Amatorskie Walki MMA oraz Kobiet – Co je Wyróżnia


Oczywiście, kariera zawodnika MMA nie zaczyna się od walk na oczach tysięcy widzów w profesjonalnych organizacjach za setki tysięcy złotych. W przeszłości fighterzy przechodzili do MMA z innych sportów walki. Dziś często zaczyna się od razu od mieszanych sztuk walki, ale taka droga prowadzi przez amatorskie zmagania sportowe. Czy można obstawiać takie walki i czy w ogóle warto to robić? Zdradzę to w tym artykule.

Amator kontra zawodowiec w MMA

W MMA jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania głównie dużych gal organizacji takich jak UFC, KSW i inne. Jednak droga do takich zawodów często wiedzie przez pot i krew w walkach amatorskich. W Polsce istnieje organizacja o nazwie ALMMA (Amatorska Liga MMA), która zrzesza głównie amatorów i organizuje dla nich i dla młodych zawodników walki. Takie pojedynki mają jednak nieco inne zasady i jest to jedna z podstawowych różnic między zawodowym a amatorskim MMA.

A więc po pierwsze, do tego co jest takie samo jak w pro MMA. Cały szkielet tego sportu walki jest praktycznie identyczny w obu kategoriach. Kategorie wagowe są dokładnie takie same zarówno w zawodowym jak i amatorskim MMA, podobnie jak podstawowa idea tego sportu, w którym walczysz zarówno w stójce, jak i na ziemi, używając szerokiej gamy technik. Być może najbardziej znaczącą różnicą pomiędzy walkami amatorskimi a tymi na poziomie zawodowym jest długość rundy. W zawodowym MMA walki o tytuły są rozgrywane w trzech rundach po pięć minut każda. W amatorstwie mecz również podzielony jest na trzy rundy, ale trwają one tylko trzy minuty. Pomiędzy rundami zawsze jest jednominutowa przerwa.

Jest to oczywiście zasadnicza różnica, a czasu na walkę jest znacznie mniej niż w meczach UFC czy KSW. W praktyce oznacza to oczywiście także krótszy czas do zakończenia. Tak więc ogólnie rzecz biorąc, obstawianie zakończenia na punkty jest logicznym wyborem przy obstawianiu amatorskiego MMA. Jest to jednak zalecane dla bardziej wyrównanych walk fighterów, którzy walczyli już kilka razy w klatce i mają doświadczenie. W przeciwnym razie możemy być świadkami szybkiego KO, które w amatorskim MMA, z powodu braku równowagi między przeciwnikami jest jeszcze częstsze niż w zawodowym MMA.

Gdzie oglądać MMA i jak obstawiać

W ostatnim czasie amatorskie walki MMA zwróciły uwagę kibiców sportowych, prawdopodobnie głównie dzięki organizacji IAF, która zorganizowała i może jeszcze w przyszłości zorganizuje tzw. streetfighter IAF. Organizacja I Am Fighter współpracuje z bukmacherem Fortuna, a walki będzie można oglądać na żywo na ifortuna. To oczywiście oznacza również wiele możliwości obstawiania i zakładów na żywo. Jeśli wiesz co nieco o MMA, a może nawet znasz jakichś amatorskich fighterów, to z pewnością możesz obstawiać takie wydarzenia. W przeciwnym razie lepiej jednak wziąć się w garść i wejść do MMA poprzez zawodowe walki.

W walkach tych biorą udział zarówno mniej znane nazwiska, jak i te bardziej znane, a oglądanie tych amatorskich walk, które często trwają do ostatniego stojącego człowieka, jest niezwykle interesujące. Jednak dla fanów, którzy nie śledzą sceny sportów walki, obstawianie jest bardzo trudne.

Jeśli śledzisz poszczególnych fighterów, nawet tych zawodowych z pewnością słyszałeś o niektórych młodych i utalentowanych, którzy wciąż walczą wśród amatorów. Często są partnerami kolegów z czołowych polskich siłowni. Śledź więc również portale społecznościowe zapaśników amatorów. Jest ogromna różnica, gdy stajesz naprzeciwko „amatora”, który uczy na uniwersytecie i w czasie studiów organizuje 2 treningi dziennie, a po drugiej stronie ringu stoi gość, który trenuje w małym mieście i MMA jest dla niego raczej pasją, hobby, które uprawia po pracy. To są właśnie te różnice, które musisz zauważyć i wykorzystać w amatorskim MMA.

Jak typować nowe twarze w MMA

Podobnie jak w innych sportach, kariery najwytrwalszych zawodników w MMA kończą się około 40 roku życia. Tak więc okres, w którym zawodnik może walczyć nie jest tak długi, a do klatki wchodzą bardzo młodzi zawodnicy. Niski wiek nie musi jednak oznaczać małego doświadczenia.

Już na samym początku warto zaznaczyć gorzką prawdę. Jeśli nie śledzisz MMA regularnie i chcesz po prostu od czasu do czasu postawić na jakąś galę, najłatwiej będzie Ci po prostu unikać debiutantów.

Zakłady na fighterów, którzy po raz pierwszy walczą w zawodowym MMA, czy to dlatego, że rozpoczynają karierę, czy też dlatego, że przechodzą z kickboxingu do MMA są nieregularne. Samemu bukmacherowi jest już trudno ustalić kursy, ponieważ nie ma on wystarczającej ilości niezbędnych informacji i jeśli nie śledzisz danego zawodnika od dłuższego czasu, lepiej wybrać inne walki z karty i unikać debiutantów.

Nowicjusz nie jest amatorem

Jak już wspomnieliśmy wyżej, nowa twarz w MMA nie musi oznaczać niedoświadczonego młodzieńca. Po pierwsze i najważniejsze może to być zawodnik, który dopiero przechodzi do MMA z innego sportu walki. Przykładem tego jest Matouš Kohout, utalentowany stójkowicz, który do świata MMA trafił dopiero w późniejszym okresie swojej kariery. Drugi przypadek to młody zawodnik, który w większości ma już za sobą starty w MMA, a więc od początku przyzwyczajony jest do wszechstronnego treningu we wszystkich stylach. Tutaj możemy wziąć za przykład młodzieńca Romana Paulusa.

Dlatego konieczne jest bardziej szczegółowe zbadanie nowych zawodników w zawodowym MMA. Skorzystaj z takich stron jak „sherdog”, gdzie znajdziesz historię zawodowych, ale przede wszystkim amatorskich walk w MMA. Jeśli spojrzymy tylko na Paulusa, to okaże się, że walczy w MMA wśród amatorów od 15 roku życia. To jest dokładnie ten rodzaj informacji, który musisz wykorzystać, aby odnieść sukces w zakładach!

Jak obstawiać i nie dać się nabrać?

Jak to wszystko wykorzystać w zakładach bukmacherskich? Dowiedzmy się więc najpierw czy jest to wspomniane przejście z innego sportu walki, czy też młoda krew, której nie wystarczają już amatorzy. Następnie musimy przyjrzeć się przeciwnikowi, bo nie zawsze spotyka się ze sobą dwóch nowicjuszy.

Jeśli jest to zawodnik, który zaczynał w sporcie takim jak boks czy muay thai i mierzy się z zawodnikiem, który ma za sobą kilka walk w MMA i od dłuższego czasu wszechstronnie trenuje kilka stylów walki, unikaj stawiania na nowego zawodnika.

Dobrym tego przykładem jest walka Tadeasa Ruzicka, który był faworytem. Miał to być debiut w zawodowym MMA dla zawodnika z posturingiem, a organizatorzy wystawili przeciwko niemu zawodnika Dawida Karetę. Nasz zawodnik stoczył już kilka walk w MMA i jest bardziej przygotowany do walki na ziemi. Pojedynek nie ułożył się dobrze dla faworyzowanego Ruzicka, gdyż Kareta wielokrotnie sprowadzał go na ziemię i bez większych problemów kontrolował nowicjusza przez całą walkę, którą ostatecznie wygrał nawet jako underdog.

Jeśli więc stawiasz na nowicjuszy, lepiej zagłosuj na zawodnika, który ma większe doświadczenie w MMA i jest przyzwyczajony do walki w stójce, potrafi używać technik parterowych i może pokazać dobre zapasy. Złożoność jest kluczem do sukcesu w MMA!

Kobiety na ringu lub w klatce

Mieszane sztuki walki szturmem zdobywają świat sportu, a walki kobiet dołączają do tradycyjnych walk mężczyzn. Dla niektórych oglądanie dwóch kobiet walczących ze sobą w klatce jest wspaniałym widowiskiem, podczas gdy inni wolą unikać tego widoku.

Zapomnij o wyobrażeniu niezdarnych i kruchych istot. W momencie, gdy zamykają się drzwi klatki, pozornie zwyczajne kobiety w formie dosłownie stają się maszynami stworzonymi do walki i nie na darmo mówi się, że walki kobiet są nawet trudniejsze niż mężczyzn.

Zapaśnicy zazwyczaj rywalizują w jednej z pięciu kategorii wagowych. W najniższej z nich limit wagi wynosi 52,2 kg (waga słomkowa) i odwrotnie, w najcięższej kategorii kobiecej, jak na ironię nazywanej „lekką”, stają naprzeciw siebie kobiety, które muszą ważyć do 70,2 kg na dzień przed walką. Podobnie jak w przypadku mężczyzn, im cięższe są zapaśniczki tym mocniejsze ciosy zadają i tym większe jest prawdopodobieństwo, że skończą przed czasem. Z jednej strony walki są naprawdę ciężkie i nie brakuje w nich brutalnych ciosów, ale z drugiej strony kobiety zazwyczaj bardzo dużo wytrzymują i często zdarza się, że walka dochodzi do ostatniej rundy, a w ostatniej rundzie o zwycięstwie musi zadecydować sędzia punktowy.

Mogę więc generalnie powiedzieć, że wolę stawiać na wiele rund w walkach kobiet.

Styl walki kobiet w MMA

Mieszane sztuki walki, to nie tylko uderzenia i praca w stójce. Zwracaj więc uwagę na preferowany styl walki, którego używa zawodniczka w klatce i odpowiednio dostosuj swoje zakłady. Na przykład jeśli jest to walka, w której jedna z kobiet jest zdecydowaną faworytką, nie daj się ponieść pierwszemu wrażeniu, gdzie zakład na skończenie przez KO/TKO może wydawać się idealnym wyborem. Zawsze patrz najpierw na to kim są walczący. Była reprezentantka judo ma szansę skończyć słabszą przeciwniczkę, ale nie zanosi się na KO – typujmy zwycięstwo przez poddanie, czyli wykończy swoją przeciwniczkę przez duszenie lub jakąś dźwignię. Tego możemy się spodziewać po zawodniczce judo lub BJJ. Jeśli jednak jest to na przykład oryginalny kickboxer, wybierz coś przeciwnego.

Obejrzyj pełne przygotowania do walki

Jeśli naprawdę chcesz odpowiedzialnie stawiać na kobiece MMA, to nie lekceważ potęgi mediów społecznościowych i mediów w ogóle. Nauczysz się wielu ciekawych rzeczy nie tylko oglądając treningi, ale także z ich życia osobistego. W jeszcze większym stopniu niż w przypadku mężczyzn przekłada się to na wyniki w klatce dla walczących kobiet.

Ogólna kondycja fizyczna i psychiczna jest niezwykle ważna w sportach walki. Jeśli zawodniczka nie robi na Tobie dobrego wrażenia przed walką, powinieneś unikać obstawiania jej wygranej lub nawet całej walki.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY

Bukmacher.org | Wszystkie prawa zastrzeżone | 2023

Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów bukmacherskich jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Serwis Bukmacher.org jest prowadzony w języku polskim i adresowany jest wyłącznie do polskojęzycznych odbiorców przebywających na terytorium, gdzie korzystanie z serwisów o tematyce gier hazardowych jest dozwolone.