Analiza Przed Meczem Piłki Nożnej – O czym pamiętać w 2022


Jeśli szukasz meczu do obstawienia, logicznie rzecz biorąc musisz zdobyć jak najwięcej informacji do analizy przedmeczowej. W tym artykule przedstawimy czynniki, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas przeprowadzania analiz.

Warto przeanalizować wiadomości

W tej kategorii znajdują się wiadomości o drużynie, jej formie, poszczególnych zawodnikach, istotne informacje o sytuacji finansowej klubu itp. Interpretacja tych wiadomości może być bardzo różna – np. nawet ewidentnie negatywne informacje mogą być punktem zwrotnym, który sprawi, że drużyna wróci jeszcze silniejsza niż wcześniej. Ważne wiadomości mogą pojawić się nawet na kilka godzin przed rozpoczęciem meczu, więc upewnij się, że śledzisz kilka szybkich i wiarygodnych źródeł.

Czynnik własnego boiska

Musisz mieć jasność co do tego, jak wielką „twierdzą” jest stadion drużyny gospodarzy, tzn. jak dużą bazę kibiców posiada drużyna gospodarzy. Dobra atmosfera może naprawdę bardzo zmotywować drużynę gospodarzy (i z kolei zdemoralizować drużynę gości). Ten czynnik jest często pomijany, co jest błędem, ponieważ odgrywa on dużą rolę w meczu. Trudniej jest określić morale zespołu, ale z pewnością można określić, czy zespół ma dobre (lub złe) morale na podstawie różnych informacji, ostatnich wyników, sytuacji w szatni itp.

Statystyki zakładów

Dane dotyczące piłki nożnej można znaleźć na wielu stronach internetowych, ale nie jest to takie proste. Aby odnieść sukces w zakładach, musisz być w stanie odróżnić wartościowe dane od tych nieistotnych. Jeśli masz pod ręką odpowiednie informacje, osiągniesz zysk.

Można też spojrzeć wstecz na statystyki. Jeśli postawiłeś na drużynę, która dominowała w meczu, ale nie wygrała, statystyki takie jak wysoki % posiadania piłki, liczba rzutów rożnych lub liczba strzałów na bramkę mogą pokazać, że nie podjąłeś złej decyzji – Ty i Twoja drużyna po prostu nie mieliście szczęścia. Oczywiście z perspektywy czasu możesz dojść do przeciwnego wniosku – że wygrałeś zakład, bo miałeś dużo szczęścia.

Wyniki meczów z przeszłości

Nie bez znaczenia są również wyniki dotychczasowych meczów pomiędzy obiema drużynami. W grę może wchodzić również rywalizacja między drużynami lub inne czynniki. Na pewno powinieneś je znać przed postawieniem zakładu.

Często stosowaną strategią jest obstawianie na podstawie ostatnich wyników danej drużyny. Jednak w rzeczywistości same wyniki rzadko są użyteczne jako jedyny wskaźnik wydajności zespołu. Istnieje ogromna różnica między drużyną, która wygrywa trzy mecze z rzędu z przeciwnikami z dołu tabeli, a przeciwnikami, którzy zajmują trzy pierwsze miejsca w tabeli. A może drużyna jest nieudolna na wyjeździe, ale dobra u siebie.

Styl ostatnich zwycięstw może mieć znaczenie. Jeśli drużyna wygra 3-0, to na pewno będzie to wyglądało lepiej niż gdyby wygrała tylko 1-0. To właśnie takie czynniki odgrywają istotną rolę w ocenie wartości danego zakładu. Statystyki dom/wyjazd w połączeniu z liczbą bramek strzelonych w wygranym meczu są o wiele ważniejsze niż same ostatnie wyniki.

Jakość i forma

Ostatnie wyniki danej drużyny z pewnością mogą dać nam wskazówkę w jakiej formie znajduje się ona obecnie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nawet drużyna, która obecnie boryka się z problemami może się z nich podnieść i tylko kwestią czasu jest, kiedy polepszy wyniki. Z drugiej strony, spójna forma jest bardzo pozytywnym wskaźnikiem. Oceniając formę należy brać pod uwagę nie tylko wynik meczu, ale także występy, jakie dała drużyna. Możliwe, że drużynie zabrakło po prostu przysłowiowej odrobiny szczęścia.

Jeśli dana drużyna grała w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy i musiała daleko podróżować, aby zagrać, zmęczenie może zebrać swoje żniwo.

Inne ważne dane statystyczne

Przydatne są również wyniki ostatnich meczów z innymi drużynami. Ale trzeba wziąć pod uwagę, co się zmieniło w międzyczasie. Być może drużyna zakupiła nowych piłkarzy lub kluczowi zawodnicy doznali kontuzji. Ogólnie rzecz biorąc, wzajemne powiązania, które mają mniej niż 1 rok, dadzą istotne informacje.

Czy drużyna pasuje do stylu gry przeciwnika? Gdy grają ze sobą drużyna defensywna i ofensywna, zazwyczaj pada więcej bramek niż gdy grają ze sobą dwie drużyny oparte na obronie. Możesz również spojrzeć na wyniki trenerów – być może w przeszłości jeden z nich znalazł sposób na wygraną z drugim.

Przejazdy, wyjazdy, lokalizacja

W trakcie sezonu, wiele drużyn gra w Pucharze Europy oprócz swojej ligi krajowej. Jeśli drużyna grała w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy i musiała w tym celu odbyć długą podróż, zmęczenie może wziąć górę nad zawodnikami i wpłynąć na ich występ w następnym meczu (lub nawet kilku meczach).

Istnieje również możliwość, że trener zdecyduje się dać odpocząć kilku kluczowym zawodnikom, aby ci byli w jak najlepszej formie na inne (ważniejsze) mecze. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na wydajność zespołu.

Podczas przerw reprezentacyjnych wielu zawodników będzie brakowało w kadrach swoich reprezentacji, co logicznie oznacza osłabienie na tej pozycji. Nieobecności zawodników mogą mieć ogromny wpływ na kursy i mogą tworzyć różnego rodzaju ciekawe sytuacje oferujące dobry value.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY