Alberto Contador – Kariera, Sława i Doping


Alberto Contador Velasco urodziła się 6 grudnia 1982. Alberto to hiszpański były kolarz zawodowy, który jeździ dla Trek-Segafredo, a wcześniej dla Astany i Team Tinkoff-Saxo. Wygrał wyścig etapowy Tour de France w 2007 i 2009 roku, Vuelta w 2008, 2012 i 2014 roku oraz Giro d’Italia w 2008 i 2015 roku. Stał się piątym kolarzem, który wygrał wszystkie trzy najbardziej prestiżowe wyścigi etapowe.

Historia jego kariery

Zaczął jeździć na rowerze w stosunkowo młodym wieku 14 lat. W 2000 roku wszedł w szeregi kolarstwa zawodowego w drużynie ONCE-Eroski, a w 2003 roku odniósł swój pierwszy sukces wygrywając 8 etap Tour of Poland i zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Tour of Castile and Leon.

W 2004 roku znalazł miejsce w drużynie Liberty Seguros i udało mu się zająć 5. miejsce w klasyfikacji generalnej w wyścigu Tygodnia Katalońskiego oraz wygrać koszulkę najlepszego wspinacza w Tour of Aragon. Rok ten przyniósł mu także bardzo poważne problemy zdrowotne. Podczas etapu otwierającego Tour of Asturias doznał rozległego wylewu krwi do mózgu. Musiał poddać się trudnej operacji, która zagrażała nie tylko jego karierze, ale i życiu. Udało mu się jednak powrócić i w następnym roku był już na początku Tygodnia Katalońskiego. Tym razem wygrał cały wyścig, zgarnął też trofeum dla najaktywniejszego kolarza i jedno zwycięstwo etapowe. Po raz pierwszy wystartował w Tour de France i zajął 31. miejsce, a w klasyfikacji młodych kolarzy był trzeci.

W 2006 roku jego drużyna została przemianowana na Astana-Würth. Jego inne osiągnięcia to drugie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu etapowego Tour de Romandie i zwycięstwo etapowe w Tour of Switzerland. Jednak już w maju tego roku nad stajnią zebrały się chmury po skandalu dopingowym, w który zamieszani byli dyrektor sportowy Manolo Saiz i lekarz Fuentes. Został oczyszczony z zarzutów 26 lipca 2006 roku, ale kiedy drużyna się rozpadła, nie miał kontraktu aż do połowy stycznia 2007 roku.

Dopiero wtedy pogodził się ze stajnią Discovery Channel Pro Cycling Team i świętował swój powrót do zawodowstwa wygrywając Paryż-Nicea oraz Tour of Castile and Leon. Dobrze poradził sobie także w wyścigu etapowym Dauphiné Libéré, gdzie zajął szóste miejsce.

Tour de France 2007

Na Tour de France został wysłany przez swoją stajnię jako numer dwa (kolarzem numer jeden miał być Amerykanin Levi Leipheimer). Jednak był szybszy od prologu otwierającego wyścig i był w pierwszej dziesiątce w Alpach po ósmym etapie, a po dniu wolnym od pracy, w Briancon ukończył wyścig na czwartym miejscu i awansował na szóstą pozycję. Uciekł liderowi wyścigu Rasmussenowi na 5,5 kilometra przed końcem 14. etapu do Plateau-de-Beille, wyprzedzając Duńczyka na finiszu i zapisując na swoim koncie pierwsze w karierze zwycięstwo etapowe w Tour.

W ostatnim górskim etapie na Col d’Aubisque stajnia Discovery miała dwóch kolarzy w czteroosobowej grupie prowadzącej, Contadora i Leipheimera (razem z nimi w żółtej koszulce jechali Rasmussen i Australijczyk Cadel Evans), ale i tak nie udało im się pokonać Rasmussena, a Contador zajął trzecie miejsce. Jednak w nocy stajnia Rabobank zwolniła Rasmussena za podanie nieprawdziwych informacji o jego miejscu pobytu podczas treningu przed Tour. Przejął żółtą koszulkę na mecie kolejnego, 17. etapu. Na przedostatnim etapie, którym była jazda na czas do Angouleme, został ostro zaatakowany przez Cadela Evansa i Leviego Leipheimera, ale utrzymał prowadzenie i dzień później, 29 lipca 2007 roku, został zwycięzcą Tour de France.

Tour de France 2008

Z powodu skandali dopingowych w stajni Astana w 2007 roku organizator Tour de France, Amaury Sport Organisation, nie zaprosił Astany do udziału w Tour de France 2008, choć przed rozpoczęciem sezonu 2008 doszło do zmiany kierownictwa i wielu kolarzy drużyny. Alberto Contador nie był w stanie obronić swojego zwycięstwa z poprzedniego roku, a zwycięzcą Tour de France został Hiszpan Carlos Sastre.

Tour de France 2009

Alberto Contador wystartował w Tour de France 2009 jako główny faworyt do zwycięstwa, ale jego sytuację komplikował fakt, że jednym z jego kolegów z drużyny Astany był siedmiokrotny zwycięzca Tour Lance Armstrong. Powrócił do zawodowego kolarstwa po ponad trzyletniej przerwie i który również miał wysokie ambicje. W rezultacie stajnia Astany przystąpiła do tegorocznego Tour de France z dwoma liderami, a absolutny numer jeden drużyny zostanie wyłoniony podczas górskich etapów. Alberto Contador udowodnił jednak w górach, że jest obecnie najlepszym kolarzem na świecie w tego typu wyścigach i 26 lipca mógł cieszyć się ze swojego drugiego zwycięstwa w tym najbardziej prestiżowym wyścigu etapowym na Alei Pól Elizejskich w Paryżu.

Tour de France 2010

W 2010 roku Contador nieznacznie wygrał Tour de France, wyprzedzając drugiego Andy’ego Schlecka. To było jego trzecie zwycięstwo w Tour de France. Jego zwycięstwo zostało jednak poważnie zakwestionowane po tym, jak wyszły na jaw podejrzenia o stosowanie dopingu. W jego próbkach moczu wykryto śladowe ilości anabolicznego leku clenbuterolu – substancji, której sportowcom nie wolno używać pod żadnym pozorem, a on sam został ukarany i stracił zwycięstwo na początku 2012 roku.

Tour de France 2011

W 2011 roku Alberto Contador miał bronić swojego zwycięstwa z poprzedniego Tour de France, ale nie spisał się dobrze w drużynie Saxo Bank Sungard. Na 4. etapie zajął 2. miejsce, co jest jego najlepszym wynikiem w tym roku. Zajął 3. miejsce na 19. etapie i ponownie 3. miejsce na 20. etapie. W sumie Hiszpan zajął 5. miejsce. Zajął 6. miejsce w kategorii, w której miał być najlepszy, czyli w klasyfikacji wspinaczy, 10. miejsce w rywalizacji punktowej, a jego drużyna Saxo Bank Sungard zajęła 8. miejsce w klasyfikacji drużynowej. Contador został jednak ostatecznie zdyskwalifikowany, a jego nazwisko usunięto z wyników.

Tour de France 2012

Alberto nie mógł wystartować w Tour de France z powodu wykrycia dopingu w 2010 roku.

Doping

Podczas Tour de France 2010 Contador przeszedł testy na obecność anabolików, które znajdują się na liście substancji zakazanych. Contador twierdzi, że dostała się ona do jego organizmu przez skażone mięso, co jest możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne. Sprawa ciągnęła się bardzo długo, ale Contador został w końcu ukarany dwuletnim zakazem, który został zastosowany z mocą wsteczną, a Contador stracił zwycięstwa zarówno w Tour de France 2010 jak i Giro 2011.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY