Nastawienie Psychiczne i Checklista Przed Obstawieniem Meczu


Wielu obstawiających zaczyna obstawiać zakłady bez odpowiedniego przygotowania strategicznego, co powoduje, że większość z nich kończy na minusie. Osiąganie długoterminowych zysków w zakładach bukmacherskich to nie lada sztuka. Aby Ci w tym pomóc, sporządziliśmy listę informacji, które musisz poznać, zanim zaczniesz obstawiać zakłady na piłkę nożną.

1. Zrozumienie zakładów jako całości

Jeśli chcesz osiągać długoterminowe zyski z zakładów konieczne jest, abyś zrozumiał ich podstawowe zasady. Musisz być w stanie przeprowadzić odpowiednią analizę przedmeczową, obliczyć stosunek ryzyka do zysku, zrozumieć problemy związane z zakładami handicapowymi itd.

Zakłady typu under/over oraz zakłady na przyszłe rezultaty również są tu jak najbardziej na miejscu (wielu profesjonalnych typerów skupia się ostatnio na zakładach na przyszłe rezultaty, np. jeszcze przed rozpoczęciem sezonu PL typowali drużynę, która ich zdaniem wygra ligę za całkiem spore sumy pieniędzy). Jeśli masz jakieś braki w tych dziedzinach, możesz je uzupełnić dzięki Szkole Obstawiania, w której znajdziesz 20 lekcji pełnych przydatnych informacji.

2. Wybór właściwego bukmachera

Wybór bukmachera jest przez wielu obstawiających bagatelizowany, co jest ogromnym błędem. Tak naprawdę wybór bukmachera jest jednym z najważniejszych czynników. Jeśli wybierzesz dobrego bukmachera, dostaniesz świetny bonus powitalny, korzystne kursy na zakłady i będziesz spokojny, wiedząc, że nie musisz się martwić o swoje pieniądze i że w razie problemów możesz zwrócić się do doskonale działającej obsługi klienta. Jeśli jednak dokonasz złego wyboru, pozbawisz się przyszłych zysków, a także możesz narazić się na różnego rodzaju problemy.

Kolejnym ważnym punktem jest to, że profesjonalni gracze zawsze mają otwarte konta u wielu bukmacherów. Dzięki temu mogą oni zawsze obstawić dany zakład u bukmachera, który oferuje najlepsze kursy. Za każdym razem jest to różnica kilku dziesiątych, ale w dłuższej perspektywie te dziesiąte części składają się na znaczącą sumę.

3. Rodzaje zakładów

Inna, oddzielna sekcja zawiera typy zakładów, które możesz postawić na poszczególne mecze. Ogólnie rzecz biorąc, mamy 7 podstawowych typów zakładów, które można postawić na mecze piłki nożnej:

Te typy zakładów zostały szczegółowo omówione w naszym artykule Rodzaje zakładów piłkarskich, więc jeśli masz luki w wiedzy na temat któregoś z tych typów zakładów, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Wielu obstawiających po prostu ślepo stawia zakłady 1×2, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że inny typ zakładu bardzo często oferuje lepszą wartość. Na przykład, nie ma sensu stawiać na wygraną drużyny po kursie 1.10 – w tym przypadku lepiej postawić na handicap, ponieważ dana drużyna jest oczywiście zdecydowanym faworytem i powinna wygrać z dużą przewagą.

Bardzo przydatne informacje znajdziesz również w artykule 6 wskazówek jak obstawiać zwycięzcę meczu i całkowitą liczbę bramek, który omawia dwa najpopularniejsze typy zakładów na piłkę. Ten artykuł powinien przeczytać każdy obstawiający, który poważnie myśli o obstawianiu piłki nożnej.

4. Zarządzanie Bankrollem

Jeśli chcesz odnieść sukces musisz myśleć o zakładach jako o inwestycji. Musisz także rozsądnie podchodzić do inwestowania w ogóle, więc prawdopodobnie już rozumiesz, że właściwe zarządzanie bankrollem jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu. Jeśli nie będziesz mądrze zarządzał swoimi pieniędzmi, stracisz je i logicznie rzecz biorąc, nie będziesz miał z czym grać.

Poruszyliśmy tę kwestię zarówno w naszych podstawowych artykułach dotyczących zarządzania bankrollem dla początkujących i zaawansowanych, jak i w artykułach specjalnych, w których przyjrzeliśmy się zarządzaniu bankrollem i roli szczęścia w zakładach.

Artykuły te obejmują:

 • Zarządzanie Bankrollem dla początkujących
 • Zarządzanie bankrollem dla zaawansowanych graczy
 • Kilka wskazówek dotyczących zarządzania bankrollem
 • Prawo wielkich liczb, rola szczęścia i długoterminowy wynik
 • Prawo wielkich liczb

5. Prowadzenie dziennika zakładów

Wszyscy gracze, którzy odnieśli sukces mają przynajmniej jedną wspólną cechę – prowadzą rejestr zakładów, które zawarli w przeszłości. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób mogą przeanalizować swoje mocne i słabe strony z perspektywy czasu, dowiedzieć się, gdzie najczęściej popełniają błędy, a następnie ich unikać, co logicznie rzecz biorąc zwiększa ich sukces. Jeśli chcesz osiągać długoterminowe zyski z zakładów, absolutnie konieczne jest prowadzenie dziennika zakładów.

Pamiętaj, że gotowość = sukces. Jeśli chcesz odnieść długoterminowy sukces w zakładach bukmacherskich, musisz podejść do tego poważnie i poświęcić temu odpowiednią ilość czasu. Nieustannie się ucz, analizuj swoje decyzje wstecz i zwiększaj swój wskaźnik sukcesu. To jest jedyna droga do sukcesu. Nie ma dróg na skróty.

Przeanalizuj również bukmacherów, z których będziesz korzystać. To samo dotyczy drużyn grających w ligach, na które stawiasz. Analizuj swoje wyniki, ucz się na błędach i patrz jak rośnie bankroll.

Najważniejszy czynnik przedmeczowe

Wiesz, że na naszej stronie poruszamy wiele aspektów związanych z zakładami piłkarskimi. Dowodem na to jest dział Zakłady Piłkarskie w którym znajduje się mnóstwo artykułów dotyczących praktycznie wszystkiego, co związane z obstawianiem tej dyscypliny sportu.

Poruszamy tam różne tematy, takie jak ogólna strategia, psychologia zakładów, jak działają zakłady, jak wybrać odpowiedniego bukmachera i wreszcie, co nie mniej ważne, dużo mówimy o zarządzaniu budżetem, co jest bardzo ważnym czynnikiem.

Ale cała ta wiedza pójdzie na marne, jeśli nie weźmiesz pod uwagę jednej rzeczy, którą uważam za absolutnie najważniejszy czynnik w osiągnięciu sukcesu – badań przedmeczowych.

Jeśli nie wiesz, na kogo i dlaczego postawić, możesz równie dobrze zawiązać sobie oczy i iść rzucać rzutkami do celu. Przedmeczowe analizy stanowią różnicę między zyskownymi a przegranymi graczami. Dlatego w tym punkcie skupię się na tym, co powinieneś zrobić w ramach przedmeczowego researchu.

Statystyki i trendy

Statystyki i trendy brzmią pewnie jak praca dla księgowego, a nie dla gracza, który chce obstawić mecz. Wręcz przeciwnie – jeśli studiujesz statystyki i historyczne trendy, często zdobywasz cenne informacje, które mogą ostatecznie zadecydować o tym czy Twój zakład jest udany czy nie. Należy skupić się głównie na tych czynnikach:

 • Ile bramek zdobywa drużyna średnio na mecz (w całym sezonie, u siebie, na wyjeździe).
 • Ile bramek zdobywa średnio drużyna w każdym meczu (w całym sezonie, u siebie, na wyjeździe).
 • Jaki jest stosunek zwycięstw do porażek drużyny (w całym sezonie, u siebie, na wyjeździe).
 • Jaki jest stosunek zwycięstw do porażek drużyny w określonych sytuacjach (np. gdy gra mecz ligowy u siebie zaraz po meczu w rozgrywkach europejskich).
 • Jak drużyna radziła sobie w przeszłości przeciwko obecnemu przeciwnikowi.
 • Jak radzi sobie ostatnio drużyna (czy jest na fali zwycięstw, czy też tonie w problemach).
 • Jak radzi sobie przeciwnik w ostatnim czasie (czy ma passę zwycięstw czy kłopoty).

Na pewno powinieneś spojrzeć na te statystyki przed postawieniem zakładu. Nie dajcie się zwieść – statystyki to tylko podstawa w waszym przedmeczowym researchu. Istnieje wiele statystyk, a im więcej poświęcisz im czasu, tym większe będą Twoje szanse na sukces.

Informacje o drużynie i kontuzjach

Kolejnym ważnym czynnikiem są informacje dotyczące tego, co dzieje się w klubie, a także informacje dotyczące kontuzji zawodników. Jednym z najlepszych sposobów, aby śledzić te dwa czynniki jest znalezienie strony internetowej lub gazety, gdzie te raporty pojawiają się regularnie.

Czy mówi się o złych nastrojach w drużynie? Może dlatego, że klub ma kłopoty finansowe i zalega zawodnikom z pensjami? Czy drużyna straciła motywację i jest na przegranej pozycji? Czy któryś z ważnych zawodników jest kontuzjowany?

Musisz zadawać tego typu pytania, ponieważ powyższe czynniki zawsze będą miały duży wpływ na ostateczny wynik meczu. Przy odrobinie wysiłku, często można znaleźć informacje, które dadzą Ci dużą przewagę w końcowym wyniku.

Nie ma uniwersalnego najlepszego momentu na postawienie zakładu. Czasami lepiej jest postawić zakład z dużym wyprzedzeniem, a czasami lepiej jest postawić zakład w ostatniej chwili.

Na przykład, warto obstawiać z dużym wyprzedzeniem, jeśli posiadamy informacje, które stały się znane praktycznie od razu po ogłoszeniu kursów – na przykład, istnieje informacja, że kluczowy zawodnik nie rozpocznie meczu z powodu kontuzji lub prognozy pogody przewidują deszcz (w tym przypadku można spróbować postawić zakład under na liczbę bramek, o ile zdążysz postawić zakład zanim bukmacherzy dostosują kursy, aby to odzwierciedlić).

Jeśli chodzi o zakłady na ostatnią chwilę, to opłacają się one na przykład wtedy, gdy trener w ostatniej chwili dokonuje zmian w składzie. Jeśli zdążysz postawić zakład zanim bukmacherzy odpowiednio dostosują kursy, możesz zyskać przewagę.

Czynniki sezonowe również odgrywają tu rolę – na przykład obstawianie underdogów na początku sezonu może być korzystne. Na początku sezonu słabe drużyny mają jeszcze dużo siły i motywacji. Chcą od samego początku wywalczyć sobie miejsce w spokojnym środku tabeli, a nie walczyć o zbawienie. Jednak w trakcie sezonu będą się męczyć i większe zespoły będą miały większą przewagę w meczach między sobą. Tutaj logicznie rzecz biorąc warto stawiać na silniejsze drużyny.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY