Bramkarz w Hokeju – Jego Ogromny Wpływ na Wynik Meczu


Wielu typerów hokejowych – doświadczonych lub nie – często ma problem z określeniem znaczenia roli bramkarza. Nie zdają sobie sprawy, że bramkarze są absolutnie kluczowi w hokeju. Kiedy profesjonalny gracz analizuje mecz hokejowy, zawsze najpierw patrzy na to, który z bramkarzy będzie w nim grał. Jeśli chodzi o bramkarzy i zakłady hokejowe, należy pamiętać o sześciu czynnikach wymienionych poniżej:

Nie jest niczym niezwykłym spotkać się z meczem, w którym bramkarze obu drużyn są mniej więcej równej klasy.

Bramkarze to podstawa analizy przedmeczowej

Zanim zaczniesz analizować siłę ofensywną i defensywną drużyn, ich ostatnie wyniki i tak dalej, powinieneś zacząć od spojrzenia na obsadę bramki. Którzy bramkarze będą łapać w danym meczu? W jakiej są one formie? Jak wypadli w swoich ostatnich meczach przeciwko sobie? Oczywiście nie można obstawiać wyłącznie na podstawie bramkarzy, ale są oni bardzo ważnym czynnikiem i dobrym punktem wyjścia do analizy przedmeczowej.

Bramkarze hokejowi są w wyjątkowy sposób włączeni w każdą bramkę, która kończy się w ich siatce. W rzeczywistości, jeśli przeciwnik strzelił bramkę, oznacza to, że bramkarz był albo pokonany, albo znajdował się w złym miejscu. Jeśli przeciwnik nie strzela gola przy świetnej okazji, to dlatego, że bramkarz go wybronił. Sami więc widzicie, jak ważna jest rola bramkarza.

Sprawdź, który bramkarz rozpocznie mecz

Problem w tym, że trenerzy nie muszą tego faktu ogłaszać. Oczywiście w większości przypadków mecz rozpoczyna numer jeden, ale zdarzają się sytuacje, w których mecz rozpoczyna numer dwa (np. gdy drużyna gra ze słabszym przeciwnikiem lub gdy numer jeden chce odpocząć lub leczy drobną kontuzję). W wielu przypadkach jednak różnica między numerem jeden a numerem dwa jest wyraźna. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, który bramkarz będzie w klatce.

Wiele gazet sportowych i stron internetowych mniej lub bardziej zgaduje, jeśli chodzi o bramkarzy, więc nie należy ślepo wierzyć we wszystko. Postaraj się raczej sam zrozumieć strategię każdej z drużyn.

Bramkarze przychodzą i odchodzą

Jeszcze kilka lat temu kariery w NHL wyglądały zupełnie inaczej niż dziś. Bramkarz był najpierw wybierany, potem spędzał kilka sezonów jako numer dwa lub trzy w drużynie (lub grał w AHL), a dopiero potem trafiał na pozycję numer jeden, którą zajmował przez wiele lat.

Dziś jednak sprawy mają się zupełnie inaczej. Jest lepiej wyposażony. Istnieje bardziej wyrafinowana strategia gry. Jest lepszy trening bramkarzy. W Europie pojawia się coraz więcej wartościowych zawodników – i bramkarzy. Bramkarze pojawiają się praktycznie znikąd i są w stanie od razu wskoczyć na karuzelę NHL. Niektórzy z najlepszych bramkarzy w lidze to zawodnicy, o których nikt nie słyszał 2-3 lata temu. Całkiem możliwe, że za kolejne 2-3 lata nikt nie będzie o nich pamiętał. Nie należy jednak oceniać bramkarzy po nazwisku i przywiązywać zbyt dużej wagi do przeszłości. W takim przypadku prosisz się o kłopoty.

Bramkarz w zespole może co roku być inny

A dokładniej – bramkarze mogą się zmieniać z tygodnia na tydzień. Jak już wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, jeśli oceniasz bramkarza na podstawie jego przeszłości, popełniasz błąd. Kiedy oceniasz bramkarza, powinieneś mieć trzy punkty odniesienia – występ w ciągu roku, występ w ostatnich dziesięciu meczach i występ w ostatnich pięciu meczach. W ten sposób wyraźnie zobaczysz, jak zmienia się (nie zmienia się) forma danego bramkarza i będziesz mógł wyciągnąć bardziej trafne wnioski.

Dobre i złe passy nie są rzadkością

Często zdarza się, że bramkarz zachowuje kilka czystych kartek z rzędu lub np. oddaje trzy strzały z rzędu. Niezależnie od przyczyny, niektórzy bramkarze mogą zyskać dużo pewności siebie i traktować krążek jak piłkę nożną – zatrzymując go z łatwością w każdej możliwej pozycji.

Ale oczywiście bramkarzom też zdarzają się złe passy. W takiej sytuacji bramkarz często w ogóle nic nie łapie – wpuszcza piłkę do siatki. Aby odnieść sukces w zakładach hokejowych, musisz być świadomy znaczenia dobrych i złych pass bramkarzy.

Skuteczność wielu z nich jest porównywalna

Wcale nie jest rzadkością spotkanie, w którym bramkarze obu drużyn są mniej więcej równej jakości. Jeśli tak się stanie, nie oznacza to, że nie powinieneś postawić na ten mecz. Oznacza to po prostu, że należy dokładnie przeanalizować wszystkie pozostałe czynniki i spróbować znaleźć przewagę gdzie indziej. W niektórych dyscyplinach sportowych remis w kluczowym czynniku oznaczałby, że nie warto obstawiać meczu, ale hokej jest pod tym względem inny.

Błędy popełniane przez typerów przy ocenie bramkarzy hokeja

Omówiliśmy już kwestię tego, że bramkarze są bardzo ważną (lub praktycznie najważniejszą) częścią hokeja. Jeśli potrafisz właściwie ocenić bramkarzy i to, jakie wyniki mogą dać, jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia przyzwoitych zysków z zakładów hokejowych. Ale oczywiście nie jest to takie proste – w ocenie bramkarzy czai się wiele pułapek.

Wielu obstawiających ma niezrozumiałą tendencję do ignorowania aktualnej kondycji bramkarzy.

Oto pięć najczęstszych błędów popełnianych przez obstawiających przy ocenie bramkarzy (nie tylko) w hokeju NHL:

1 – Zbytnie poleganie na reputacji

Bramkarze są często twarzą drużyny, więc poświęca się im dużo uwagi w mediach, co prowadzi do tego, że opinia publiczna często przypisuje tym zawodnikom więcej umiejętności, niż mają w rzeczywistości. Kiedy zawodnik wyrobi sobie reputację w oczach opinii publicznej, musi upłynąć dużo czasu, by ta reputacja mogła się w jakikolwiek sposób zmienić. Zawodnik może nadal mieć wizerunek świetnego bramkarza, ale w rzeczywistości może nie być aż tak dobry.

Są dwie główne kwestie, o których należy pamiętać w tym miejscu. Po pierwsze, musisz sprawdzić, jaka jest aktualna reputacja gracza (użyj mediów, forów dyskusyjnych itp.). Następnie musisz przeanalizować występy danego bramkarza i sprawdzić, czy jego reputacja jest zasłużona, czy też zawyżona. Jeśli zawodnik ma reputację jednego z najlepszych bramkarzy na świecie, to czy rzeczywiście tak się zachowuje, czy też jego umiejętności maleją? Jeśli zawodnik jest uważany za niedoświadczonego, to czy nie staje się on bardzo dobrym bramkarzem? To właśnie tutaj możesz znaleźć wielką wartość.

2 – Ignorowanie jego aktualnej kondycji

Wielu obstawiających ma niezrozumiałą tendencję do ignorowania aktualnej formy bramkarzy. Musisz zrozumieć, że bramkarze często mają dobre i złe passy, więc jeśli bramkarz świetnie broni w jednym meczu, jest całkiem możliwe, że w kilku kolejnych meczach będzie podobnie (aby lepiej ocenić, czy tak jest, musisz przestudiować bramkarza lub sprawdzić, jakie passy miał w przeszłości).

Ważne jest, aby dowiedzieć się, czy zawodnik ma więcej krótkoterminowych pass (dwa do trzech meczów), czy też ma również passy długoterminowe. Istnieje duża różnica między działaniem długo- i krótkoterminowym. Jeśli zrozumiesz tę różnicę, będziesz zarabiał pieniądze, jeśli ją zignorujesz, nie będzie ci się wiodło dobrze.

Możesz mieć najlepszego bramkarza na świecie, ale jeśli obrona przed nim jest nieszczelna, to niewiele zdziała. Uważaj, jeśli obrona jest zbyt słaba i jeśli oddają zbyt wiele strzałów na bramkarza. Z drugiej strony, musisz też uważać, że solidna obrona sprawi, że przeciętnego bramkarza będziesz postrzegał jako gwiazdę.

4 – Nie branie pod uwagę przeciwnika

To, z jaką drużyną mierzy się bramkarz, odgrywa dużą rolę. Słaby przeciwnik nie strzeli bramkarzowi zbyt wielu bramek, więc bramkarz będzie wyglądał na silnego. Z drugiej strony, silna drużyna może strzelić wiele bramek przeciwko świetnemu bramkarzowi.

Oprócz siły każdej z drużyn, musisz także obserwować styl gry. Niektórzy bramkarze radzą sobie lepiej przeciwko drużynom, które bazują na szybkości, a inni przeciwko drużynom, które grają siłowo. Im więcej wiesz o przeciwniku, tym więcej będziesz wiedział o tym, jak bramkarz może się zaprezentować.

5 – Zbytnia wiara w statystyki GAA

GAA (Goals Against Average) jest bardzo mylącą statystyką. Dzieje się tak dlatego, że nie liczy się tylko to, jak dobrze gra bramkarz – statystyka ta wskazuje również na to, jak radzi sobie obrona drużyny, z iloma strzałami musi zmierzyć się bramkarz i tak dalej. Dlatego właśnie powinieneś bardziej zwracać uwagę na procent uratowanych. Ta statystyka jasno pokaże Ci, jak często bramkarz dokonuje udanej obrony – niezależnie od sytuacji, w której padł strzał, co ułatwi Ci porównywanie bramkarzy między sobą.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY