Co Sprawdzić Zanim Obstawimy Łucznictwo?


Letnie Igrzyska Olimpijskie, które niebawem się odbędą przyniosą do zakładów sportowych bardzo wiele możliwości. Z tego powodu postanowiłem przybliżyć Wam mniej popularne dyscypliny sportowe, takie jak wspomniane łucznictwo.

Mamy nadzieję, że uzyskasz przynajmniej ogólny przegląd wszystkich niebezpiecznych sytuacji związanych z tym sportem, co powinno pomóc Ci w bardziej efektywnym obstawianiu.

Historia łucznictwa

Pierwsze wzmianki o łucznictwie pochodzą z 10 000 lat p.n.e. Wiadomo, że w tamtych czasach był to główny sposób zdobywania pożywienia lub walki z wrogami.

Przez wieki jednak łucznictwo przekształciło się w formę rozrywki, a następnie w sport. Największe zasługi w popularyzacji łucznictwa jako dyscypliny sportowej mają Brytyjczycy. Po tym wydarzeniu nastąpiło włączenie łucznictwa do igrzysk olimpijskich. Stało się to w 1900 roku w Paryżu, gdzie startowały tylko kobiety.

Co ciekawe, turnieje te w żaden sposób nie przypominały formatu współczesnego łucznictwa. W pierwszych latach istnienia Olimpiady strzelano do gołębi. Z czasem bezbronne ptaki zostały zastąpione tarczami, a zasady turnieju zostały ujednolicone i są przestrzegane do dziś.

Rozwój i popularyzacja łucznictwa nie umknęły uwadze bukmacherów, którzy dodają do swoich ofert ważne turnieje (np. bukmacher William Hill nie omieszkał ogłosić kursów na każde większe zawody). Poniżej dam Ci kilka wskazówek jak wybrać właściwych zwycięzców i wygrać w zakładach na łucznictwo.

Jak prawidłowo obstawiać zakłady na łucznictwo?

Zwycięstwo w zawodach łuczniczych to nic innego jak połączenie mistrzowskiej celności, koncentracji, zdolności do powtarzania swoich dobrych występów i odporności na stres. Jeśli chcesz z powodzeniem obstawiać zawody łucznicze, musisz posiadać informacje na temat strzał, które będą używane podczas zawodów.

Tylko dobra znajomość słabych i mocnych stron uczestników, plus wspomniana wcześniej wiedza o strzałach, pomoże Ci trafnie przewidzieć wynik turnieju.

Przygotowanie psychiczne

Choć łucznictwo wymaga od zawodnika wielkich umiejętności i siły (o czym niewielu ludzi wie) klucz do sukcesu leży zazwyczaj w umyśle łucznika. Łucznictwo to sport, który wymaga największej koncentracji i uwagi, co jest podstawą niezwykłej celności.

Każdy łucznik inaczej radzi sobie z presją psychiczną. Presja wzrasta proporcjonalnie do postępu turnieju i jego końcowej fazy, osiągając szczyt oczywiście podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich. Dlatego powinieneś prześledzić historię łucznika i sprawdzić, jak radził sobie w sytuacjach stresowych, w momentach, gdy sprawy nie układały się po jego myśli, lub gdy np. borykał się z problemami osobistymi itp.

Niektórzy łucznicy potrafią się odpowiednio skoncentrować tylko wtedy, gdy są pod ogromną presją, inni pod taką presją mogą zostać sparaliżowani i szybko wyeliminowani z turnieju. Podczas fotografowania trzeba się po prostu całkowicie wyłączyć i nie myśleć o rzeczach przed i po zdjęciu.

Historia zawodników i pojedynków między sobą

Oczywiście są turnieje drużynowe, ale mimo to powinieneś zaklasyfikować łucznictwo jako osobny sport, w którym łucznicy pokonują swoje słabości. Dlatego najbardziej powinna Cię interesować historia wzajemnych meczów/starć.

W łucznictwie często zdarza się, że łucznik z najwyższej półki ma bardzo słabe wyniki przeciwko niżej notowanemu przeciwnikowi. Trudno w kilku słowach wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. W łucznictwie, podobnie jak w tenisie, niektórzy przeciwnicy nie nadają się do rywalizacji i takich sytuacji należy unikać lub je wykorzystywać. Faworyt zawodów łuczniczych nie jest w stanie pokonać swoich przeciwników mimo dobrej kondycji i bardzo niskich kursów. Zatem jeszcze raz kładziemy nacisk – prześledźcie wzajemną historię każdego łucznika.

Powtarzalność strzałów

To słowo jest kluczowe w łucznictwie. By móc oddawać udane strzały, sportowiec musi być dobry w regularnym powtarzaniu udanych prób. Jakie to ma znaczenie, że dwa razy uda mu się strzelić 10, gdy z poprzedniego łuku trafi tylko 4? Suma wyniesie 24, a więc wynik, który łatwo będzie przebić regularnymi strzałami o wartości powiedzmy: 8 + 9 + 8 = 25. Oczywiście dwa strzały o wartości 10 będą wyglądały lepiej, ale ostatnie pojedyncze trafienie jest zawsze najważniejsze.

Plan dnia

Pojedynki łucznicze są bardzo krótkie, często trwają nie dłużej niż 10-15 minut. Dlatego tak ważna jest forma, nie w konkretnym dniu, ale w konkretnym momencie. Może to mieć kolosalny wpływ na wynik, ale nie jest to takie łatwe do przewidzenia. Przez cały czas trwania turnieju uważnie obserwuj zawodnika, każdą najmniejszą rzecz, która dzieje się wokół niego. Nawet jeśli wygra 8 poprzednich starć, może mieć po prostu słaby moment, który jego przeciwnik może wykorzystać.

Ranking światowy

Tak jak w każdym innym sporcie indywidualnym, jakość sportowca może być oceniana na podstawie jego światowego rankingu. W tym celu powinieneś przeanalizować nie tylko aktualną pozycję, ale także najwyższą pozycję, jaką zawodnik osiągnął w przeszłości (oraz to, jak dawno temu ją osiągnął).

Nigdy jednak nie powinieneś przeceniać światowego rankingu. Może ci to pomóc w przypadku łuczników, którzy mają podobne wyniki. Łucznicy, którzy zajmują znacznie wyższą pozycję w rankingu, będą mieli bardzo niskie kursy. W tym przypadku zaleca się raczej śledzenie szczegółowych statystyk meczów pomiędzy danymi zawodnikami.

Liczba startów w Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata

Rankingi i statystyki są ważne, ale powinieneś także zwrócić uwagę na turnieje międzynarodowe. Podczas gdy rankingi i wyniki osobiste mogą być lepsze przeciwko słabszym przeciwnikom, prawdziwym sprawdzianem dla łuczników są Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata. A konkretny obraz danego łucznika można sobie wyrobić tylko na podstawie ilości udziału w tych turniejach i ilości zdobytych medali.

Jakość sprzętu

Oczywiście cena i jakość sprzętu odgrywa ważną rolę w łucznictwie. Wątpliwe jest jednak, by mógł on odegrać znaczącą rolę podczas wielkich turniejów, takich jak Olimpiada.

Sieci społecznościowe

W poprzednich linijkach włożyliśmy Ci na serce, że sukces w łucznictwie zależy od dobrej kondycji psychicznej zawodnika. A gdzie powinieneś znaleźć informacje o tym, jak sportowiec aktualnie się czuje, z jakimi problemami się boryka itp. Cóż, na portalach społecznościowych takich jak Instagram, Facebook czy Twitter.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.