Cashout lub Early Payout – Jak Działa i Kiedy Korzystać?


W poniższym artykule przyjrzymy się funkcji Cashout oferowanej dziś przez chyba wszystkich bukmacherów w Polsce. Jest to funkcja wczesnej wypłaty, która może zaoszczędzić sporo pieniędzy i nerwów. Jeśli więc Twój ulubiony bukmacher obsługuje tę funkcję, z pewnością nie zaszkodzi dowiedzieć się o niej więcej.

Co oznacza termin cashout?

Czym jest cashout? Ta funkcja jest popularna wśród obstawiających, ponieważ pozwala na wcześniejsze wypłacenie pieniędzy za zgłoszony kupon. Dzięki temu możesz otrzymać swoje pieniądze zanim zakończą się wszystkie mecze/wydarzenia, na które postawiłeś. Ważne jest jednak, że nie otrzymasz pełnej kwoty, którą otrzymałbyś, gdybyś pozwolił zakończyć ważność kuponu. Mimo to ta funkcja jest bardzo przydatna, ponieważ może albo zmniejszyć Twoje straty z ewentualnej przegranej (gdy mecze na Twoim kuponie nie idą dobrze) albo zagwarantować Ci przynajmniej część wygranych.

Jak i kiedy korzystać z cash out?

Każdy bukmacher ma nieco inne warunki korzystania z cash outu, ale podstawowa zasada, o której wspomniałem w poprzednim akapicie jest wszędzie taka sama. Niektórzy bukmacherzy pozwalają na wcześniejsze wypłacenie gotówki tylko z zakładów AKO (przedmeczowych), podczas gdy inni oferują wypłatę gotówki także z zakładów LIVE. Nie wypłaca się zbyt często za zakłady systemowe, ponieważ te same w sobie oferują pewną przewagę obstawiającemu.

Jak powiedziałem powyżej każdy bukmacher ma inne warunki wypłaty, ale zazwyczaj musisz mieć przynajmniej jeden dopasowany wynik na kuponie, aby skorzystać z tej funkcji. Pamiętaj jednak, że jeśli skorzystasz z opcji cash out to nawet jeśli pozostałe mecze na bilecie okażą się korzystne dla Ciebie, nie otrzymasz już żadnych pieniędzy. Tak więc używanie funkcji „cash out” jest trochę taktyką i strategią, ale jest to zdecydowanie użyteczne narzędzie, które może zaoszczędzić nam czasami sporo pieniędzy.

Przykłady korzystania z cash out

Załóżmy, że mamy 3 mecze hokejowe na kuponie, z których dwa już się odbyły na naszą korzyść. Nie jesteśmy jednak do końca pewni, czy trzecia gra nam się uda (albo nie chcemy niepotrzebnie ryzykować) więc korzystamy z funkcji cashout, aby wypłacić część całkowitej możliwej wygranej. Na przykład stawiamy 100 PLN, a maksymalna możliwa wygrana w przypadku rozstrzygnięcia wszystkich trzech wyników wynosi 548 PLN. Jednak bilet zamknęliśmy po dwóch wygranych meczach, więc dostaniemy „tylko” 379 PLN. Zasada jest jasna, mamy gwarancję pewnej wygranej i nie musimy ryzykować, że stracimy wszystko.

Przykład minimalizowania strat

Powiedzmy, że mamy obstawione 4 gry, z których dwie pierwsze poszły dobrze, ale trzecia i czwarta nie. Obie drużyny, na które postawiliśmy przegrały różnicą gola lub dwóch. W tym przypadku możemy albo czekać i modlić się, by obie drużyny odwróciły losy spotkania albo wybrać opcję cash out, w której najprawdopodobniej nie odzyskamy całej kwoty, ale przynajmniej jej część. Jeśli ponownie postawiliśmy 100 PLN, to w takiej sytuacji dostaniemy np. 50-70 PLN. Nie będziemy na plusie, ale zminimalizujemy straty.

Czy warto korzystać z cashout?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo zawsze zależy to od konkretnej sytuacji. Możesz skorzystać z funkcji cashout, aby zachować początkową stawkę zakładu i otrzymać przynajmniej część wygranej, ale możesz też pozbawić się jeszcze większych wygranych. Dlatego ważne jest, byś sam ustalał priorytety i zawsze podejmował decyzje w oparciu o aktualną sytuację. Z czasem na pewno udoskonalisz swoje umiejętności taktyczne, które pomogą ci lepiej wykorzystać tę cechę.

Strategie i taktyki związane z cashoutem

Wierzcie lub nie, ale niektórzy obstawiający stosują strategie oparte właśnie o tę funkcję. Możesz znaleźć ich mnóstwo w internecie, ale oczywiście żadna z nich nie działa w 100%, bo wtedy każdy by jej używał. Nawet przy użyciu strategii, obstawiający musi mieć rozeznanie w konkretnych dyscyplinach sportowych i meczach, dlatego też skuteczni obstawiający to zazwyczaj ci, którzy na co dzień interesują się daną dyscypliną. Jak już powiedziałem istnieje kilka strategii, ale przyjrzymy się jednej z najbardziej powszechnych.

Zazwyczaj jest to kupon składający się z dwóch wydarzeń, z których pierwsze ma tylko minimalny kurs i musi się zakończyć zanim rozpocznie się następny mecz na kuponie. W ten sposób obstawiamy zakład, co do którego jest pewność, że faktycznie wejdzie (z kursem do 1.1). Załóżmy, że okazja faktycznie się sprawdziła i czekamy teraz na drugi mecz, w którym postawiliśmy np. na liczbę bramek w meczu +1,5. Wybieramy mecz, w którym spodziewana jest większa liczba goli i jednocześnie kurs powinien przekroczyć 1.20. W momencie, gdy padnie pierwsza bramka możemy typować zwycięstwo.

Bilety przedmeczowe vs. Zakłady na żywo

Wcześniej nie było łatwo korzystać z cashoutu w zakładach przedmeczowych, ponieważ nie można było go wypłacić w momencie, gdy coś na kuponie zostało rozegrane (i czasami nadal nie można). Oznaczało to, że mogłeś korzystać z tej funkcji tylko wtedy, gdy np. jeden mecz już się zakończył, a następny jeszcze się nie rozpoczął. W dzisiejszych czasach wielu bukmacherów pozwala na wcześniejsze wypłaty nawet za mecze rozgrywane z poślizgu przedmeczowego.

Zaletą zakładów przedmeczowych jest to, że masz dużo czasu, aby ocenić wszystkie statystyki i ewentualnie skonsultować się z innymi. Z drugiej strony w porównaniu z zakładami na żywo, ma wiele wad.

Dzieje się tak dlatego, że w zakładach przedmeczowych ktoś może wypaść z drużyny z powodu kontuzji lub innych okoliczności lub też trener może wprowadzić do drużyny nowych zawodników. To oczywiście będzie miało wpływ na grę. Tak samo nie możesz wiedzieć z góry, w jakim stanie psychicznym będzie zawodnik/drużyna. Nikt nie jest w formie każdego dnia, ale dzięki zakładom na żywo możesz przynajmniej zobaczyć, jak dziś radzi sobie drużyna. Dodatkowo, możesz elastycznie reagować na pojawiające się sytuacje.

Zanim jednak zaczniesz obstawiać upewnij się, że Twój bukmacher obsługuje wypłaty nie tylko w zakładach przedmeczowych, ale także w zakładach na żywo. Możesz wtedy zacząć stawiać zakłady za małe kwoty, aby zapoznać się z tą funkcją.

Którzy bukmacherzy oferują cashout?

BukmacherOpcja cash outJakie zakłady
FortunaTaksolo, AKO, prematch, live
LV BETTaksolo, AKO, prematch, live
STSTaksolo, AKO, prematch, live
TotalbetTaksolo, AKO, prematch, live
PZBukTaksolo, AKO, prematch, live
EtotoTaksolo, AKO, prematch, live
forBETTak – w aplikacjisolo, AKO, prematch, live
BetclicTaksolo, AKO, prematch, live
TotolotekTaksolo, AKO, prematch, live
eWinnerTaksolo, AKO, prematch, live
SuperbetTaksolo, AKO, prematch, live
NoblebetTaksolo, AKO, prematch, live

FAQ

Jak często mogę korzystać z cashout?

Ta opcja nie ma żadnych ograniczeń. Jeśli postawisz 10 kuponów w ciągu jednego dnia, możesz wykorzystać cashout na każdy z nich. Jednak na każdym bilecie możesz wykorzystać cashout tylko raz.

Czy mogę skorzystać z opcji cash out, jeśli za zakład zapłaciłem punktami lojalnościowymi?

W tym przypadku musisz sprawdzić u swojego bukmachera szczegółowe zasady i warunki wcześniejszej wypłaty, jednak w praktyce kupon złożony za punkty nie jest przeszkodą. Większość bukmacherów pozwala Ci na korzystanie z tej funkcji nawet w przypadku kuponu, który wysłałeś za punkty lojalnościowe.

Czy kwota, która pojawi się na moim kuponie w ramach funkcji cashout jest ostateczna?

Tak, nie ma żadnych opłat ani podatków za korzystanie z tej funkcji. Kwota, którą widzisz na kuponie w danym momencie to kwota, którą faktycznie otrzymasz, jeśli zamkniesz kupon natychmiast.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY