7 Wskazówek Jak Obstawiać Over/Under w Piłce Nożnej


W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą 7 kluczowymi wskazówkami, które pomogą Ci dowiedzieć się, jak skutecznie obstawiać over/under w piłce nożnej. Wielu graczy ignoruje zakłady over/under, co jest błędem – jeśli się dobrze poszuka, często można natrafić na okazje do obstawiania zakładów o dobrej wartości. W większości przypadków, over/under to dobry sposób na obstawianie.

1. Poprzednie tygodnie nie mają już takiego znaczenia

Tak, aktualna forma ma znaczenie. Nie ma to jednak aż tak dużego znaczenia, jak się większości obstawiających wydaje. Przynajmniej wtedy, gdy próbujesz przechytrzyć kursy ustalone przez bukmacherów. Wielokrotnie widzimy, jak obstawiający odnoszą się do tego, co drużyna zrobiła w ciągu ostatnich 3-4 tygodni.

Tak, drużyna, o której mowa, mogła strzelić wiele bramek w ostatnich kilku meczach. Ale czy to naprawdę jest dokładny wyznacznik potencjału drużyny? Nie, nie jest. Jeśli chcesz uzyskać naprawdę wymowną wartość, musisz spojrzeć na długoterminowe wyniki zespołu – więc na przykład, jeśli chodzi o liczbę strzelonych bramek, weź pod uwagę 20 spotkań. Oczywiście, to zawsze zależy od dyscypliny, ligi i liczby rozegranych spotkań.

Innym ważnym faktem jest to, że naiwni obstawiający często są „przerażeni” wynikami ostatnich kilku spotkań co oznacza, że inteligentni obstawiający mogą znaleźć wiele zyskownych okazji do obstawiania over/under – muszą tylko być w stanie ocenić prawdziwy potencjał drużyny, a nie reagować impulsywnie na wyniki ostatnich 2-3 spotkań.

2. Oddzielaj formę domową i wyjazdową

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to oczywiste, zbyt wielu obstawiających skupia się tylko na ogólnej formie drużyny i liczbie strzelonych bramek – bez rozróżniania pomiędzy wynikami u siebie i na wyjeździe. To duży błąd.

Jeśli spojrzysz na dowolną ligę europejską, zobaczysz, że kluby mają różne skłonności w zależności od tego, czy grają u siebie, czy na wyjeździe. Niektóre drużyny strzelają dużo bramek w meczach wyjazdowych (ale również je tracą), podczas gdy inne bronią się zaciekle na wyjeździe i dlatego nie strzelają wielu bramek w swoich meczach.

Tak więc, gdy chcesz postawić na over/under, musisz wziąć pod uwagę, gdzie mecz będzie rozgrywany i jak zazwyczaj zachowuje się drużyna w takiej sytuacji.

3. Nie polegaj aż tak bardzo na „średnich”

Zbyt często (i nadmiernie) obstawiający polegają na średniej liczbie strzelonych bramek. Średnia jest ok, gdy analizujesz większą ilość danych z wydarzeń, które mają małą wariancję między nimi. Jednak problem z zakładami sportowymi polega na tym, że nawet w małej próbce statystycznej (powiedzmy 15 meczów) znajdziesz jakieś nieregularne wydarzenie. Nawet jedno pojedyncze nieregularne wydarzenie w tym przypadku może znacząco wpłynąć na ostateczną średnią.

Załóżmy, że Chelsea rozegrała 15 meczów u siebie i zdobyła w nich łącznie 45 bramek. Średnia wynosi więc 3 bramki na mecz, więc warto postawić na ponad 2,5 bramki. Ale co jeśli te dwa mecze były bardzo bogate w bramki (na przykład, wyniki 4-2 i 5-1, więc 12 bramek zostało strzelonych w tych dwóch meczach)? W takim przypadku w pozostałych 13 meczach padałoby 2,53 gola na mecz. To sprawia, że stawianie na ponad 2,5 gola jest o wiele mniej sensowne.

O ile średnia może być użytecznym narzędziem przy dużej próbie zakładów, o tyle najlepiej jest śledzić indywidualne wyniki – sprawdzić, jak często mecz danej drużyny kończył się over lub under. W naszym przykładzie z Chelsea Londyn, mimo że średnio na mecz padały 3 bramki, w rzeczywistości tylko 50% spotkań mogło zakończyć się overem. Zależy to od tego, czy w niektórych meczach tej drużyny padła wyjątkowo duża liczba bramek.

4. Nie daj się wciągnąć w zakłady z kosmosu

Kiedy stawiasz na over/under, trzymaj się wartości bazowej czyli zazwyczaj 2,5 bramki. To właśnie tam najczęściej znajduje się wartość.

Tak, bukmacherzy mogą oferować kursy 5.00 na ponad 4,5 bramki, ale doświadczeni gracze wiedzą, że bukmacherzy biorą większą marżę przy obstawianiu „mniej popularnych” zakładów over/under niż przy obstawianiu wartości bazowej (tj. 2,5 bramki).

Oczywiście, nie jest tak w 100% przypadków. Czasami można znaleźć value nawet przy obstawianiu wyższej liczby under/over. Zawsze trzeba zrobić dobrą analizę przedmeczową, wziąć pod uwagę wielkość oferowanych kursów i dopiero wtedy podjąć decyzję. Ta nasza wskazówka jest tylko ogólną rekomendacją, szacujemy, że w 95% przypadków obstawianie over/under 2,5 gola jest najkorzystniejszym sposobem obstawiania całkowitej liczby goli strzelonych w danym meczu.

5. Realna ocena potencjału do zdobywania bramek

Jeśli naprawdę chcesz poprawić swoje szanse na sukces w zakładach over/under, nie możesz skupiać się tylko na danych bazowych. Postaraj się zidentyfikować potencjał bramkowy każdej z drużyn tak dokładnie, jak to tylko możliwe, poprzez dobrą analizę przedmeczową.

Spójrz na całkowitą liczbę strzałów, liczbę celnych strzałów, skuteczność strzałów i tak dalej. Problem w tym, że ilość zdobywanych bramek bywa dość niekonsekwentna – czasem drużynie wpadnie dosłownie wszystko, a czasem napastnicy potrafią stanąć na głowie, ale i tak nie wcisnąć okrągłej bzdury do siatki.

Jeśli chcesz skutecznie obstawiać over/under, musisz mieć głębsze zrozumienie potencjału drużyny do zdobywania bramek. Jeśli uda Ci się to zrobić, zyskasz całkiem sporą przewagę, która z pewnością zwiększy Twoje zyski.

6. Spójrz na ostatnie mecze

Wielu obstawiających bezsensownie ignoruje ostatnie mecze między dwoma drużynami. Jest to duży błąd, ponieważ jeśli weźmiesz je pod uwagę, możesz odnieść znacznie większy sukces w zakładach over/under. Być może zmierzą się ze sobą dwie drużyny, które strzelają mało bramek i grają bardzo defensywnie. Ale kiedy te dwie drużyny się spotykają, z jakiegoś powodu grają przeciwko sobie otwarty mecz, w którym pada wiele bramek (znacznie więcej niż w innych meczach pomiędzy tymi drużynami).

Nie należy jednak sięgać zbyt daleko w przeszłość. To naprawdę nie ma znaczenia, jak te drużyny grały 10 lat temu. Należy wziąć pod uwagę mecze z ostatnich 2-3 lat, przy czym najświeższe mecze przeciwko sobie mają oczywiście największą wagę.

Jednocześnie należy zwracać uwagę tylko na próbkę zakładów obejmującą co najmniej dwa (a najlepiej trzy) mecze. Owszem, w ostatnim wzajemnym meczu mogło paść 5 bramek, ale jeśli w kolejnych 3 meczach zawsze padały 2 bramki, to jeden mecz nie odgrywa wielkiej roli.

7. Weź pod uwagę okoliczności

Analiza okoliczności jest integralną częścią obstawiania over/under. Zobaczcie, jak radzą sobie konkretne drużyny w podobnych sytuacjach.

Kiedy dana drużyna jest faworytem i gra na wyjeździe – czy pada w takich meczach dużo bramek, czy raczej gra się w stylu defensywnym? Kiedy drużyna gra z gorszym przeciwnikiem – czy ma tendencję do strzelania, czy też po strzeleniu kilku bramek zawodnicy zwalniają tempo i po prostu kończą mecz?

W tej kwestii należy jednak skupić się nie tylko na trendach dla poszczególnych drużyn, ale także na trendach ligowych. Czy więcej bramek pada w meczach rozgrywanych na początku czy na końcu sezonu?

Jak obliczyć czy opłaca się obstawiać over/under

Przy ustalaniu kursów over/under bukmacherzy i zakłady bukmacherskie skupiają się na średniej liczbie bramek strzelonych w meczu. Ale skąd wiesz, czy dana okazja jest w ogóle warta obstawiania?

Oto prosty poradnik, który pomoże Ci określić prawdopodobieństwo oczekiwanej liczby bramek w meczu i przeliczyć je na kursy, które są potrzebne, aby Twój zakład był opłacalny.

Krok 1 – Znajdź średnią liczbę bramek na mecz

Filipińska United Football League ma średnią 5,75 gola na mecz, podczas gdy hiszpańska Tercera Division ma tylko 1,71 gola. To tylko ilustruje, że oczekiwana liczba bramek różni się znacznie w zależności od ligi. Dlatego najlepiej zacząć od znalezienia średniej liczby bramek dla dwóch drużyn biorących udział w meczu.

Jest to prosta statystyka, którą można łatwo znaleźć w Internecie. Aby lepiej zobrazować różnice w średniej liczbie goli na mecz w poszczególnych ligach europejskich, poniżej przedstawiam konkretne liczby:

  • Premier League – pada średnio 2,4 gola na mecz.
  • Serie A ma średnią 3,21 gola na mecz.
  • La Liga ma średnią 2,85 gola na mecz.

Krok 2 – Obliczenie prawdopodobieństwa

Natura liczby strzelonych bramek jest powodem, aby przy tworzeniu modelu predykcyjnego dla zakładów over/under stosować rozkład Poissona. Zobaczmy, jak to działa w praktyce.

John Haigh w swojej książce „Taking Chances” (jeszcze nie przetłumaczonej na język polski) opracował tabelę z wyliczonymi prawdopodobieństwami zdobycia przez drużynę 0, 1, 2, 3 i 4 lub więcej bramek (na podstawie średniej liczby bramek na mecz).

Średnia liczba bramek
 1234 i więcej
0,845%36%14%4%1%
1,230%36%22%9%3%
1,620%32%26%14%8%
214%27%27%18%14%

W meczach, w których drużyna gospodarzy ma średnio 1,2 oczekiwanych bramek, a drużyna gości 0,8 oczekiwanych bramek, prawdopodobieństwo strzelenia bramki poniżej 2,5 jest łatwe do określenia przy użyciu tabeli.

Najpierw musisz określić wyniki, które doprowadzą do wygrania zakładu poniżej 2,5 gola (0-0, 1-0, 0-1, 1-1), znaleźć odpowiednie prawdopodobieństwa dla każdej drużyny z poniższej tabeli, a następnie obliczyć prawdopodobieństwo każdego możliwego wyniku, mnożąc liczby.

Dokładny wynikPrawdopodobieństwo, że drużyna gospodarzy (1.2) osiągnie dany wynikPrawdopodobieństwo, że drużyna gości (0.8) osiągnie dany wynikPrawdopodobieństwo dokładnego wyniku
0-030%45%(45%) × (30%) = 13,5%
1-036%45%(36%) × (30%) = 10,8%
0-130%36%(30%) × (36%) = 10,8%
1-136%36%(36%) × (36%) = 12,96%
2-022%45%(22%) × (45%) = 9,9%
0-230%14%(30%) × (14%) = 4,2%

Ponieważ znamy prawdopodobieństwo każdego możliwego wyniku, który może prowadzić do sukcesu zakładu poniżej 2,5 bramki, dodajemy je do siebie, aby znaleźć prawdopodobieństwo, że wynik meczu będzie niższy niż 2,5 bramki (i dlatego zakład poniżej 2,5 wygrywa). Po uzyskaniu danych z powyższego przykładu, obliczenia będą wyglądały następująco:

13,5% + 10,8% + 10,8% + 12,96% + 9,9% + 4,2% = 62,16%

Krok 3 – Określ, czy kursy są warte obstawiania

Teraz znasz prawdopodobieństwo, że w meczu padnie mniej niż 2,5 gola. Pozostaje tylko zastanowić się, jakie kursy są potrzebne, aby warto było skorzystać z tej okazji do obstawiania.

Po prostu użyj następującego wzoru, aby przeliczyć prawdopodobieństwo na kursy dziesiętne:

Kurs dziesiętny = 100/prawdopodobieństwo.

Prawdopodobieństwo w powyższym przykładzie wynosi: 100/62,16 = 1,608.

Oznacza to, że zakład na 2,5 gola będzie opłacalny, jeśli bukmacherzy zaoferują kursy wyższe niż 1,608.

Czy to oznacza, że masz w ręku formułę, która zagwarantuje Ci wygrany zakład? Krótka odpowiedź brzmi: nie. Masz łatwą do zastosowania strategię o dodatniej wartości oczekiwanej. Oznacza to, że jeśli zastosujesz tę strategię konsekwentnie, przekonasz się, że jesteś na plusie ze swoimi zakładami pod koniec długiego okresu czasu.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY