran, Zerg i Protoss. Gracze prawie zawsze specjalizują się w doskonaleniu swojej gry tylko w jednej rasie i ignorują dwie pozostałe. Każda rasa ma różne opcje, więc gracze nie mają jednej strategii. Ponadto gra zawiera różne mapy, więc gracze muszą również dostosować swoją strategię do konkretnego otoczenia.

Niektórzy gracze mają gorszy współczynnik skuteczności w danej rasie, więc jeśli chcesz postawić zakład powinieneś sprawdzić poprzednie mecze gracza, aby zobaczyć jak sobie radzi. Możesz to zrobić patrząc na jego ELO – jest to system ratingowy (rankingowy).

Głównym czynnikiem w obstawianiu tej gry jest umiejętność szybkiego przystosowania się. W grze regularnie pojawiają się nowe strategie, którymi gracze zaskakują przeciwników. Starcraft II jest dość wymagającą grą więc zakłady na nią są zalecane raczej dla fanów lub aktywnych graczy.

Forma gracza jest również ważnym czynnikiem. Profesjonalni gracze trenują po 6-10 godzin dziennie, a dobrze zmotywowany gracz może wiele poprawić w ciągu 2-3 tygodni przed dużym turniejem. Szczególnie dobrzy w tej grze są gracze z Korei Południowej, Japonii i Chin. Ci gracze, jeśli mają słabą skuteczność w walce z daną rasą mogą ćwiczyć tak długo, aż gra przeciwko tej rasie stanie się idealna.

Strategia obstawiania e-Sportów – na co zwracać uwagę?

Chociaż nie ma dokładnych zasad obstawiania eSportów możesz zwiększyć szanse na sukces swoich typowań, stosując się do kilku prostych zasad które wyjaśniam w kolejnych akapitach. Niektóre z nich są takie same jak w przypadku tradycyjnych sportów, ale jest też kilka specyficznych, które odnoszą się wyłącznie do zakładów eSportowych.

Nie polegaj tylko na jednym bukmacherze, bo jest wiele opcji. Różni bukmacherzy mogą mieć różne kursy, dlatego zawsze warto obstawiać tam, gdzie są one najwyższe. Dodatkowo, jeśli szukasz zakładów pobocznych, nie znajdziesz ich u niektórych operatorów lub znajdziesz je tylko w ograniczonej formie. Dlatego zawsze warto mieć konto u kilku bukmacherów jednocześnie.

Zagraj w grę na którą zamierzasz postawić, abyś dokładnie poznał jej zasady i zasady gry. Nie chodzi tu oczywiście tylko o zasady, ale także o poszczególne postacie, z których każda posiada pewne cechy charakterystyczne. Wszystkie te czynniki mogą odegrać ważną rolę w podjęciu decyzji, na co postawić.

Obserwuj ulubione drużyny i skup się na nich. Znajdź faworytów i regularnie oglądaj ich mecze. Dowiedz się jakie są ich mocne i słabe strony, na przykład, która mapa im odpowiada, a w której nie są zbyt dobrzy. Staraj się również śledzić swoje drużyny na mediach społecznościowych, abyś na czas wiedział o wszelkich nowościach i możliwych zmianach w składzie.

Na koniec warto spróbować obstawiania na żywo na eSporty, gdzie możesz przynajmniej elastycznie reagować na toczące się rozgrywki. Jeśli mecz jest transmitowany na żywo możesz cieszyć się grą i jednocześnie być taktycznym w swoich zakładach.

Jak uzyskać przewagę?

Choć eSport jest popularny wśród widzów ma także inne zalety. Na przykład jest to nowa branża, której bukmacherzy jeszcze tak naprawdę nie zgłębili. Dlatego nauka obstawiania eSportów lub znalezienie przewagi w obstawianiu może być bardzo przydatne. W tym artykule zajmiemy się podstawami, które później rozwiniemy o bardziej szczegółowe informacje.

Unikalną cechą ProGamingu jest to, że jego zasady ciągle się zmieniają. Środowisko, sprzęt, czy po prostu zasady ciągle ewoluują. Często w dość radykalny sposób.

Śledzenie zmian i updatów w grach

O ile zasadnicza struktura gier jest ustalona, o tyle reszta już nie. Gra może się zmieniać wraz z dodawaniem nowych bohaterów, czempionów, jednostek, bonusów, kart lub ogólnymi zmianami na mapie, a to prowadzi do ciągłego przesuwania się szans. eSport można scharakteryzować jako statek, który nieustannie przewraca się z boku na bok pod ciężarem fal na morzu. Każda zmiana może wytrącić drużyny ProGaming z równowagi, a ta niestabilność ta może trwać do momentu, gdy na scenie pojawią się kolejne zmiany.

Oczywiście nie wszystkie zmiany są tak duże, ale niektóre z nich naprawdę bardzo zmieniają grę. Przykładem może być ostatnia zmiana routingu i wsparcia w patchu przed sezonem 4 w LoL-u.

Niektóre efekty powodują, że pewne style gry mają przewagę nad innymi. Tak jest do momentu, gdy patch usunie tę przewagę. W związku z tym należy się spodziewać, że niektórzy zawodnicy lub drużyny mogą doświadczać naprawdę dużych wahań wyników w danym czasie. Jeśli znasz i rozumiesz grę, szybciej zauważysz te wahania. Dzięki temu możesz obstawiać kursy z zachowaniem odpowiedniej wartości.

Efekt lawinowy

Obstawiający ProGaming (eSport) powinni zrozumieć „efekt lawiny”. Chociaż gry mogą trwać godzinę lub dłużej, niektóre z nich mogą zostać rozstrzygnięte w ciągu kilku minut. Ogromne straty na początku gry – na przykład mniejsza liczba postaci niż byłoby to wskazane – może nie być widoczna przez pół godziny. Jest to mniej zauważalny, ale ogromny deficyt.

Na przykład w LoL-u, po tym jak gracze wybiorą swoich bohaterów może się okazać, że drużyna A pracuje nad późną ofensywą, podczas gdy drużyna B stara się dominować natychmiast. Jeśli drużyna A ma przewagę po pojedynku z dużym smokiem oznacza to, że szanse drużyny B na zamknięcie okna czasowego są znacznie mniejsze. Z drugiej strony, jeśli drużyna B zyskuje przewagę oznacza to, że zrobiła znaczący krok w kierunku realizacji swojej konkretnej strategii. Nie jest to oczywiście definitywna przewaga, ale obstawiający powinni wziąć ją pod uwagę.

FAQ – Często zadawane pytania

Czy warto stawiać na faworyta?

Stawianie wyłącznie na oczekiwanego faworyta rzadko się opłaca, nawet w regularnych sportach (z uwagi na kursy). Zawsze musisz dokonać własnej analizy przedmeczowej, ocenić wszystkie informacje i statystyki, a dopiero potem zdecydować czy postawienie na daną drużynę po danym kursie jest naprawdę opłacalne. Nie bój się iść pod prąd, ale tylko po dokładnym rozważeniu wszystkich otaczających Cię informacji.

Czy gry komputerowe to naprawdę sport?

Większość ludzi nie ma pojęcia jak wielkim wysiłkiem są eSporty. Wyobraź sobie, że siedzisz przed komputerem przez powiedzmy 12 godzin dziennie i doskonalisz swoje umiejętności w jakiejś grze. Ponadto wiele czołowych drużyn dba o to, by gruntownie trenować fizycznie swoich zawodników, którzy mają swoich osobistych trenerów. Fizycznie wytrenowani zawodnicy mają niezaprzeczalną przewagę nad tymi, którzy cały czas siedzą nieruchomo. Podczas obstawiania eSportu możesz wziąć ten fakt pod uwagę.

Które eSporty są najpopularniejsze w Polsce?

Chociaż jest to kwestia opinii, gry takie jak Counter Strike, League of Legends, Dota 2, StarCraft 2 i oczywiście symulator sportowy FIFA są obecnie bardzo popularne. Wszystkie te gry są powszechnie dostępne w ofercie bukmacherów, ale to od Ciebie zależy, którą z nich wybierzesz. Ważne jest to, że ci się podoba i że masz przegląd różnych drużyn, które w nią grają.

Końcowe podsumowanie

eSport rośnie z dnia na dzień, ale bukmacherzy jeszcze nie zdążyli się do niego dostosować. Oznacza to, że możesz wykorzystać swoją wiedzę na temat zakładów sportowych i wypracować wartość. Z drugiej strony, należy zauważyć, że jeśli nie rozumiesz eSportu, nie powinieneś na niego stawiać. Jest to bardzo specyficzny „sport”, który może Cię zaskoczyć.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY