ATP Cup 2022: Wyniki, Informacje, Składy


ATP Cup to kolejny obok Pucharu Davisa prestiżowy turniej tenisowy. Odbywa się pod patronatem Stowarzyszenia Tenisowego ATP i Australijskiej Federacji Tenisa. Turniej rozgrywany jest regularnie w Australii. Organizatorzy nie turnieju nie ukrywają, że nowy format Pucharu Davisa jest dla nich konkurencją. W 2022 roku odbywa się kolejna edycja tego turnieju. W tym roku tytułu będą bronić rosyjscy tenisiści, którzy zwyciężyli w zeszłym roku.

Wyniki ATP Cup 2022

Poniżej przedstawiam klasyfikację grupową i wyniki turnieju 2022 ATP Cup, który odbył się w Sydney w Australii. Zwycięzca każdej grupy zapewnił sobie miejsce w półfinałach.

Grupa A – ATP Cup

Po wycofaniu się Novaka Djokovica, Hiszpania była faworytem do awansu z grupy A i z 3 zwycięstwami z 3. Łatwo zapewniła sobie miejsce w półfinale przeciwko Polsce.

Chile zajęło drugie miejsce z 2 zwycięstwami z 3, Serbia trzecie, a Norwegia ostatnie miejsce w grupie.

Grupa A – Tabela

KrajWygrane partiePrzegrane partieWygrane meczePrzegrane mecze
Hiszpania3081
Chile2145
Serbia1245
Norwegia0327

Wyniki Grupy A

DataMeczOstateczny wynik
1 stycznia 2022Serbia vs NorwegiaSerbia wygrała 2-1
1 stycznia 2022Chile vs HiszpaniaHiszpania wygrała 3-0
3 stycznia 2022Chile vs SerbiaChile wygrało 2-1
3 stycznia 2022Norwegia vs HiszpaniaHiszpania wygrała 3-0
5 stycznia 2022Chile vs NorwegiaChile wygrało 2-1
5 stycznia 2022Serbia vs HiszpaniaHiszpania wygrała 2-1

Grupa B – ATP Cup

Przedturniejowi faworyci Rosja zajęła pierwsze miejsce w Grupie B z 3 zwycięstwami na 3, za nią uplasowały się Australia, Włochy i Francja. Następnym rywalem Rosji była Kanada w półfinale ATP.

Grupa B – Tabela

Kraj Wygrane partie Przegrane partie Wygrane meczePrzegrane mecze
Rosja3072
Australia2145
Włochy1254
Francja0327

Grupa B – Wyniki

DataMeczOstateczny wynik
2 stycznia 2022Rosja vs FrancjaRosja wygrała 2-1
2 stycznia 2022Włochy vs AustraliaAustralia wygrała 2-1
4 stycznia 2022Rosja vs AustraliaRosja wygrała 3-0
4 stycznia 2022Włochy vs FrancjaWłochy wygrały 3-0
6 stycznia 2022Rosja vs WłochyRosja wygrała 2-1
6 stycznia 2022Francja vs AustraliaAustralia wygrała 2-1

Grupa C – ATP Cup

Grupa C była najgorętszą grupą, w której każda z czterech drużyn wygrała co najmniej 4 mecze. Kanada zajęła pierwsze miejsce dzięki zwycięstwu 2:1 nad Niemcami w ostatnim meczu grupowym. Następnym rywalem Kanady była Rosja w półfinale.

Grupa C – Tabela

Kraj Wygrane partie Przegrane partie Wygrane meczePrzegrane mecze
Kanada2145
Wielka Brytania2154
Niemcy1245
USA1254

Grupa C – Wyniki

DataMeczOstateczny wynik
2 stycznia 2022Kanada vs USAUSA wygrały 3-0
2 stycznia 2022Niemcy vs Wielka BrytaniaWielka Brytania wygrała 2-1
4 stycznia 2022Niemcy vs USANiemcy wygrali 2-1
4 stycznia 2022Kanada vs Wielka BrytaniaKanada wygrała 2-1
6 stycznia 2022Niemcy vs KanadaKanada wygrała 2-1
6 stycznia 2022Wielka Brytania vs USAWielka Brytania wygrała 2-1

Grupa D – ATP Cup

Polska zdominowała grupę D, wygrywając wszystkie 3 mecze, a dwa z nich to 3:0. Zajmując czołową pozycję w grupie, Polska zapewniła sobie półfinałowe miejsce w meczu z Hiszpanią.

Grupa D – Tabela

Kraj Wygrane partie Przegrane partie Wygrane meczePrzegrane mecze
Polska3081
Argentyna2163
Grecja1236
Gruzja0318

Grupa D – Wyniki

DataMeczOstateczny wynik
1 stycznia 2022Grecja vs PolskaPolska wygrała 2-1
1 stycznia 2022Argentyna vs GruzjaArgentyna wygrała 3-0
3 stycznia 2022Polska vs GruzjaPolska wygrała 3-0
3 stycznia 2022Grecja vs ArgentynaArgentyna wygrała 3-0
5 stycznia 2022Grecja vs GruzjaGrecja wygrała 2-1
5 stycznia 2022Polska vs ArgentynaPolska wygrała 3-0

Półfinały ATP Cup 2022

W pierwszym półfinale doszło do decydującego pojedynku pomiędzy Hiszpanem Roberto Bautistą Agutem a Polakiem Hubertem Hurkaczem. Bautista Agut wygrał zacięty mecz 7:6, 2-6, 7-6. Następnie Hiszpan Pablo Carreno Busta odniósł zwycięstwo w setach nad Polakiem Janem Zielińskim (6-2, 6-1).

Nasi rodacy zdołali wygrać mecz deblowy, lecz było to tylko pocieszenie gdyż Hiszpania i tak była już zwycięzcą.

W drugim półfinale mecze singlowe zostały podzielone między Kanadę i Rosję, tak więc wszystko sprowadziło się do meczu deblowego, w którym Kanada wygrała 4-6,7-5, 10-7.

7 stycznia 2022Hiszpania vs PolskaHiszpania wygrała 2-1
8 stycznia 2022Kanada vs RosjaKanada wygrała 2-1

Finał ATP Cup 2022

W finale jakiego niewielu się spodziewało, Kanada okazała się wielkim zwycięzcą wygrywając 2-0 z Hiszpanią.

9 stycznia 2022Kanada vs HiszpaniaKanada wygrała 2-0

ATP Cup 2022: informacje i warunki kwalifikacji

Turniej jest kontynuacją Drużynowego Pucharu Świata, który również odbywał się pod szyldem ATP w latach 1978 – 2012. Do najbardziej utytułowanych uczestników Drużynowego Pucharu Świata należały Hiszpania i Argentyna.

Uczestnicy turnieju ATP Cup wybierani są na podstawie pozycji rankingu najlepszych tenisistów w danym kraju. W ten sposób kwalifikuje się 15 najlepszych. Australia otrzymała dziką kartę.

Tegoroczny turniej będzie trwał przez 9 dni i odbędzie sie w Rosewall Arena i Qudos Bank Arena w stolicy Australii – Sydney. Do półfinałów dostaną się cztery zespoły, które ukończą fazę grupową jako liderzy.

Organizatorzy nie ukrywają, że turniej ma być konkurencją dla nowego formatu Pucharu Davisa, który kończy się turniejem finałowym, a którego obecny format spotkał się z ostrą krytyką.

ATP Cup to nie tylko prestiż i sława, ale także punkty w rankingach ATP i sowite nagrody. Pula nagród w tegorocznej edycji wynosi 14 milionów dolarów. Nic więc dziwnego, że turniej nie pozostaje obojętny największym gwiazdom tenisowego świata, takim jak Djokovic, Medvedev, Zverev, Tstsipas i inni.

Zeszłorocznego zwycięstwa będą bronić rosyjscy tenisiści, ale koronawirus zaatakował ich drużynę i z pierwotnie nominowanych pozostał tylko Daniil Miedwiediew (2 ATP). Światowy nr 5 Rublow, nr 18 Karatsev i Donskoy (172 ATP) zostaną przymusowo zastąpieni w drużynie przez Romana Safiullina (167 ATP) i Evgeny’ego Karlovskiy’ego (269 ATP).

Format Pucharu ATP w 2022 roku

Wraz z nową edycją Pucharu ATP nadszedł również nowy, zmodyfikowany format. O ile w pierwszej edycji konkursu wzięły udział 24 drużyny, a w zeszłym roku o połowę mniej, o tyle na trzecią edycję organizatorzy przygotowali format dla 16 zespołów. Drużyny zostaną podzielone na cztery grupy po czterech uczestników każda. Zwycięzcy grup awansują do półfinałów.

Rywalizacja pomiędzy drużynami składa się w sumie z trzech meczów (dwa razy singiel, a następnie debel) rozgrywanych tego samego dnia. Mecze rozgrywane są w dwóch setach. Inną ciekawostką jest sposób, w jaki zawodnicy stają naprzeciw siebie w grze pojedynczej. Mecze otwarcia rozgrywają drużyny deblowe (zgodnie z rankingiem), a następnie drużyny numer jeden stają naprzeciw siebie. Mecze deblowe są rozgrywane nawet wtedy, gdy jest remis (z wyjątkiem finału). Trzeci set debla to super tiebreak do 10 punktów.

Główne mecze grupowe zostaną rozegrane w Nowy Rok, a zakończą się 6 stycznia. W kolejnych dwóch dniach odbędą się mecze półfinałowe, a zwieńczeniem turnieju będzie finał, który odbędzie się w niedzielę.

Harmonogram grupowy ATP Cup 2022

  • Grupa A: Serbia , Norwegia , Chile , Hiszpania
  • Grupa B: Rosja , Włochy , Francja , Australia
  • Grupa C: Niemcy , Kanada , Wielka Brytania , USA
  • Grupa D: Grecja , Polska , Argentyna , Gruzja

Czym jest ATP Cup?

ATP Cup to coroczne zawody reprezentacji narodowych organizowane w Australii przez Tennis Australia we współpracy z ATP.

Kiedy odbył się ATP Cup 2022?

Puchar ATP odbył się w dniach 1 do 9 Stycznia 2022 w pierwszym tygodniu sezonu 2022 ATP Tour. Turniej składał się z 16 drużyn i odbędzie się w dwóch miejscach w Sydney – Ken Rosewall Arena i Qudos Bank Arena – oba kompleksy zlokalizowane w Sydney Olympic Park.

Jak działały poprzednie edycje?

W inauguracyjnej edycji turnieju w 2020 roku wzięły udział 24 drużyny podzielone na sześć grup w trzech australijskich miastach – Brisbane, Perth i Sydney. Odbyło się sześć meczów fazy grupowej. Sześciu zwycięzców grup oraz dwie najlepsze drużyny z drugich miejsc awansowały do Final Eight w Sydney. Na zakończenie pierwszej edycji Novak Djokovic poprowadził Serbię do zwycięstwa nad Hiszpanią, której w finale przewodził nie kto inny jak Rafael Nadal. W 2021 roku z powodu ograniczeń COVID-19 w Pucharze ATP wystąpiło 12 krajów. Wszystkie cztery grupy dotarły do półfinałów, a Rosja sięgnęła po tytuł, pokonując w finale Włochy.

Jaka jest formuła ATP Cup?

Każda partia składa się z dwóch meczów singlowych i jednego deblowego. Kraj, który wygra dwa mecze, wygrywa partię. Mecze singlowe rozgrywane są do wygrania trzech setów w tiebreaku. Mecze deblowe rozgrywane są w formacie bez przewagi, a w przypadku trzeciej rundy będzie miał miejsce tie-break meczowy. Punkty są rozdzielane pomiędzy zawodników w następujący sposób: w pierwszej rundzie za każdą wygraną partię przyznawane jest 200 punktów, jeśli wygra się 3 partie – sumują się one do 600.

Kolejność rozgrywek

Każdego dnia odbędzie się sesja dzienna i sesja wieczorna. W każdej partii najpierw grają zawodnicy z nr 2, następnie z nr 1, potem debel. Wszystkie mecze deblowe zostaną rozegrane niezależnie od tego czy partia zostanie rozstrzygnięta już po dwóch meczach singlowych czy nie. Wyjątkiem jest finał i sytuacja gry zostanie rozstrzygnięty po dwóch meczach singlowych. W takim przypadku mecze deblowe nie będą już rozgrywane.

Jak kraj kwalifikuje się do ATP Cup i którzy zawodnicy mogą wziąć udział w turnieju?

Aby kraj mógł wziąć udział w turnieju musi mieć minimum trzech zawodników z rankingiem ATP, w tym dwóch zawodników z indywidualnymi punktami FedEx ATP Ranking.

Jak powstaje lista zawodników?

Państwa znajdujące się najwyżej w rankingu ATP Cup zdobywają bezpośrednią kwalifikację do turnieju bazując na FedEx ATP Singles Ranking i zgłoszeniu przez zawodnika nr 1 z danego kraju w wyznaczonym terminie. Kraj-gospodarz, Australia, otrzyma zaproszenie w przypadku nieuzyskania bezpośredniej klasyfikacji na podstawie rankingu swojego nr 1 singla. Podstawą obliczeń będzie ranking FedEx ATP Rankings. Można użyć pozycji chronionej, jeśli chroniona pozycja tego gracza nadal obowiązuje w momencie rozpoczęcia zawodów.

Czym jest ATP Cup Standing?

ATP Cup Standings to tymczasowa lista zgłoszeń do Pucharu ATP, uporządkowana na podstawie FedEx ATP Rankings (lub chronionego rankingu) gracza z najlepszym indywidualnym rankingiem w danym kraju. ATP Cup Standings pokazuje również, którzy gracze z każdego kraju mieliby zapewnione miejsce w drużynie swojego kraju.

Wyniki ATP Cup 2021

Ubiegłoroczny turniej ATP Cup, w którym wzięło udział 12 drużyn, został zdominowany przez Rosjan. Drużyna składająca się z najlepszych zawodników Medvedeva i Rubleva oraz Karatseva i Donskoya wygrała wszystkie mecze singlowe i zasłużenie zdominowała zawody.

W grupie Rosja wygrała 2-1 z Argentyną i 2-1 z Japonią. W półfinale Niemcy pokonały Niemcy tym samym wynikiem, a po dwóch zwycięstwach w finale z Włochami, debel nie został nawet rozegrany.

Oficjalne transmisje Pucharu ATP z wynikami i informacjami

Najlepszymi i najszybszymi źródłami by być na bieżąco z najnowszymi informacjami, wynikami i mnóstwem towarzyszących im ciekawostek są te oficjalne, w tym media społecznościowe. Można na nich znaleźć wszystko, trzeba tylko trochę poklikać i poszukać.

ATP Cup w TV + transmisja i streamy na żywo online

Niektóre mecze z Pucharu ATP możemy obejrzeć w telewizji dzięki kanałowi sportowemu TVP Sport lub EuroSport. Większość meczów będzie również transmitowana w internecie, więc miłośnicy tenisa będą mieli zapewnioną rozrywkę już od początku roku. Tenisowy ATP Cup nie ominie ani kanału sportowego Eurosport, ani platformy Eurosport Player, która umożliwia oglądanie transmisji za pośrednictwem pay-per-view streaming. Dowiedz się więcej w przeglądzie kanałów sportowych.

Jest bardzo prawdopodobne, że transmisje na żywo z ATP Cup będą również dostępne u bukmacherów.

Postaw na ATP Cup z naszymi bukmacherami

ATP Cup to wyczekiwane zawody dla męskich reprezentacji narodowych, co oznacza również wiele możliwości dla wszystkich obstawiających. Bukmacherzy pękają w szwach od ofert przedmeczowych i live na podobnie wielkie wydarzenia, a 2022 ATP Cup nie będzie wyjątkiem. Oprócz przedturniejowych zakładów na zwycięstwo w całym turnieju lub przedmeczowych zakładów na zwycięzcę meczu, będziesz miał szansę postawić na zwycięzcę pierwszego seta, liczbę gemów w meczu, liczbę setów, czy będzie tie-break i wiele więcej.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY