Czym Jest Sport i Skąd Pochodzi? Definicja Tego Słowa


Słowo sport pochodzi z języka anglosaskiego i wywodzi się od słowa „disport” oznaczającego zabawę lub rozrywkę. Definicja słowa sport odnosi się do aktywności prowadzonej zgodnie z pewnymi zasadami i praktykami, której wyniki są wymierne lub porównywalne z wynikami innych podmiotów w tej samej dyscyplinie. Przykłady takich sportów to piłka nożna, hokej, strzelectwo, siatkówka czy piłka ręczna. Aktywności niezwiązane z ruchem, takie jak profesjonalne gry (e-gaming) również mogą być zaliczone do sportów.

Co można nazywać sportem

Ogólna definicja sportu wprowadzona przez Radę Europy jest wykorzystywana na przykład w Białej Księdze. Zgodnie z tą definicją sport obejmuje wszystkie formy aktywności fizycznej, które uprawiane okazjonalnie lub w sposób zorganizowany starają się wyrażać lub poprawiać sprawność fizyczną i samopoczucie psychiczne,
kształtowanie relacji społecznych czy osiąganie wyników w rywalizacji na wszystkich poziomach.

W powyższej definicji ważne są trzy ograniczenia:

  • jest to aktywność fizyczna, co wyklucza aktywności, w których rywalizuje się tylko dzięki zdolnościom umysłowym lub szczęściu – na przykład gry planszowe (go), czy hazard, z wyjątkiem pokera (poker jest klasyfikowany jako sport przez niektóre definicje, ale nie przez inne, tak jak na przykład szachy)
  • działalność ma jasne reguły, według których się konkuruje
  • aktywność ma charakter współzawodnictwa, istnieje pomiar jej wyników – nie dotyczy to np. sztuk walki uprawianych w sposób filozoficzny bez współzawodnictwa, czy systemów samoobrony np. Krav Maga

Ile istnieje sportów na świecie?

Na świecie istnieje ponad 800 sportów uprawianych w różnej formie. Oprócz sportów indywidualnych na liście znajdują się grupy sportów. W rzeczywistości może być ich bez wątpienia więcej, ponieważ należy brać także pod uwagę wiele sportów regionalnych, zmodyfikowanych i nowych sportów, które powstają każdego dnia. Rdzeniem wszystkich sportów stanowi ponad 200 uznanych dyscyplin z narodowymi lub międzynarodowymi federacjami.

Pochodzenie sportu

Skąd wziął się sport? Według historyków pierwszym źródłem, z którego wyewoluował ten sport, była potrzeba szkolenia wojsk, co zaowocowało różnymi grami i konkursami skupiającymi się na umiejętnościach walki i sprawności fizycznej (zapasy, łucznictwo, jazda konna). Drugim źródłem są działania rytualne, gdzie jakaś forma współzawodnictwa była wykonywana jako część rytuału ofiarnego lub rytuału przepowiadania przyszłości – do pierwszej kategorii należą greckie zawody olimpijskie, do drugiej ceremonialne gry w piłkę Majów.

Sport w starożytności

Ślady aktywności sportowej zostały znalezione w wielu starożytnych cywilizacjach. W szczególności w Chinach, gdzie uprawiano odpowiednik współczesnej gimnastyki (prawdopodobnie z powodów estetycznych, a nie rywalizacyjnych), oraz w Persji, gdzie poświadczone są gry walki o precyzyjnych regułach. Najsłynniejszym przypadkiem jest niewątpliwie starożytna Grecja, gdzie aktywność mająca na celu fizyczne samodoskonalenie stała się filozoficznie uzasadnioną częścią życia kulturalnego, a sprawność fizyczna uznana została za integralną część doskonałości. Efektem tego było m.in. regularne organizowanie w osadzie Olimpii Wszechsłowiańskich Igrzysk Sportowych, które stały się prekursorem nowożytnych igrzysk olimpijskich.

Sport w średniowieczu

Początki sportu w Europie Zachodniej sięgają głęboko w średniowiecze. Jednak jego natura jest zazwyczaj podobna do starożytnego wojskowego joustingu, którego celem jest fizyczny trening przed wojną.

Pierwsze udokumentowane odejścia od tego celu (tj. sportu jako aktywności wyłącznie dla rozrywki i przyjemności zarówno widzów, jak i uczestników) można znaleźć w renesansowych Włoszech – przykładem jest Calcio Fiorentino, którego reguły, opublikowane po raz pierwszy w 1580 roku, już wtedy uderzająco przypominały coś pomiędzy dzisiejszym rugby, futbolem)

Jednak podobne przykłady (gra w kijki podobna do dzisiejszego tenisa w średniowiecznej Francji, czy wiejskie „rugby” w Szkocji) są zazwyczaj ograniczonymi lokalnie (geograficznie do regionu lub społecznie do grupy ludzi – na przykład w obrębie młodszych członków francuskiej arystokracji) formami rozrywki bez powszechnie akceptowanych zasad oraz zawodów i turniejów na wielką skalę we współczesnym stylu.

Początki współczesnego sportu

Początki sportu w nowoczesnym znaczeniu są zwykle kojarzone z rewolucją technologiczną, której wiodącym krajem w XIX wieku była Anglia. Wysiłek fizyczny, który nie był już bezpośrednio związany z przetrwaniem czy prowadzeniem wojny, stopniowo stał się powszechną formą spędzania wolnego czasu i rozrywki z przywileju ówczesnych „klas wyższych”.

To właśnie w drugiej połowie XIX wieku (i w większości przypadków w Anglii) powstała większość najpopularniejszych ruchów („Muskularne Chrześcijaństwo”, YMCA) i sportów uprawianych dzisiaj na zasadach ogólnych – tzn. na zasadzie „tak długo, jak szanujesz zasady, możesz grać z nami (lub raczej przeciwko nam) i nie ma znaczenia, kim jesteś i skąd pochodzisz”.

W Anglii tak to właśnie działa:

  • w 1863 roku, „Football Association” jako stowarzyszenie klubów grających w „piłkarską” odmianę rugby
  • w 1877 roku, Wimbledon „Royal Tennis” Championships
  • w 1897 roku powstała pierwsza wersja pisemnych zasad dzisiejszej piłki ręcznej

Oczywiście można znaleźć wiele podobnych przykładów (późniejszych poza Anglią – np. początki koszykówki w Kanadzie i USA w 1891 roku).

Powstanie nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, które kojarzone jest z Pierre’em de Coubertinem i rokiem 1896, było absolutnie kluczowe dla dalszego rozwoju sportu. Sport stał się więc zjawiskiem kulturowym, a później politycznym, ze specyficznej i wciąż mniejszościowej formy rozrywki.

Poziomy sportowe

Obecnie sport uprawiany jest na kilku różnych poziomach:

  • na najwyższym poziomie – profesjonalnie lub półprofesjonalnie (w zależności od znaczenia sportu i jakości sportowca) – w tym przypadku sportowiec zazwyczaj trenuje codziennie, często przez kilka godzin lub „na pełen etat”, i bierze udział w zawodach na poziomie międzynarodowym lub przynajmniej krajowym
  • na poziomie wyczynowym – półprofesjonalnym lub amatorskim – regularny trening trwający od kilku jednostek do kilkudziesięciu godzin tygodniowo, rejestracja w federacji sportowej i regularny udział w zawodach jest czymś zwyczajnym
  • na poziomie rekreacyjnym – sporadyczna aktywność sportowa nie przekraczająca kilku godzin tygodniowo, bez oficjalnej rejestracji lub z rejestracją w czysto amatorskich zawodach rekreacyjnych

Masowa popularność i profesjonalizm

Możliwości uprawiania sportu na najwyższym profesjonalnym poziomie są uwarunkowane dostępnością wystarczających pieniędzy na dany sport. Środki te pochodzą zarówno z reklam i umów sponsorskich, jak i z różnych form wsparcia rządowego.

W pierwszym przypadku popularność i śledzenie poszczególnych dyscyplin sportowych (i zawodów w ramach danej dyscypliny) powoduje ogromne różnice w „wynagrodzeniach” sportowców, które wahają się od tysiąckrotności do ułamków średniej pensji w danym kraju.

Drugi rodzaj finansowania jest obecnie typowy zwłaszcza dla niezbyt rozpowszechnionych (ale często jednak olimpijskich) dyscyplin sportowych, w których państwo zapewnia sobie w ten sposób „punkty” za międzynarodowe sukcesy. W rzeczywistości nie jest tak odległe, że w Europie Wschodniej ta forma finansowania była stosowana w przypadku większości czołowych sportowców, a na przykład w Chinach jest ona nadal masowo wykorzystywana.

Dwie tendencje związane z poprzednimi akapitami są typowe dla współczesnego sportu:

Skupiając się na najpopularniejszych zawodach – istnieje ograniczona liczba zawodów na całym świecie, które dzięki wysokiej oglądalności dysponują ogromnymi funduszami – nagrody dla graczy są astronomiczne. Przykładem może być Liga Mistrzów w europejskiej piłce nożnej, amerykańskie rozgrywki zawodowe, takie jak NHL, NBA, MLB czy turnieje tenisowe Wielkiego Szlema.

Szybki wzrost liczby sportów – następuje bardzo szybki wzrost liczby aktywności, które są uznawane za odrębne sporty. W ten sposób, przy odpowiedniej promocji, nawet sport z bardzo ograniczoną społecznością sportowców może szybko stać się na tyle popularny, by umożliwić profesjonalizację najlepszych zawodników. Dobrym przykładem jest narciarstwo akrobatyczne.

Wielkie wydarzenia sportowe

Igrzyska Międzynarodowe

Wśród najważniejszych zawodów sportowych na pewno warto wymienić na pierwszym miejscu Igrzyska Olimpijskie. Wydarzenie to dzieli się na Olimpiadę Letnią i Olimpiadę Zimową, z których każda odbywa się raz na cztery lata. Jest to światowe spotkanie najlepszych sportowców w większości najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Stopniowo organizatorzy odeszli od wymogu amatorstwa jako warunku uczestnictwa, tak że obecnie w większości dyscyplin można oglądać naprawdę najlepszych sportowców świata w swojej dziedzinie.

W większości sportów indywidualnych (może z wyjątkiem tenisa) medal olimpijski jest uważany za najcenniejsze trofeum, jakie można zdobyć, zwykle cenniejsze niż medal mistrzostw świata w danej dyscyplinie.

Szczególnie ostatnio rośnie popularność „lokalnych” wersji Igrzysk Olimpijskich, w których sportowcy z krajów mniej rozwiniętych mają większe szanse zaistnieć w świecie sportu, takich jak Igrzyska Panamerykańskie, Igrzyska Afrykańskie czy Igrzyska Azjatyckie.

Istnieją lub istniały różne gry sportowe, które uzupełniały Igrzyska Olimpijskie. Przykładem są Światowe Igrzyska Sportowe dla sportów nieobjętych programem olimpijskim, X Games dla sportów ekstremalnych i adrenalinowych czy nieistniejące już Igrzyska Dobrej Woli. Znane są także Uniwersjady, czyli zawody sportowe organizowane dla studentów (uniwersytetów).

Piłka nożna

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które również odbywają się co cztery lata, dorównują Igrzyskom Olimpijskim pod względem oglądalności. Jego popularność związana jest z ogólnoświatową popularnością samej piłki nożnej oraz z faktem, że w olimpijskim turnieju piłki nożnej nie biorą udziału najlepsi zawodnicy z każdego kraju.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej są również bardzo popularne (ze względu na największą koncentrację światowych potęg piłkarskich), a Mistrzostwa Afryki w Piłce Nożnej, znane jako Puchar Narodów Afryki, odnotowały w ostatnich latach meteoryczny wzrost popularności ze względu na wielu zawodników grających w Europie.

Najchętniej oglądanym cyklicznym konkursem na świecie jest inny konkurs piłkarski – Europejska Liga Mistrzów. Nawet czołowe ligi piłkarskie w krajach Europy Zachodniej – zwłaszcza angielska, hiszpańska i niemiecka – znacznie przekraczają swoje granice państwowe pod względem znaczenia i popularności.

Inne ważne konkursy

Inne zawody, o których można powiedzieć, że cieszą się światową popularnością i oglądalnością to m.in:

  • Północnoamerykańskie ligi zawodowe w męskich sportach: Major League Soccer, Major League Baseball, NHL, National Football League, NBA
  • Zawody samochodowe, zwłaszcza wyścigi Formuły 1
  • Największe turnieje tenisowe takie jak Wimbledon, French Open, US Open, Australian Open
  • Główne turnieje golfowe z cyklu PGA Tour
  • Kolarstwo Tour de France
  • Mistrzostwa świata w wielu dyscyplinach sportowych – np. lekkoatletyce, koszykówce, piłce ręcznej

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY