Disc Golf – Zasady Gry i Historia Powstania Dyscypliny


Disc golf to jeden z najbardziej rozpowszechnionych sportów wykorzystujących latający krążek (zwany frisbee), który oparty jest na zasadach klasycznego golfa. Celem gry jest trafienie latającym dyskiem do kosza (otworu) w jak najmniejszej liczbie rzutów. Sport ten powstał w latach 70 w USA i zdobywa coraz więcej fanów na całym świecie.

Zasada gry w disc golfa

Dysk jest rzucany z wyznaczonego miejsca startowego do celu (dołka). Otwór to zazwyczaj stalowy kosz, ale wystarczy też drzewo, pniak lub drewniany palik wbity w ziemię. Średnia odległość dołka wynosi zazwyczaj około 100-120 metrów i można go osiągnąć w trzech (lub nawet dwóch) rzutach. Po pierwszym rzucie zawodnik rzuca od miejsca, w którym zatrzymał się krążek i kontynuuje, dopóki nie trafi w cel. Przy każdym rzucie wybiera talerz, który do niego pasuje (podobnie jak golfista zmienia kije). Istnieje kilka rodzajów dysków, różniących się długością, kierunkiem, a może nawet kształtem lotu. Trasa jest zwykle tak zaprojektowana, że zawodnicy muszą zmierzyć się z naturalnymi przeszkodami, takimi jak drzewa, krzewy czy zbiorniki wodne, i wykazać się umiejętnością rzucania krótkich i długich rzutów, lewo- i praworęcznych. Zwycięzcą zostaje ten, kto pokona całą trasę (składającą się zazwyczaj z 9, 12 lub 18 dołków) z najmniejszą liczbą rzutów.

W przeciwieństwie do tradycyjnego golfa, ten sport nie wymaga drogiego sprzętu (wystarczy jeden dysk, by zacząć).

Pola do gry w disc golfa

W disc golfa można grać wszędzie tam, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca i odpowiedni teren. Idealne są większe parki miejskie lub obszary podmiejskie z otwartymi i zarośniętymi terenami, które są słabo porośnięte drzewami. Nie zaszkodzi mieć małe wzniesienie, strumień lub staw, by urozmaicić grę. Wybór dołków kładzie nacisk na różnorodność – naprzemienne odległości (zazwyczaj 50-230m) i szerokie wykorzystanie naturalnych przeszkód, tak aby gracz miał do wyboru kilka dróg do celu (na przykład 3 pewne strzały wokół drzew lub jeden ryzykowny przez drzewa i wodę).

Na świecie jest wiele pól z koszykami stałymi, najwięcej w USA. W Europie jest najbardziej rozpowszechniona w Finlandii i Szwecji, a w ostatnich latach bardzo rozwinęła się w Estonii, gdzie coraz więcej właścicieli górskich kurortów oferuje ją jako aktywność, gdy nie ma śniegu (przez większość roku). Wśród krajów sąsiednich w disc golfa gra się na przykład w Niemczech, a w ostatnich latach disc golf rozwija się w Polsce i na Słowacji. Jest też kilka pól w Hiszpanii. W Polsce jednym z popularniejszych pól do gry w disc golfa jest ośrodek w Katowicach.

Dla kogo jest ten sport

Discgolf to sport dla wszystkich grup wiekowych, co potwierdza reprezentacja na poziomie zawodniczym we wszystkich kategoriach od MJ6 (poniżej 6 lat) do Pro Master 80+. Jako sport rekreacyjny disc golf łączy przebywanie na świeżym powietrzu z aktywnością fizyczną i umysłową, pomagając utrzymać dobrą kondycję fizyczną i odpocząć od trosk życia codziennego.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY