Darty – Zasady Gry w Rzutki, Turnieje i Punktacja


Darts czyli rzutki to zarówno sport, sprzęt sportowy jak i gra rekreacyjna, w której rzuca się lotkami do celu. Rzutki należą do kategorii sportów precyzyjnych (np. curling, łucznictwo, bilard, pétanque).

Istnieje kilka odmian gry w rzutki, najbardziej znane i najczęściej grane to 501 (301, 701 i inne pochodne warianty), Cricket i High Score.

W każdej grze gracze (2 lub więcej) na zmianę trafiają do celu w tzw. rundach, rzucając swoimi 3 lotkami aż jeden z graczy spełni warunki gry i wygra. Jedna gra nazywana jest również „nogą” (terminy używane w rzutkach są w Polsce czasami przejmowane z języka angielskiego).

Stal kontra plastik

Podstawowym podziałem rzutków i dyscyplin (lub wariantów) są końcówki (groty). W zależności od twardości końcówki i rodzaju celu, w który się rzuca, rzutki dzielą się na tzw. miękkie i stalowe.

  • Stalowe końcówki są używane w klasycznym wariancie rzutek, w którym rzuca się do korkowej tarczy.
  • W wersji elektronicznej (nowoczesnej) stosowane są plastikowe (miękkie) końcówki. Rzutki są rzucane na plastikowe części (segmenty z otworami) tarczy, zwykle wyposażonej w automatyczny licznik na którym można ustawić rodzaj gry, łączny wynik, liczbę graczy itp.

Budowa rzutek do gry

Każda z rzutek dostępnych dla gracza składa się z końcówki, korpusu, trzonu i lotki. Części rzutki wkręcają się w siebie, a lotkę wsuwa się w uchwyt. Częścią rzutki mogą być także gumowe pierścienie zapobiegające odkręcaniu się lub perforacja, która zapobiega wypadaniu lotki.

Końcówki / Groty

Stalowe

Mają one podobny kształt i różną długość. Zazwyczaj są one wykonywane jako wymienne części strzał z mosiądzu lub aluminium z gwintem ćwierćwałkowym. Sama końcówka jest jednak wykonana ze stali nierdzewnej, ze zwężającym się ostrzem dla lepszego wnikania w korkową tarczę. Rzutki przeznaczone do gry tylko na klasycznej korkowej tarczy mają stalową końcówkę która jest nieusuwalna (mocno wciśnięta w korpus rzutki). Stalowe końcówki nie są dozwolone do gry na elektronicznych maszynach do gry w rzutki.

Plastikowe groty

Kształt końcówki jest różnej długości. Długości końcówek są jednakowe dla każdego producenta (13, 24, 25 i 26mm) Plastikowe końcówki mogą być zwykłe lub tuflex (wzmocnione). Groty typu tuflex są nieco droższe, ale mają wiele zalet (mniej się łamią, trudniej je zgiąć i mają dłuższą żywotność). Wszystkie plastikowe końcówki mają gwint 2BA i są dostępne w szerokiej gamie kolorów. Nie nadają się do gry na tradycyjnych sizalowych tarczach.

Korpus

Metalowe części, które trzymają rzutki mają po dwa gwinty z każdej strony dla końcówek i uchwytów. W zależności od kształtu ciała środek ciężkości znajduje się w następujących miejscach: beczka – środek ciężkości znajduje się w środku, torpeda – środek ciężkości znajduje się z przodu, prosta – środek ciężkości jest rozłożony na całej długości. Korpusy są najczęściej wykonane z mosiądzu, chromu lub wolframu.

Trzpień

Metal lub plastik, z jednej strony gwintowany, z drugiej nacięty na krzyż dla lotki

Lotki

Różne kształty, wykonane z lekkiej folii plastikowej, nylonu, poliestru.

Punktacja gry w rzutki w grze 501

Obaj rywalizujący darterzy startują z tej samej pozycji startowej, co równa się sumie 501 punktów. Rzutki regularnie podejmują na przemian trzy próby (uwaga: jeśli rzutka wypadnie z tarczy, próba jest ważna) w każdej rundzie, zdobyte punkty są odejmowane od ogólnej liczby 501 punktów, aż jedna z nich tzw. zamknie się czyli osiągnie wartość zwycięstwa równą 0. Zdobyte punkty odzwierciedlają trudność pola rzucanego od góry do dołu. Każde pole ma inną wartość na celu, więc profesjonalni gracze muszą nieustannie kalkulować i opracowywać matematyczne obliczenia z wyprzedzeniem by stworzyć jak najlepsze warunki do szybkiego zamknięcia.

Celem gracza w rzutki jest zamknięcie jak najszybciej i w jak najkrótszym czasie. Jeśli na przykład, wyrzuci trzy kolejne rzutki 3 razy w potrójną dwudziestkę, czyli 3 × 20 × 3 = 180 punktów całkowitych, to do wygrania pozostaje mu 501-180 = 321 punktów). Jeśli rzucisz 180, to znaczy, że zdobyłeś największą możliwą liczbę punktów w jednej rundzie.

  • (a) Jedynka = wartość wyrzucona w najszerszym polu (× 1);
  • b) Double = wartość wyrzucona w największym wąskim polu (× 2);
  • c) Triple = wartość wyrzucona na krótkim wąskim polu (× 3)

Najważniejsze organizacje Darta

Podobnie jak w niektórych innych sportach (np. boks, szachy), w rzutkach istnieje kilka związków na poziomie polskim i światowym.

Stowarzyszenia światowe i europejskie

  • PDC – Professional Darts Corporation (najlepsi profesjonaliści na świecie)
  • WDF – World Darts Federation (stabilna na świecie, członek CSO)
  • EDU – European Dart Union (członek CSO)

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY