Czy Warto Obstawiać Dota 2 – Przydatne Linki


Esporty są wciąż drugorzędną pozycją na stronach zakładów sportowych i są pomijane przez wielu obstawiających. Popularnym argumentem przeciwko esportowi jest to, że jest on nieciekawy. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. W tradycyjnych sportach rzadko można znaleźć takie, w których katapulty biegają wokół boiska, a zawodnicy rzucają w siebie ognistymi kulami. Dla kogoś, kto wie, jak te fireballe działają w esporcie, jest to niezwykle interesująca rzecz, ponieważ ilość różnych rzeczy, które mogą się wydarzyć na „boisku” daleko wykracza poza tradycyjny zestaw sportów drużynowych, czyli podania, prowadzenie piłki, strzelanie i kilka innych. Ale to nie jest główny powód.

W Dota 2 mamy obecnie 118 bohaterów, którzy są ciągle aktualizowani, dostosowywani i dodawani w tempie trzech na rok. Pozwala to na 174 963 438 kombinacji dla każdej z dwóch drużyn. Kalkulacja:

118!/(118-5)!/5! =174963438

Podczas gdy kursy na tradycyjne dyscypliny sportowe są zdominowane przez sprawnie działające algorytmy w Dota nie da się stworzyć automatu, który byłby w stanie sam ustalać kursy z prawdopodobieństwem odchylenia mniejszym niż marża bukmachera. Elon Musk i inni inwestorzy chcieli stworzyć bota OpenAI, który mógłby grać w grę lepiej niż ludzkie drużyny. Jego stworzenie kosztowało miliardy, bot rozegrał niezliczoną ilość gier z samym sobą (rzędu dziesiątek milionów lub więcej), a i tak pokonał mistrza OG tylko dlatego, że nie był w formie i nie był przyzwyczajony do wybierania spośród 20 bohaterów. Spośród 20 bohaterów, którymi bot trenował, nie rozumiał co najmniej jednej umiejętności – nie potrafił skutecznie stawiać wardów (coś w rodzaju kamery, która skanuje miejsce na polu gry, którego gracze nie widzieliby, gdyby na nim nie stali), używać buybacków (natychmiastowy powrót do żywych po śmierci; respawn w zamian za złoto) ani blokować uciekających bohaterów.

Oczywiście algorytm zakładów sportowych nie musi udawać postaci w grze. Wystarczy, że spojrzy na statystyki i teoretycznie może na ich podstawie wyznaczyć odpowiednie kursy. Jednak w tej teoretycznej płaszczyźnie potrzebuje on wystarczającej próbki rozegranych profesjonalnych meczów, różniących się pod wieloma względami od siebie. To prowadzi nas z powrotem do powyższej teorii – że jest to niemożliwe. Co więcej co kilka tygodni lub miesięcy charakterystyki poszczególnych postaci zmieniają się w różnym stopniu, więc realistycznie komputer ma do porównania ledwie 2000 gier, a nawet ta liczba liczy mniej prestiżowe turnieje i może być mocno zawyżona. To nie wszystko. Lider drużyny OG, N0tail, powiedział, że tak jak wielu jest graczy-bohaterów, tak wiele jest stylów gry Weavera.

Zakłady sportowe rekompensują sobie wszystko znacznie większą marżą w porównaniu do tradycyjnych sportów. Marża jest często od jednej setnej do trzech razy wyższa dla esportu. Innym ubezpieczeniem są sami gracze, którzy w jakiś sposób dostali się do wyższych lig bukmacherskich i starają się mieć lepszą kombinację bohaterów po obu stronach niż przeciwnik, co często skutkuje równym „draftem” lub tylko niewielką przewagą po jednej ze stron. W ostatecznym rozrachunku zależy to także od tego, czy potrafią dobrze zagrać swoimi bohaterami.

Czy można obstawiać Dotę bez tysięcy przeanalizowanych rozgrywek?

Zapytałem kilku kolegów u bukmachera, których zwykle spotykam na meczach i wydają się rozumieć rozkład prawdopodobieństwa w tych zdarzeniach. Jeden z nich był aspirującym profesjonalnym graczem we wczesnych dniach esportu, ale zrezygnował, bo nie miał pieniędzy. Inny ma ponad 10,000 (416 dni) rozegranych godzin. Wiedza ludzi z takim doświadczeniem jest ogromna, więc jak ktoś, kto nigdy nie grał może zyskać na Dota?

Osobiście wierzę, że jest to możliwe. Zamiast patrzeć na cechy konkretnych bohaterów i na to, jak „synergizują” ze sobą i „matchupują” się ze sobą, mogę spojrzeć na statystyki graczy z danymi bohaterami, statystyki graczy w ogóle lub statystyki drużyn w ogóle. To właśnie z powodu doświadczenia przegrałem wczoraj na kilku mapach finałowych (mecz rozgrywany jest na kilku mapach, finał to zazwyczaj mecz do 3 wygranych). Na podstawie bohaterów uznałem, że prawdopodobieństwo przekroczenia liczby zabitych jest wysokie. Mimo że wiedziałem, że TNC i Gambit grają bardziej pasywnie bazując wyłącznie na bohaterach, których wybrałem, dwa razy bezskutecznie postawiłem na over na zabójstwa, do których drużyny nawet się nie zbliżyły.

Gdyby ktoś wymyślił statystyki i wrzucił to tylko na podstawie historii gier obu drużyn dałby under i osiągnąłby zysk. Kursy zostały ustalone na podstawie poprzednich meczów, a nie poprzednich meczów tych dwóch konkretnych drużyn. W dolnej grupie agresywny Beastcoast, który zawsze zdobywa dużo „kills”, grał zaledwie kilka gier wstecz. Było więc miejsce i korzystne kursy na zakład oparty na statystykach, a under sprawdziłoby się, jak sądzę, na wszystkich 5 mapach, które zostały rozegrane. Kursy stopniowo spadały po mapach do 48,5 under z chyba 1,9 do 1,6, underdogs wychodzili z lepszymi kursami.

Oglądanie streamu i rozmowa ze streamerem lub granie nie jest wykluczone, podstawowe zrozumienie gry będzie pomocne. Ale nie muszą to być setki czy tysiące godzin. Umiejętna praca ze statystykami też może znaleźć dobrą okazję. Oprócz wspomnianych statystyk można wprowadzić bohaterów obu drużyn i sprawdzić, która z nich miałaby większe szanse na zwycięstwo w meczach publicznych.

Przydatne linki do analizy przedmeczowej w Dota 2

W poprzednim artykule omówiłem obstawianie Dota 2, jednego z najpopularniejszych tytułów e-sportowych, który od dawna jest integralną częścią oferty naszych bukmacherów. Dziś chcę się podzielić stroną, na której możesz znaleźć przydatne informacje o osiągnięciach zawodników, drużyn i samych bohaterów. Polecam włączenie ich do swoich przygotowań.

Cyberscore

Każdy gracz zakładów live powinien używać Cyberscore. Z wyjątkiem turniejów LAN (gracze znajdują się bezpośrednio na arenie), wszystkie transmisje są sztucznie opóźnione o maksymalnie 5 minut. Ma to na celu zapobieżenie ewentualnym oszustwom, kiedy to gracz mógłby otworzyć stream na drugim monitorze i zobaczyć mapę z perspektywy przeciwnika, jednak same statystyki nie są opóźnione. Kursy na żywo zmieniają się w dużej mierze na podstawie statystyk; alternatywą może być na przykład Hawkbets.

Wolę jednak Cyberscore, ponieważ możesz włączyć alarm dla każdej aktualizacji, szybko się przełączać i nawet zdążyć obstawić kursy przed ich aktualizacją. Znajdują się tam również statystyki, do których można się dostać klikając na „winners tier” po lewej stronie tytułu meczu oraz link do streamu na Twitchu, który znajduje się po prawej stronie tytułu.

W statystykach możesz ustawić swój własny próg dla over/under, liczby Roshan, czasu trwania mapy. Cyberscore oblicza matematyczne prawdopodobieństwo over/under na podstawie średnich wyników obu drużyn przeciwko ich ostatnim przeciwnikom. Cyberscore jest moim kluczowym źródłem przy typowaniu liczby zabitych.

Liquipedia

Liquipedia posiada dobrze utrzymaną bazę danych wszystkich istniejących turniejów, drużyn i graczy. Zanim postawisz zakład na turniej dobrze jest sprawdzić go na Liqui. Znajdziesz tam dotychczasowe wyniki uczestników. Na podstawie tych statystyk mogę na przykład stwierdzić, że Drużyna A pokonała Drużyny B i C, które uzyskały wyniki 2-0 i 2-1 na mapie przeciwko Drużynie D, i zważyć to wszystko w zakładzie A vs. D*. Potrafię też ocenić czy dana drużyna potrzebuje zwycięstwa, czy też jej porażka nie będzie miała żadnego znaczenia. W tym drugim przypadku drużyna nie ujawni swoich sekretnych strategii i będzie wolała spróbować czegoś nowego, co może doprowadzić do porażki.

Kliknięcie na nazwy drużyn przeniesie mnie na ich własne strony. Podczas gdy wyniki meczów pojawiają się na Liquipedii natychmiast po ich rozegraniu, zmiany zawodników lub zmienników w drużynach nie zmieniają się tak szybko za każdym razem. Mimo to jest to dobre źródło informacji, by zobaczyć, jak istotne są wszystkie inne statystyki odnoszące się do drużyny jako całości. Jeśli organizacja stworzyła zupełnie nowy skład, statystyki drużyny są nieistotne, a interesujące będą jedynie statystyki poszczególnych graczy i bohaterów. W tym celu będę bacznie przyglądał się temu, jak dobrze spisują się reprezentanci nowej drużyny.

Dotapicker

Dotapicker jest dobrym narzędziem do obstawiania turniejów. Aplikacja została pierwotnie zaprojektowana jako pomoc w wyborze bohaterów, ale potrafi z ograniczoną dokładnością obliczyć teoretycznie najbardziej prawdopodobny przebieg meczu oraz siłę dwóch picków (wybranych bohaterów obu drużyn) względem siebie. Ręcznie wprowadzasz do aplikacji bohaterów obu drużyn. Następnie na podstawie wyników w Pubie (wyszukiwanie publiczne) oblicza, jak dobrzy są wszyscy bohaterowie Promienistych przeciwko wszystkim bohaterom Kierunków (kontra) oraz jak dobrzy są poszczególni bohaterowie z każdym z pozostałych czterech bohaterów w drużynie (synergia). W aplikacji ustaw umiejętność na bardzo wysoką.

Dotapicker nie jest niczym więcej niż narzędziem. Nawet jeśli jedna z drużyn przekroczy 150 punktów, nie oznacza to, że musi wygrać. Albo, bardziej precyzyjnie, że prawdopodobieństwo wygranej jest bardzo wysokie. Umiejętności profesjonalnych graczy są powyżej średniej, z którą pracuje aplikacja, nawet jeśli jest ona ustawiona na bardzo wysokim poziomie, a gra zespołowa różni się od gry w pubie. Wtedy – jedna odpowiednia kontra może znaczyć wszystko w grze zespołowej, podczas gdy w pubie nie ma warunków, by grać odpowiednio we wszystkich walkach.

Datdota

Datdota zbiera dane zarówno z pubów, jak i z profesjonalnych turniejów. Może być używana podobnie jak Dotapicker, ale tylko z danymi z profesjonalnych lig. Istnieją dwie techniki, których używam na stronie: Bohaterowie -> Podstawowe występy i Bohaterowie -> Występy według Elo. W przeciwieństwie do Dotapickera możesz również zobaczyć zwycięstwa dla kombinacji więcej niż dwóch bohaterów. Problemem jest próba statystyczna, która nie jest zbyt bogata jak na tę łatkę. Co więcej jedna słaba drużyna, która ciągle gra danym bohaterem, może zrujnować statystyki tego bohatera.

Ggesports

Używam portalu Ggesports jako źródła ciekawych informacji, a przede wszystkim KDA konkretnych zawodników, które jest bardzo dobrze widoczne na stronie głównej każdej drużyny. Oblicza się go jako (K+A*3)/D, gdzie:

  • K – liczba zabitych
  • A*3 – liczba asyst pomnożona przez 3
  • D – liczba zabitych

Uszeregowałem linki w kolejności ich ważności, czyli tak jak sam z nich korzystam. Polecam zacząć tylko od dwóch pierwszych, aby uniknąć tzw. przeładowania informacyjnego. Przypominam, że statystyki informują nas o dotychczasowych wynikach drużyny. Mogą one być użyte do oszacowania przyszłości, ale istnieją wpływy, które zmniejszają dokładność takiego oszacowania do pewnego punktu. Zmiana składu drużyny, gra w innej strefie czasowej, różnica w stresie w rywalizacji LAN vs. online, trudność przeciwników i wiele innych.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY