Dart / Rzutki – Wskazówki i Porady dot. Zakładów


Przez długi czas rzutki były przez większość ludzi postrzegane jako rodzaj rozrywki w pubie, której tak naprawdę nie uważali za sport. Jednak w ostatnich latach wiele sportów, które kiedyś znaliśmy tylko z pubu wypłynęło na powierzchnię, niezależnie od tego czy mówimy o rzutkach, bilardzie czy snookerze. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak działają takie zakłady na rzutki i na co najczęściej się stawia. Oczywiście nie może też zabraknąć kącika z poradami i wskazówkami, jak skutecznie obstawiać.

Zakłady na rzutki – Gdzie obstawiać?

Ten sport zyskał sporą popularność wśród polskich obstawiających, dlatego można go znaleźć w menu każdego bukmachera w tym kraju. Wśród krajowych bukmacherów (i zagranicznych) nie ma już takiej przepaści w jakości oferty sportowej jak kiedyś. Oznacza to, że u wszystkich możemy znaleźć mniej więcej taką samą liczbę meczów tego sportu, ale czasami niektórzy oderwą się od reszty i włączą turniej, którego inni nie oferują. Oczywiście należy przyznać, że rzutki nie są tak popularnym sportem do obstawiania niższych lig, zazwyczaj obstawiane są tylko te najlepsze.

Jak obstawiać zakłady na darta

Obstawianie rzutek online nie jest trudne. Wystarczy, że podejmiesz kilka podstawowych kroków. Po pierwsze musisz mieć otwarte konto u dowolnego bukmachera, co można łatwo zrobić online, a potem jeszcze zweryfikować konto. Weryfikacja nie jest trudna, być może wystarczy udać się do oddziału danego bukmachera, ale niektóre z nich można już zweryfikować online. Kiedy już to zrobisz wszystko co pozostaje do zrobienia to wpłacić pieniądze na swoje konto w grze i znaleźć rzutki w menu.

Rzutki to stosunkowo nowy sport. Dlatego większość obstawiających dopiero się do niego przekonuje, nawet jeśli grali w niego w dzieciństwie. Wtedy jednak była to bardziej zabawa. Mimo to fakt, że rzutki są regularnie włączane do oferty sportowej bukmacherów pokazuje, że ta dyscyplina ma swoich fanów i ma pewien potencjał.

Zakłady specjalne na ten sport

Jak każdy inny sport, rzutki mają swoją specyfikę odnośnie obstawiania. Oprócz typowych rodzajów zakładów pobocznych, które znamy z innych sportów jak handicapy, zakłady over/under czy zakłady na zwycięzcę meczu, w rzutkach istnieją również zakłady, których nie znajdziemy w innych sportach. I to właśnie im się teraz wspólnie przyjrzymy.

  • Liczba rund w secie – Mecz składa się z poszczególnych setów, które z kolei składają się z poszczególnych etapów (rund rozgrywanych w secie). Zakład na liczbę etapów jest zwykle podany jako over/under lub jako handicap dla jednego z graczy.
  • Liczba 180 – W każdej rundzie gracz rzuca trzema rzutkami, przy czym najwyższą możliwą liczbą z tych trzech rzutów jest 180 (jeśli za każdym razem trafi potrójną 20). Bukmacherzy często stawiają zakłady na liczbę 180s w meczu lub na poszczególnych zawodników. Podobnie jak w etapach – zakład ten najczęściej przybiera formę over/under.
  • Nine darter close – To arcydzieło wśród darterów, w którym zawodnik zamyka cały etap na 9 lotkach. Jest to bezbłędna seria rzutów i jest bardzo trudna do wykonania. Nie zdarza się to w każdym meczu. Dlatego właśnie kursy na ten zakład są bardzo wysokie i atrakcyjne dla obstawiających. Kurs na Nine Darter wynosi około 80 lub więcej, w zależności od gracza.

Zakłady na rzutki na żywo

W Polsce rzutki są mniej popularne niż wiele innych sportów, ale nadal można je regularnie znaleźć w sekcjach live u bukmacherów. Niektórzy bukmacherzy wymieniają więcej meczów rzutków na żywo niż inni i zapewniają transmisje live z meczów, co jest oczywiście bardzo ważne dla fanów tego sportu. W rzutkach zazwyczaj jest tak, że tylko mecze z bardziej prestiżowych turniejów, które są atrakcyjne dla obstawiających trafiają do sekcji live. Dlatego spotykamy się z różnymi seriami światowymi, a potem z turniejami krajowymi.

Najpopularniejsze typy zakładów na żywo są niemal identyczne z zakładami przedmeczowymi, więc możemy do nich zaliczyć zakłady handicapowe na ligi w secie, liczbę 180 w meczu lub over/under. Istnieją jednak również zwykłe zakłady na zwycięzcę meczu, jak również zakłady „tak/nie”. Rzutki nie mają tak wielu zakładów pobocznych jak piłka nożna czy hokej, ale i tak każdy znajdzie coś dla siebie.

Popularne turnieje i wydarzenia

Chociaż rzutki nie mają takiej bazy fanów jak wiele innych sportów, niektóre turnieje są naprawdę atrakcyjne nawet dla tych, którzy nie znają tego sportu. Jeśli spojrzysz za granicę przekonasz się, że w ciągu roku rozgrywanych jest kilka prestiżowych turniejów i zawodów, z których większość organizowana jest przez PDC, najsłynniejszą organizację darta na świecie. Pod jej parasolem rozgrywane są np. Mistrzostwa Świata, Premier League Darts, Grand Prix Darts itp. Stosunkowo popularnym wydarzeniem jest turniej World Matchplay Darts, w którym startuje 16 najlepszych graczy na świecie oraz 16 innych, którzy zakwalifikowali się z ProTour Order of Merit.

Przydatne wskazówki i informacje na temat zakładów na rzutki

Interesuje Cię skuteczna strategia obstawiania rzutek? Więc lepiej uwierz, że najskuteczniejsi tipsterzy to ci, którzy mają ten sport opanowany do perfekcji. Najważniejszą rzeczą jest poznanie zasad abyś wiedział, jak przebiega taki mecz. Nie ma nic gorszego niż zaskoczenie z powodu nieznajomości zasad, gdyż może to doprowadzić do przegranej.

Kolejnym krokiem do osiągnięcia sukcesu w zakładach jest dokładne zapoznanie się z różnymi graczami. Oczywiście nie chodzi o ich personalia, ale o statystyki, styl gry i osiągnięcia w karierze. Następnie kiedy wybierasz konkretny mecz możesz użyć statystyk, które porównują obu graczy naraz, co jest świetnym narzędziem dla każdego obstawiającego.

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę – oprócz zwykłych statystyk, a mianowicie aktualna forma. O ile historia sukcesów jest czymś wspaniałym, o tyle jeśli zawodnik przeżywa obecnie spadek formy, jest on bezużyteczny. Trzeba więc wziąć to pod uwagę, podobnie jak np. różne kontuzje ręki, które mogą wpłynąć na przebieg meczu.

Na koniec warto poznać format każdego turnieju. Każdy turniej ma inne zasady, inne przepisy i jest rozgrywany w innym stylu. Znajomość poszczególnych turniejów, na które stawiasz może być kluczowa, na przykład jeśli chcesz obstawić zwycięzcę przed rozpoczęciem turnieju. Nazywa się to zakładami długoterminowymi, ponieważ obstawiasz z dużym wyprzedzeniem. Długoterminowe zakłady są atrakcyjne i ekscytujące, ale powinny być traktowane z przymrużeniem oka i obstawiane z rozwagą. Wynika to z faktu, że nigdy nie możesz być pewien aktualnej formy zawodników przed rozpoczęciem turnieju.

Nie ma dokładnych zasad obstawiania rzutek, ale jeśli zastosujesz się do powyższych rad Twoje szanse na sukces szybko wzrosną. Dobra znajomość sportu, na który stawiasz jest niezbędna. Darmowa aplikacja do obstawiania rzutek, których jest kilka w internecie może Ci w tym pomóc. Nigdy jednak nie zaszkodzi sprawdzić informacji osobiście.

FAQ – Często zadawane pytania

Czy warto obstawiać rzutki?

Szczerze mówiąc opłaca się obstawiać absolutnie wszystko na czym się znasz. Nie inaczej jest z rzutkami. Oczywiście nie da się wygrać każdego zakładu, który postawisz ale możesz odnieść sukces na dłuższą metę, jeśli naprawdę interesujesz się tym sportem.

Ile zarabiają profesjonalni gracze w darta?

To zależy od tego jakie sukcesy odnoszą w swojej dziedzinie. Prawda jest jednak taka, że najlepsze i najbardziej prestiżowe turnieje oferują nagrody główne w wysokości kilkaset tysięcy złotych. Oczywiście nawet gracz, który przegra mecz finałowy nie odejdzie z pustymi rękami, gdyż w niektórych turniejach międzynarodowych można zarobić nawet pół miliona złotych. Więc rozważasz również grę w rzutki?

Na ile sposobów można zamknąć grę w 9 rzutek?

Gracze mają możliwość zamknięcia gry w 9 rzutek na niewiarygodną liczbę 3,944 sposobów. To dużo, prawda? A jednak jest to coś mało spotykanego. Zagranie bezbłędnego meczu to trudny orzech do zgryzienia nawet dla najlepszych graczy na świecie, ale warto próbować, bo od czasu do czasu któremuś się to udaje.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY