BTTS – Obie Drużyny Strzelą Gola – Poradnik [Edycja 2022]


W tym artykule chciałbym bardziej szczegółowo opisać co to jest zakład BTTS (Both Teams to Score). Przedstawię również strategię zakładu BTTS, czyli takiego, w którym „obie drużyny zdobywają punkty”. Ten specjalny zakład na bramki piłkarskie jest strategią, która jest niedoceniana i często ignorowana. Niesłusznie, ponieważ jest to przydatna alternatywa dla zakładów over/under.

BTTS jako rodzaj zakładów działa w prosty sposób:

 • Obie drużyny strzelą gola?
 • Tak czy nie?

Zakład „obie drużyny strzelają gola” ma dziś stałe miejsce w tabelach największych bukmacherów. Na stronach bukmacherów polskich lub zagranicznych często można spotkać się z określeniem zakładu jako BTTS (= Both Teams To Score).

Co to są zakłady BTTS czyli „obie drużyny strzelą gola”?

Jak sama nazwa zakładu BTTS wskazuje „obie drużyny strzelają” zakłada, że obie drużyny strzelą przynajmniej jedną bramkę. Oznacza to, że dokładna liczba bramek nie ma znaczenia. W końcu jest bardzo mało sportów drużynowych, w których można założyć, że jedna lub obie drużyny nie strzelą gola. W tej opcji zakładów należy zwrócić uwagę na dokładne wymagania bukmachera. Jeśli nie podano inaczej, zakład dotyczy bramek strzelonych w normalnym czasie gry (90 minut). Gole zdobyte w dogrywce lub w rzutach karnych (jeśli takie są) nie są wliczane. Jeśli zdecydujesz się postawić zakład „BTTS”, powinieneś wcześniej porównać kursy. W przypadku tego typu zakładów kursy u różnych bukmacherów znacznie się różnią – często dwa różne wyniki meczu mają inne kursy. Oto przykład porównania dwóch znanych bukmacherów na spotkanie Tottenham Hotspur vs Manchesterem United:

Bukmacher 1

 • obie drużyny strzelą gola (BTTS) TAK | 1.76
 • obie drużyny strzelą gola (BTTS) NIE | 1.96

Bukmacher 2

 • BTTS – TAK | 1.85
 • BTTS – NIE | 1.86

Warto obstawiać zakłady BTTS?

Możliwe są tylko dwa wyniki, więc jest to klasyczny zakład typu 2-drogowego. Twoja teoretyczna szansa na wygraną wynosi 50%. Zasadnicze pytanie brzmi: który z tych dwóch wyników jest bardziej prawdopodobny? W tym przypadku możemy powiedzieć jasno: prawdopodobieństwo, że obie drużyny strzelą gola jest znacznie większe niż to, że go nie strzelą. Znajduje to również odzwierciedlenie w kursach zakładów. Kursy na „BTTS – TAK” są generalnie niższe niż na „BTTS – NIE”. W końcu szanse to nic innego jak odzwierciedlenie prawdopodobieństwa wystąpienia określonego wyniku. Aby lepiej zrozumieć poziom kursów oferowanych dla tej opcji zakładów, przyjrzyjmy się 19 kolejce spotkań w niemieckiej Bundeslidze – zebraliśmy średnie kursy od wielu bukmacherów.

SpotkanieBTTS – TAKBTTS – NIE
Bayern – Hoffenheim1,652,10
Köln – Augsburg1,702,10
Frankfurt – Gladbach1,602,25
Dortmund – Freiburg1,702,00
Leipzig – HSV1,801,90
Stuttgart – Schalke1,751,95
Bremen – Hertha1,751,95
Leverkusen – Mainz1,652,10
Hannover – Wolfsburg1,602,20

Jak wyraźnie widać we wszystkich meczach bukmacherzy zakładają, że obie drużyny mają większe szanse na zdobycie przynajmniej jednej bramki. Niesamowite jest to, że tylko 6 z 18 wymienionych kursów jest wartych 2.00 lub więcej – i we wszystkich przypadkach są one po stronie „BTTS – NIE”. Równie niezwykły jest fakt, że najniższy kurs wynosi 1.60 – można więc mówić o wysokich kursach na zakłady typu „BTTS”. Prawdopodobieństwo zwycięstwa po kursie 1.60 wynosi 62.5% – jeśli uwzględnimy marżę bukmachera (tutaj działamy przy założeniu, że wynosi ona 7%). Widzimy, że bukmacher zakłada prawdopodobieństwo wyniku na poziomie 58,5%. Aby zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie, jak często obu drużynom udaje się strzelić gola tak abyśmy mieli przynajmniej jakiś obraz sytuacji, przyjrzałem się meczom od 10 do 19 kolejki niemieckiej Bundesligi.

KolejkaBTTS – TAK BTTS – TAK (%)
10666,7%
11777,8%
12777,8%
13555,6%
14555,6%
15555,6%
16444,4%
17777,8%
18666,7%
19777,8%
Razem5965,5%

W tej grupie widzimy, że 65.5% meczów ma status „BTTS – TAK”. Oczywiście jest to mała próbka, ale dłuższa analiza sugeruje, że w czołowych ligach około 2/3 wszystkich meczów kończy się zdobyciem bramki przez obie drużyny, co daje prawdopodobieństwo około 67%. Jeśli weźmiemy najniższy kurs jaki znaleźliśmy w pierwszej tabeli (1.60) widać wyraźnie, że bukmacherzy uważają za bardzo prawdopodobne zdobycie bramki przez obie drużyny. Jest to poniżej średniej liczby, którą obliczyliśmy. Dlatego zawsze warto mieć oczy szeroko otwarte. Kursy na BTTS mogą często oferować dobrą wartość (value bet).

Jak i kiedy najlepiej wykorzystać strategię BTTS?

W tej części chciałbym wyjaśnić o jakich czynnikach powinieneś pamiętać w związku ze strategią „obie drużyny zdobywają punkty”. Chcielibyśmy również wyjaśnić, które z nich są szczególnie interesujące. Przede wszystkim polecam BTTS jako prosty samodzielny zakład, bowiem kursy są często bardzo atrakcyjne. Jeśli zdecydujesz się postawić zakład kombinacyjny wydaje się być rozsądne, aby nie umieszczać na kuponie więcej niż jednego typu na „obie drużyny strzelą gola”. Narażamy się wtedy na niepotrzebne ryzyko. Po drugie polecam postawić na „BTTS – TAK”, będziesz mógł najlepiej wykorzystać kombinację wartościowych kursów i wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia. Zakład „BTTS – NIE” użyjemy tylko wtedy, gdy mamy wyraźnego faworyta (który przeważa nad przeciwnikami) lub gdy alternatywna opcja zakładu „Postaw na zero” (wygrana drużyny przy zerowej liczbie bramek strzelonych przez przeciwników) oferuje zbyt niskie kursy. Ogólnie rzecz biorąc ważne jest, by brać pod uwagę najważniejsze statystyki bramek z ostatnich 5-10 meczów danych drużyn. Pamiętaj również o odpowiednim formacie rozgrywek: szczególnie w meczach pucharowych, gdzie obie drużyny muszą wygrać, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że drużyny strzelą gola. W tym przypadku ta strategia obstawiania jest o wiele bardziej obiecująca. Z drugiej strony, w meczach ligowych, gdzie nie zawsze możemy założyć otwartą strategię ataku, czołowe drużyny są bardziej podatne na brak bramek.

Rekomendacja w związku z zakładami BTTS

Opcję „obie drużyny strzelają – TAK” polecam na mecze, w których zdecydowany faworyt gra na wyjeździe. Uważam, że połączenie prawdopodobieństwa zwycięstwa i atrakcyjnych kursów jest wtedy bardzo dobre. Oto przykład:

 • SD Eibar – FC Sevilla | BTTS Kurs Tak 1.70

Dla nieco bardziej ryzykownej wersj BTTS – NIE polecam mecz, w którym zdecydowany faworyt gra u siebie. Oczywiście mecz jest odpowiedni, gdy underdog nie jest w stanie się wykazać na boisku. Nasz przykład tej opcji:

 • Manchester City – West Bromwich | BTTS NE kurs 1.55

Jak już wspomniałem w takich przypadkach porównanie z typem „Postaw na zero” jest zawsze donrym rozwiązaniem. Często będziesz miał większe szanse. Dlatego też moją ogólną rekomendacją jest stawianie na „obie drużyny strzelą gola” zamiast stawiania przeciwko.

Lukratywne, ale ryzykowne: Obie drużyny strzelą gola do połowy meczu

Szczególnie ciekawą strategią zakładów jest zakład na połowę czasu gry. Dla przykładu: wybraliśmy mecz, w którym spodziewamy się wielu bramek – Valencia vs Real Madryt:

 • Obie drużyny strzelają gola TAK | 1.40
 • Obie drużyny strzelają gola NIE | 2.80
 • Obie drużyny zdobywają punkty w pierwszej połowie
  TAK 3.00 | NIE 1.35
 • Obie drużyny zdobywają punkty w obu połowach
  TAK 6.50 | NIE 1.08

Niski kurs na zdobycie bramki przez obie drużyny (1.40) sugeruje, że bukmacherzy zakładają, że obie drużyny strzelą gola. To, że obie drużyny strzelą przynajmniej jedną bramkę w pierwszej połowie, jest jednak mniej prawdopodobne – zwłaszcza, że kursy oferowane w tym przypadku (kurs 3.00) są dość niskie. Czynnik szczęścia odgrywa zbyt dużą rolę w tym zakładzie. Dlatego zalecam, abyś trzymał się klasycznej opcji i polecam dwie opcje zakładów wymienione powyżej.

Godne rozważenia

Dla tych, którzy lubią ryzyko mam jeszcze jedną opcję: zakład na „obie drużyny strzelą gola + prawidłowy wynik meczu” (jeśli bukmacherzy go oferują). Wyobraźmy sobie następujący scenariusz: w meczu pomiędzy Leverkusen i Mainz, zwycięstwo Leverkusen w połączeniu z „obie drużyny strzelą gola” będzie miało bardzo dobry kurs 2.60. Pamiętaj jednak, że prawidłowy wynik zależy od trzech różnych czynników. W związku z tym zalecam postawienie nieco mniejszego zakładu. Taki zakład nie powinien być uwzględniany w zakładzie łączonym.

Kiedy nie należy zakładać, że obie drużyny zaliczą bramkę?

W piłce nożnej jest wiele meczów, w których punktuje tylko jedna drużyna. Ta wiedza może być również wykorzystana w odwrotny sposób – zamiast ignorować zakład „obie drużyny zdobywają punkty”, możesz użyć następującego klucza, aby postawić na obie drużyny, które nie zdobywają punktów. Ta możliwość obstawiania jest również reklamowana przez bukmacherów.

W tych momentach nie warto zakładać, że obie strzelą gole:

 • Kiedy jedna z drużyn jest silna defensywnie
 • Kiedy jedna z drużyn jest słaba w ataku
 • Gdy istnieje możliwość, że przynajmniej jedna z drużyn gra na remis

Oczywiście, nie możesz w sposób ogólny stawiać przeciwko „obie drużyny strzelą gola” we wszystkich meczach, które wykazują jedną z powyższych tendencji. To krok, który powinieneś poprzeć dodatkowymi informacjami.

Silna defensywa jednej lub obu drużyn

Podczas gdy silne drużyny ofensywne skupiają się na atakowaniu w czym są najlepsze, silne drużyny defensywne skupiają się na bronieniu. Tak to już jest w futbolu – każdy stara się wykorzystać swoje najmocniejsze strony. Dlatego też, jeśli przyjdzie Ci zmierzyć się z silnie broniącymi drużynami, spodziewaj się, że ich priorytetem będzie uważna obrona, która może doprowadzić nawet do remisu 0-0.

Kiedy grają przeciwko sobie dwie defensywne drużyny, rzadko kiedy zobaczysz w takich meczach bramki. W takich meczach logiczne jest więc stawianie na „obie drużyny zdobywające punkty”.

Drużyny słabe w ataku

Prawdopodobnie nie będzie dla Ciebie zbyt dużym zaskoczeniem, że drużyny ze słabymi ofensywnymi zawodnikami zazwyczaj nie strzelają dużej liczby bramek. Wynika to z ich braku talentu ofensywnego i stylu gry, do którego tacy zawodnicy się skłaniają. Jeśli drużyny mają braki w ofensywie, logicznie cofają się do bloku defensywnego. Jeśli nie strzelają do swoich przeciwników i nie mogą ich zasypać bramkami, muszą im przeszkodzić w zdobywaniu bramek – inaczej nie mają szczęścia.

Jeśli w meczu spotkają się dwie takie drużyny, nie możesz oczekiwać, że padnie wiele bramek. Najbardziej prawdopodobnym wynikiem jest bezbramkowy remis lub zwycięstwo 1-0 dla jednej z drużyn. W każdym razie jest bardzo mało prawdopodobne, że obie drużyny strzelą gola. Obstawianie zakładów PRZECIW „obie drużyny zdobywają punkty” (lub nie obstawianie w ogóle) jest w takich przypadkach całkowicie logicznym krokiem.

Jedna z drużyn gra na remis

W poprzednim artykule zwróciłem uwagę na to, że jeśli dwie drużyny grają ze sobą i muszą wygrać, może to doprowadzić do wysokiego wyniku końcowego. Ten scenariusz jest zupełnie odwrotny. Kiedy jedna z drużyn w meczu chce zremisować możesz oczekiwać, że padnie niewiele bramek.

Drużyna grająca na remis zagra bardzo defensywnie, ponieważ jej celem jest uniemożliwienie przeciwnikowi zdobycia bramki. Jego ogólny plan gry będzie tak skonstruowany, by za wszelką cenę nie zdobywać bramek, nawet jeśli sam nie będzie ich zdobywał.

W związku z tym mecze, w których jedna z drużyn prawdopodobnie będzie grała na remis, stanowią doskonałą okazję do postawienia zakładu PRZECIW „oba zespoły strzelają bramki” lub w ogóle NIE obstawiać takiej okazji. Takie drużyny nie będą starały się zdobywać bramek, tylko włożą cały swój wysiłek w to, by przeszkodzić przeciwnikowi w zdobyciu bramki.

Podstawowe wskazówki dotyczące zakładów, ze obie drużyny strzelą gola

Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę obstawiając zakłady BTTS.

Nie stawiaj na każdy mecz

Bukmacherzy oferują możliwość obstawiania „obie drużyny strzelą gola” w prawie każdym meczu piłkarskim. Nie wykorzystuj tego jako wymówki do obstawiania przy każdej nadarzającej się okazji. Tak jak w przypadku innych wskazówek dotyczących zakładów, zasada jest taka, że powinieneś stawiać tylko wtedy, gdy masz ku temu bardzo dobry powód.

Prostota i wysoka skuteczność zakładów typu „obie drużyny strzelą gola” często kusi ludzi do obstawiania większej liczby spotkań niż powinni. To jest złe! Jeśli stawiasz zbyt często i bez wyraźnego powodu, prędzej czy później zostawisz w nim pieniądze.

Jeśli nie poświęciłeś wystarczająco dużo czasu na analizę meczów i nie jesteś do końca pewien swojego zakładu lub jego wartości, spróbuj się wstrzymać i poczekać na lepszą okazję. Zawsze lepiej jest postawić tylko kilka wartościowych zakładów niż kilka przeciętnych lub nawet poniżej średniej.

Porównuj dostępne kursy

Ta wskazówka odnosi się do wszystkich rodzajów zakładów sportowych. Kursy na każdą okazję do postawienia zakładu mogą się znacznie różnić w zależności od bukmachera. W Twoim najlepszym interesie jest, aby zawsze stawiać zakłady po najwyższych oferowanych kursach, co zwiększy Twoje zyski.

Weź pod uwagę kluczowe czynniki

Powinieneś rozważyć wszystkie kluczowe czynniki przed postawieniem zakładu na „obie drużyny strzelą gola”. Wspomniałem już o nich w kilku poprzednich artykułach, więc wymieńmy je tylko pokrótce.

 • Kluczowe czynniki dla zakładu „obie drużyny strzelą gola”
 • Siła ataku obu drużyn
 • Siła obrony obu drużyn
 • Aktualna forma
 • Motywacja
 • Styl gry
 • Pogoda
 • Kontuzje
 • Różnica w jakości pomiędzy drużynami
 • Spróbuj mniejszych akumulatorów

Szanse na to, że „obie drużyny zdobędą punkty” mogą być niskie, szczególnie w meczach pomiędzy znanymi ofensywnymi drużynami. Mniejsze AKO mogą nieco zwiększyć te kursy, tak że nie musisz stawiać 1000 PLN, by wygrać np. 100 PLN.

Z kolei z mniejszymi zakładami kumulacyjnymi nie powinieneś przesadzać. Jeśli używasz AKO, postaw na niego tylko kilka zdarzeń (zalecam maksymalnie 3-4). Nie zawsze jednak powinieneś stawiać na zakłady kumulacyjne, często wystarczą nawet zwykłe.

Wielu bukmacherów zaoferuje bonus, jeśli postawisz większą liczbę zakładów na swoim kuponie. Nie daj się skusić tym ofertom. Podczas obstawiania zakładów kumulowanych im więcej okazji do obstawiania masz na swoim kuponie, tym mniejsza jest szansa na wygraną. Te szanse maleją wykładniczo, nawet jeśli umieścisz jeden „pewny” zakład obok drugiego.

Podsumowanie

Zakłady na „obie drużyny strzelą gola” oferują ogromny potencjał. Jeśli więc szukasz alternatywy dla obstawiania klasycznych picków, zdecydowanie powinieneś spróbować. Przygotuj się na to, że choć takie zakłady mogą wyglądać na łatwe, nie unikniesz tu również ciężkiej pracy.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY