Czy z Zakładów da się Wyeliminować Przypadek?


Zakłady sportowe to z natury bardzo niepewny biznes. Czy obstawiający potrafią swoimi dobrymi decyzjami wyeliminować przypadek? W tym artykule przyjrzymy się najlepszemu sposobowi na pokonanie kursów w zakładach sportowych.

Kilka lat temu opublikowaliśmy na naszej stronie artykuł o iluzji kontroli i błędnej interpretacji bezsensownych wyników w zebranych danych, które z natury są przypadkowe, niekontrolowane i nieprzewidywalne.

Co więcej, tendencje są odpowiedzialne za to, że jesteśmy bardziej skłonni przypisywać sukcesy w przewidywaniu wyników wewnętrznym cechom (jestem doświadczonym graczem i moje umiejętności doprowadziły mnie do udanego zakładu), podczas gdy porażki są bardziej skłonni przypisywać cechom zewnętrznym (miałem pecha).

Pomimo naszego pragnienia kontrolowania nieprzewidywalnych wydarzeń, zakłady sportowe są w rzeczywistości (podobnie jak prognozowanie pogody czy rozwój rynku giełdowego) bardzo niepewnym biznesem, w którym ewolucja gry jest złożona, chaotyczna i ze względu na jej osadzenie w świecie kwantowym, prawie nieprzewidywalna.

Oczywiście, większość obstawiających dobrze wie, że szczęście może odgrywać dużą rolę w wynikach i decydować o tym, czy wygramy czy przegramy. Pytanie brzmi, jak bardzo szczęście wpływa na wyniki, gdy obstawiamy przez dłuższy okres czasu?

Aby upewnić się, że wpływ przypadku nie wkradł się do wyników najlepszym sposobem jest przeanalizowanie, jak duża jest naturalna zmienność losowa w wynikach sportowych.

Możemy to zrobić na przykład poprzez stworzenie serii hipotetycznych zwrotów z zakładów na podstawie rzeczywistych kursów. To pozwala nam zobaczyć jak zmieniają się one w różnych okresach czasu. Kursy zakładów reprezentują jedynie szacowany zysk dla naszych oczekiwań (wartość oczekiwana).

Mądrość tłumu obstawiającego sprawi, że te średnie kursy posłużą jako dość wiarygodny wskaźnik „prawdziwego” prawdopodobieństwa. Jednak przypadek sprawi, że wyniki będą często odbiegać od wyidealizowanych oczekiwań rynku. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób.

Pierwsza oś czasu (poniżej) przedstawia średni zwrot z inwestycji (ROI) z zakładów w ciągu 10 meczów na zwycięstwo gospodarzy, remis i zwycięstwo gości w angielskiej Premier League w sezonach z przeszłości.

yield = zwrot w %
bets= liczba zakładów

Prawdziwe kursy zakładów oparte są na rzeczywistych średnich kursach rynkowych, z których usunięto marżę bukmacherów.

Jak widzisz, seria jest pełna szumu. Nic dziwnego, że większość obstawiających rozumie i akceptuje, że w małej próbie, powiedzmy 30 zakładów, nieoczekiwane wyniki mogą spowodować znaczące odchylenie od oczekiwań, nawet do 0%.

Jeśli, na przykład outsiderzy wygrają dzięki szczęściu, zwrot wzrośnie bardzo mocno, podczas gdy jeśli wygrają faworyci, zwrot znów wróci do zera.

Mimo to, niektórzy mogą być zaskoczeni wahaniami o 50%. Jeśli po 30 zakładach osiągnąłbyś 50% zwrotu, czy przypisałbyś to swoim umiejętnościom czy po prostu szczęściu?

Z drugiej strony, gdybyś był 30% na minusie czy pomyślałbyś, że miałeś pecha, czy spodziewałbyś się regresji do średniej?

Druga oś czasu pokazuje średnią kroczącą zwrotów z serii 100 rozgrywek. Wciąż istnieje znaczna zmienność losowa (nieco ponad 20%) wokół progu rentowności. Największe zróżnicowanie wyniosło aż 23,5% w 300 zakładach.

yield = zwrot w %
zakłady = liczba zakładów

Jak byś się czuł po takim wyniku? Masz szczęście czy też powiedziałbyś, że znalazłeś super system zakładów sportowych?

W końcu mamy próbę 1000 meczów. Nawet w tej próbie istnieją resztki przypadkowej zmienności. Pamiętaj, 1000 meczów równa się 3000 zakładów (zawsze stawiamy na wygraną, remis i porażkę).

yield = zwrot w %
zakłady = liczba zakładów

Zdecydowana większość obstawia zakłady na kilka przedziałów czasowych. Nawet jeśli próba danych jest tak duża, to i tak na przestrzeni czasu możemy napotkać kilkuprocentowe odchylenia.

W tym miejscu można by stwierdzić, że ta analiza jest raczej akademicka. Nikt nie stawia na ślepo na wygraną drużyny gospodarzy, remis i wygraną drużyny gości, więc to rzeczywiście prawda. Jeśli jednak weźmiesz dowolną próbę swoich własnych serii zakładów, będziesz w stanie znaleźć tę samą losową zmienność w zwrotach.

Kluczowe przesłanie tego artykułu jest następujące: Jeśli jesteś w stanie wykazać 20% zwrot z inwestycji po 300 zakładach i 4% zwrot po 3000 zakładach, nie musi to oznaczać, że winne są umiejętności. W sporcie, jeśli nie jesteś w stanie określić dokładnego stopnia losowości we wszystkich okresach czasu możesz pomylić szczęście z umiejętnościami.

Sprytni obstawiający wiedzą, że chociaż są naprawdę dobrzy w przewidywaniu wyników sportowych, większość tego, co dzieje się w grze może być wynikiem przypadku.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY