Andre Agassi – Biografia i Historia Tenisisty


Były numer jeden na świecie Andre Agassi cieszy się tenisową emeryturą u boku Steffi Graf. Mają razem dwójkę dzieci. Andre Kirk Agassi to były amerykański zawodowy tenisista, który cieszył się popularnością wśród fanów tenisa na całym świecie. Jest jednym z najlepszych tenisistów w historii (prowadził w światowych rankingach w połowie lat 90). Cieszy się czterema zwycięstwami w Australian Open i po jednym we French Open, Wimbledonie i US Open. Z Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku przywiózł do domu złoty medal.

Jego żoną przez dwa lata była amerykańska aktorka, pisarka i modelka Brooke Shields. Następnie w 2001 roku ożenił się z równie sławną tenisistką Steffi Graf. Urodziła im się dwójka dzieci: Jadena Gila Agassiego i Jaz Elle Agassi.

Początki kariery Agassiego

Andre Kirk Agassi urodził się 29 kwietnia 1970 roku w Las Vegas. Tenisem zainteresował go ojciec Mike – były bokser, który startował dla Iranu w Igrzyskach Olimpijskich w 1948 i 1952 roku. Z czasem przeniósł się do stolicy stanu Nevada i został zawodowym tenisistą. Jego sportowa pasja spowodowała, że czwórka jego potomstwa – Rita, Philip, Tami i najmłodszy Andre – miała idealne warunki do rozwijania się sportowo. Już w wieku czterech lat przyszły król tenisa był porównywany do takich sław jak Björn Borg czy Ilie Nastasse.

Zapracowany ojciec miał mało czasu na trenowanie swojego potomstwa. W wieku 13 lat Andre wstąpił do słynnej szkoły tenisa Nicka Bolettieriego, pod którego okiem trzy lata później przeszedł na zawodowstwo. Wkrótce wspiął się na trzecie miejsce w rankingu ATP. Jednocześnie jednak jego reputacja „złego chłopca” nabierała rozpędu. Wiele roszczeń, ale żadnego Wielkiego Szlema.

Pierwszy wygrany wielki szlem

Rok 1992 przyniósł zmianę, kiedy Andre postanowił spróbować swoich sił w Wimbledonie z dziką kartą. Wbrew wszelkim oczekiwaniom dotarł do finału, gdzie pokonał króla serwów – Gorana Ivanisevica. Stał się idolem fanów tenisa, mimo że wielu z nich miało w głowie jego dżinsowe spodenki i kolczyki. Był to odważny pomysł jak na tamte czasy, kiedy to zawodnicy w białych strojach wchodzili na uświęcone londyńskie boisko.

Wraz z nieoczekiwanym triumfem, na Andre spoczywał ciężar kolejnych oczekiwań. Nagle wszędzie był uważany za faworyta, co nie pomagało mu w samopoczuciu psychicznym. Wkrótce po triumfie w Wimbledonie rozstał się z trenerem Bolettierim. „Nie wiem, dlaczego to wtedy zrobiłem. Pomógł mi w mojej karierze jak nikt inny, a ja nagle poczułam, że coś powinno się zmienić. Do dziś tego nie rozumiem” – mówi Agassi.

Rozstanie z trenerem

Nowym trenerem świeżej gwiazdy został przyjaciel Andre i były tenisista Brad Gilbert. Pod jego kierunkiem Agassi osiągnął kolejne tytuły: U.S. Open 1994, Australian Open 1995, złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich 1996. Jednak coraz większą część jego życia wypełniały sprawy prywatne, zwłaszcza jego związek z aktorką Brooke Shields. „Byli sobie całkowicie oddani” – wspomina przyjaciółka Lyndie Benson. Zwieńczeniem ich prawie czteroletniego związku był ślub, który odbył się 19 kwietnia 1997 roku w Carmel w Kalifornii.

Podczas gdy kariera aktorki Shields szybowała ostro w górę, zakochany Andre pędził w przeciwnym kierunku. Miał coraz więcej wymówek by opuszczać treningi, przybierał na wadze, a jego sława nieubłaganie spadała. „Wychodziłam na kort z myślą, że znowu przegram. Wiedziałem, że już nigdy nie będę mógł nikogo pokonać” – przyznaje dziś Andre.

Mówi, że to Brooke zachęciła go do powrotu na kort tenisowy. Jednak kolejne nieszczęście Agassiego nie trwało długo i rozwiedli się dziesięć dni przed trzecią rocznicą ślubu. Odrzucona miłość dała o sobie znać w magazynie The Advocate, gdzie oprócz przyznania się do własnych preferencji miłosnych zasugerowała, że z orientacją seksualną Andre też nie jest najlepiej.

Trener Agassiego, Gilbert wyciągnął go z opresji. „Wciąż jestem z tobą. Ale jeśli nie zamierzasz się zmienić, to nie czeka nas nic dobrego” – twierdził do ówczesnego zawodnika. Agassi wrócił do treningów i w wieku dwudziestu siedmiu lat, kiedy większość najlepszych zawodników tęskni już za zakończeniem kariery. Walczył z całych sił o powrót. „Bardzo ciężko trenuje. Boli go całe ciało, nie może złapać oddechu, gdy wbiega na górę, a na jego twarzy widać ogromne zmęczenie. Ale także determinacji” – opisywał swoje ówczesne przygotowania trener.

Powrót na korty

Powrót do światowej elity miał dla Andre gorzki smak. W 1999 roku wygrał French Open – ostatni turniej, którego zabrakło w jego kolekcji Wielkiego Szlema. Kilka dni później otrzymał straszną wiadomość: zarówno jego matka Elizabeth, jak i siostra Tame chorowały na raka piersi. „To był trudny okres, ale pod wieloma względami otworzył mi oczy” – wspomina Agassi ciężkie czasy. Kolejny turniej U.S. Open zakończył się porażką w drugiej rundzie.

W tych najcięższych czasach poznał niemiecką tenisistkę Steffi Graf. Były numer jeden na świecie właśnie przeszedł na emeryturę, a ich związek stał się jednym z głównych tematów magazynów społecznościowych. „Kiedy poznałam Steffi, moje życie stało się snem”. Agassi tryskał radością, a jego przyszła połówka odwzajemniała komplementy za pośrednictwem mediów. Agassi i Graf pobrali się w 2001 roku i zaledwie tydzień później wydali na świat dziecko.

Ciekawostki

Wysokość: 180 cm

Tytuły Wielkiego Szlema:

  • Australian Open – 1995, 2000, 2001, 2003
  • U.S. Open – 1994, 1999
  • Wimbledon – 1992
  • French Open – 1999

Łączna liczba zwycięstw w turniejach: 57 + 1 w deblu (do 3/2003)

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY